Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
20. črc 2010

no tak slizem to teda nebude 🙂 Aspoň něco 😀 Ale jinak docela naprd....

sussanah
20. črc 2010

@blka zkus pridat obyc sodu na prani, my jsme tim prali a vsechny plinky jsou beloskvouci 😵 Vypralo to i stare fleky na rucnicich, co jsem mela, jsem uplne zirala 😕
Jinak mame ted o starost vic, dneska u nas byl opravar na pracku a pracka je na odpis a to byla stara 3,5roku. Oprava by stala 6tis, takze musime ted vybrat novou ☹ Nemate nejaky tip?

erinka83
20. črc 2010

@sussanah tý jo, to je blbý s pračkou 😠 Tu sodu myslíš na praní, nebo na zažívání? 🙂

blka
20. črc 2010

@sussanah Sodu na praní? Sůl na skvrny to nedá? Tu mám, sodu bych musela koupit 😅 .
To s tou pračkou pěkně naštve 😠 . Tip nemám ☹ .

sussanah
20. črc 2010

@erinka83 jj obyc krystalova soda na prani, 1kg baleni cca 20Kc. Nevim jak sul, tu jsme nikdy nemeli. S tou prackou me to taaaaaaak stve ☹ A jeste navic, to byste neverily, jaky je ted vyber, to je horsi, nez vybrat novou plinu... Jo mimochodem jsem si objednala novou mommy's touch kapsovku z USA (kamoska mi ji priveze) no a bude za 270Kc, tak alepson neco usetrim 😵

ivuska.h
20. črc 2010

@mehlo No pochodila, ale asi by se ti to častěji vytrhávalo a vyvlíkalo. On ten lis to prostě zmáčkne víc natěsno.

mehlo
20. črc 2010

@sussanah jejda tak to je mi líto. To snad ani není možný po 3,5 letech novou pračku.

mehlo
20. črc 2010

@sussanah jo já mám Beko- stála asi 7500-8000 už nevím přesně a jsem maximálně spokojená. Je teda pravda, že není elektronická, ale má hodně programů je na 5 kg prádla a 1000 otáček. Mám tam i program ruční praní, krátký praní jen na 30C- ale to mají asi už všechny pračky

sussanah
20. črc 2010

@mehlo to teda jo a to jsem nemela zadnou levnou pracku, normalka whirpolka a stala me tenkrat skoro 10t a ted tohle.. No legrace, clovek by cekal ze vydrzi aspon 8-10let, ale asi jsem uz fakt naivni 😒

mehlo
20. črc 2010

@sussanah čau tak to nechápu- vždyt já ji přidávám právě do slizu a sypu tam celý kilo asi na 5 l vody, tak by to mělo stačit ne? nebo mám zkusit koupit ještě další a přidávat to tam navíc?

sussanah
20. črc 2010

@mehlo ja mam prave jednu beko vyhlidnutou, potrebujeme minimalne na 6kg, ale furt vahame. AEG, Beko nebo electrolux.. Jej, omlouvam se, jsem uplne odbocila od tematu 😅 I kdyz to s plinama vlastne souvisi, ty ted peru v ruce 😖 To by mamy hnuskarky rvaly, co teda ta hygiena 😀 😀 😀

permonik7
20. črc 2010

@sussanah Ahojky, tak to je pech.Nám se tohle stalo asi před 3měsíci a přesně jako tobě, pračka "stará" 3 roky a šla do kytek. Oprava by stála minimálně 5tis. tak jsme haluzově sehnali na mimibazaru za těch 5tis půl roku "starou" Candy a zatím spokojenost. Těžko doporučovat, každý má jiné nároky a jiná očekávání. už bych rozhodně nešla do Ardo, Whirlpool,Amica. Jestli chceš, můžu ti poslat číslo Testu, kde zrovna testovali pračky😉

mehlo
20. črc 2010

@sussanah jo tak whirpoolku má moje máma a má tam taky pořád nějakou opravu. A taky ji myslím nemá až tak starou přesně nevím, ale řekla bych max. 5 let

mehlo
20. črc 2010

@sussanah no to teda jo!

permonik7
20. črc 2010

@sussanah na hnuskařky se vykašli😉 My hnuskaříme při jídle, ať nemáme flekaté ty naše chlouby 😀

mehlo
20. črc 2010

@permonik7 no tak to my žádné chlouby nemáme- teda skoro a hnuskaříme občas taky- dnes měl jednu. Já mám ted problém, že se mi pořád pročůrává- i dvakrát denně

terezita
20. črc 2010

@sussanah my mame boschku, taky ne elektronickou.. kdyz to totiz elektroniku nema, tak se nemuze porouchat 😀 a taktez naprosta spokojenost. mame ji uz 8 let ve vlhkem sklepe a furt funguje naprosto uzasne.

permonik7
20. črc 2010

@mehlo A hnusku nepročůrá? Nedočítala jsem, jestli jsi to už psala, tak se omlouvám.

permonik7
20. črc 2010

@terezita ty mám nejradši, bez elektroniky, jenže to už dneska neseženeš. Taky jsem s nima měla nejlepší zkušenost a těch 10let to vydrželo. Teď je všechno fakt na chviličku. Pomalu ani nemá smysl do toho nějak investovat.

terezita
20. črc 2010

@permonik7 no to mi ani nerikej! do noveho bytu ji mam v umyslu nekde sehnat 😅 no to budou zase hodiny stravene na internetu.. 😝

maly_prcek
20. črc 2010

@kvakulka BG kapsovka je momentálně naše nej... Je fajná, krásně sedí, ale na malé mimi nebude (ale to tobě neva...) 🙂 Cpu dovnitř (resp. na to) cokoliv...

erinka83
21. črc 2010

Taky hlasuju pro BG kapsovku 🙂 Asi 3 měsíce tu suším BBH Magic M a už mě to nebaví, přemýšlím, že je pošlu dál, malé furt nejsou kolem nožek, protíkají....

mehlo
21. črc 2010

@permonik7 no hnusku nepročůrá, jenže já ji nechci moc často kupovat. Máme jeden balík asi na 2 měsíce. Budu muset častěji přebalovat. Jak jsem včera psala, že nemáme problém přes noc tak dneska jsme ho měli. Večer jsem mu ještě dala napít trošku štávy, protože jsem do toho musela propašovat sirup na prevenci proti nachlazení a ráno jsem se nestačila divit- byl pročůranej a na prostěradle měl pod sebou hezkou loužičku

baca
21. črc 2010

Tak k pračce - my máme AEG, zatím dobrý, je na 6 kg a stála asi 12 tis. Pán říkal, že lepší kousky vydrží tak 5-6 let dneska, že je to dělaný jako spotřební zboží.My ji budem mít na podzim 4 roky.

misha_
21. črc 2010

@sussanah My máme tuhle http://www.mall.cz/pracky-predni-plneni/bosch-w... necelý rok a jsem s ní spokojená. Jinak Bosche máme v rodině snad 5 a všechny pořád fungují v pohodě.
Jinak v neděli jsem se rozhodla, že definitivně přejdem na látkovky, zatím máme většinou čč. Včera počůrala šest plín, pak jsem nevydržela dala jí na noc papírovku (do té se jí čůrat nechce, takže jí má pořád. Nemělo by dětem spíš vadit čůrat do látky? Ta papírová to přeci hnedka vcucne a je v suchu.
Mimochodem, dělali jsme doma test a papírovka je schopna nasát půl litru vody a pořád je na dotek suchá (víc jsme nezkoušeli). To musí být pěkná chemie, co se do toho dává.

mehlo
21. črc 2010

@misha_ gratuluju k rozhodnutí látkovat. Půl litru vody? to je síla, já to teda nikdy nezkoušela

blka
21. črc 2010

@sussanah My máme tu pračku, co Misha 😉

@misha_ Půl litru vody 😕 ? Tý jo. To tam musí být pěkný s.ačky 😝 . Já dávám jednorázovku na noc, protože Mareček spinká na bříšku, tak nechci, aby byl na balíku a z kopce. A taky na cesty a na návštěvy. Jinak látkujeme.

misha_
21. črc 2010

@mehlo Rozhodnutí uzrávalo dlouho. Asi dva měsíce po porodu, jsem nechápala, jak někoho může bavit neustále prát to množství pokaděných plínek. Pak jsem objevila BKM a přišlo mi líto peněz za papírový, protože teď už do plínky B. jenom čůrá. Průměrně máme tak dvě plíny na den. Zkoušela jsem jí dát na noc čč a docela to šlo. První čůrání máme až kolem páté, tak jsem jí ho pak vyměnila a bylo to v suchu 🙂 Teď zkouším vyrobit plínky doma, na jedno vyčůrání to musí stačit. A koupila jsem bambusku a vlnáčky BBH a malé merino kalhotky. Přemýšlím ještě o nějakých AIO na parádu.

mehlo
21. črc 2010

@misha_ tak se pak pochlub s výtvory. Já si plínky šiju jedině doma kupovaných mám pár