Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
15. zář 2009

michelle, extendor máme, ale na některá body to nejde nacvaknout
babu byla malá (2,8 kg) takže jsem dokupovala pár kousků i v 50, ale stačila by ta 56, jen v tom prostě byla taková ztracená
my máme teda problém s tím, že většina body je krátká, široká a s šíleně dlouhými rukávy (teď má 4,8 kg)
celkem nám vyhovují body z CA, ty zavinovací
a dupajdy taky ee, bylo léto, teplo, zbytečná látka navíc a to oblíkání... raději gatěčky do pasu, ale pozor, je potřeba hluboký sed, některé ho mají takový nízký

terezita
15. zář 2009

kalhoty jsem mela taky fajne z H&M, nemely pas na gumu ale ten latkovy pasek.. a ted jsem tam byla utracet cast materske a koukala jsem, ze maji i neco jako katata na latkovyk, s hlubokym a sirokym sedem, ale maji je jen v bile a ruzove.. 😝
a zavinovaci body u nas taky neprosla.. kamaradka mi je doporucila, ze je to skvele na oblekani, jenze vsechny mely vystrihy az nekam po pas, ze jsem je nakonec nepouzivala..

jannca
15. zář 2009

Holky co to jsou vkldky "prefold"? nemáte konkretní odkaz. Díkky

michelle1
15. zář 2009

no tak jsem z toho úplný jelen, to je informací a nových názvů..... budu muset študovat 🙂
Takže než dupačky radši tepláčky?
Ještě přemýšlím nad těma látkovkama, když jsou tak buclaté a objemné, nemůže se miminku nějak deformovat páteř, když leží, tak má zadek jakoby ve vzduchu?

terezita
15. zář 2009

http://www.branakdetem.cz/bamboo-prefold-2ksomy...
vkladcky bambusove. mame a jsme spokojeny.. 😀

erinka83
15. zář 2009

http://www.branakdetem.cz/bamboo-prefold-2ksomy...

Na vedlejší diskuzi o praní plínek jsem řešila, že mi po vyprání jakoby "zchlupatěl", po vyžehlení se to teda trochu zlepšilo, ale nevypadá už jako když byl nový 😒 Prala jsem na 60, na štítku bylo 60...

angetha
15. zář 2009

U nás je malá oblečená ve slabém kabátku na knoflíky, nemusím rozepínat body a je zatím v zavinovačce..nejlepší je to jen v plínce, ale když někam jdeme, tak jí dávám prostorné dupačky s rozepínáním dole..tepláčky máme zatím takové těsné, do dupaček jí líp "naklepu" Uvidíme co přinesou větší velikosti 😉
Extendor nemám, oblíkneme body i v 56

angetha
15. zář 2009

Erinko já myslela, že se bambus nežehlí..

sabuse1
15. zář 2009

Terez tyhle kaťata jsem objednávala na látkovkách.cz, mají je tam i v červené🙂

erinka83
15. zář 2009

Anet, na přiloženém letáčku je 60 stupňů a 3 tečky na žehličce🙂 No příště už budu prát jen na 40, ale to si ještě počkám🙂

erinka83
15. zář 2009

No když si teďka ten leták znova čtu, píšou, že před prvním použitím 3x vyprat, tak to ještě k něčemu šupnu, ale jestli zas bude všechno chlupatý 🙄

terezita
15. zář 2009

teda ten prefold jsem taky nezehlila.. 😅
sabus, ja ulovila dvoje katata na mmb a pak jsem vzala dvoje od mannymonths.. tak snad s tim celou zimu prezijeme.. 😀

erinka83
15. zář 2009

no já ho žehlila kvůli tomu, aby ty chlupy zas zalezly😀 já fakt nevím, kde udělali soudruzi chybu, prostě po vyprání byl chlupatej a chlupy na všem☹

jannca
15. zář 2009

erinka díky

Holky a jestě další mega savé vkladky...doporučíte. Na braně nejsou ☹

terezita
15. zář 2009

jaj no to bych taky potrebovala poradit.. 😀 zkus se zeptat lusinty, kdy budou.

katka82
15. zář 2009

Michelle tak polodupačky taky můžu jen a jen doporučit 😉 nám se osvědčili hlavně ty z Tesca-Cherokee 🙂 a s tou páteří tak myslím že se jakékoliv deformace nemusíš bát 😉 kromě té poslední generace jsme takle (s prdelkou ve vzduchu) vyrostli úplně všichni 😉 🙂
Jej Bamboo perfold jsem si dnes objednala 😅 tak to jsem zvědavá jestli bude taky chlupatit 😕

erinka83
15. zář 2009

Katko, no nikde jinde jsem na to nenarazila, stalo se to snad jen mě 😅

kahlan
15. zář 2009

Ahojky 🙂
na Prani a udrzbu latkovek jsem hodila dotaz na machadlo ,holky fakt ho nikdo nezkousel?? 😕

terezita
15. zář 2009

kahlan ja ne, davam ocet.

kahlan
15. zář 2009

Terezito a kolik toho octa pridavas?Nekde jsem slysela ,ze kdyz se da jablecny ,tak to pradlo je potom i vonavejsi.. davas obyc?

raady
15. zář 2009

ahoj,
já jen k oblečení. Extendor na body doporučuji, u nás polodupačky také nej oblečení na plenky 😉

jannca
15. zář 2009

katka a kde a na čem jsi je objednala. Myslím ty perfold. Díkec

betelgeuzz
15. zář 2009

Jannco a na MMB ses zkoušela podívat? Já mám prefoldy z tama.

katka82
15. zář 2009

Janco na MMB 😉 u Levandulky,pak ti dám vědět jak to dopadlo 🙂
Erinko no uvidíme 😉 🙂
Kahlan taky dávam ocet 😉

matilko
15. zář 2009

extendor - je bomba vec, doporučujem, sedí na tescácke bodýčka 🙂
podložky tots bots - periem s plienkami na 60st. a myslím, že OK

matilko
15. zář 2009

dupačky - na malé mimi som používala len tie, pretože som nechcela, aby ju niečo v pase tlačilo, mala som všetky s rozopínaním v rozkroku a bez problémov, tak ako aj overaliky 🙂 teraz už fičíme na klasických teplákach a ked je teplo, tak len návleky.

terezita
15. zář 2009

kahlan, vubec to z toho obleceni citit nejde. davam asi tak lzici na pracku.

michelle1
15. zář 2009

a ty polodupačky najdu kde?

baca
15. zář 2009

mě třeba strašně ochlupatila bamboo extra už po prvním vyprání, ale s tím asi nic neuděláme, i ty prefoldy už nemám měkoučké jako nové