Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elaaa
22. lis 2011

@luthien.k Jj, polodupačky mám a ty jsou dobré. Ale mám víc dupaček a celkem nepoužitelné.
@herminka Tak kéž bys měla pravdu. Dostala jsem dvoje nové (/jinak mám vše po neteři) a nesedínám, tak mi to je hrozně líto.

helulela
22. lis 2011

@innes prodávat určo budu, jen jsem čekala, že ty pidi plíny hodím na bazar najednou... mohly jsme to vzít při jednom že 😉
@ladida.l myslím že jo, máme skorodvojčata... to je Tomík chlapák, vede se vám dobře?
@elaaa dupačky jsem dávala jen na začátku, teď spíš polodupačky nebo tepláčky

silente
22. lis 2011

@gingera - jaké plenky plánuješ dávat na noc? 😕

@baca - no neboj, že bych si Tvých Igulee už dávno na bazárku nevšimla .... ale furt si říkám, že ty zelené, co doma mám přece nejsou zlé .... 🤐

baca
23. lis 2011

@silente já si pamatuju, že jsi s nima byla spokojená, já teda nějak ne, teda výhodu mají, že jsou tak super tenký, ale jinak nic moc pro mě střihem

Já bych teda potřebovala poradit s vlňákama. Mám lovíky S a M. S mi přijdou už malé, ale M zas moc velké. Nevíte o nějakých, které by ybly tak nějak mezi?

innes
23. lis 2011

@helulela jj, ono to fakt nespěchá. Ještě jsou před námi Vánoce, tak těch výdajů už tak bude dost 🙄
Jinak hlásím první noc v nočních Anavy a supr. Malá jí ráno neměla ani celou nasáklou 🙂 Jednou jsem ji předtím vyprala a dovnitř radši přihodila sepranější malou vložku z Anavy kalhotovek.

innes
24. lis 2011

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat, jeslti se vám stává, že by vám taky tak zatouchaly PUL kalhotky? Mně do nedávna vůbec, většinou jsem jen větrala a při nehodě prala, poslední asi týden šíleně smrdí, když je vyperu se Sanytolem dobrý, ale po dalším použití zas. Dcera není nemocná, tak nevím, čím by to mohlo být. Je pravda, že jsem je posledních pár dní dávala i na noc, nestihly mi uschnout vlňáčky po lanolinu. Myslíte, že je to tím použitím na noc? 😕
Jo a kdybyste měly zájem prodávám dvoje Anavy Easy (nevěděla jsem cenu, moc se bazárkový nevidí, tak ji kdžytak upravím 😉 )

llluckaaa
24. lis 2011

Ahoj holky, v jiné diskuzi jsme řešily, jak látkové pleny pereme. Já je prala na 60 a program na 2 hod a 45 min a překvapilo mě, že některé maminky praly na 60 jen hodinu a nebo na míň stupňů 2 hodiny. Mně to přijde málo - zdá mi to nedostatečně hygienické a taky mi při praní na míň stupňů nebo kratší program pleny zapáchaly. Jak to děláte vy?

ivuska.h
24. lis 2011

@llluckaaa Moje pračka má klasický program na bavlnu na 60 při náplni 5.5 kg suchého prádla trvající hodinu a půl, někdy to teda trvá dýl, když se rozhodne, že bude víckrát máchat (měří čistotu vody po máchání a když to pořád pění, máchá znova). Míň stupňů bych určitě nedávala, delší program podle mě moc nic neřeší. Vypozorovala jsem, že je důležité, kolik dá pračka vody, plínky hodně sají a když to pračka nadávkuje jako na normální prádlo, je vody málo. Takže u té své dávám vždycky volbu "více vody". Taky u starších dětí doporučuju před praním prvně pustit máchání, vypláchne to z nejhoršího. Na smrad "mokrého hadru" zabírá Sanytol, dávám cca do každého 5. praní. Na klasický plínkový smrad nezabírá nic, to je holt z principu nevyhnutelné.

ivuska.h
24. lis 2011

@innes Jaké PULky máš? Mají uvnitř jen "igelit" nebo jsou to nějaké ty dvouvrstvé? Ten druhý typ totiž zasmrádá dost ochotně, protože pokaždé do jisté míry nasákne.

innes
24. lis 2011

@ivuska.h mám thirsties duowrap, je mi divný, že půlroku nic a teď retuch jak blázen 😝

innes
24. lis 2011

@llluckaaa na míň jak 60 stupňů bych určitě nedávala, jedině vlňáčky. Mně pere cca 2,5 hodiny,myslím,že tam kratší ani na 60 není. I na ten hodinový bych se kvůli bakteriím nebála, tam je důležitá ta teplota, spíš bych měla strach, že to nevypere dostatečně.

innes
24. lis 2011

@ivuska.h ještě jsem se tě chtěl azpetat, ty jsi doporučovala na ty noční Anavy vlňáčky Disana? Po nějakých na noc koukám. Na den, nebo klasické kalhotovky máme vlňáčky Anavy.

ivuska.h
24. lis 2011

@innes Ano, na noční Anavy nejlépe vlňáky jako třeba Disany, protože plenka je hodně vysoká a nevím, jestli běžné PULky vel. L by ji překryly, nemám to ozkoušené. Disany přes ně sedí krásně, určitě by seděly i BI shorties/longies případně doma pletené vlňáky (nebo pletené na zakázku, co jsou na Fleru atd.).

mmiirrkkaa
24. lis 2011

@ivuska.h Mám otázku, Sanytol používáš s tím rozprašovačem (univerzální)? A dává se nádržky na aviváž nebo jak? A ještě by mě zajímalo dávkování - aby toho nebylo moc či málo.. Díky moc!

innes
24. lis 2011

@ivuska.h díky, já dávala zatím ty větší Thirsties a byly na ně tak tak.

@mmiirrkkaa Sanytol je i tekutý do pračky, dávkuje se do nádržky pro aviváž.

ivuska.h
24. lis 2011

@mmiirrkkaa Dávám ten speciálně na praní -- http://www.rykona.cz/domacnost/prani/ostatni-pr..., v návodu píšou do přihrádky na aviváž, ale mě se nelíbí, že by to šlo do posledního máchání a tím pádem pak dítěti na kůži, takže to dávám do hlavního pracího cyklu, aby se to pak pořádně vymáchalo. Dávám cca 3/4 víčka.

elaine
24. lis 2011

@llluckaaa Zhruba v půl roce věku syna jsem řešila podobný problém. Do té doby jsem prala na 60st. s dvojím mácháním v teplé vodě - necelé dvě hodiny (baby program, pračka LG), ale najednou mi začaly pleny zapáchat. Napadlo mě přidat si předpírku (s pracím práškem), což musím ručně navolit - pere to 2,5 hodiny (60st. + dvojí máchání zůstalo) a už mi nezapáchají.

silente
24. lis 2011

Tak a už je to tady, už jsou v nabídce ... a nejen gekon ...... tuleň už je na cestě k nám, to se prostě nedalo odolat 😀
http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-kategorie_57...

Jo a od nového roku půjde nahoru DPH, takže lepší si udělat radost teď a hezky si ji můžeme zdůvodnit úsporou, no ne? 😀 😀 😀

mmiirrkkaa
25. lis 2011

@ivuska.h @innes Díky holky, tenhle jsem nikde neviděla - mají ho třeba v DM? Případně kde hledat - u pracích prášků a tak? Děkuji moc!

aemmi
25. lis 2011

@llluckaaa já peru na 60 st. a cyklus je 2 h 15 m. Ani envím, jestli tam je kratší a ještě přidávám funkci intenzivní máchání, na mín bych určitě taky neprala, spíš si říkám, že jendou za čas vezmi čč a vkládačky na 90.

innes
25. lis 2011

@mmiirrkkaa jj, mají 😉 Taky jsem ho tam kupovala.

andelka
25. lis 2011

Teda koukám že jsem docela lempl, u staré pračky jsem střídala na 60 a na 50, bez dvojího máchání, protože to by byla hodina navíc. 😒 A u nové se mi to povedlo vyprat i na 40 na obyč program, jsem se sekla.

angetha
25. lis 2011

@mmiirkkaa Kupovala jsem i v Rossmanu

gingera
25. lis 2011

@silente vlastně jsem tak trochu doufala, že by mohly stačit bambusové čtverce s bambusovou vkládačkou i třeba z těch pop in - noční náhradní výplň ... ale vzhledem k tomu, že aemmi nemá s bb čč dobré zkušenosti na novosklad, celkově pop in moc nebodují, musím přehodnoti ... asi se poohlédnu po nějakých kalhotkovkách.

silente
25. lis 2011

@gingera - bambusové čč s vkládačkou ... no to bys musela tak po 4 hodinách přebalit, jinak by ráno bylo vše durch 😖 Mrkni po nějakých hodně savých kalhotovkách. Doporučila bych BBH, ale ony se teď nikde nedají koupit (nebo aspoň minulý týden jsme je nikde nenašly...). Hodně holčin má noční Anavy, já zkušenost nemám, tak nemohu soudit.
Koukala jsem i na tyhle:
http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23078...
http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23121...

gingera
25. lis 2011

@silente tak trochu jsem počítala s tím, že se stejně mimčo bude budit na kojení, tak bych přebalila při tom, ale samozřejmě, že bych byla raději, kdyby vydrželo bez kojení i přebalení déle. 😉 Je to moje první dítko, tak asi nemám tak úplně představu a možná jsou některé mé představy tak trochu zcestné 😅
Proto jsem moc ráda za to, že se tu s vámi takto mohu poradit ... děkuji za tip na BBH ... je toho kolem plenek taková spousta a je fajn využít zkušenosti zkušenějších. Co se týká těch Anavy, vím, že jsou oblíbené, chystám se na jejich AIO, svrchňáky a možná i nějakou tu kalhotkovku a vv, ale jestli jsem to dobře pochopila ta noční pod bežné svrchňáky nejde a ivuska.h doporučuje vlňáčky ... jenže na ty si tak nějak ještě netroufám, přece jen je to s nimi trochu pracnější, tak se chci nejříve sžít s PUL a flíšáčkama a později bych možná na ty vlňáčky přešla.

innes
25. lis 2011

@gingera na novoška bych noční Anavy nekupovala, mají regulaci "jen" v pase, nedají se zkrátit, je to plenka spíš pro větší děti. Nám na noc doteď stačily kalhotovky Anavy. Na ty noční nám sedí i PUL Thirsties 😉

silente
25. lis 2011

@gingera - já na noc na úplného novoška dávala čč s vícevrstvou a navrch PUL. Přebalovala jsem po každém kojení, po cca 4 hodinách. Ty vícevrstvé jsou úžasné a dost pochytají. Měla jsem tots bots (ty se už tuším nedělají), ale stejné jsou Kikko.
Později pak právě kalhotovky BBH a navrch vlňáčky (natahovací Disany nastřídačku s Igulee).
Vlňáčky na novoška nemají smysl, hrozí hodně nehod.
U flísáčků pozor. Když leží prcek dlouho na jednom místě, myslím tím, když tlačí na jedno místo plenek (což je u novoška velmi pravděpodobné), tak ta plenka v tom místě prostě provlhne. Takže určitě ne na noc nebo třeba do autosedačky na delší cestu.

ani84
25. lis 2011

@gingera Našemu prckovi budou brzo 3 měsíce a zatím nám na noc stačí obyč. kalhotkový Anavy, ne ty noční. Většinou v noci jednou přebaluju, ale když se zrovna nevzbudí, vydrží to i celou noc. Až začne víc čůrat, pořídím teprve ty noční a ostatní kalhotkový budu používat přes den. Teď přes den používám prakticky jen bambusový vv a jsem s nima moc spokojená 🙂 Na vlňáčky jsem si ze začátku taky netroufla, teprv teď mi přestal v noci kadit, tak jsem pořídila natahovací Disany a dávám je na noc, lanolínování bylo jednodušší než jsem myslela 🙂

ivuska.h
25. lis 2011

@gingera Ze začátku ti stejně asi bude po každém kojení kadit, takže budeš muset přebalit, ale jak se to ustálí (jak u koho, třeba tak po měsíci nebo po dvou), tak už je zbytečné dítě přebalováním rušit, zvlášť kdybys třeba v noci kojila v posteli a u toho spala, jako já 😀 Takže tam už je pak potřeba savější plínka. Ta Anavy noční ale opravdu sedí až cca od 6-7 kg a savostí by určitě ještě v této době stačila normální jednovel. kalhotkovka s oběma vkládačkama. Ale to uvidíš, některé děti čůrají hodně už v tomto věku...