Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janakkk
22. únor 2012

@katyxq hm, ja tam totiž byla taky 🙂 neseděla jsi na pohovce? jestli jo, tak já jsem stála hned vedle tebe s kočárkem 😉

katyxq
22. únor 2012

@janakkk Ta na pohovce v náručí s tmavovlasou křiklounkou oblečenou v zelených polodupačkách a růžovém body jsem byla já 🙂, to jsme se tam teda hezky potkaly. Honzík měl na sobě modrou huňatou kombinézu a bavily jsme se, že je velkej a Šárka malá?
Jsem tam bravurně (Šárka se náhodou zrovna skoro nemrskala 😉) zvládla přebalení do vv Anavy, tolik křiku a to měla jen lehounce vlhko 😅.

helulela
22. únor 2012

@jenny.kay ahoj🙂 moji kluci na mokro nijak citliví nejsou. Přes den doma přebaluju cca po 1,5 hod pro lepší pocit, na vycházce mají plínu třeba 3 hodiny a na noc celou (u staršího 12 hod, mladšího přebaluju nad ránem).

janakkk
22. únor 2012

@katyxq jojo, to jsem byla já 🙂 🙂 to je dobrý setkání 🙂

jahudka80
22. únor 2012

@jenny.kay přebaluji jako s papírovkama (jen na noc dávaám papírovku malá spí 11h v kuse a s látkovkou se budí zimou. Jinak přebalím před každým jídle a nebo když se náhodou pokajdí 🙂 určitě nemusíš přebalovat furt 😀

ofelieee
22. únor 2012

@jenny.kay ani můj Kuba není nijak citlivej, i to se stane, že se pročůrá skrz - dřív, než to vadí jemu, tak to neunese plínkovej aparát - ve dne i v noci

zuzu_elen_sofie
22. únor 2012

@dagmarkaaa jooo už sem na něj strkala teenyfit od tots s kytičkama jsou krásné takové hipií rozhodně si je necháme a na prdelce krásně sedí i sají- máme ty na novorozeně mám jich 8 včera jsem prala tři věšela večer na sušák a už sou n a90% suché - kdyby mě napadlo je zevnitř utřít od strany pulky mohlo už to být asi suché - ono je to taková částečná kapsovka - tam vevnitř se to dá utřít. Deku irmu jdu zrovna stříhat...

zuzu_elen_sofie
22. únor 2012

POZOR! zítra začíná v kauflandu nový leták a je tam prací prášek BATOLE 4,5kg za 99kč!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zuzu_elen_sofie
22. únor 2012

@dagmarkaaa Taky mám hodně oblečeí po dceři na růžovo naštěstí ne vše, a další se rychle dokoupilo skrze babičky a tetičky 😀 myslím že ebude strádat, a co se týče některých pyžamek tak aspoň bude mít růžové sny no néééé... moje mamka vlezla do KIKu mého oblíbeného obchodu a donesla asi 5věcí v akci malinkých 46tka-50tka i tam má rezervu po 90kč tak super a je to modré a i pěkné 🙂 v běžných velikostech jako 56 je ztracený totálně a nohy nemá v nohách!!

jenny.kay
22. únor 2012

Díky moc všem za odpovědi, asi začnu o těch látkovkách opravdu hodně uvažovat

reruna
23. únor 2012

@jenny.kay ne po každém počurání jsem nepřebalovala, při pokusech o odplenkování jsem zjistila, že čurá třeba každých 10-15 minut, tak to bych fakt nedělala nic jiného, než přebalovala.... přebalovala jsem tak po 1,5-2 hodinách, a mokro nijak nevadilo, používali jsme separačky z flísové deky Irma...

merja
23. únor 2012

Holky tak navštívím BVV, na co bych se měla zaměřit a jakou výbavu pořídit pro novorozeně, ... ? Ty plenky kalhotkový si tam omrknu a koupím tedy po jednom kuse a co bude vyhovovat tak rychle pak dokoupím 🙂 jinak pojedu na jednorázovkách tu chvilku asi

maly_prcek
23. únor 2012

@merja No, já ti nechci moc brát iluze, nevim, kdo tam vystavuje letos, ale vloni byl BVV slabý jak čaj, nikdo moc tam nebyl, jsem si říkala, že mi to ani za těch 80Kč studentského vstupného ani nestálo... Když si zajdeš na Bránu, o plínkách se dozvíš daleko víc. 😉

merja
23. únor 2012

a jaj ale myslím si, že tam zrovna Brána vystavuje 🙂 tak uvidíme, jdu mrknout i na postýlky, kočárky ... tak uvidíme

mahafi
23. únor 2012

@merja Přesně jak píše @maly_prcek bych se tam na látkovky moc netěšila, já byla loni na obdobný akci v Praze a teda nic moc.. Měli tam toho pár, vesměs značek, co se tu moc nedoporučujou (o to vlezlejší byly ale prodejkyně, na což jsem alergická 😀), takže já odcházela dost zklamaná (nechci tě odradit, jen abys nečekala zázraky 🙂 ). Vlastně byl tam stánek Haipa Daipa a tam to bylo fajn 🙂.

merja
23. únor 2012

jasny haipa daipa, Anavy, Baby lucy, Popolini, Thirsties, .. na ty se hlavně zaměřím a uvidíme. Uvidíme jestli tam fakt bude ta "brána" a co bude mít za nabídky.

merja
23. únor 2012

a dá se tam holky nakoupit a nebo se seženou věci levněji přes internet?

martanek.mc
23. únor 2012

Mohla bych se zeptat, jestli náhodou některá neznáte rozdíl mezi Popolini Ultrafit a OneSize, které jsou lepší? Mám možnost je koupit, ale nevím pro které se rozhodnout 🙂 Děkuji za jakoukoli odpověď 🙂

helulela
23. únor 2012

@martanek.mc srovnání nemám, doma máme jen jednu onesize super a střihově ani jednomu z kluků moc nesedla

betelgeuzz
23. únor 2012

potřebovala bych trochu srazit vlňáky, nevíte, na kolik je tak vyprat?

angetha
23. únor 2012

@martanek.mc Mám dojem, že Ultrafit jsou na suchý zip a savé jádro je všité, dělají se flanel, froté a One Size jsou patentky, s vkládačkou na patentky. Já osobně bych vzala One size

ofelieee
23. únor 2012

uff holky za dnešek byl Kuba 2x durch, jednou v noci a pak i při dopoledním spánku... to je šílený. Dáváte někdo - jinak látkující - na noc jednorázovku? A jakou? Já se tomu sice bráním, ale takhle to prostě nejde - jenže jsem mu jednou "pro jistotu" dala jednorázovku, co mám doma - Alana - a byl durch už o půlnoci, s látkovkou to bývá, když, tak až ve 3 - 4 ... že jsem si teda moc nepomohla 😀

martanek.mc
23. únor 2012

@angetha Děkuji za radu 😉

michamicha
23. únor 2012

@ofelieee já dávám na noc i po obědě papírovku babylove 😎 malej je zvyklej před spaním vypít flašku mlíka a s látkovou by byl hned durch, tak radši dám hnusku, která mu neproteče 😉

suzsssie
23. únor 2012

Ahoj holky, které pleny sají nejvíc? Vícevrstvé, bambusové nebo froté? Moc děkuji za radu 🙂

ofelieee
23. únor 2012

@michamicha a neproteče jo? Já totiž myslim, že Alana je teď Babylove, ale prostě protekla... ?

helulela
23. únor 2012

@ofelieee já teď dávám papírovku na noc Adámkovi, pořád v noci hodně jí, mokré pyžamko mě přestalo bavit a všechny pořádné noční plíny okupuje Víťa. Babylove natur mu protéká, vydržela normální Babylove a modrá Pampers, jiné jsme nezkoušeli.
@suzsssie to se takhle nedá říct - vícevrstvá je typ plíny, bambus je materiál a froté je úprava (bambusové froté, bavlněné froté). Nejsavější materiál je bambus a čím víc vrstev plína má, tím saje víc. Nejsavější plíny jsou asi noční Anavy.

michamicha
23. únor 2012

@ofelieee no oni jsou babylove natur nebo eko, teď je to nově (dříve Alana) a pak jsou babylove aktiv a já dávám ty aktiv 🙂

luccii
23. únor 2012

@ofelieee jo jo, na noc ma malej papirovku a stejne jeste musim 1x prebalit, jinak je rano durch
@helulela vam vydrzi papirovka celou noc? nam ani ta pamprska ne... ji 2 - 3 x za noc

luccii
23. únor 2012

@betelgeuzz to se mi nikdy nepodarilo, vzdycky se zase vytahaly