Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

markusko
28. bře 2011

@florentina Myslím, že ne, spíš v internet. obchodě.
http://www.latkovky.cz/ekoprani-a-cisteni/desin...

kudelovazuzana
28. bře 2011

Ahoj holky,

už nějakou dobu uvažuju, že bychom přešly s malou na látkovky, ale vůbec se v tom nevyznám, chtěla bych si koupit nějakou sadičku na vyzkoušení, že bych to zatím střídala s jednorázovkama. Moje malá má 15 měsíců, ale čekáme další mimi, takže by se výbavička pak přesunula na prďolku. Že mi poradíte prosím prosím, nějakou menší sadičku, klidně i z MMB 😉

maly_prcek
28. bře 2011

@florentina Já jsem to kupovala na Bráně... Asi spíš tam, kde prodávají látkovky...

maly_prcek
28. bře 2011

@kudelovazuzana No já bych to viděla následovně (vycházím z toho, že budeš látkovat spíš doma a u chodícího dítka tohoto věku z hlediska učení na nočník je žádoucí přebalovat každou chvíli, takže tu nepíšu žádné vychytávky na super savé plíny, co vydrží celou noc, protože předpokládám, že na ven a na noc budete v papíru):

2 čč (nějaké vícegramážní, třeba Kikko lux) = min.30ks
Na jedno přebalení by na doma mohly 2ks stačit, takže při cca 5-6 přebalení za den, krát praní co 3 dny mi vychází 30ks
Klady: na maloška se dají pak použít na novosklad (spoustě lidí to vyhovuje, spoustě ne), později 1-2ks narovno, super-rychle to schne, levná pořizovací cena
Zápory: savost čč nic moc, což je problém hlavně u staršího dítka, když jich dáš víc na sebe, je to zas velký balík na zadku, šlo by místo jedné dávat nějakou dost dobrou vkládačku což se pale prdraží....Já osobně všechny čč kolem roku schovala...

Anavy bamabusové prefoldy vel. M = cca 15-20ks (tu: http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...)
Klady: o dost lepší savost, nedělají velký balík na zadku, schnutí je taky OK, Mko je univerzální velikost na maloška (kalhotkový sklad, je tam na obr.), na větší dítko narovno taky OK, když se dovycpou, je to hodně savá plína i klidně na noc.
Zápory: o něco vyšší pořizovací cena než čč
Já bych si pro sebe koupila tuto variantu...

Kdybys chtěla být náročnější, tak kalhotkovky (osobně mám vše už jen Anavy)

Nebo nakombinovat, ale nevim, jestli by se ti chtělo... To už nad tím člověk musí přemýšlet a špekulovat co dá a to ne každého baví...

+ dvoje svrchňáčky - my na doma máme (teda měli jsme, malý má plínu jen na dýl na ven a spaní) Anavy flísáčky (jednovelikostní, takže i na malocha) - na doma stačí, na ven a na dýl bych ale raději dávala PULky... Z těch mám ráda Thirsties, ale těžko říct velikost... Nebo nějaké vlňáčky na zapínání, tam ale taky nevim které konkrétní...

Tož tak... 😉

maly_prcek
28. bře 2011

@kudelovazuzana Jo a ještě jedna poznámečka - já jsem v 15m sundala plíny a začali jsme chodit na nočník - po 14 dnech neustáleho převlíkání to D. chápal tak, že loužičky byly občasné... Po 3m si troufnu jít bez plíny i na ven, pokud nejdem na dlouho...
Měli jsme teda nočník už celkem natrénovaný z dřívějška, ale dokud měl plínu, neměl motivaci...
Takže zkuste a možná těch plín nemusíš kupovat tolik 😉 😉 🙂

kudelovazuzana
28. bře 2011

@maly_prcek jeee díky moc za rady, já právě nějaký čtvercovky doma mám, asi 30 kusů + jěště asi 10 falnelových a 6 bambusových, takže jsem si říkala, že bych si koupila třeba dvoje svrchňáčky. A kdyby něco z toho došlo, tak pojedu zase v papíru, to ještě uvidím jak mě to nadchne. 😉 Ty svrchňáčky jsem si říkala, že bych vzala ty jednovelikostní ať to využije i druhej prcek. Jo ty svrchnáčky přesně jsem si říkala, jedny vezmu flísový a jedny pulky (pro začátek) 😀 😀 😀
Právě my už taky chodíme na nočník, sice ta úspěšnost není bůhvíjaká, ale zase si říkám, že když bude ve vlhku tak ju to bude více motivovat 😉

Tady tyto svrchnáčky sem chtěla objednat: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=34811421&tab=0
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=40333665&tab=5

NO ještě teda uvidím jak budu dávat to přebalování a hlavně uskladnění plínek, mě je teď ze všeho zle, hlavně s těch jejich kakanců 😒 ☹

maly_prcek
28. bře 2011

@kudelovazuzana Tak zkus a uvidíš, v čč se určitě jet na doma krásně dá... Anavy flísáčky můžu jen a jen doporučit, jen pokud jste hubení, tak možná vezmi radši patentkové, holky tu psaly, že ty sucháčové jsou docea široké. S těma PULkama - já jsme je měla, ale žádná sláva... Jsou takové docela tlusté a tuhé, na starší asi půjdou docela OK, ale na maloška bych řekla že těžko... Jednak nemají vnitřní nohavičky, což je u té tekuté vaječiny dost důležité a taky jak jsou tuhé, tak s tím malým zmenšením nevim nevim, jak budou sedět... A já osobně nemám ráda, když nejsou zespodu "lesklé" jako otíratelné... Možná spíš na později, kolem 7-8m, to by mohly sedět líp, ale na novoška určitě nic moc. Jsou určitě lepší PULky... A hlavně bych si asi pořídila na novoška fakt to S, XS, nějaké tenké... A pak jednovelikostní až od toho půl roku dál... Jak se ty jednovelikostní zmenší, tak jsou na malé mimi hodně mohutné...

My kakáme už docela dolouho do nočníku, naštěstí... Mně to stačí i v tom nočníku... 🙂

kudelovazuzana
28. bře 2011

@maly_prcek jj a co třeba tyhle?? nemáš zkušenosti?? http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=36048735&tab=7 a tyhle s těma patentkama teda vezmu určo http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=38115553&tab=9

maly_prcek
28. bře 2011

Mně do těch DuoWrap neseděly plínky narovno, jezdilo to v nich... Ve vel. 1 na malocha bych je brala všema deseti, ale ta vel. 2 je přes zadek dost široká, cekově jsou obří, spíš na kalhotkovky...
Já když potřebuju PULky, tak si vezmu BG kapsovku a dám je jako svrchňáčky... Ale tak to teda asi původně nezamýšleli, nám to tak ale vyhovuje... 🙂

Ale holky ti určo nějaké PULky na plínky narovno poradí... ŽE HOLKY 😉 😉 🙂

maly_prcek
28. bře 2011

@kudelovazuzana A ještě se mi rozepínaly ty zmenšovací patentky u těch Duowrapek, jak se začal hodně hýbat, lozit, chodit... Ale to holkám třeba nedělá... 😝

erinka83
28. bře 2011

@maly_prcek Jéé, teď jsem si všimla novinky v profilu, gratuluju 😵 😵 😵 asi už to není úplně novinka, ale jsem si všimla až teď 😅 A krásná fotka!!

maly_prcek
28. bře 2011

@erinka83 Je to tam chvilku... 😉 Čekali jsme až po NT screeningu... Díky... Fotka je už teda ale staší, D. tam má cca rok. Nějak jsem nebyla schopná to tam hodit... 🤐

crawler
28. bře 2011

ahoj holky🙂

prosím Vás, nemáte některá navíc k prodeji kapsovou plenku Baby Lucy univerzální velikost na patentky? Já mám 2 a máme je strašně rádi, tak bych chtěla ještě 1-2 pořídit. A naopak nabízím univerzální PULky Bambinex (žluté a zelené) - používané hodně, ale suché zipy drží jako přibité - nicméně nám přestaly vyhovovat - Išek má dost silný stehýnka a svrchňáčky ho dřou, má tam rudé fleky a sedřenou kůžičku...Můžeme vyměnit nebo prostě jen koupím...nebo prosím za tipy, kde sehnat použité plenky (sleduju aukro a mimibazar a tam nic, tak nemáte nějaké tipy???) Díky moc 🙂

meleri
28. bře 2011

@slunicko76 peru vše a fakt v pohodě, no neperu to tak každý den ale tak jednou dvakrát do měsíce prostě jak se mi to už nezdá...jinak peru na 50 . ted mám malé miminko tak peru častěji na devadesát..

betelgeuzz
28. bře 2011

@maly_prcek gratuluji, já si říkala, že jsem si toho před chvílí nevšimla 🙂 Další zářijové látkové miminko. 🙂

@kudelovazuzana mně na miminko vyhovovaly svrchňáky IV, ale v pozdějším věku se sucháč otáčí a dře bříško. Thirsties mám ráda, ale mám jen vícevelikostní, ty duo nemám. Já mám čč ráda, takže určitě je to univerzální na používání na mimčo i na starší dítko. Ale svrchňáky bych asi pořidila na každé zvlášť, já mám radši ty vícevelikostní, příjde mi, že líp sedí.

ivuska.h
28. bře 2011

@maly_prcek Též moc gratuluju! A opožděně děkuji za čokoládu, navzdory velikosti měla velmi krátkou životnost 😀

maly_prcek
28. bře 2011

@betelgeuzz @ivuska.h Díky, holky... Byl to nějaký plodný měsíc, ten prosinec a začátek ledna... 🙂 Ivi, já díky za věci... A i u nás mají Milky krátkou životnost 😉

jasekd
28. bře 2011

@maly_prcek Gratulace, at se dari a vse je v poradku 🙂
Chystame se na nakup a Milku si teda koupim, udelaly jste mi chute 😉

florentina
28. bře 2011

@markusko děkuji
@maly_prcek děkuji a mooooc gratuluji, hlavně ať jste zdraví!

kudelovazuzana
28. bře 2011

@maly_prcek jee promiň co je to BG kapsovka, já jsem z toho už úplnej jelen

@betelgeuzz jj máš pravdu asi vezmu ty vícevelikostní, než ty univerzálky 😉

holky co tyhle: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=40120128&tab=4
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=42670352&tab=4
@crawler mě teda přijde, že na MMB mají hodně použitých plínek, ale teda některý ceny si mi zdaj vysoký, jako dát za svrchnáky po dvou dětech 150 to si radši koupím nový 😖

betelgeuzz
28. bře 2011

@kudelovazuzana BG je bum genius kapsová plenka. Když se podíváš na první stránku diskuze, tak tam najdeš seznam těch zkratek 🙂 Ty první jsou ty thirsties, co používám teĎ, jsou dobrý a ty druhý ty IV, co jsem používala na malé mimčo, později dřou břicho.

slunicko76
29. bře 2011

@maly_prcek tak ja si vsimla prvni nove fotky a paaak teprve toho ostatniho! G!ratuluju
@kudelovazuzana za nas na plinky na rovno Bambino Mio PULky

michmar
29. bře 2011

ahoj holky, chci se zeptat - používám normální látkovky s kalhotkama nahoru. Přemýšlím o pořízení manducy. Nemáte s ní někdo zkušenosti? Fakt tam nemůže moc sedět? Ne asi na delší dobu, ale třeba když půjdu do obchodu nebo někam na kratší dobu? Díky, Markéta

helulela
29. bře 2011

@michmar proč myslíš, že by to nešlo, kvůli objemu plenky? My máme Liliputi a nebyl problém, jen nedávej flísové svrchňáčky, ty pod tlakem propouští. Hodně dětí s látkovkama se zároveň nosí, určitě tu někdo má i přímo manducu, tak ti poradí 🙂

helulela
29. bře 2011

@maly_prcek taky velká gratulace a profilová fotka moc pěkná 😵
@kudelovazuzana ohledně plínek souhlasím s @maly_prcek - zkus ty čč, co máš doma, radši 2 na sebe a když budeš chtít zainvestovat, tak Anavy prefoldy jsou fajn. Stejně tak Anavy flísové svrchní kalhotky. U PUL bych se přimlouvala za vícevelikostní, my máme teď Thirsties vel. M, sedí dobře i na plínky narovno, Víťa je takový průměrný desetikilový chlapeček 😉

kudelovazuzana
29. bře 2011

@michmar ahoj Já jsem teda nosila malou v manduce i v šátku a v pohodě, jako na dlouhý chození to není, teda aspoň pro mě nebylo. Je teda fakt, že se říká, že by se děti neměli nosit když ještě nesedí ve svislé poloze, ale tak na tu chvílu se jim myslím nic nestane. Ohledně látkovek nevím, my nosily papírovky. 😅

kudelovazuzana
29. bře 2011

@helulela díky za rady, už dneska chci nějaké objednat, ty anavy flísové koupím určitě a ještě ty druhé zkusím ty thirsties, se mi líbí. (Evička má taky kolem 10 kilo 😉) JInak ty čtvercovky se tam vkládají teda normálně přehlé na ty osminy jo?? tak jak to dělávaly naše mamky ?? 😅 holky jsem tutan, sorry za tak stupidní otázky 😅

michmar
29. bře 2011

@helulela Jo, kvůli naducanosti už té plínky.
@kudelovazuzana Taky nad tím přemýšlím, ale když tam je hodně položený na mě. A už docela dobře drží hlavičku. Hodně nás bolelo bříško, takže jsem skoro pořád tahala v náručí a stejně jsem se svislé poloze nevyhnula - protože v bočním klubíčku se mu nelíbí, takže taky někdy nebyl úplně správně chycený, když jsem u toho třeba jedla apod. ...

dagmarkaaa
29. bře 2011

@michmar já nosila malou tak od 3-4 měsíců v Becu i s látkovýma plínama a v pohodě, děcko tam vyloženě nesedí, je schoulené i když je vertikálně tak jsem ji v tom měla i dýl, třeba na výlety a tak i když ještě neseděla.... Nožičky má děcko hezky roztažené takže mu snad nevadí že má mezi nima balík....
@maly_prcek přidávám se ke gratulacím k dalšímu mimi, ať je vše jak má být! 😉 a hezké foto.
@kudelovazuzana dobrý výběr svrchňáků, Thirstiesky PUL i Anavy flees mám oblíbené teď hodně 🙂

helulela
29. bře 2011

@kudelovazuzana v pohodě, mě přijdeš do začátku dost v obraze 🙂 já skládám na osminy, bambusové Kikko, co mám vytahané do obdélníku, dávám i na dvanáctiny... prostě aby byly akorát 🙂