Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

beruskanula
14. črc 2010

😀 tak mi postak privezl ty plinky 🙂 ... vypadaji pekne... dnes je vyperem, dobre povesime 😀 , vyzehlime a slozime z nich novosklady a udete pripraveni 🙂

blka
14. črc 2010

Holky,máte některá zkušenost s flufflama? Nejsou moc objemné? A kolik toho pojmou?

joohana
14. črc 2010

@maly_prcek Já jsem na IB zjistila že jsem rovnoplínkářka, ty vlastně taky když to do kapsovky nerveš dovnitř ale jen navrch. Vyměň kapsovku za vlňáky a máš ideální balení 🙂. Na kalhotovkách mi vadí ta zbytečná látka na bocích...

joohana
14. črc 2010

@blka Zkušenost nemám, ale holky tu tuším psaly že pelichají.

zuzcacig
14. črc 2010

@beruskanula Mě včera dcerka odjela na prázdiny, tak se nudíma právě skládám čč na novosklad, že si je rovnou nachystám. Mě to jde pomalu, myslela jsem, že to budu mít rychleji 😀

beruskanula
14. črc 2010

@zuzcacig : my si je rovnou pri zehleni slozime na novosklad 🙂 ...pak jen prebalit a je to 😀

blka
14. črc 2010

@joohana Díky 😉
@zuzcacig Za chvíli ti to půjde rychle 😉

zuzcacig
14. črc 2010

@beruskanula @blka mě to přišlo brzo, už rovnou skládat, ale je fakt, že ke konci už to šlo rychle 🙂

beruskanula
14. črc 2010

mne to skladani nedela problerm, mam to behem mziku, ale rikam si, ze samotny prebalovani bude pak rychlejsi 🙂 , pekne naskladane novosklady, vemu ze skrine a je to 🙂

maly_prcek
14. črc 2010

@zuzcacig Po pár týdnech to budeš ty i tvůj skládat v cukuletu i po tmě 😉

maly_prcek
14. črc 2010

@joohana Když já mám vlňoše povětšinou natahovací a do těch to neumím dobře nainstalovat (trvá mi to a to malý teda šílí...)... Možná časem ve stoje...

Dnes jsem zkoušela toho vašeho draka bez svrchňošů a vůůůůbec mi to nedrží, jak se hýbe, za chvilu se to celé rozjelo...

Malému pokladu se zalíbilo kadit na dlažbu v chodbě (aspoň že tam 😀 ) když ho větrám místo do nočníka... Grrr... 😠

kiki2
15. črc 2010

holky moc děkuji za rady. ještě se poohlídku a pak písnu, děkuji a přeji pěkný den 😀

blondata.sestricka
15. črc 2010

Ahoj holky!

V budoucnu bych chtěla používat látkové plínky, jsem teprve v začátcích, zatím si vše pročítám atd... Tak jsem se chtěla zeptat 😉 .... Chtěla bych používat jednovelikostní svrchňáčky- jaké máte zkušenosti, popřípadně nějaký tip a pak mám dotaz ohledně vlňáčků- nepletete si je? Jako jestli existují nějaké návody? Vím, že tyhle kalhotky jsou z merino vlny, jestli se dá vůbec někde koupit..
Děkuju!

ladida.l
15. črc 2010

@blondata.sestricka zkoušela jsem pouze dvě značky one size svrchňáku - Blueberry a potom Flip od Bum genius - flipku používám každý den, Blueberry jsem poslala dál - aloe já dávám ráda plíny narovno a Flip jsou pro tenhle účel super. Dávám je teda i na kalhotovky.

blondata.sestricka
15. črc 2010

@ladida.l Já bych chtěla používat klasický čtvercovky, to by ty svrchňáčky asi nebyly to pravé 😝

kackaj
15. črc 2010

@blondata.sestricka právěže byly, taky máme BG flip a dávám tam vv na rovno i čč na rovno a drží super.

beruskanula
15. črc 2010

tak my poridili jako svrchnaky thiersties duowrap a tots flexiwrap, pak mame teda takya nejaky od kikko- ale ty mi prijdou uz ted desny 😝 a nejaky od g-mini

blondata.sestricka
15. črc 2010

@kackaj aha, takže ty plíny nijak neskládáte? Já totiž nechápu asi to "narovno" 😅

kackaj
15. črc 2010

@blondata.sestricka jo narovno je jen rovná plína...ne novosklad ani sklad na draka, ani kalhotovka nebo něco podobného. Prostě čtvercovka složená na obdélník vložená do gatěk🙂 Ale takto to používám až teď poslední dobou, za prvé máme tuhé bobky a za druhé většinou jde kakoš do nočníku...pokud zrovna nemáme průjmové období jako teď😀

blondata.sestricka
15. črc 2010

@kackaj díky za vysvětlení 🙂 Tak pro miminka je asi nejlepší ten novorezenecký sklad, co? Plínka narovno by asi protekla 😅

beruskanula
15. črc 2010

jj, novosklad je pro miminka nejlepsi 🙂

plinku narovno budu davat, az bude malej vetsi 🙂

helulela
15. črc 2010

když máte jednovelikostní svrchňáky, vydrží vám celou dobu? Nezničí se dřív, než by se využila ta jejich "jednovelikostnost" 😝 ?

ivuska.h
15. črc 2010

Ondra má od včerejška horečky, tak jsem trochu mimo... Ale dnes tu mám konečně první 4 prefoldy, je to vel. M (35x40 cm), jsou z bambusového froté. Takže hledám 4 testery s dětmi odpovídající velikosti, počítám tak od 6 do 10 kg (Ondra má 7 kg a prefold je mu s rezervou). Pište prosím IP 🙂

ladida.l
15. črc 2010

@helulela já nevím, mám je asi od ledna 😀

ivuska.h
15. črc 2010

@helulela Co se týká trvanlivosti samotného PULu, měly by v pohodě vydržet, já mám jedny, co jsem šila Klárce před rokem a něco a nemají žádné závady.

misha_
15. črc 2010

@ivuska.h my bysme je vyzkouseli. je to neco jako vkladaci vlozka, ne? Beatka ma kolem 6,5 kg. Ale do plinek moc necura.

ivuska.h
15. črc 2010

@misha_ Může se tím cpát kapsovka, samotné svrchňáky a nebo se to dá umotat na kalhotkový sklad (nafotím s panenkou až se vrátí manžel a s ním i foťák).

maly_prcek
15. črc 2010

@helulela Vlňáčky mám jednovelikostní od Anavy, jsou fajné, dávám do nich čč a vv (na kalhotkovky mám natahovací, do těch se mi zase blbě rvou čč a vv, jak se to dítě moje hýbe a pere se mnou 🙂 ),

Jednovelikostní PULky bych si nekoupila 😒 Jednak tomu dítku se hodně mění proporce a ty půlky se přeci jen tak jak vlna nepřizpůsobí (hlavně u stehýnek... tyčky vs. kýty 🙂 ) Jako možnost je tu Thirsties Duo wrap (dvojvelikost), na malé mimčo bych neváhala, u většího dítka se mi stává, že ty patentky (jak to má zmenšené) si člověk sem tam při nandávání odepně, jak zatáhne (aby to popravil, jak se to dítko mrská) a taky se mi na prostředním patentku udělala pidi dírka u patentky, jak Davi leze a šoupe s tím po zemi a namáhá se to tam víc... Taky jednoveliskotní sedí líp.
Ale zase ty DuoWrapky jsou fajné (mám je ráda), koupit od každé velikosti jedny by bylo asi lepší, ale zase ta cena, že 😒 Jet jenom v PULkách, asi bych si koupila raději rozdělené velikosti... To říkám za nás...

mehlo
15. črc 2010

@maly_prcek no tak to mě jen čůrá, ale nejen na chodbě, ale skoro po celým baráku jen né do nočníku.

kvakulka
15. črc 2010

@ivuska.h Co Ondráškovi je? To musí být běs mít v tomhle vedru ještě horečku ☹ Pomáhají aspoň nějaký zábaly?