Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sinala
20. únor 2014

@prapodivna fleecové svrchňáky jen na mimi dokud nesedí, pak tlakem provlhají. Jak psala @janinek pořiď si kalhotky i z PULu a vlňáky jsem taky používala na čtverce, ale až dítě začalo méně kakat, jinak jsem je musela pořád prát

pampeliska1
20. únor 2014

@prapodivna ještě bych dodala ke komentům výše, že je asi dost možné, že babička ti ukáže "starý" způsob používání čtvercovek, a to takový, kdy se použily třeba 3 a více narovno (tedy do obdelníku) poskládané plenky na sebe, mezi poslední dvě igelit a na to buď jen látkové (froté) kalhotky nebo tzv. sandry, igelitové, o kterých psala @janinek .. ale ty byly až pozděj (90.léta), to asi tvoje babička nezažila. Toto info mám od tchýně, že takto látkovaly ony.. Nepoužívaly (neznaly) novorozenecký sklad či sklad na draka pro větší děti, který je mnohem pohodlnější. Novosklad třeba zde: http://latkovepleny.cz/novorozenecky-sklad

prapodivna
20. únor 2014

@pampeliska1 moje babicka delala do jejich zruseni v jeslich, takze jsem sama zvedava, jak mi to ukaze, na nejake navody, vcetne toho od tebe uz jsem se divala, vsem vam moc dekuju za uzitecne informace ! 🙂

nahada82
21. únor 2014

Tak mám další dotaz ohledně praní 🙂 Konečně jsem objevila postup, jak se celkem zbavit skvrn - tedy přes noc namočím do perkarbonátu sodného a poté peru. ALE...používám bambusové SIO - PL a Bamboolik - u obou se nedoporučuje používání bělidel, tak jsem se pro jistotu ptala výrobců a u PL - bohužel nemají zkušenost, takže mi nemohou poradit, zda je možné to používat či ne a od Bamboolika mi napsaly, že k praní je perkarbonát ok, ale nenamáčet to v něm. Tak teď nevím... 😒 Sama paní v obchodě mi ho doporučila a ptala jsem se na bambusové plenky a říkala, že by to neměl být problém, ale samozřejmě si plenky nechci zničit. Nemáte s tím prosím někdo zkušenost?? Díky moc.

elana
21. únor 2014

@prapodivna myslím že řečeno bylo prakticky vše, jen co jsem pochytila v předchozích komentech, tak dvě poznámky:

a)souhlas s tím, že věk odplenkování nemá žádnou korelaci s typem plen, aby se dítě odplenkovalo (tj. cítilo potřebu, dovedlo to na povel spustit a naopak na vůli zadržet, natož v noci, aby ho plný močový měchýř probudil a řeklo si o nočníček), je potřeba mít dozrálé příslušné centrum v mozku, je jedno, co na zadečku má (resp. pokud má jakoukoli plenu, není bezplenkované). Mým dětem mokro nevadí, takže tady by cesta nevedla, navíc se separačkama (které si pro usnadnění práce s pokakanou plenkou asi už neodpustí žádná z nás) se v mokru ani necítí, takže to je pasé.

b)látkové ubrousky: skvělá věc, objevila jsem je teď s dcerkou a lituju, že už jsem je nepoužívala na syna. V kombinaci s mycím olejem na zadečky Medvídek (od Eoné) je to skvělá cesta ke krásnému zadečku, prakticky vůbec nepotřebuju mazat, neznáme opruzeniny (zatím, příkrmy s tím můžou zamíchat) atd. Doporučuju nekupovat Anavy (jsou menší a i dražší), mnohem lepší jsou Petit Lulu (případně podle rozměrů by měly být větší i Bamboolik, ale ty nemám).

janinek
21. únor 2014

@elana PL jsou sice o trochu vetsi nez Anavy, ale Anavy lepe drzi tvar a jsou takvoe zacistenejsi nebo jak to rict. Bamboolik jsou naopak malicke, aspon teda ty, co mam ja.

Mam v albu porovnani ubrousku http://cdn771.asmira.com/photo/01/60701/album/3...

Modra kvitka PL, morsky svet anavy a ruzovy prouzek Bamboolik.

elana
21. únor 2014

@janinek já fakt nevím, mám oboje a zatím mi připadají stejný...jen jeden kousek PL je "vadný"-krčí se a vlní, tak jestli nemáš prostě z blbý várky. Bamboolik nemám, ale podle údajů na jejich webu by měly být největší ze všech, tak třeba je inovovali.

janinek
21. únor 2014

@elana bamboolik ma psano 10x15, anavy 10x20, PL 12,5x20.

Ja mam anavy troje kalhotkovky, jednu vv a sadu ubrousku a od PL denni, minimalni a nocni po jedne a ubrousky a kdyz porovnavam tak Anavy jsou fakt takove preciznejsi. Nevim, zda je to nahoda u mych kousku. Mam oboje rada, jen mi provedeni prijde proste lepsi u anav.

pampeliska1
21. únor 2014

@janinek souhlas, taky mi Anavy přijdou líp ušité..Bamboolik mi připadají fakt jak jen odstřižky z látek, co zbyly a sešité k sobě.. Taky mám ty maličké, jak jsi vkládala fotku a je to dost na prd.. Vůbec jsem je nepoužívala (teď už nepoužívám žádné).

veronila
21. únor 2014

@elana ty Bamboolik jsou fakt pidi...pokadene dite bych s nema teda utirat nechtela 🙂
Ty PL maji fajn rozmer, ale nejlepsi a nejpraktictejsi mi taky prijdou Anavy...
Ja vyzkousela tyto: Nejoblibenejsi: Anavy, pak PL, Ella's House, Little Lamb, Bamboolik.

elana
21. únor 2014

@janinek máš pravdu, ten Bamboolik opravdu není největší-nechápu kam jsem to koukala 😝 Já kalhotkovky Anavy mám po synovi, PL jsem koupila teď dvoje nové, ale zatím jsem je nezkoušela, holčička má 7 neděl, tak zatím kalhotkovky vůbec žádné nedávám a to jsou PL ještě větší než Anavy, takže hnedtak je ani dávat nebudu. Ty ubrousky mám ale vážně stejné, nebýt velikosti, nepoznala bych, který je který. Jen ten jeden z jedné sady PL je vadný, na funkci to nemá vliv, jen se prostě kroutí jako nenařezaný maso hozený na pánev 😅

elana
21. únor 2014

@veronila kdy jsi ty PL kupovala? Ty moje jsou opravdu úplně stejné, tak třeba si na nich začali dávat víc záležet (kupovala jsem koncem roku a teď před pár týdny ještě sadu)...materiál i ušití, aspoň ty moje. A vzhledem k větší velikosti bych znova koupila sadu od PL, ne od Anavy.

no, to je jedno, každý si musí udělat vlastní zkušenost. Ad Bamboollik-už jsem to psala. Blbě jsem koukala nebo co, ale opravdu jsou nejmenší a velikostně asi k ničemu, možná tak na novorozenecký zadeček, ale ne na později.

luciesofi
21. únor 2014

Koukám, že se tu porovnává Anavy a PL - dcera má na 19 měsících přes 13 kg a Anavy jí jsou malé....leze jí z nich zadek.. Takže bych dávala pozor u robustnějších dětí.... PL sedí dobře (mám ten nejnovější - nejdelší střih).. S Anavy teď řeším reklamaci - u většiny plínek mi popraskaly gumičky kolem nožiček (některé jsou staré rok a čtvrt, jiné třeba 10 měsíců, paradoxně ty nejstarší jsou v pořádku), ale nemůžu porovnávat s PL, co udělají gumičky třeba po roce používání.. Ale jsem z toho celkem zklamaná ☹

veronila
21. únor 2014

@elana mi prave prijdou PL ubrousky usite docela dobre... Velikostne mi ale vice vyhovuji Anavy - osobni preference 😉
@luciesofi syn ted bude mit 15 mesicu a ma ty kalhotkove Anavy tak tak. Taky je vetsi a uz je asi moc dlouho nosit nebude... S plenkama PL nemam zkusenost.

elana
22. únor 2014

@luciesofi porovnávají se "jen" ubrousky, ale když jsi narazila na srovnání kalhotkovek, tak souhlasím, Anavy jsou spíš pro standardní a štíhlé děti. Mému synovi seděly hezky, ale on je hubeňour. PL jsem koupila dvoje, protože se mi líbí a ráda zkouším něco nového, a na pohled jsou opravdu větší, mají trochu jiný střih, ale na dítěti je vyzkoušené zatím nemám. Ale předpokládám, že savost bude stejně dobrá jak u Anavy-jsou to ty samé materiály.

leeena_4
22. únor 2014

Ahoj holky, při srovnání Anavy a PL jsem jednoznačně pro PL -nejen , že mají vyšší sed, jsou dedy větší a sedí líp, ale mají i mnohem širší vkládačky, takže víc poberou.

leeena_4
22. únor 2014

K ubrouskům - ty Bamboolik jsou úplně na prd, tím člověk utře leda brýle, ale moc fajn jsou flanelové ubrousky k vlhčení od Imse vimse. V balení je jich 12 a jsou fakt velikánské, že s jedním utře čověk i kakoše, z jedné strany na hrubo, z druhé na čisto. Medvídka používám taky od začátku a krémy můžu všechny rozdat, protože jeidné, co jsem použila byl Sudocerem a to na odřený nos od "bouračky". Na zadek není nic třeba.

janinek
22. únor 2014

@leeena_4 Na ty IV ubrousky uz nejakou dobu koukam, ale ja mam snad 50 ubrousku uz, o Perlanu nemluve 🙂

leeena_4
22. únor 2014

@janinek jojo, Perličku nepočítám, ale ty Imse josu fakt jemné a veliké 😉.

janinek
22. únor 2014

@leeena_4 Ja ti to verim, jen se stydim, no 🙂

cajomilka
22. únor 2014

@nahada82 Zkušenost mám - PUER v bambusových plenkách vyžírá bílé fleky, takže ničí barvu. Ale že by mi nějakou plenku vyloženě zničil, to ne. Jako bělidlo fakt funguje, jak se tady už psalo.

luciesofi
22. únor 2014

@elana Ahá 🙂
Mno...tak k ubrouskům - já používám Bamboolik, Anavy a PL na utírání pusy, na zadek jsem je nikdy nepoužívala... Ty Bamboolik jsou úplně naprd....malinké a celé se mi po prvním praní schruly... PL a Anavy bych řekla, že jsou srovnatelné..
Jinak na zadek mám asi 30 ks bavlněných z Fleru a jsem spokojená, stačí akorát....případně jsem občas koupila bílé vlhčené ubrousky z DM a pak jsem je několikrát vyprala a použila s Medvídkem nebo jen s vodou a kapkou oleje a super 🙂

janinek
22. únor 2014

@luciesofi Mne je tech barevnych na kakani take lito, mam je na pusu nebo osuseni cisteho mokreho zadecku.

dandelion
22. únor 2014

Já mám ubrousky od POPin a jsou skvělý!

bamboolik
24. únor 2014

@kveta007 Dobrý den, zkoušela jsem tréninkovky na synovi a při obvodu pasu 50 cm bych volila velikost L.

kveta007
25. únor 2014

@bamboolik Děkuji za odpověď. Akorát jsem si vyhlídla vzor PUL žirafy a ty teď zrovna v nabídce v Lku nejsou. 🙂 Tak snad brzy naskladníte, ať můžu koupit.

misag23
26. únor 2014

Ahoj. Chtěla jsem se zeptat, zda nevíte, jaké jsou slevy v e-shopech při Týdnu opravdových plen? Případně ve kterých a jak velké? Mám tříměsíčního chlapečka a látkujeme, ale potřebovala bych ještě výbavičku trošku rozšířit, tak jestli se vyplatí ještě počkat a nakoupit to v tom týdnu 🙂 Moc děkuji za odpověď.

elana
26. únor 2014

@misag23 to se hodně liší, bývá to mezi 3-10% (průměr 5-8%), ale některé eshopy se do toho nezapojujou nebo jsou akce jen na vybraný sortiment, ne na vše.

bamboolik
27. únor 2014

@misag23 ahoj, každý prodejce si slevu nebo akci děla podle sebe takze tezko rict kolik kdo bude mit letos. Vetsi slevy můžeš získat i na veletrzich, kde si navic vse i osahas 🙂 . Například pristi týden v Brně nebo v dubnu v Praze

marketa11112
27. únor 2014

@ivari007 moc prosim, kde koupim perkarbonat a taed? moc dekuji marketa

mertala@seznam.cz