Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
31. říj 2011

@lukava Hele a co kdybych v batoleti prala i naše prádlo, když je batole v obou variantách gelové? Já fakt ten gel radši...
@florentina Co to znamená "časovat" pračku? Jsem tupoň...

rozarka65
31. říj 2011

@rebelie "časovat" pračku asi znamená, že si ji můžeš nastavit, např.ráno vše připravíš a nastavíš pračku,aby začala prát třeba v jednu hodinu a ona pak v tu zvolenou hodinu začne prát...

rebelie
31. říj 2011

@rozarka65 Ale to snad jde i s gelem, ne? @florentina psala o nějakém časování, co je možné provádět jen s práškem...

rozarka65
31. říj 2011

@rebelie tak pokud to není ono,tak nevím...

lukava
1. lis 2011

@zuzu_elen_sofie předepereš pokajdeniny žlučovým mýdlem, mají v DM za pár kaček ; )

lukava
1. lis 2011

@rebelie no přesně tak to dělám, v Batoleti peru všechno, pro mimi i pro nás a jsem moc spokojená, i manželovi dobře voní ; )

luthien.k
1. lis 2011

@lukava ahojky, asi jsem Ti to psala, ale konkrétně Tobě bych spíš doporučila vyzkoušet ten sliz, kvůli ekzému aneb jakýkoli parfémovaný prášek může vadit... 😉

ivuska.h
1. lis 2011

Tak moje zkušenost s praním -- peru v gelu od Ulrichu, perkarbonát nepřidávám, nepozorovala jsem efekt. Párkrát jsem zkusila Persil, Excel, Batole atd., jestli to nebude líp brát fleky a efekt taky nulový, co se nevypralo v Ulrichu, nevypraly ani ty další prášky. Jediné, co na něco trochu pomáhá je žlučák (tuhý z DM). Takže jsem se ustálila na Ulrichu, Sanytolu, žlučáku a na dospělácké prádlo aviváž od Ecoveru. Jo, ještě občas dám prací sodu. Plínky dám prvně na extra máchání (2x máchá v hodně vody, odstředění) a pak peru na běžnou 60 na bavlnu, program cca na hodinu a půl (podle množství) a ostřeďuju na 1600.

Dřív jsem ještě prala ve slizu, ale přecejen nechává takové zbytky v pračce, takže se ho u naší nové pračky bojím.

rebelie
1. lis 2011

@lukava Tak to asi taky vyzkouším... Mně se líbí, že je to normálně dostupné - nejsem s to chodit do speciálních obchodů pro prášek a strouhat si doma mýdlo se zatím taky nechystám, i když kdo ví...

sussanah
1. lis 2011

@rebelie jj ja byla z Batolete taky prekvapena a musela jsem se omlouvat muzi, ktery potom chodil uzival si "ja jsem ti to rikal" 😀
A moc me pobavilo to, jak budes rocnimu diteti vysvetlovat to, ze latkovky jsou lepsi 😉 😀 😀 😀

sussanah
1. lis 2011

@ivuska.h tyjo, ovsem odstredeni 1600, to uz je takovy maly vrtulnik,ne?
@rebelie my kupujeme ten excel a batole pres net, privezou to az domu a clovek se s tim nemusi tahat 😉

aemmi
1. lis 2011

@ivuska.h bojíš se slizu kvůli pračce?? 😲 my máme novou, slizu bych se nerada vzdala, ale kdyby se kvůli tomu měla podělat 😕 by manžel asi radost neměl...

florentina
1. lis 2011

@rebelie @rozarka65 jo, je to přesně tak jak píše Rozárka. Nastavit pračku, že se sama zapne. Já to hodně používám, neb přes den jsem většinou pryč a tak to nastavím, aby se to dopralo až dorazím domu a já mohla pověsit. Nechci aby bylo vyprané prádlo den zavřené v pračce a když ho dám prát, až když jsem doma, tak když to dopere, jsem večer tak unavená, že už ho nejsem schopná pověsit. A jinak v návodu k pračce je, že časování se má používat právě pouze s práškem, nikoli gelem. Taky jsem přemýšlela proč. Ale je fakt, že když zavřu pračku /mám vrchní plnění/ a znovu otevřu, gel vyteče, ale prášek zůstane. Tedy myslím, když otevřu, než začne pračka prát. Takže na předpírku gel vůbec....to by pak nezůstal žádný na hlavní praní a pokud peru bez předpírky, tak je to podle mne o tom (jen si domýšlím, výrobce pračky to tam nezdůvodňuje), že když se ten gel vyleje na to prádlo hned po zavření pračky a ta začne prát za třeba 8 hodin, tak by silné působení gelu na pár kousků oblečení na vrchu mohlo způsobit i nějaké fleky /vyžrat barvu třeba/ a taky, i když do praní by se to pak taky určo uvolnilo/, by ty vrchní kousky nebyly podle mne tak dobře vymáchané....ale jak říkám, jen má úvaha.

katyxq
1. lis 2011

@ivuska.h 1600 otáček odstředění 😕, úplná centrifuga. To naše pračka ani nevede, by asi jinak odlítla. Kalhotkovky Anavy jsem teď poprvé prala, aby byly na prosinec nachystaný, odstřeďovala jsme na maximum (1000ot.) a schnuly mi společně s dalšíma věcma na sušáku vedle topení cca 1,5 dne, což docela jde, na to jaký je vlhký počasí venku 🙂.
Ještě dotaz k Sanytolu - jde použít i na látkové dámské menstruační vložky? Předpokládám že jo, když je to stejný materiál jako plínky.

florentina
1. lis 2011

@katyxq na Sanytolu je napsáno, že lze používat na všchny druhy prádla, takže myslím, že i vložky bez problémů.

I pro všechny ostatní na Sanytolu na prádlo je napsáno: Během praní při nízkých teplotách se prádlo vypere, ale není vydezinfikováno. Z nežádoucích pachů či zbytků pracích prášků zůstávají mikroorganismy, které způsobují svědění pokožky. Snaytol ničí při všech teplotách bakterie, plísně, zbytky pracího prášku a vodního kamene. Určený pro bílé i barevné textilie, neobsahuje chlor, ani složky, které by mohly narušovat vlákna či barvu textilie. Odstraňuje 99,9% bakterií. A jinak na balení je napsáno, že vystačí na 25 dávek...na to se tu tuším také někdo ptal.

florentina
1. lis 2011

@rebelie no já jsem taky psala, že právě v Batoleti peru i naše prádlo. Proč ne...jen já tedy kupuji na mimino gel a nám prášek, protože je levnější a taky kvůli tomu časování....

michamicha
1. lis 2011

@florentina já teda časuju i s gelem, dávám ho přímo do bubnu v té odměrce (kulaté plastové baňce) a vždycky v pohodě 😉 malýmu teď peru v Lovele prášku, naše peru v Persilu gelu 🙂

florentina
1. lis 2011

@michamicha to je dobré vědět, já to nikdy nezkoušela, neb respektuji ten návod...tak že bych to taky riskla 😉? A to máš nějakou speciální odměrku?...já dávám do dvířek od pračky, odměrku neznám....

romcovaklarka
1. lis 2011

Holky když už jste u toho praní, v jakém prostředku perete vlňáčky? Můžu dát normálně sliz, nebo mám dát nějaký perwoll nebo tyhlencty prostředky na vlnu (pač to doma taky máme a nekupovala bych to extra na to, že jednou za měsíc vyperu dvoje gaťky 😅)? Aneb - musím koupit nějaký ten speciální šamponek na ně, nebo je to tahání peněz z lidí?

betelgeuzz
1. lis 2011

@romcovaklarka já peru ručně ve slizu a pak lanolinuju.

michamicha
1. lis 2011

@florentina tuhle odměrku 🙂 "posadím" jí do prádla tak, aby se nevylila, načasuju pračku a pak už jen vyndám vypraný prádlo z pračky 😀

florentina
1. lis 2011

@michamicha mno....jsem si mohla ušetřit celé dumání nad tím, proč při časování pračky nepoužívat gel, protože tvé řešení tyto nedostatky vyřeší 😀 To je prima a kde jsi tu odměrku sehnala. Možná ji mají všude, netuším, zatím jsem ji nesháněla, ale nikde jsem ji ani jen tak náhodou neviděla...

michamicha
1. lis 2011

@florentina já myslím, že byla u nějakýho gelu přiložená, asi u persilu. Každopádně někde v drogerii by jí mohli mít samotnou...

michamicha
1. lis 2011
lukava
1. lis 2011

@luthien.k jj, já vim, si ale fakt nemyslím, že by to bylo práškem, to by přece musel mít hlavně tam, kde má oblečení a ne na tvářičkách????

luthien.k
1. lis 2011

@lukava , jde o to, že je tam riziko senzibilizace postupem času, díky těm parfémům, to samé plati pro @michamicha s Lovelou (která je parfémovaná velmi velmi). Já bych skutečně prala raději ve slizu, @michamicha, obzvlášt, když máte sklony k plenkové dermatitidě. Sanytol pro atopiky taktéž nedoporučuju z výše vedeného důvodu, lepší je prát plíny na víc stupňů (ideálně na 90 st.), než přidávat další prostředek (který mimochodem v postřikové formě na plísně na zdi vůbec nepůsobí, vyzkoušeno...). Ale ne každá plína těch 90 snese (a některé ani sliz), já tedy pro své atopiky mám raději jednodušší plíny, ale s možností je adekvátně jejich citlivosti kůže udržovat.

luthien.k
1. lis 2011

P.S.: Pokud jsou používány tyto komerční prášky, je třeba dávat máchaní navíc ideálně dvakrát a s octem..

michamicha
1. lis 2011

@luthien.k máchám 2x a s octem 😉 navíc s práškem/gelem šetřím, takže dávám cca poloviční množství než uvádí výrobce a i s tím polovičním množstvím se skrvny vyperou dobře 😉

luthien.k
1. lis 2011

@michamicha jojo, i tak z dlouhodobého hlediska to není ideální, ale už mlčím 🤐 😀

michamicha
1. lis 2011

@luthien.k 😀