Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

raady
4. dub 2010

Kvakulka, já taky používám nejraději Disany + vv, kalhotkové Two size. Ale časem jsou AIO výhodou, když je potřeba rychle svléknout na nočník a ještě rychleji přebalit. Mám Swadllebees,BBH a Gro Baby. Jinak AIO také nemusím. 🙂

noone
5. dub 2010

tak ja AIO nejdriv taky nemusela, ale ted co jsem objevila pop-in a grobaby tak aio muzu 🙂 . GB jsou momentalne moje nejoblibenejsi a kdyz peru vlnaky, tak pop-in na noc 😵
a dneska velmi prekvapila CT, 5,5h a teplacky suchy 😎

miradka
5. dub 2010

Ahoj holky, chcela by som sa u vás informovať na zavazovací plenky Disany, či je naozaj vhodná aj pre staršie miminka a nie len novorodencov a ako ste s nimi boli spokojné. Uvažujem o nich, pretože novosklad je už akosi nevhodný... 🙂

kvakulka
5. dub 2010

Miradka, synek je skoro půlroční a zavazovačky mám vlastně nejradši- už je sice samozřejmě potíž ho někdy přebalit, otačí se jak vrtule, ale stojí mi za za to, ho přeprat🙂. Líbí se mi na Disanách, že si sama určím, jak vysoký bude mít sed, můžu je podle libosti vycpat, těsní kolem stehýnek- moje dítě je trochu nekonfekční, tak mu zavazovačky sedí nejlíp. Budu je určitě používat i dál- jo a navíc vypadají pořád stejně pěkně jako před půl rokem, což se o žádných jiných plínách říct nedá...
Noone- tak i Pop-in- no, vypadá to, že příští týden v Bráně zase padne nějaká ta zlatka, ach jo 😀 😀 😀

noone
6. dub 2010

kvakulko, jeste ze tady u nas neni zadnej kamennej shop 😀 . a do brany 600km 😀 😀 😀

miradka
6. dub 2010

kvakulko, koľko máš tých zavazovačiek? To sa perie tak ako plenky? Teda...na jedno prebalenie jedna zavazovačka, však?

michelle1
6. dub 2010

taky v látkovkách vaše mimča hned cítí mokro? I když používám separačky, jakmile se malá počurá, hned řve....a jelikož furt čurá, ani nemá šanci spát 😒

miradka
6. dub 2010

michelle, ja som si dlho nevšímala mrnčanie Davida a až pred pár týždňami mi došlo, že to bolo mokrou plenkou. Ale nie vždy sa "sťažuje" Niekedy je mu asi dobre v teplej mokrej plene 😅 To isté s Mirkou, ale tá menej čúra..Tiež používam separačky, teda používala som...musím zase nakúpiť. Na noc dávam rozhodne pampersku.

sven
6. dub 2010

Ahoj, jdu na radu - které separačky se vám osvědčily na novoška? Někde jsem četla, že jsou různé druhy a že některé jsou na vaječinu lepší než ty druhé. Možná už jsem se tu ptala, čímžto se omlouvám, ale těhu demence u mě dosahuje opravdu úctyhodných výkonů 😀

angetha
6. dub 2010

Sven prý na vaječinu jsou lepší celulozové, ale hodně dětem z nich zčervenal zadeček...

ladida.l
6. dub 2010

já mám taky cíťu, co nevydrží v mokrý plínce - pořád přebaluju.... A noc dávám většinou Alanu.

miradka
6. dub 2010

ladida, čo je to alana? 😕 ty už máš celkom veľké bábo, ako často musíš prebalovať? Teda - používaš čč?

ladida.l
6. dub 2010

alana jsou ekopapírovky a DM drogerie.
teď už čtvercovky skoro nepoužívám - přebaluju cca jednou za dvě hodiny - někdy častěji....

raady
6. dub 2010

noone, jak dlouho vydrží GB malému? Tedy než ji pročůrá. Na naše čůrací dávky stačí 1 h max. 1,5 h.
Také mě láká zkusit Pop-in. Čím se liší od GB?

miradka
6. dub 2010

ladida, tak to prebaluješ fakt často...ja až tak nie. Napr. teraz je malý v čč asi 2,5 hoďky. Spinká v kočárku, tak ho nebudím.
Tie ekoplenky vyjdu drahšie ako pampersky?

kvakulka
6. dub 2010

Můj synek je nějaký necitlivý k mokrý plíně- přebaluju, když mi dojde, že už bych měla- ale tak za 2-3 hodiny určitě, když je v nějaký hodně savý plíně, tak 4 hodiny.
Miradka- nejčastěji balím do zavazovačky+vv plína- Disana zavazovaček mám tak 10, mám ale ještě zavazovačky od BabyIdea- asi 6.
Ladida- na noc Alanu????? Šmankote, mně vydrží nepročůranej v Alaně tak maximálně 2 hodiny- někudy bokem se mu vždycky povede prodojit. Ale já asi snad ani neumím dítě zabalit do jednorázovky, totéž se mi stalo, když jsem mu dala jednou jakousi mega ultra Pampersku- prostě ji pročural. Do látky dítě umím zabalit, ale do jednorázky ne- to jsou paradoxy 😀 😀

kvakulka
6. dub 2010

Michell- já nikdy separačky nepoužívala, hovniska jsem odsprchovávala do vany 😀 . Nechtělo se mi prostě dávat separačku do každého balení, když stejně kadil tak jednou denně 😉

maly_prcek
6. dub 2010

Alany vyjdou + - stejně jako dražší plenky (Huggies, Pampers apod.), jsou na ně i ty slevové kupónky do DM...

Mimochodem - Pampers jsou asi nejsmradlavější plenky, jaké jsem kdy držela v rukách 😖 Toho parfému tam museli nalít litry 😨

baca
6. dub 2010

Je fakt, že Pamperpsky jsou z těch, co jsem měla, nejhorší - tenké, telené, smradlavé. Dnes jsem si koupila do zásoby balík Alan. Já přebaluju furt, několikrát do hodiny. Pořád ji tam strkám ruce a zkouším, jetsli není mokrá. Jí to nevadí, ale mě jo 😀

maly_prcek
6. dub 2010

Jj, souhlas, taky maturuju nad jednorázovkou 😀 Půl hodiny to tam suchám než mi to přijde jakš takš OK 😀

Taky jsem slyšela, že ty Alany protěkají... My teda používáme Huggies, když už papír... Mají menší balení a nesmrdí 😀

Jinak sepračky dávám akorát na noc flísové, ale Davča spíš vyžaduje mokrou plínu 😀 Dycky se hned do suché vyčůrá, i když byl na nočníček 🙂

baca
6. dub 2010

A v noci jsem dens musela přebalovat. Měla BE s prefoldem a ve 3 ji měla na břichu durch. Naštětsí se najedla a byla tuhá, tak ji to moc neprobralo.

maly_prcek
6. dub 2010

Jo a my teď na doma dáváme (mmj) taky zavazovačky (máme HHS) s vlněným obdelníkem a paráda... Už se těším na léto, až nebude muset mít teploše... 😀

kvakulka
6. dub 2010

maly_prcek- dneska jsem si pořídila vlněný obdelník- chápu to dobře, že se umístí mezi řekněme zavazovačku a vkládačku (řekněmě vv)?
Jinak Huggies jsou asi fakt nejsolidnější hnusky, měli jsme je v porodnici a nepůsobí tak synteticky a nejsou tak "kouzelně voňavé" 😉

maly_prcek
6. dub 2010

Kvakul: jj, mezi vv a zavazovačku (u nás je to taky vv, popř. čč)
Fakt to funguje 🙂 Jenom jednou jsem ji měla lehce vlhkou vpředu, jinak suchučko 😵

angetha
6. dub 2010

No tak teda já dávala huggies dvakrát když měla Vendulka o víkendu horečky, neustále jsem přebalovala a měřila teplotu..a teda přišlo mi, že to prostě musí protéct 😅 😀 a taky jsem to štelovala jakou dobu a huggies cítit byly co teda ty ostatní...nemám zkušenost..
A nějak jsem ji pak bez té plínky neuměla zvednout 😀

nika
6. dub 2010

tak tu zkušnost že se mimi v hnuskách blbě nosí máme taky 🙂 úplně mi chybí ten oplácaný zadaček 🙂
vlněný obdelník už se mi plete u tety, taky se těším. 🙂

maly_prcek
6. dub 2010

Jo jo, není nad to mít mimčo za co chytit 🙂 Hlavně novoška 🙂

Smrdí všechny hnusky, ale Pampers teda nehorázně moc... 😒

Asi vám nemám říkat, že nejlepší je mt vlněné obdelníky dva, co? 😀 Docela to chce nechat vyvětrávat, teda aspoň u nás bývá vlhký docela dost... 🙂

nika
6. dub 2010

prcek to je jasňačka, kdes ho kupovala na bráně, nebo někde jinde, mne štve že maj na bráně modrý, a přitom je k mání u výrobce i krémový a oranžový.

já jen k tomu musím dokoupit zavinovačky, mám jen jednu Disany. chci další ale teď je finanční nouze, šetřím na kvalitní nový (respektive pro mne nový ale i nošený) šátek. 😉 a látky na šití plínek z šijemdetem....

erinka83
6. dub 2010

taky neumím dát pořádně jednorázovku 😀 Je to celý jakýsi divný, plína žádná 😅 Do porodky jsem měla obyč Babylove a ty byly fajn, pak se tchýně vytasila s obyč Huggies a děs hrůza, tenký jak papír ☹ Taky jsem ze dvou balíků použila asi jen 3...

Já furt přemýšlím, co koupit 🙂 Čekám, až Ivuška zprovozní eshop, juj, to bude peněz 😀

angetha
6. dub 2010

Já teď peru tu novou Anavy ale přemýšlela jsem, jestli si jí nevezmu jako plyšáka 😎 😀