Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

senja
15. zář 2009

Cau holky!
Ty, co mate starsi deticky nez je to moje, prosim poradte: V jakem veku je podle vasich zkusenosti ta nejlepsi doba na vlnacky? Chtela jsem pomalu prechazet, jen s mym ukakankem bych je prala denne 😒 Denne mi totiz stihne pokakat jedny PULky.

Jo, a kdy je na case prejit z novoskladu na draka? Jake plinky na to pouzit? Frote nebo obyc, bavlnu nebo bambus?

jmisa
15. zář 2009

Senjo, já motám draka asi už měsíc. Dělám ho z čč nebo froté čtverců.

evicka7
15. zář 2009

michelle, pokud ti bude vadit zadek ve vzduchu, tak můžeš mimino trochu podložit nebo zabořit do kojícího polštáře, Vikoušovi to nevadilo, že měla zadek ve výš

matilko
15. zář 2009

senja, ja som začala dávať naťahovacie vlňáčky asi od toho 2. mesiaca, normoš vlňáčky na deň asi od 3. mesiaca a to len v kombinácii s kalhotkovou plienkou, aby mi ich malá nepokajdila
draka som nikdy nemotala, len novosklad a to ešte hodne dlho, asi 5 mesiacov

michelle, Kajke ten väčší zadok nikdy nevadil 🙂 a to spala na pevnej madračke

michelle1
15. zář 2009

jmiso díky, tak nějak jsem si to představovala.

terezita
15. zář 2009

baco, mne jenom ta cervena.. jsem pak obirala cervene dubky ze vsech ostatnich plinusi.. 😀
em. ma 4,5mesice a furt jedeme v novoskladu. vlnacky jsem dala prvne myslim ve 2 mesicich, pouzivala jsem je jenom na noc, to mi nekadi. ale na vlnacky se mi nikdy neprokadila a to dela hromadku po kazdem krmeni (kdyz ji neodchytnu do cinaku). ale taky je davam na kalhotovky.

kubinkov
15. zář 2009

Novosklad používala ještě v 9-ti měsících ( z 80x80) a na draka jsem přešla tak v 10 nebo 11 měsících.

terezita
15. zář 2009

taky ho vlastne delam z 80x80.. muselinovych IV a zchroustlych bambusovych kikko..

jmisa
15. zář 2009

Našemu prckovi ten drak líp sedí kolem nožiček. Jinak si myslím, že je to úplně jedno, co se motá.

senja
15. zář 2009

jmisa A zachyti vam vajecinu? Nevylije se ven?
matilko Jake kalhotovky pouzivate?

jmisa
15. zář 2009

Senjo, právě, že zachytí líp.

matilko
15. zář 2009

senja mám všetko možné - kikko, BL, bambinex, HD pastelka, homemade pastelky, IB, čo doporučujem sú babylucy bambusové, sú to asi najlepšie kalhotovky za výbornú cenu! zhrubnú menej ako napr. bambinex, perfektne sedia, majú vysoký pás, podľa mňa za tú cenu ideál 🙂 potom sú skvelé HD pastelky, spočiatku sa mi do nich nechcelo a teraz sú hneď na druhom mieste v obľúbenosti 🙂

kubinkov
15. zář 2009

Za nás : jsou super HD Pastelky, PP Panda Tencel a One size Super, zklamaly mě TB Flexi tot. 🙂

evicka7
15. zář 2009

ty jo, já už 14 dní přepírám denně alespoň jedny vlňáky 😢 , z těch zubů snad nevyrostem 😲 , v neděli jsem vyměkla a mastila v osm večer na Čerňák pro Alany, se asi zblázním, můžete mě nějak podpořit, jak třeba, že to jednou přejde, i když nám určitě začnou hned růst stoličky 😒

kubinkov
15. zář 2009

evi: 😝 😀 😀 Ale přejí to jednou musí. 😨

matilko
15. zář 2009

evi, raz to stopro prejde, u nás zuby ešte nezačali, takže neporadím, my máme zase problém s mega čúrankami ☹(( takže všetko je durch, ani PUL to nevydrží a tie oslavované IV zvrchňáky sú zvrchu furt mokré a schnú pekelne dlho ☹ asi by som chcela nejaké igeliťáky z čias komunizmu 😖

evicka7
15. zář 2009

mati, rychle schnou thirsties, jestli chceš mám tu jedny naprosto odrbaný Mka, za poštovné pošlu, kdyžtak IP, no je fakt, že na to byly Sandry dobrý

matilko
15. zář 2009

evi, ani nechcem, teraz mi prídu nové bummis, tak sa na ne teším, ja hlavne vlňáčkujem 🙂 jedny odrbané IV z druhej ruky už mám a už z druhej ruky dalšie nechcem, ale moooc díky

baca
15. zář 2009

já už taky dělám draka delší dobu, ale děůám ho ze 70x70 čč. Novoskald byl prostě dost krátký na výšku. IV čč 80x80 mám taky ,ale z těch je ten novosklad zase velký, asi bych potřebovala nějaké 75x75 🙂

terezita
15. zář 2009

evi, ja te podporim tak, ze jsem o vikendu taky pouzivala jednorazovky.. byli jsme za pribuznyma a nejak ty latkovky na cestovani nedavam.. 😀 😀

jmisa
16. zář 2009

Já tedy jednorázovky nemůžu ani cejtit. Chtěla jsem vybrat zbytek z porodnice a tak jsem je vzala na chatu, malej je měl hned pročůraný, takže jsem nakonec musela vyprat i matraci v kočárku, pak se pokadil a měl to na oblečení, takže to byl vrchol, zbytek balíku jsem vyhodila a cestujeme s látkovkama, už mi to ani nepřijde, jen nesmím zapomínat ten vak na použité plenky jako se mi stalo včera a v nákupáku jsem hledala do čeho strčit pokaděnou kalhotovku 😀

zmuzle
16. zář 2009

Senjo, ja presla na daka pomerne brzy.Motala jsem z 70 a kdyz je mel jako bokovky a byla videt vzadu carka, zacla jsem mtat draka 😉

Evi, tak ja teda mam moltexky i alany a jelikoz nejsem takova borka jako ostatni holky a na dovce jsem davala papirovky. Chtela jsem si na dovce odpocinout a ne tam jest prat latkovky. No, stejne jsem si neodpocinula, protoze K. zacal jist nonstop v noci. No a ted asi taky rostou prvni zuby, je mega protivny a furt blije 😅

evicka7
16. zář 2009

jj, holky díky, hned je mi mnohem líp

k těm dovčám, zrovna jsme včera rozebírali, jak máme ty plínuše hrozně tvrdý a zašedlý, jak se těšíme do Albrechtic, až budeme máchat v Kamenici (s omrzlinama na rukou 😀 ) a budeme mít krásně bílé a měkké plenky

ale zas když vyrazili minulý víkend na Pravčickou bránu po svých, tak jsem ráda vzala moltexky, protože jsme počítali každej gram a přece jen nacucaná plína je těžší než vyhozená plína 😉

my dáváme novosklad do dnes, teda na doma, jen bez svrchňáků, z těch sedmdesátek je to trochu bokový, ale v pohodě, z osmdesátek to padne jako ulité

kubinkov
16. zář 2009

Pěkně rychle schnnou PUL PP, ale tam mají jen dvě velikosti a L jsou na tříleťáky. V. je měl při 10 kilech obří, ale neprotékaly. Bummis Brite jsou moje srdcovka, ale jak mají ty úžasně měkké lemy, tak ty trochu déle schnou a jsou rychle zavlhlé při větším čůrání. 😉

ijo
16. zář 2009

já se chystám koupit konečně nějaký plasťáky svrchní, ale zase ne úplný igelit. Kdo tu měl BB Coveralls a je s nima spokojenej už nějakou dobu? Chci aby mi fakt vydržely.

zmuzle
16. zář 2009

Ijo, me se osvedcily BBH PUL 🙂

ijo
16. zář 2009

a jsou od nevidím do nevidím? myslím jako na furt? Máš je z brány?

zmuzle
16. zář 2009

Ijo, na Brane teprve budu. Ne, ty josu dle velikosti, ale od mala pouzivame M a v pohode. Krasne se krizi a suchaji i na tu latku 😉

ijo
16. zář 2009

nám už je rok, tak asi Lka. Já jsem příznivec patentek, sucháč mi vadil, ale jestli je měkký a funguje, tak se po nich mrknu. a ještě taky za kolik jsou