Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
28. říj 2011

@helulela No já taky odolám, ale nechtěla jsem. Jednovelikostní PULky a ještě na patentky bych brala... No což, aspoň ušetříme...

helulela
28. říj 2011

@rebelie to je škoda, že sis nevybrala, když ses na ně tak těšila.... ale ještě se nalátkuješ a nových vzorů bude 😎

ladida.l
28. říj 2011

já koupím asi ty dinosauří, ale jen pokud něco prodám 🙂
Nechcete někdo něco? viz. bazar 😀
Zítra budu ještě přidávat na bazar tři novorozenecké anavy - jsou fakt skvělý, jen na toho našeho obra koloděje, který má už 6,5 kilo moc dlouho nevydržely
pak tam ještě budu přidávat troje eskový svrchňáky - flísáčky SWB, modrý PUL HD a PUL SWB bledince modré...

kkomtesa
28. říj 2011

@ betelgeuzz Ahoj, tak už je to aktuální, prosím Tě, kde kupuješ žlučové mýdlo a kolik ho dáváš? Já znám jen Ulrych a to je hrozně drahé. Máme ted v podstatě všechno od zeleniny včetně mého oblečení, o plínách nemluvě🙂, ale lžička rýžového sirupu slaví úspěch, s tou sní všechno, jinak jen mrkev s rýží z obchodu.

marky27
28. říj 2011

@rebelie tak já myslela, že objednávat nebudu, páč mám dvoje Thirsties, ale pak jsem si uvědomila, že to je u obou velikost 2, což by na našeho novoška bylo asi moc velké 😅 - takže mi nezbývá nic jiného, než objednat!! 😵 a vzory se mi docela líbí, čekáme holčičku, taky je pravda, že pro ně je lepší výběr.

marky27
28. říj 2011

@reruna ale jo, poradila. Asi půjdu taky do těch patentkových 😉

reruna
29. říj 2011

@kkomtesa žlučové mýdlo mají v DM drogerii značka Denkt mint myslím, mají tekuté i tuhé, tuhé je podle mě lepší, stojí kolem 14,-Kč

rozarka65
29. říj 2011

@reruna ahojky,otázka mimo plínky.myslíš,že žlučové mýdlo vypere i mrkvičku,ještě jsem neměla možnost vyzkoušet,ale holky z naší dizkuze to teď řeší...a proč si myslíš,že je lepší tuhé? Já mám tekuté a zatím používám jen na plínky...a jedno jsem vnutila babičce místo drahého vaniše...

betelgeuzz
29. říj 2011

@kkomtesa jako reruna taky kupuji v DM, používám tuhé. Srovnání s tekutým nemám, ale myslím, že tu někdo psal, že je ho větší spotřeba.

michamicha
29. říj 2011

@betelgeuzz
@kkomtesa já používám zatím tekuté a je ho fakt velká spotřeba, takže už jsem do zásoby koupila jen tuhé 😉

kackabk
29. říj 2011

ahojky, já žlučové používala tuhé a spokojenost, teď jsem načala tekuté, které jsem si taky koupila a přijde mi na nic - tím tuhým když jsem fleky namydlila, tak hned částečně pouštěly a po vyprání v pračce pleny bílé, s tekutým po přemydlení se neděje nic a po vyprání pleny se žlutýma flekama 😠 - moje zkušenost...

helulela
29. říj 2011

@rozarka65 na odolné fleky od příkrmů je super Ďáblík na skvrny, funguje i na zaprané, už mi zachránil i několik triček.

rozarka65
29. říj 2011

@helulela děkuji...🙂

tiburcia
29. říj 2011

Ahoj holky, jdu se zeptat zkušenějších... chápu, že do určité míry je to i tím, co komu víc sedne... ale nevím jestli si v případě určitého druhu plenek mám vybrat zapínání na patentky nebo na suchý zip... laicky si říkám, že sucháč si přitáhnu jak budu potřebovat, že patentky jsou dané...jaký na to máte názor? díky 😉

hanavendy
29. říj 2011

@tiburcia Ahoj, suchý zip se ti časem opotřebuje, taky jak který, jak rychle...patentky jsou skoro nezničitelné.. 🙂 já mám výbavu tak půl na půl, přeci jen mám raději suchý zip-líp si prcka utáhnu a těch patentek je někdy tolik,že je člověk celej "upatentkovanej", zvlášť při nácviku na nočník 😀

reruna
29. říj 2011

@tiburcia já zas radši patentky, sucháče často odírají bříško, hlavně u sedících a lozících dětí a jediné kvalitní mám na BB plenkách, ostatní časem už moc nesuchají.... ale zase je pravda, že je to rychlejší přebalování...
@rozarka65 mě přišla toho tekutého větší spotřeba a nebylo tolik účinné, tuhým jsem většinu fleků dostala pryč i od mrkve, ale někdy až po několikerém ručním přeprání tím žlučákem, od mrkve a banánů jsou trvanlivé skrvny...

tiburcia
29. říj 2011

@hanavendy
@reruna

děkuju holky... 🙂 BB jsou prosím jaké plenky? 🙂

estrellita
29. říj 2011

@tiburcia ja mam radeji na suchac, je to jendnodussi prave diky tomu, ze si to utahnes, jak chces a je to podle me rychlejsi, ja jsem se do ted s patentkama nezkamaradila a vzdy to mam tak divne zapnute 😀

tiburcia
29. říj 2011

@estrellita no já mám právě doma na patentky a nějak mi to nejde 😀 😀 tak jsem si říkala,že si objednám se suchým zipsem a kdyby to vadilo (odřené bříško nebo tak) tak to prodám a koupím patentky...

estrellita
29. říj 2011

@tiburcia tak jsem rada, ze nejsem jedina 😀 ale proste vzdy mi to vyje nejak podivne 😅 a odrene brisko vubec nema, tuk tuk

romcovaklarka
29. říj 2011

Já co mám plenky na sucháč, i flísáčky, všechno v pohodě, ale svrchňáčky PULky Imse Vimse mu občas bříško odřely, už je nedávám... A plenky na patentky mám taky, Anavy a ještě BBH a dají se zapínat v pohodě 🙂
@tiburcia BB budou asi blueberry

jasekd
29. říj 2011

@tiburcia Za me rozhodne patentky, suchac si malej rozepina a rychleji se opotrebovava. Na male miminko je to asi jedno. Na patentky mam PULky HD, na suchac AIO IV a Pop in (to je asi spis SIO a ty vrchni kalhotky pouzivam jako dalsi PULky na rucniky narovno, takze se tocej porad). TY PULky HD se temi patentkami prizpusobi krasne, je jich tam dost.

ivuska.h
29. říj 2011

U nás máme sucháč a patentky nastejno... Ondra si nesundává nic, zapíná se mi obojí stejně snadno. Ale třeba dneska hlídala babička (prababička) a navzdory očekávání musela přebalit (potentil se) a do sucháčové Easy to zvládla v pohodě, patentkovou plínku by asi nezapla dobře. A taky naven mám sucháče raději, je to přecejen zaplé rychleji, zvlášť když se u toho dítě kroutí jak deset hadů.

hanavendy
29. říj 2011

@tiburcia odřené bříško od sucháče jsem měla jednou.od IV-tam jsou suché zipy hodně široké,ale jinak bez problému

tiburcia
29. říj 2011

@romcovaklarka
@jasekd
@ivuska.h
@hanavendy

děkuju holky 🙂

ještě jsem se chtěla zeptat, jestli jste zkoušely do anavy easy (vše v jednom) dávat vícevrstvé plenky, jestli to drželo, nebo to jezdilo? díky.. 🙂

kkomtesa
29. říj 2011

@ reruna @ betelgeuzz @ michamicha Díky🙂

andelka
30. říj 2011

@tiburcia ještě k těm sucháčům/patentkám - mně víc vyhovují sucháče. Kalhotovky na patentky, ale svrchní na sucháč.

deniskakubicek
30. říj 2011

AHoj holky, dnes mi kamaradka poslala odkaz na tyto plenky a chce slyset nejaky komentar...ja je nemam, ani jsem je nikdy nevidela, takze ji neporadim...mate je nektera z vas? http://aukro.cz/moderni-latkova-plena-babyland-...

katyxq
30. říj 2011

@deniskakubicek Tak jsem zkusila najít na netu nějaké zkušenosti s plínkama Babyland (v angličtině, zkus si to klidně vygooglovat) - názory jsou tak 50/50, což prý vychází z toho, že to vyrábí nějaká fabrika/y v Číně (na e-bay je prodávají cca za 5 dolarů kus), ale nemají na to žádný patent, takže se dají koupit v různé kvalitě, po světě se pohybuje řada kopií, nenajdeš k nim jediný atest. Problémy s kvalitou bývají tyto: málo sají (použitelné jen když do nich vložíš nějakou dobrou vv, ta vkládačka dodávaná s nimi moc nepobere), protýkají, PUL moc nevydrží (některé kusy začly propuštět už po jednom až pár vypráních), "divný" střih (často nesedí).
Shrnuto - kvalita odpovídá cca ceně, ale dost záleží, na jaký kus natrefíš.

deniskakubicek
30. říj 2011

@katyxq Dekuju moc...radeji nebrat! To je neco podbneho jako Sketch 😠