Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
18. led 2012

@zuzu_elen_sofie - separačky z Irmy
nastříhat na 15x30 cm, peru normálně s plínušema. Jj, už se nám to krátí .... těším se, až bude prcek venku ... jsem už asi stará na takový pupek 😀
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007...

mahafi
18. led 2012

@rebelie Jak tu pročítám, co všechno je nebo není široký balení, tak mě to taky zaráží.. já myslela, že je to prostě "definice" nebo jak to říct.. u nás mi ortoped ukázal balení 2 čč na hnusku (kterou ale zabalil taky trochu víc doširoka) a když jsem říkala, že doma ale používám látkovky, tak říkal, že v tom případě 3 čč.. že to prostě musí být 3 široký vrstvy, to jsem pak různě dolaďovala s naší pediatrou.. a teda že hnuska jsou 2čč to mě opravdu pobavilo 😀. Jsem zvědavá, jak budete spokojení s těma spešl kalhotkama.. já je pořídila až na posledních 14 dní a moc odvázaná jsem z nich nebyla (dělaly otlaky u kolínek), takže jsem je pak používala přes tepláky a jen když měla jít spát a moc se v tom teda nehýbala 🙂

zuzu_elen_sofie
18. led 2012

@silente staráá jo 😀 už sem občas mírně nervozní - vyhovovalo bymi kdybych věděla který den to bude 😀
zítra mám kontrolu snad mě pustí domůůůů a pocestě vlezu do Ikei 😉

zuzu_elen_sofie
18. led 2012

@silente brala bych i tuto http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/8008...
je bílá ikdyž pak už nebude žee 😀

rebelie
18. led 2012

@zuzu_elen_sofie ano, ano, přesně tak... já ještě zavírám oči (tak nějak divně, že se mi z toho motá kebule)... no prostě slast... a kdyby to trvalo míň jak 4 měsíce, vůbec bych se nezlobila 😅

mahafi
18. led 2012

@rebelie Jojo.. slast to fakt byla 😀, mně to trvalo tak do konce šestinedělí (plus mínus, už si to nepamatuju přesně a to to bylo nedávno 🙂 ), ale palce u nohou se mi kroutily slušně..

zuzu_elen_sofie
18. led 2012

@rebelie do dneška se obdivuji že sem kojila 15 měs a to malá pak měla zase jiné móresy..
ke konci 15m chtěla co dvě hodiny, pak co hodinu a pak vlastně držet prso nonstop a to byla poslední kapka, jelikož mé nevyspání a nervová soustava přes den zajitili že jsem chtěla jen a jen vraždit
a tehdy mi konečně došlo, že menší zlo bude malou odstavit - jelikož tak spíš přežije další dny!!!
Pomazal ajsem bradavky tinturou z chamomily a řekla že mléko se zkazilo - chtěla čuchala řvala vztekala se ve výseldku se nenapila a byla tak naštvaná že i dudlíkem házela metry daleko, takže se odstavila z obojího najednou a bylo vymalováno!!! A jáááááááá konečně pak spala!!! A měla přes den radši své dítě 😉

rebelie
18. led 2012

@mahafi Tak konec šestinedělí je pro mě dohlédnutelnější... kéž by to přešlo taky tak nějak... Oj, to bych fakt byla happy...
@zuzu_elen_sofie "tehdy mi konečně došlo, že menší zlo bude malou odstavit - jelikož tak spíš přežije další dny" 😀 😀 😀

silente
18. led 2012

@zuzu_elen_sofie - já chtěla odstavit na roce, malá se odstavila sama na roce + 14 dní. Během víkendu, kdy jsme spali v autě každá ve svém spacáku 😀 Od té doby si na kozu ani nevzdechla 😵

silente
18. led 2012

@zuzu_elen_sofie - u toho plédu mají koukám i jiné barvy 😀 Je to fleece, takže gut. Jen zbytečně o 40 Kč dražší 😀

zuzu_elen_sofie
18. led 2012

@rebelie no vážně člověk ji pořád nechce ublížit chce ji dát co nejvíce ač za hranici svých sil a ono někdy méně je více... tak yjsem dělala plno chyb prvomatek... běžela jsem k ní do vteřiny co zakňourala ač měla všehny potřeby předtím uspokojeny... a co jsem z ní vychovala? Totálně netrpělivé dítko co chce vše do vteřiny a jinak řve a ze sebe otroka...akorát to člověku dojde tak po dvou letech a to ho má dítě už dááááááááááááávo pěkně ochočenééé.. Jsem zvědavá jestli to zvldnu naporduhé jinak nebo budu nepolepšitelnááááááááá 😠

sussanah
18. led 2012

@rebelie tak to si priprav vkladacky 😉

sussanah
18. led 2012

@rebelie taky mi prijde, ze latkovky toho vic poberou a hlavne jen tak neco nepusti ty kalhotky. Kdezto jak rikas, z hnusek to jde rovnou na obleceni.. Taky proto jsem u mladeho presla na latkovky uz tyden po porodu, protoze me nebavilo mu 3x denne umyvat krk 😝

romcovaklarka
18. led 2012

@rebelie Neboj, u mě to taky netrvalo dýl jak to šestinedělí. Ale ještě jsme si se Samem do toho střihli kvasinkovou infekci, takže to už jsem u toho kojení párkrát bulela jak želva 😅

silente
18. led 2012

Je fakt, že když jsem malé jako novoškovi dala hnusku, tak si taky zesr celá záda ... s látkovkou nikdy 😅

helulela
18. led 2012

@neu.sona dík, opravář dorazí v pátek, možná jsem ho měla popohnat tím, že potřebuju dětem vyprat plíny 😝
@ladida.l to by mě naštvalo taky, asi spoléhala na to, že si je koupí někdo, kdo Anavy v životě neviděl

zuzu_elen_sofie
18. led 2012

@silente prý je hrubší a nežmolkuje tolik jsem se dozvěděla

cervena_vila
18. led 2012

Ahoj holky, dělám teď "downgrade" v praní, vracím se ke slizu, neb se mi dítko osypalo bůh ví po čem. Úplně jsem se v tom zamotala. Dá se prát vlna ve slizu, nebo je lepší jí prostě namíchat dětský šampon s trochou lanolinu? Díky

silente
18. led 2012

@helulela - pátek je ještě gut, u nás to je vždy min. týden 😠

@zuzu_elen_sofie - tak uvidíš 🙂

ilonkapomenka
18. led 2012

Ahoj holky mam otazku mam 8mi mesicniho synka a zvazujeme zda se nam ted jeste vyplati kupovat frote pliny ci ne jaky na to mate nazor vy ci co poradite? dekuji

reruna
18. led 2012

@ladida.l rozhodně jí to napiš do hodnocení... asi si myslela, že nevíš, že tam ta malá vkládačka má být
Jinak hlásím docela úspěšné odplenkování, L. konečně přestal bojkotovat nočník a během 2 týdnů je bez plen, ale vzhledem k tomu, že čurá někdy i každou půl hodinu, tak na ven ještě plenky dáváme a samozřejmě na spaní, takže proberu naši výbavu a budu rozprodávat...

reruna
18. led 2012

@ilonkapomenka jaké myslíš?

silente
18. led 2012

@ilonkapomenka - mám stejný dotaz jako @reruna. Co myslíš tím froté ...... Jinak látkujete nebo ne? 😕

michamicha
18. led 2012

@ilonkapomenka my začali látkovat až ve 14m 😎

ilonkapomenka
18. led 2012

@reruna
@silente nejake takoveto http://www.pliny-plinky.cz/twosize-frote-l-popo... jinak ne ted jsme na jednorazovej pampers malej mel jako mensi moc citlivou pokozku a musela jsem ho prebalovat co 15minut pac byl uplne rudej tak jsme zacali davat jednorazovky ale desne to leze do penez a tak jsem si rikala ze bych chtela kdyz uz je vetsi zkusit neco jineho treba toto

neu.sona
19. led 2012

@ilonkapomenka trošku nechápu tvůj dotaz... tak dávali jste jednorázovky a dávate zase? Tak to jste zůstali pořád u toho samého, ne?
Holky Ti určitě poradí, co na malého 😉 . Já měla syna taky hrozně citlivého a chce to větrat, větrat a větrat.

kkomtesa
19. led 2012

Ahoj holky, můžete mi, prosím, napsat, co je za sklad ta "hnuska" - to je nadvakrát přeložená plínka dvě na sobě? Fakt to nevím..
Jinak - nevím, proč mi to trvalo tak dlouho, ale teprve včera jsem přečetla v brožurce, že se dá na noc dát víc čč, a dala jsem včera tři a dneska čtyři (včetně novoskladu), a mrnous to zvládl skvěle, vrchní jsem dala z bambusu, a ještě ted má ty dvě vrchní na sobě, protože nebyly tolik moké a čekáme na kakání, nevím, proč jsem si tak dlouho myslela, že ho v noci musím přebalovat. Napadlo mě o tom přemýšlet až ted, když se přitom začal budit a pak chtěl znova mlíčko, a to byla další třeba půlhodina nespaní.

kkomtesa
19. led 2012

Ještě mám dotaz - používáte někdo plavky s vložkou - slyšela jsem, že to existuje, představuju si, že je v nich pratelná vložka, která zachytí i čůrání, ale na netu jsem nic nenašla, a ted máme Imse Vimse. Jsem s nimi spokojená, jen občas když jsme dýl na suchu, než jdem do vody se bojím, že se počůrá a budu muset utřít podložku, a bylo by mi příjemnější, kdyby plavky měly vložku.

silente
19. led 2012

@ilonkapomenka - jaké plenky jste mu dávali před tím, než jste museli začít používat pampersky. Myslím tím druh materiálu...

andelka
19. led 2012

@kkomtesa hnuska je papírová plena 😉
plenky teda nevím, myslím že jsou buď papírové nebo plavečky třeba se síťkou, aby se zachytilo kakání. s látkou bych do vody asi nešla, vždyť se nasákne a je to na nic. 😕