Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mikaga
21. únor 2011

..je dík, už jsem se bála, že jsem je ještě před použitím zničila 😀

erinka83
21. únor 2011

ehm, takový blbý dotaz 😅 bojuju s tím smrádkem, tak jsme to teďka vymáchala s octem a chtěla jsme to teď namočit s Miofreshem na pár hodin a nemůžu v návodu najít jak na to 😀 Mám pračku s předním plněním, že by to nešlo?? Nebo je na to nějakej fígl? Nebo jsme jen slepá?? Máme LG...

erinka83
21. únor 2011

aha, jsem to asi udělala blbě, mám tu něco jako "voda v pračce", ale prý se to zvolit ještě než dám máchání a mi už ten program skončil 😠

markusko
21. únor 2011

@erinka83 také máme LG a dávám program voda v pračce, jak píšeš, musíš to samozřejmě nastavit předem. Nebo dej program "Rinse and Spin" a místo otáček zvol tlačítko voda v pračce. Ale té vody tam stejně nikdy nebývá tolik, aby to pokrylo celou náplň pračky, je jí tam dost málo...

erinka83
21. únor 2011

@markusko ale to musím nejdřív zvolit nějaký program, po kterém mi tam ta voda zůstane, ne? Jestli to chápu dobře. já bych potřebovala, aby mi to napustilo vodu, párkrát pomotalo, aby se rozpustil prášek a pak tam ta voda zůstala...

slunicko76
21. únor 2011

@erinka83 tak neco takoveho jsem take hledala!🙂 a myslela, ze nasla, ale pri prani jsem koukala, ze tam teda zadna voda nebyla!🙂

krtek.93
21. únor 2011

Ahoj! Mám doma 14 denní holčičku a byla jsem rozhodnutá používat od návratu z porodnice látkovky. Zkusila jsem hned první den, mám čtvercovky ( a jiný modernější plenky ani zatim kupovat nechci, je to dost velká investice) a skládala jsem novosklad s jednou plenkou navíc, svrchňáčky Baby Lucy navrch, ale mám pocit, že ten velkej balík mezi nožičkama malý vadí, v látkovkách mi víc brečela než v pamperskách, navíc jí to dělá obří zadeček a skoro se mi nevejde do oblečení 56, i když je jinak docela drobek. Tak se chci zeptat zkušenějších - kdy jste s látkovkama začaly? Já bych to určitě ještě aspoň jednou ráda zkusila, ale nevim, jak dlouho počkat - měsíc? Do konce šestinedělí? A je potřeba do toho novoskladu dávat druhou plenku, nebo máte někdo dobrou zkušenost i s jednoduchou variantou z jedný? Já se bojim, aby to neproteklo moc rychle.

katka82
21. únor 2011

@krtek.93 ahoj my u Honzíka látkovali od 4 týdne 😉 ale teď bych ráda látkovala hned po návratu z porodky 😉 🙂 na tak malé mimi stačí novosklad jen z jedné pleny 😉 tu plenu navíc klidně ještě vynechej 🙂 držím palečky ať je malá v látce spokojená a ať se látkování daří 😉 🙂

krtek.93
21. únor 2011

@katka82 :Díky. Tak já zkusim jenom jednu, třeba to bude lepší 😉

maly_prcek
21. únor 2011

@velrybous Taky skladuju nasucho, kdysi na dovči jsem skladovala namokro a byl to teda hnus, ta voda po 2 dnech... Brr. Jinak stejně jak holky... Počůrané zrova do kýblu, pokakané osprchovat masážní sprchou (super!) a popatlat žlučákem. Někdy zůstaly skvrny, ale časem se vaječinové všechny vypraly...

maly_prcek
21. únor 2011

@erinka83 Tak zapni nějaký program a nech ho chvilku běžet a po cca 10 min. až to napustí vypni a nech máčet, ne?

@krtek.93 My hned z porodnice, na noc asi po 2-3 měsících... Pokud máš víc gramážní plíny, stačí jen novosklad popř. dovycpat třeba nastříhaným ručníčkem z Ikea... Uvidíš. Velký zadek mají, to je o zvyku, aspoň je za co chytit, na vývoj to vliv nemá, neboj. Bodýčko se dá vyřešit extendorem, ale některé oblečení prostě na látkovky nacpat nejde. Zkoušej a uvidíš, to se poddá... 😉
Ještě mně napadá - v látce je lepší sledovat a ošahávat, kdy dítko čuralo, nejde moc přebalovat "na čas" (třeba po 3h) jak se to dělává u jednorázovky... 😒

andelka
21. únor 2011

@krtek.93 já jsem látkovala asi od 5týdnů a novosklad dělala jen z jedné plíny, stejně furt kadil, tak se přebalovalo často. Po pár týdnech jsme si našila vkládačky ze starých plín a koupila Ikea žínky a dávala tohle až do 6měsíců. Druhá plína na tak malé dítě je fakt moc. 😉 S bodýčky problém není, to vyřeší extendor. Některé dupačky jsou ok, ale docela brzo jsem přešla na polodupačky, ty jsou měkké a natahovací, takže pohoda. Teď máme nadoma tepláčky a na ven kombinézu na to a fertig. Na jaře jak budu kupovat kalhoty, tak se taky budu muset dívat aby byly dost prostorné. Ale dá se koupit.

markusko
21. únor 2011

@erinka83 Jojo, však Rinse and spin = máchání a ždímání, čili to prvně napustí vodu, prášek dáš samozřejmě předtím do bubnu, párkrát to pomotá a pak to v té vodě zůstane ležet 😉 Akorát té vody tam opravdu není moc. Ale to by nebylo ani kdyby jsi pustila jiný program praní... Takto je to asi rychlovka, může to trvat max. 10 minut 😉

sussanah
21. únor 2011

@krtek.93 my jsme zacali davat tyden po narozeni, potom co mi 3x za sebou procural papirovku 😠 Davala jsem vv, takze to mel jen mezi nozkama a slo to. Zadek je vetsi, ale je to fakt o zvyku, pro me to byla vyhoda, fakt je to mimco potom alepson za co chytit 😉 A zze by to malemu vadilo, no tezko posoudit, on rval stejne porad 😀 Urcite bych dala jen jednu cc, vyzkousis jak je ucurana a pak kdyz tak nejakou mensi vkladacku, dalsi cc je fakt docela hodne. Obleceni, to hodne zalezi od firmy, byly typy bodycek, ktere byly jakoby bokove a to proste obliknout neslo, jinak stejne nosil siroke dupacky, nejake uzke rifle se u nas neuchytily. Zkus to kdyz tak zas za tyden, ono se to podda 😉

slunicko76
22. únor 2011

@krtek.93 tak ja latkove plinky davam od prichodu z porodnice! Ze zacatku jsem o tech modernich ani nevedela, takze jsme jeli tradicne-dve plinky na ctvrtiny a do kalhotek!Ale to protejkalo kakani.Pak jsem objevila Novosklad a to jsem teda taky davala dve,ale neprislo mi, ze by se ji to nejak nelibilo a nebo ji to vadilo! balicek to je, ale to je u vsech latkovejch plinek-hold, neni to papirek,ale kus latky!.-) to si zvyknes!🙂

holky, ja jsem asi nejaka divna, my mame novosklad jeste tedko!🙂 a co mam ted tu novou snapku, je to rychlovka, to je pro mne uplnej luxus!🙂plus čč narovno a kalhotovky!🙂

zuzanecka81
22. únor 2011

@slunicko76 tak to jsem ráda, že čekání na thirstiesky se vyplatilo!
holky, už budou ty bum genius? mám akutní nedostatek nových plín 😀

andelka
22. únor 2011

@slunicko76 a z jak velké plíny děláš novosklad? Já ho mám taky ráda, ale nemůžu se dostat k Kikko 80x80 a speciálně je z netu objednávat se mi nechce. 😒
U nás je ještě denní hit ručník Ikea na délku složený natřetiny a přeložený, narovno do svrchňáků. 🙂

erinka83
22. únor 2011

@zuzanecka81 jestli máš taky od Evlyn, tak ty budou až v půlce března...

tygrous
22. únor 2011

Holky, cim perete pokaděné vlnacky? Ja mam Loviky a v poslední době je máme strasně často pokaděné a zůstavají mi tam žluté fleky☹

maly_prcek
22. únor 2011

@tygrous Taky zůstaly... Pokud ti jich není líto a nejsi cíťa jak já, hodila bych do pračky 🤐 Ale ani žlučákem mi to úplně nešlo... Prostě vlna 😒

baca
22. únor 2011

Já dávám do novoskladu vždy ještě jednu čč nebo dvě žínky ikea nebo kikko. a stejně to má prodojený. Ale až budu přebalovat častěji, tak to bude lepší. Teď spí třeba 2 hodiny, tak toho pustí víc.Asi je to učuránek.

@tygrous Já jsem lovíky vždy mydlila žlučákem, ale taky to vždy hned nepustilo. ☹

chaarleene
22. únor 2011

@andelka a jak dlouho ten ikea ručník vydrží? já jí ho taky dávám, ale spíš jako nouzovku, moc dlouho jí to nevydrží... tak nevím, jestli mám doma takovýho učůránka nebo co 😀

andelka
22. únor 2011

@chaarleene já nevim, tak normálně, asi 1,5 hoďky. Nadoma je to jedno, dopo a odpo jednou kadí, tak stejně musím přebalit, když jdem ven dávám kalhotovky nebo kapsovky, tak nadoma je to dobrá alternativa.

chaarleene
22. únor 2011

@andelka dobrý, tak u nás to vydrží zhruba taky tak 🙂
mě tuhle překvapilo, když jsem se bavila s jednou maminkou na plavání a ta říkala, že Anavy jsou u nich noční plíny - u nás by na noc nestačily ani náhodou, tak jsem si říkala, že naše malá asi moc čůrá nebo co 😀

maly_prcek
22. únor 2011

Holky, nemáte některá zkušenost s Moira dětskýma trikama? Sedí to velikostně? A pruží to, že by se dalo nosit třeba o velikost větší?

jasekd
22. únor 2011

Teda co vsichni mate na tom novoskladu? Teda krome toho, ze je to levne. U nas jen nouzovka, ze bych v tom jela porad, to bych teda asi nevydrzela, za nas jedine HD kalhotkovka, pripadne jina kalhotkovka, ale dokupovat nebudu. Priznam se, ze me ted obtezuje jakekoli prebalovani a jen moje ekologicke ja me drzi u latkovani 😀 AIO mam jen tri a nevydrzi tolik, a me uz obtezuje i davat PULky, jak se musim pres ten pupek ohejbat a s ditetem se prat. Pravda, ze s papirovkama uz moc neumim a urcite by mi protejkaly.
@chaarleene Ja mam Ikea rucnicky rozpuleny, pouzivam jen jako rychloprebaleni. Svrchni cast Pop in plinky pouziju jako kalhotky, do toho na rovno ten rucnicek, teda tu pulku, slozenou na ctvrtiny. Treba kdyz se jde za chvilku koupat nebo pred jidlem, po jidle hned prebaluju, resp. cekame na curani a kakani, takova castecna BKM. Moc to nevydrzi. Pouzivala jsem to jako dovycpani na noc, ale uz ne, origos vkladka HD je mensi, davam na noc dve a pobere to vic nez rucnicek pri mensim baliku. Ovsem na tyhle rychlovky je to fakt dobry, hlavne za tu cenu 🙂

jasekd
22. únor 2011

@maly_prcek S detskyma nemam, ale co ma pro sebe, tak ty zas tak nepruzi, navic se mi otocily svy na rukavech, pravda, mam je stare a ted uz je to mozna nekde jinde i designem, ale co mam jine znacky, tak jsou hezci a prijemnejsi.

zuzanecka81
22. únor 2011

@erinka83 jé, tak to si počkáme...

@maly_prcek já si teď zrovna kupovala na prtě tričko a body. velikostně odpovídá - já teda vzala velikost 80 kvůli plínám a myslím, že v létě nám bude akurát. 🙂 a matroš vcelku pružný!

markusko
22. únor 2011

@jasekd My jsme taky teda na novosklad moc nejeli, mně mnohem víc vyhovovalo vázání na draka (tak od 4 měsíců) a pak už jsme jeli víceméně kalhotovky a čč jen nouzovka...

andelka
22. únor 2011

@chaarleene tak to taky nechápu, jako noční plínu možná pro děti co v noci moc nečurají - přes den je Dany schopný mít do 2hodin durch anavy s oběma vkládačkama a tou velkou složenou nakluka.