Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
12. led 2012

@sussanah Jj, kolíbka nám stejnak moc nešla, takže nosím vertikálně a nožky se snažím hlídat... Ta plenka má být na 1/3 a teď jsem zabalila novosklad s vkládačkou, vlňáky, zapnuté body a na to 2 plenky (na šířku na 1/3 a přeložené na půl) zajištěné disanama a zdá se mi to celkem dobrý, i když obří... Jinak vím, že je to jen široké balení, já třeba měla třmínky a to je horší... a jsou i mnohem, mnohem horší věci... my to musíme jen technicky vychytat...

@katyxg Dneska jsem se snažila zarolovat novosklad, ještě jsem na sebe byla pyšná, jak hezky se mi to podařilo a malej kadil po dvou dnech a samozřejmně to proteklo kolem nožiček na obou stranách... ale bylo to v takovém množství a takové konzistence, že nevím, nevím, co by to udrželo... naštěstí PULky to nepustily dál na oblečení...

rebelie
12. led 2012

@mmiirrkkaa No právě na rovno vyječina vyteče na 100%... a Ty tedy umotáš novosklad z 1 čč a na to dáš dvě pleny na široko a přes to PULky? Chápu to dobře? A PULky máš jaké, že se to do nich vejde... a za návody není zač, mám to vygooglené pro svoji tchýni 😉.

mmiirrkkaa
12. led 2012

@rebelie Dávám to do BL fix nebo do HD

rebelie
12. led 2012

@mmiirrkkaa HD vel. S? se to tam vejde? Jo a ty kalhotky Marwel - to se dává přes plínku? Jakože novosklad, PULky, a pak tohle? Proč je používáš jen na noc a ne i přes den? Koukala jsem, že je to na předpis a hradí to pojišťovna, takže bych mohla v pondělí říct doktorce...

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@romcovaklarka já s první dcerou i přes plné kojení 7 měsíců dostala menses po šestinedělí 😀 jak jinak že... kalíšek by u mě neprošel, já jsem dole pořád jak panna 😀 musela bych mít na něj předehru 😎
Tak asi bude stačit jedna deka pokud bude bez akce 😉 a ty to v něčem namáčíš? mám v plánu medvídka nic jiného neznám zatím..

romcovaklarka
12. led 2012

@zuzu_elen_sofie Předehru 😀 Jojo, používám medvídka. Nebo teda rovnou pod kohoutek, ale to až když je větší. Mini mimi jsem neuměla pořádně chytit 😅

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@romcovaklarka ty jo jsem koukla, je celkem macek 😉 já se tehdy taky strašně bála nani vůbec šáhnout byla to taková křehotinka kolem 2,5kg... kdoví jak to bude tedka váha podobná - a mám pocit že sem všechno už zapoměla 😕 snad se mi to vrátí jak jízda na kole 😉

ivuska.h
12. led 2012

@rebelie Taky máte široké balení? Jůla má na jedné noze IIa, takže mi taky řekli, že mám dávát 1 čč přes hnusku, tak jsem z toho jelen, nějako jsem nepochopila, jak až moc doširoka ty nohy mají být. Když jí dám 1 čč na čtvrtiny, má to sice od kolínka ke kolínku, čili plná abdukce, ale když těma nohama začne hýbat, sežvýkne se jí to do podstatně užší pozice. Když bych tam dala 2 čč, bude mít zadek děsně do kopce ☹ To nemluvím o tom, že novorozenecké plínky a kapsovky, co jsem ušila (a sklad z vv vel. S), jsou tudíž příliš úzké a dávat přes to ještě čč je dost těžkopádné, to už jí rovnou dám jednovel. plínku, ale ta zas není od kolínku ke kolínku, tak nevím, jestli to stačí 😒 No a nejhorší je, že spí v noci se mnou, pije samozřejmě vleža na boku, jenže v tom jí ty nohy do šířky dost brání, tak má na boku jen tělo od pasu nahoru, snad jí z toho ještě nakonec nebudou bolet záda 😖

sussanah
12. led 2012

@zuzu_elen_sofie deka pro zacatek staci jedna, udelas z ni takovych tusim 30separacek. Ta deka cervena je opravdu tlustejsi, mlady z ni ma treba flisovou mikinu 🙂 Ty flisove separacky nejsou spatne, mam je rada na noc, ale pres den uz je skoro nedavam, protoze davam plinku narovno a neni tak upnuta, takze nekdy sklouzne curani bokem. Takze flis davam na noc, canpol separacky pred denni spanek, jinak je bez separacky. Ale my delame bkm, takze to nevadi, hnedka plinku menim. U te flisove separacky ale musis taky pocitat s tim, ze dite muze byt na flis alergicke, je to precejen umelina. JInak vybava to je pekna, to se musi nechat 😉
K tem sweet monkey, trochu dej bacha, jsou to normos plenky z ciny (co se daji koupit na ebay za 1/4ceny), sice maji cesky atest, ale nekde jsem ho hledala a nasla jsem atest jen na 9druhu a ona jich nabizi vic, tak by me zajimalo, jak to ma osefovane, jeslti ma atestovane jen nektere nebo co. Taky se uz resila ta paropropustnost toho PULu, u techto plinek bych tomu, ze PUL vetra moc neverila.. Ale to je muj nazor.

mmiirrkkaa
12. led 2012

Dr mi taky řek přes hnusku jednu látkovku a když jsem řekla že látkuju, tak řekl, ať dávám 2 látkovky. Ptala jsem se, zda mám dělat široké balení (to mě učila mamka - je to plena složená na 1/3) a on řekl, že stačí tak, jak mám složenou tu plínu, co jsem měla s sebou. Ta byla složená volnýma okrajema na půl a pak zase na půl. Ad noc: Zabalím ho, oblíknu ho a až na dupajdy dávám tohle. Jen mám velikost č.1 a ty sucháče jsou tak tak. Myslím, že ta větší velikost je lepší. No a na noc dávám jen proto, aby se mohl hýbat. V tamtom je děsně sešňěrovaný...

sussanah
12. led 2012

@ivuska.h ja osobne bych se ridila hlavne tim, jake je postaveni nozek pri tom zbaleni. Podle me jednovelikostni plinka udela vetsi sluzbu nez hnuska a pres to cc, to si to mimco mezi nohamapekne sroluje bez problemu. tim kojeni na boku, maly ma taky nanoc poradny balik, protoze se hrozne casto koji a nechci ho prebalovat co hodinu, takze se taky ze zacatku kojil tak, ze byl natoceny jen napul. Resila jsem to tak, ze kazdou noc spal na jine moji strane, aby to aspon bylo vyvazene. Jak trochu povyrostl, tak uz ho slo otocit celeho.
@rebelie presne, jen to jen o technice. Taky jsem mela trminky do 8m, takze jsem u obou kluku trnula na utz, jak natom budou.. Ale pokud mate jen siroke bal. tak verim ze to bude ok.

ivuska.h
12. led 2012

@sussanah No ale jaké přesně má být to postavení nožek?

rebelie
12. led 2012

@ivuska.h Nám řekli 3 čč poskládané na 1/3... je to šílenej balík a taky si s tím moc nevíme rady... 1čč mi přijde málo, ta by podle mě to správný postavení neudržela... Uklidním Tě, že je jedno v jaké poloze kojíš, protože takovejhle balík překáží snad ve všech... My teda asi pojedeme novosklad + vkládačka přes to ideálně vlňáčky, nebo PULky, na to 2 čč na 1/3 zajištěné vázací disanou, neb nevím, jak jinak bych je tam fixovala... V pondělí to asi ještě skonzultuju s pediatrou...
@sussanah No, já třmínky dostala až později, takže jsme tomu doposud neunikli, ale doufám, že třeba nebudou...

rebelie
12. led 2012

@ivuska.h žabička 😀 - v podstatě je to to postavení jako je u správně uvázanýho vertikálního úvazu v šátku - doširoka roznožené, pokrčené nožky... Takhle to vypadá s třmínkama - http://www.google.cz/imgres?q=abdukční+postaven... , ale myslím, že takhle moc to plínkou neroztáhnu...

ivuska.h
12. led 2012

@rebelie Jojo, jak je to s třmínkama a s peřinkou, to vím, ale to jsou právě "vyšší stupně" léčby, tak jsem nevěděla, jestli ta poloha má být skutečně až takto do šířky nebo stačí míň.

sussanah
12. led 2012

@rebelie pokud by ti chybely vazacky disana, tak mi tady 2 lezi, klidne ti je zapujcim

@ivuska.h tezko se to popisuje, ale nasla jsem hezky clanek http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f... Frejova perinka je az dalsi stupen, ale postaveni nozicek je v podstate totozne se spravnym postavenim v sirokem baleni (nebo pri noseni v satku, to prece znas 😉 ). Takze bych spis vyzkousela, jake plinky ji sedi tak, aby mela nozicky dostatecne roztazene a aby baleni ji alepson castecne branilo dat nohy uplne k sobe pri protahovani apod. Jde to treba hezky poznat pri spanku nebo kdyz uvolnene lezi, aby ji ta plinka nutila do tohoto postaveni.
Dost jsme to resili s moji mamkou (je rehabilitacni) u naseho mladeho, kdyz byl mimi, ukazovala mi, jak ho preventivne balit a jak poznat i na tom rozlozeni nozek, ze se vse vyviji spravne. Jde to treba videt i na faldikach, az se zacnou tvorit, mely by byt prave symetricke u obou nozek.

rebelie
12. led 2012

@ivuska.h Jsem ještě koukala do zprávy, co tam máme my - hraniční hodnoty IB/IIA (těm číslům nerozumím) a abdukční balení (3 pleny na 1/3)... Našla jsem ještě obrázek u těch spec. kalhotek, co nahrazujou balení na široko těmi čtvercovkami a to vypadá takto: http://obchod.rozalia.cz/zbozi.php?id=1353-kalh... (takže celkem široký)

rebelie
12. led 2012

@sussanah Díky, kdyžtak řeknu, zatím zkouším... Co jste s Tvojí mamkou vykoumali jako ideál u látkovaného prťouska? Já bych mu nejradši dala jen ty 3 plínky na široko a přes to PULky, ale ta vaječina by vytekla okamžitě... a třeba jednovelikostní kalhotovky jsou sice zatím docela velké, ale to správné postavení neudělají...

helulela
12. led 2012

@rebelie ke kyčlím - "co je co" je hezky popsané tady http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/u...

helulela
12. led 2012

já bych šířku udělala takovou, aby to bylo od kolínka ke kolínku a počet plen, aby to trochu drželo tvar. Dávala jsem dvě čč na 1/4 až na oblečení, na zafixování jsem měla takové obyč. bavlněné kalhotky ve tvaru obdélníku se zapínáním na suché zipy. U Vítka jsem je přidělávala jen širokou gumou na sucháč jako páskem... vypadá to teda děsně, ale chvíli se to přežít dá.
@zuzu_elen_sofie když chceš ladit i separačky, tak mrkni na flísové deky do Tesca, cena taky kolem 69 Kč a můžeš mít třeba s kytičkama 😉

rebelie
12. led 2012

@helulela Díky za ten odkaz. Chtěla jsem se zeptat, co jsi Vítkovi dávala pod to široké balení - tedy pokud byl v látkovkách...

ivuska.h
12. led 2012

Tak jsem jí dala teď na noc HHS s jednou čč na šestiny, drží to celkem hezky... Pod tím má teda hnusku, protože se mi teď nechtělo ladit postavení noh i savost 😒 Jednovel. Anavy jsou teda moc úzké, to už je asi jasné 😖 Tak já asi budu muset nakoupit nějaké Popolini nebo co já vím, co je nejvíc mega plína 😀 To jsem fakt dopadla 😀

romcovaklarka
12. led 2012

@zuzu_elen_sofie No jo, je ho kusanec 😅 Ale já myslím, že se to nedá zapomenout, máma moje do toho přišla celkem rychle po 20 letech (od doby co byla ségra mimi 🙂).

helulela
12. led 2012

@rebelie novorozenecké IV nebo TB bambusky, prostě samo o sobě štíhlé plínky

mahafi
12. led 2012

@rebelie Ahoj, taky jsme měli široký balení (taky 3 plíny na třetiny) (a já z toho měla hlavu jak pátrací balon, jak to vymyslet) a nakonec se mi osvědčilo tohle: novosklad, svrchňáky a pak jednu plínu na bodýčko a přichytit jí vlˇáčko šáličkou L (ta je široká jako ty plíny na třetiny). Pak jsem měla ještě systém novosklad, vv popoliny napůl (z tý širší strany) a jednu plínu ve vlňáčkošáličce (jak je dvojitá, tak jsem tu plínu lupla mezi ty vrstvy (aby se mi nepročůralo tolik čč naráz)). Ty Marwell kalhotky jsem si kupovala taky, jestli bys chtěla, můžu ti je půjčit na vyzkoušení nebo prodat (to jsem dávala normálně novosklad, svrchňáky bodýčko a na to ty kalhotky). Je to vopruz, M. mla hraniční nález na pravý kyčli. Kdybys něco potřebovala, tak klidně písni.. 🙂.

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@sussanah díky za rady... co je to ebay???

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@romcovaklarka BORKA 🙂

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@helulela fakt jooooo... no to stojí za zvážení 😠 ikdyž mi stačí bíláá.. no uvidíme 😉 záleží do kterého obchodu mi to projde.... ono nemám se moc pohybovat mám nařízen už 2 měsíce klidový režim, který moc nedodržuju 😉 zatím to relativně prochází a v podstatě jen týden a může to být kdykoli vpohodě..

rebelie
12. led 2012

@ivuska.h Jj, člověk se snaží, aby mimi mělo malinkou prdelku a neleželo hlavou dolů, a pak přijde široký balení a je to všechno pasé... Já to zítra ještě vykoumám a kdyžtak zítra hodím foto - můžeš dát taky a budeme porovnávat 😀DD
@mahafi Díky, kdyžtak se ozvu.

sussanah
12. led 2012

@rebelie my jsme meli utz ok, takze slo jen o preventivni. Mela jsem vv a k tomu bud cc na 1/4 nebo kikko vkladacku bmb. Samo o sobe uz to bylo dost siroke, ale samozrejme ne od kolinka ke kolinku.
@ivuska.h vydrz, IIa je jeste relativne v pohode, treba budete mit po sestinedeli uz klid 🙂