Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
2. srp 2013

@mourovata Doplňuji k atestům - není pravda, že je to ryze dobrovolné. Kdokoliv, kdo chce prodávat věci, které jsou určeny pro děti do 3 let (a to plenky obvykle jsou..) MUSÍ mít materiál, případně celý výrobek atestován ve smyslu obsahu škodlivých látek a stálosti barev a materiálu (v potu, ve slinách apod.) Obecně na látky a oblečení být atest nemusí, ale pokud je to pro děti do 3 let, je to nutnost požadována zákonem.

mmiirrkkaa
2. srp 2013

@bamboolik tak ja vychazela z informaci uvedenych u svrchnich kalhotek, kde je napsano - jednoducha udrzba, v pracce v setrnem programu na 40. Ona ta 40 urco staci. Pokud byly gate od bobku, tak jsem je stejne premachla v ruce a pak davala prat uz "ciste" 🙂

argo1
2. srp 2013

ahoj. mám dotaz, jak nejlépe vyprat staré bavlněné pleny, které mají žluté mapy - asi od ublinkávání?. Plíny jsou mixáž starých (cca 30 let) a nových (cca 2 roky) - ale flekaté jsou všechny. Poraďte, co je vybělí, s čím máte zkušenost.

oqoq
2. srp 2013

@argo1 takové žluté mapy jsem měla na starých darovaných oblečcích praných v mýdle. Pomohlo mi normálně vyprat s předpírkou a pak sušit na sluníčku.

bamboolik
2. srp 2013

@mmiirrkkaa jasně to je v pořádku 😀 Ta informace tam je právě, protože těch 40°C je ideální ale asi dám návrh aby tam ta maximální teplota byla uvedená taky 😀

elana
2. srp 2013

@bamboolik ten návrh bych fakt doporučila dát 🙂 , na mě třeba působí cedulka 40°C u plen jak červenej hadr na bejka. Kvalitní PUL prostě musí vydržet 60°C, ten Váš kvalitní je a vydrží ho (však je to dávno vyzkoušené), tak proč si snižovat kredit a řadit své "maximum" mezi mikrovlákno z Asie. Kdo nechce, na 60 nepere (třeba já, odjakživa peru PUL na 40, jen když jsou třeba strašně zadělané a není šance, že se bude v dohlednu na 40 prát, tak je hodím k plenám na 60), ale kdo chce, ať ví, že může.

bamboolik
2. srp 2013

@elana souhlasím 😀

mourovata
2. srp 2013

@bamboolik moc děkuji a mohla by jste mi prosím poslat odkaz nebo číslo zákona kde to naleznu? Nikdo mi totiž nedokázal zodpovědět, ani státní instituce. Moc děkuji

betysek
3. srp 2013

@argo1 Vyprala bych je na 90 a pak dala na sluníčko...

betysek
3. srp 2013

@mourovata Podívej se na vyhlášku 84/2001.

evelp
5. srp 2013

SOS ženy, kde nakupujete separačky? já vždy měla přes net a teď mi došli, nějak jsem nestihla objednat

bamboolik
5. srp 2013

@evelp v lékarně by mohly mít Perlan - osobně jsem ho v ruce neměla ale používá se jako separačky. Občas mají separačky i v obchodě s dětským potřebami.

argo1
5. srp 2013

@oqoq @betysek Díky za nápady, vyzkouším. Koupila jsem ještě sůl na skvrny z DM,tak uvidím jestli budou pak plíny čistoskvoucí🙂

bamboolik
7. srp 2013

@betysek děkuji za odpověď pro @mourovata

betelgeuzz
10. srp 2013

Zdravím všechny, už jsem chvíli nechodím, ale přišla jsem přidat fotku pro pobavení. nevím, jestli se ještě prodávají plnky Bamboo Extra od Baby idea, když jsem pořizovala plenkovou výbavu, tak byly oblíbené jako noční plenky. Kupovala jsem je z druhé ruky a pak je používala asi 2 roky pro starší a teď 1,5 roku pro mladší, no a takhle teď vypadají 😅
Zároveň rozprodávám plenkovou výbavu, tak kdo by měl zájem, mrkněte do bazaru. Ještě tam přidám tak 20 čč Kikko, ale ty musím nejdřív vyžehlit a pak nafotit.

monasek84
11. srp 2013

Ahoj holky, jen takovy dotaz zacinajici a neznajici latkarky 🙂 Svrchni kalhotky Bamboolik... na co jsou tam ty druky na zadech (presne uprostred) a vepredu pod SZ pod tou nasivkou Bamboolik?? 😕

mooncaa
11. srp 2013

@monasek84 Nebude to na připnutí vkládačky?

monasek84
11. srp 2013

@mooncaa jo vidis, to me nenapadlo 😅 ja myslela ze svrchnaky tyto veci nemaji 🙂 diky 🙂

pampeliska1
11. srp 2013

@monasek84 je to na připnutí originální vkládačky bamboolik, tzv. Vnitřní pleny http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...

monasek84
11. srp 2013

@pampeliska1 diky moc 🙂

billinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lu.lu
11. srp 2013

Ahoj děvčata, prosím o radu, po pěti letech čekáme přírůstek do rodiny, u dcerky jsem látkovala, nejprve klasické čtverce a
PULky, pak popolinky tencel a PULky - IV zoo - takové ty s bavlnou na povrchu a asi dvoje AIO - moc jsem je nepoužívala. Nyní se chystám obnovit svoji výbavu. Potřebuji nějaké svrchňáky koukala jsem se po Best bottom, Rumparooz, Grovia a Bamboolik - požaduji: - držáky na čč, vv, případně kalhotkové pleny, dvojí gumičky a aby byly příjemné na dotyk né "igelitové". Nemám moc možností si je někde ohmatat. S díky Lucka

bamboolik
11. srp 2013

@monasek84 Ano, je to tak. Je to na připnutí vkládačky. Svrchňáky můžeš používat samostatně na kalhovky, vv či čtverce a zároveň využít i jako SIO s vkládačkami.

elana
11. srp 2013

@lu.lu tak to vyřaď GroVia, jakkoli osobně je miluju, tak Tvým požadavkům nevyhovujou ve 2 ze 4 bodů (jdou krásně na čč, a nejsou igelitové, ale to je vše. Dvojité gumičky nemají a na kalhotkovky se nehodí-jsou vysokovykrojené na nožičkách a většina kalhotkovek tudy čumí ven). BB jsou poněkud tvrdší, i když nejsou igelitové, ale mají dvojitý PUL, takže jsou hodně pevné, ale hlavně: u staršího dítěte už na kalhotkovky taky tak dobře nejdou-nemají pružný pas a tak se hůř upevňujou. Rumparooz nevlastním, takže za mě z tohoto výběru: Bamboolik. Ty splňují všechny Tvé požadavky (vlastně, abych byla úplná a upřímná, tak u nich nemám zkušenost na čč, ale někdo jistě poradí).

bamboolik
11. srp 2013

@lu.lu odkud přesně jsi? Koukám, že okres Ústí nad Orlicí. Můžu nabídnout ohmatání Bambooliků.

lu.lu
11. srp 2013

Jsem z Chocně a ty?

bamboolik
11. srp 2013

@lu.lu napsala jsem ti zprávu

pajushka
11. srp 2013

Mamky, omlouvám se, jistě je tu už pár podobných dotazů, ale nějak to nestíhám vše pročíst ☹ každým dnem se nám narodí druhátko a já chci tentokrát už od začátku látkovat, chci využít především klasické čtvercovky - z počátku určitě pojedeme hlavně v novoskladu + pulky, ale mám obavu, že ta čtvercovka toho až tolik mnoho nepojme a jakou separačku, ať je prcka co nejvíce v suchu? Nebo používaly jste navíc nějakou vkládačku? Jakou? I když samozřejmě počítám s častějším přebalováním, ale tak jsem činila i u jednorázovek... A co na noc? Mám ještě pár HP pastelek a na zkoušku TotsBots Bamboozle a BabyBeehinds...
Je mi strašně sympatická značka bamboolik a jejich systém s vkládací plenkou i možnost využít svrchňáky na čtvercovky, od kdy vašim dětem seděli? Nemám možnost si je někde ohmatat, tak si nejsem jistá tou velikostí, nejsou pro malé mimi moc obří? A co ty patentky, netlačí?
Děkuji!

monasek84
12. srp 2013

@bamboolik diky 🙂

betysek
12. srp 2013

@lu.lu Napsala jsem ti IP, bydlíme kousek od Litomyšle...🙂