Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

musko
10. říj 2009

evi, som rada, že Ťa tu vidím, prosím Ťa, neviem, kde robím chybu s vlňákmi - som ich 2x lanolínovala dľa receptu, čo si dávala na pipky, ale akosi mi prepúšťajú. Mám lanolín ud Ulricha, mám ho dať viac? Dávam 1 PL na jedny vlňáky 😒

tymothy
10. říj 2009

Musko, já mám lepší zkušenosti s lanolíovou kúrou od Disany, než od Ulricha. Při Ulrichovi mi plenky provlhávaly.

maly_prcek
10. říj 2009

Musím vám napsat... Už jsme týden doma z porodnice a od prvního dne látkujem čč na novosklad dovycpaný ikea ručníčkem a super! Malému se v tom líbí, vůbec neprotestuje, ani mu neva, že je hlavou dolů 🙂 Ani jsme neprotekli, zatím... Zato hnuska už nám v noci protekla. 😒

terezita
10. říj 2009

jeee, gratulujem k davidkovi! 😵
me mrzi, ze jsem ty ikea rucniky poridila az tedka.. 😠 😅 jsou o moc mekci nez druha cc.. tak je ted strkam jako vkladacku do kapsovek.. 😀 😀

baca
10. říj 2009

🙂 mně se taky ty ručníky z ikey líbí, a taky jsem se do Ikey dostala až před dvěma týdny a vzala jich jen deset, uživila bych jich i víc

Gratulace k Davidovi a přeji pevné nervy 😀

kahlan
10. říj 2009

Maly prcku ,tak to je super 🙂
U nas je to bohuzel tak ,ze malicka zacala mit prdiky a dost se mi kouti ,vecerni rev a chlacholeni do noci je na dennim poradku a tak jsem cc prestala davat ,protoze se v nich vubec nemuze hybat a nevyprdikuje se ☹ .Tak jsem si to hezky malovala ,ale radsi ji davam hnusku a doufam,ze to brzy prejde a budu moct najet rovnou na kapsovky ... ☹ Tak je mi z toho smutno ,vybava je cela v komode a zatim k nicemu ...

terezita
10. říj 2009

kahlan neboj, ono se to casem zlepsi.. 😉 em. tohle mela taky (ale pozdej nez sofinka). jak jsem ji zacala davat na cinak tak se vyprdela do nej a bylo dobre. kdyz se mi pak nad ranem kroutila, tak jsem ji taky vybalila, nechala vyprdnout a zas zabalila a spala spokojene dal. v tech kapsovkach je o dost pohyblivejsi a porve se s tim sama 😀 😀

baca
10. říj 2009

Moje Babu sebou taky v noci mrská, ale naštěstí hysteráky kvůli prdům nebyly (to spíš kvůli spaní 🙂 ). Je to pěknej prďoch,ale to je dobře. Mně teda do čínáku nijak neprdí, občas se vykadí, ale to musím pozorovat jakési tlačení a když to v ní hučí, pak to zkusím, není to denně, škoda, je to fajn, že pak není celá zaprasená 😀

innes
10. říj 2009

holky, já jsem si teď koupila takové obyč malé ručníky v ikee, asi jen za 7 kč, to jsou ty o kterých píšete?

evicka7
10. říj 2009

musko, holky už si na tu ulrichovku stěžovaly, tak zkus přidat a na příště kup raději disanu nebo lékárenský lanolin

prcku, gratulace k mimiskovi

terezita
10. říj 2009

innes jojo 😉

baarca
10. říj 2009

Teri, dáváš ten ikea ručník i do kapsovky MMT, vleze se tam? Já jsem právě jednu vyhrála na eBay, tak přemýšlím, co do ní.

terezita
10. říj 2009

barco jojo, vejde. 🙂

zmuzle
11. říj 2009

Maly prcek, gatuluji k Davidkovi.

Kahlan, tak u nas byl s prdiky taky problem. Nechtel byt ani v klubicku a pomohl cinak. Na nem si krsne hovel, smal se a vyprdel. Nechytam kazde curani a tak, jen davam po kojeni na nocnik. A teda jeste nam pomohl Sab Simplex, davat vecer pred poslednim kojenim a od te doby prospal celou noc!

Evi, no ja si neumim predstavit, ze mi to plina narovno pobere a kdyz by mi usnul, to by asi pekne protekl. Proto furt bojuji a motam ho do draka.

kahlan
11. říj 2009

Holky diky 🙂 latkovani nevzdavam ,ale trosku to posunu ,az se prdiky zlepsi.Kapsovek mam hezkych par nachystanych a treba v Fuzzi bunz v Sku ji sedi krasne a ma v nich maly zadecek ,tak jsem jeste priobjednala 😉 .Ten cinak me nejak nelaka zkouset ,asi jsem na to lina 😒 .. No uvidime casem 😀

simaky
11. říj 2009

Ahoj holky..můžete mi prosím poradit zda jsou lepší čč bělené nebo nebělené? děkuji moc

raady
11. říj 2009

simaky,
myslím, že pokud chceš savé plenky, je lepší koukat na gramáž. Jestli je bělené nebo nebělená je jedno. Nebělená je více eko 😉

xxxjaninkaxxx
11. říj 2009

Kahlan, určitě ten číňák vyzkoušej. Taky jsem se na to nějak necítila, ale malýmu to fakt pomohlo. Trpěl na bolení bříška jako pes, ale hned první pokus byl úspěšnej - krásně se do nočníku (teda spíš květináče) vykakal a vyprděl 😉 a musím říct, že bezplenkovku nehrotím - dávám ho na nočník jenom při přebalování a kakání chytáme skoro všechno do nočníku. A látkovky jsem nevzdala - dělala jsem novosklad - v tom měl volný nožičky a mohl se pořádně protáhnout.
Moje mamka si teda myslí, že ho ty látkovky omezujou a škrtěj, ale nenechala jsem se odradit a pokračujeme vesele dál 🙂

zmuzle
11. říj 2009

Jani, my to delame presne jako ty. Pri prebalvoani na cinak a maly je tam spokojeny a vyprdi se. Jinak ne. Taky vse vychytam, protoze kaka az po kojeni. Ale kazde ditko je jine. 🙂 Driv obcas kakal primo pri kojeni, ale to bych nedala s cinakem...Nasla jsem si cestu, jak to vyhovuje nam a je to 😵

xxxjaninkaxxx
11. říj 2009

Zmuzle, někdy teda máme den nevychytanej 😉 to asi nemá náladu dělat to do nočníku. Ale byla jsem překvapená, jak to pěkně jde. Začali jsme asi na třech týdnech a nemůžu si to vynachválit, takže Kahlan - s chutí do toho 🙂 a taky nám pomáhá nechat ho nahatýho (teda v týhle zimě jen spodní polovina těla) ležet na podložce a mezi nožičky jen čtvercovku zachycenou pod třičkem aby to čůrání nelítalo všude a to je pak nejspokojenější miminko na světě 🙂 a dám mu ještě návleky na nožky - máme doma fakt zimu.
I když Ty máš holčičku, ty možná čůrají pod sebe, už si to od Anežky nějak nepamatuju 😕 Ty kluci maj toho pindíka jak rozprašovač, tak proto ta plína....

kahlan
11. říj 2009

Holky ,Sofinka zatim kaka jednou za 3 dny ,takze by ten cinak byl jen na curani ... ma to cenu?
Jani obcas se mi taky podari zmacet vse kolem ,i kdyz S. nema "rozprasovac" 😀 😀 .Taky ji nechavam nahatou aspon chvili a masirujeme pupicek a cvicime nozkama... No doufam,ze se to brzy s briskem spravi ,chudinka mala ,takovy trapeni ...
Zda se mi docela klidna v satku ,ale nevim jestli ho mam uvazany dobre ,vim ze to nepatri do latkovek,ale prosim ,muzete mrknout do alba ,jestli to vazu spravne??? 😅

evicka7
11. říj 2009

kahlan, už takhle tak třičtvrtě roku nenosíme, ale tak nějak podobně to vypadalo 😉
učila jsem se to podle nějakého takovéhleho videa, nevím, jestli to bylo konkrétně tohle, ale minimálně bylo podobné

https://www.youtube.com/watch?v=LvSacFkVHHA
kahlan
11. říj 2009

Evi podle tohoto videa jsem to vazala 🙂 🙂 spis bych asi potrebovala nekoho kdo by mi to nazivo ukazal a zkritizoval ... mam porad pocit ,ze tam ma malicka tu hlavicku trochu nakrivo 😒

xxxjaninkaxxx
11. říj 2009

Kahlan, i na čůrání to má cenu. Třeba se jen vyprdí, pomůže jí, jak jí budeš držet v klubíčku. Malej někdy taky jen prdí, někdy se vyčůrá a někdy taky neudělá vůbec nic. A neboj, Sofinku to přejde. J. už je v pohodě a jsou mu dva a půl měsíce.....Na začátku jsem si myslela, že to nepřežiju a už je to doufám za náma.
A ten šátek máš vcelku správně, já tam teda měla malýho trochu výš posazeného - měl hlavičku jakoby pod mojí klíční kostí.A tu kapsu nahoře bych asi víc stahla, ale takhle na fotce se to moc dobře nepozná... A tak od měsíce ho nosím v kříži, protože je to kus chlapa a na kolíbku už byl moc velkej a hlavně se mu tam přestalo líbit. A musím říct, že v šátku je zlatej - ani o něm nevím. Doma ho teda nenosím, ale venku vydrží spinkat klidně dvě hodiny.
To jsme ale hodně uhnuly od zdejšího tématu, co? 😉 Tak se holky nezlobte... 🙂

michelle1
12. říj 2009

holky, pošlete mi prosím odkaz na nějaký ten čínský nočník, co používáte, díky

baca
12. říj 2009

Tak včera ráno se Babu vykakala do čínáku, tak si říkám, super, čistá prdelka a máme pro dnešek vystaráno, jak jsem se přepočítala!!!! Asi za dvě hodiny pustila dvojnásobnou dávku do novoskladu a odpoledne mi na návštěve u tchánů ještě dvakrát zneuctila Mommysku 😀 nehaňba jedna 😀

A ať už je zase léto a plinky jsou do večera suchý všechny včetně BE a BL bambus, taklhe to suším doma u radiátotu a je to u nás jak v polním ležení, jeden sušák v kuchyni, druhý v obyváku 😖

baca
12. říj 2009

Jo a čínák si pořiďte a používejte, já mám taky období, dy ho používám víc a kd ymíň, ale je to super věc, prdelka se jen trochu utře a je hotovo, jediný problém je, že Babu si neřekne, tak spíš tipuju a netrefuju se, ale je lepší zbytečně než vůbec 🙂

michelle1
12. říj 2009

Díky za odkaz, na takový nočník vyjde? Není tam cena. A jaké jsou rozměry? Píšou, že se vleze do přebalovací tašky, ale to se mi teda nějak nezdá 😅