Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janakkk
6. bře 2012

@rebelie ja myslim, ze alergie to neni, to vypada trochu jinak....už bych s tou bezplenkovkou taky mela poradne zacit, nejak se nemuzu dokopat delat to poctive 😒

kkomtesa
6. bře 2012

@maly_prcek děkuju, jo, už se chystám dlouho, že nočník zase zkusím, pořád se na to nějak necítím, chtěla jsem ho dávat sedět na klasický, ale pořád ještě nesedí (už si stoupá, ale nesedí). Tak pod stanem u potoka bychom to zvládli, akorát že manžel je zvyklý na vandru chodit od rána do večera, tak to bychom museli nějak upravit, ale zkusím to takhle na nějaké trampské akci, když bude dobré počasí. Akorát já používám pořád 80+70 na novosklad, chystám se udělat si z bambusu či konopného flísu vkládačky, až to nebude stačit, ale pořád to ještě stačí bohatě, ale je to asi větší balík potom na objem i váhu. Jak Ty máš velké ty vkládačky a z jaké látky? Jinak my máme spotřebu za den ted asi 5-6x 2 plíny a 4 na noc.

medakote
7. bře 2012

Hezký den, už to tu nějakou dobu pročítám, chystám se látkovat. Zatím mám asi 40 čtvercovek (20 nových Kikko lux
a asi 20 starých ještě po mě). Svrchňáčky dvoje Pul levné S, koupené ze začátku, ale obávám se, že nebudou moc těsnit... Pak jedny Fleece svrchňáčky anavy, jedny Grovia shell (+ savá vrstva, ale plánuju i s čč). No a "pro radost" dvě AIO jednovelikostní, TB a tygří Baba+Boo 😀 (láska na první pohled). K tomu celuloźové separačky Popoliny a asi tři vícevrstvé a tři bambusové pleny.
Usoudila jsem, že asi budu muset ještě nějaké čč přikoupit, protože se obávám, že budu mít problém se schnutím a taky nevím, v jakém stavu budou ty staré. No a když už budu objednávat, tak jsem chtěla přihodit ještě něco k tomu 🙂 Uvažovala jsem o vícevelikostních svrchňáčcích,pro začátky nejspíš IV nebo Thirsties. Ale nevím, jestli jít do XS nebo rovnou S ( rodinné dispozice k přenášení a větším mimi- přes 4kg) ?
No a protože se mi ty jednovelikostní AIO zdají moc velké (a po zmenšení strašně moc bachraté), tak ještě nějaké AIO novozenecké velikosti. Narazila jsem na novorozenecké Anavy, ale nějak jsem z toho nebyla schopná vyčíst, jestli to jsou AIO nebo jen kalhotkové plenky a budu k nim potřebovat svrchňáky.... Poradíte prosím?

mahafi
7. bře 2012

@janakkk Ještě k těm separačkám.. pocit sucha mi přišlo, že dělají i separačky canpol, vyhovovaly mi víc než celulozové popoliny, ze kterých jsem ten "suchý" pocit neměla (a navíc M. nějak vůbec nevyhovovaly).

katyxq
7. bře 2012

@medakote Novorozenecké Anavy jsou kalhotkové plenky a jsou na ně potřeba svrchňáky, ty bych koupila rovnou S, já doporučuju PULky Haipa Daipa.

helulela
7. bře 2012

@medakote
svrchňáčky - Thirsties XS jsou menší než IV NB, kde se nedají křížit suché zipy. Adámek byl průměr, Thirsties XS mu byly hezky, IV NB nešly právě kvůli SZ tak pěkně dotáhnout. Jestli čekáš větší mimi, nejmenší Thirsties bych nebrala, IV možná jo.
AIO - já byla spokojená s Itti bitti AIO, rovnou ve vel. M, vystačily od narození do půl roka.
A když se ptáš, co bys měla ještě přihodit, tak bych ti doporučila vkládačky do novoskladu a alespoň dvoje kalhotovky. I když chceš dávat hlavně čč, určitě je oceníš.

maly_prcek
7. bře 2012

@kkomtesa Já mám z tlustého bambusového nebo bambusovokonopného flísu z sijemdetem.cz, 60x12cm, 2 vrstvy (nebo jedna vrstva flísu a druhá bamb. aksamit, ten je nejpříjemější k zadečku). To moc nečůrá, když stačí 2 čč... I když co si vzpomínám, tak u nás se to tak kolem těch 10m tak měnilo a začal čůrat větší dávky.

@medakote Já teda svrchňáčky doporučuju troje. Je pravidlo, že když se pokadí jedny, druhé to schytají hned taky 😀 😀 😀 A mít v záloze i nějaké kapsovky, co se dají taky použít jako svrchňáčky... Ale já jsem líná matka, co nestíhá dycky prát 😉 Schnutí čč bude v pohodě, akorát to zabírá hodně místa na sušáku. A jsou příjemnější když se žehlí (proto mám bambusové vv 🙂 )

janakkk
7. bře 2012

@mahafi díky za tip 😉

lollaj
7. bře 2012

chtěla jsem se zeptat zkušených maminek "látkařek" 😉 -existují látkové tréningové kalhotky (slipy)?Syn začal chodit na záchod a nechce se mi používat jednorázové pleny (ty se tedy prodávají i jako natahovacín "spodní prádlo"), ale ráda bych změnu.
Děkuju

reruna
8. bře 2012

@lollaj existují imse vimse, bambinoo mio, popolini, blueberry....

chlebenka
8. bře 2012

Ahojky, potřebovala bych poradit prosím. Dávám malé (3měsíce) novosklad s vkládačkou, na noc někdy vv a přes PUL kaťata. Kaká v průměru obden, někdy ob dva dny. Je to pak vcelku nálož 😀 , ale skoro vždy nám pak stolička proteče na svrchňáky a někdy i až na dupačky, či punčošky. Přemýšlím, že bych už zkoušela skládat pleny "na draka". Nebo není ještě brzo? Kdy jste začaly s tímhle skládáním a je možnost, že to pak bude lepší? Díky 🙂

andelka
8. bře 2012

@chlebenka na draka jsem začala skládat od asi 8měsíců, ale jen párkrát, vůbec mi to nevyhovovalo a ani to lépe netěsní..naopak jsem přikoupila větší čč 80x80 a z toho mu dělám novosklad doteď. Ty obyč plínky mu dávám dopoledne, kdy obvykle kaká (ale taky ne vždy, na nočník kašle)

marky27
8. bře 2012

Tak jsem koukala, že se látkové pleny dostaly už i do hlavních večerních zpráv na ČT1 😵

helulela
8. bře 2012

@chlebenka já na draka neskládala nikdy, podle mě to tím nevytrhneš. Pokakaným svrchňákům při takových mega akcích se ani 100% vyhnout nejde, na oblečení to u nás končilo málokdy. Kolem nožiček novosklad nějak doupravuješ?
@marky27 taky jsem viděla 🙂

Holky, hlasování o plenku roku http://plenaroku.cz/plena_roku.htm 😎

marky27
8. bře 2012

@helulela tak už jsem hlasovala. U mě vítězí Anavy, jen svrchňáčky jsem dala Disany 😉

rebelie
8. bře 2012

@chlebenka Moje zkušenost je ta, že určitou nálož neudrží nic... smířila jsem se s tím, řekla jsem si, že svrchňáky jsou vlastně plínka a že pokud se zamažou, tak to je normální a přestala to řešit... naštěstí jsme měli svrchňáky, který to na oblečení pustily snad jednou, víckrát ne... No a teď dávám plenky na rovno, jen 1 čč coby minimální plenu a snažím se co nejvíc to jde chytat do nočníku...
@medakote Pokud budeš pořizovat svrchňáky IV, tak určitě XS - my měli S a přestože malej měl 3,5kg, tak se do nich dlouho nevešel a ze začátku mi dost lezly na nervy... Teď našemu 6kg děcku sedí dobře a používám je na plenku na rovno, když praktikuju bezplenkovku.

helulela
8. bře 2012

@marky27 já dala svrchňáčky IV, s Disanama se teprve seznamuju. Koupila jsem je Víťovi na noc. Tchýně je u nás viděla přehozené přes postýlku, ptala se, co to máme za nový svetýrek, pak je tak bezradně převracela v ruce... 😀

verik19
8. bře 2012

Ahojda holky, jdu k vám zkušeným pro rady 🙂
co všechno potřebuju když chci používat latkové pleny? Nevím jestli tomu všemu správně rozumím 😒
Co jsem pochytila tak jsou dva způsoby.
Potřebuju :
čtvercovky(kolik, jaká je dobrá značka?)
svrchní kalhotky (kolik, a jaký druh?)
separační plenu

a nebo druhý způsob

kalhotkové pleny
separační plenu
svrchní kalhotky

Co je lepší?Co je nákladnější?
Moc děkuju za rady.

helulela
8. bře 2012

@verik19 ještě dodám jeden způsob - můžeš kombinovat obojí 😉
Komfortnější jsou určitě kalhotkové, ale jsou dražší. Samotných čč potřebuješ cca 40 ks, ze značek vede Kikko Lux. Do nich nějaké vkládačky, samotná 1 čč toho moc nepobere. Svrchní kalhotky minimálně troje, já osobně bych vzala troje PUL (Imse Vimse, Thirsties...) a jedny flísáčky na noc (Anavy). Kdybys dávala jen kalhotovky, potřebuješ cca 24 ks, značek je hodně, vícevelikostní, jednovelikostní... Většinou se čč i kalhotovky v různém poměru kombinují, jak to komu vyhovuje. Ještě existují vícevrstvé pleny a AIO - vše v jednom - těch se většinou kupuje jen pár k doktorovi, pro tatínky a babičky...
Jestli jsi to ještě neudělala, můžeš mrknout na www.latkovepleny.info tam je všechno hezky popsané. Porozmýšlej, jaké plenky se ti zamlouvají, a určitě to tu s holkama dáme do kupy 🙂

rebelie
8. bře 2012

@verik19 Taky doporučuju 3ks svrchňáků, ať už se rozhodneš pro jakýkoliv způsob (většina z nás má opravdu čtvercovky - kde se připojuju ke Kiko lux - i kalhotovky - tam nemůžeš pochybit s Anavy; dobré jsou i vícevrtsvé bambusové plenky na kalhotkový sklad - taky Anavy). Co se značky svrchňáků týče, PULky se mi osvědčily HaipaDaipa a flísáčky u nás protékaly, ale to je individuální... Já mám ráda vlňáčky, ale je pravda, že když Ti je mimčo pokadí, je s nimi hodně práce... Co je lepší se říct nedá, obojí má svoje výhody i nevýhody. Krom pořizovacích nákladů hraje roli třeba i doba schnutí, nebo kolik místa na schnutí máš...

rebelie
8. bře 2012

Proč je v Pleně roku v kategorii čtvercovka vícevrstvá Anavy? Je to moje oblíbená, ale copak jí můžu srovnávat s klasickými, jednovrstvými čtverci? To nedává smysl.

helulela
8. bře 2012

@rebelie ona ta kategorie čč je celá podivná - kdo látkujete s osuškami Hybler??? 😕 Nebo třeba stejné plíny jen s různými potisky, to je Hybler sám proti sobě, takhle si rozdrobit příznivce. Anavy taky nedává zvlášť každý potisk 😉

rebelie
8. bře 2012

@helulela Jo, to je pravda... a taky by mě zajímalo, kdo dává želvičky na zadek... většinou je maj lidi coby blicí plíny a tou může být vlastně cokoliv, pokud to teda není struhadlo... chvíli jsem zvažovala Kiko bambusové barevné, ale mám je ráda na blití, na zade je nedávám... takže jsem samozřejmě dala zase Anavy

mahafi
9. bře 2012

@rebelie @helulela naprostý souhlas, tu kategorii jsem taky nepochopila.. chtěla jsem dát kikko lux (protože je ze čtvercovek používáme nejvíc), ale jelikož tam nebyly, tak jsem dala opět anavy.. svrchňáky IV, kdyby tam byly thirsties normálí a ne duowrap, tak bych asi váhala.. HD mi přijdou taky fajn, ale mám jen mko a to jsem dala dvakrát, když nebylo nic jinýho po ruce, zatím je nám velikánský, takže to zatím neposoudím (ale dost se mi líbí 🙂 ).

A k IV svrchňákům se taky přikláním k NB velikosti, sko máme teď a vypadá, že ještě nějakou dobu vydrží (teď má 6,2 kg).

verik19
9. bře 2012

@helulela @rebelie holky moc děkuju, 🙂 Pokud jsem to tedy dobře pochopila, tak se dává separačný plena, vkladačka, čtvercovka a svrchní kalhotky? Ty svrchní kalhotky jsou zřejmě různé velikosti,že?Takže mít od každé velikosti 3 kusy. A ta čtvercovka se dává jen jedna?Vím,že se ptám jak blbec, ale jsem z toho zmatená 😀

mmiirrkkaa
9. bře 2012

@verik19 Jj. já dávala 1 čtvercovku na novosklad, na to vkládačku a na to pak tu separačku.

betelgeuzz
9. bře 2012

@marky27 dívala jsem se, dobrá reportáž 🙂
@verik19 svrchní kalhotky můžou být vícevelikostní (každá velikost zvlášť), nebo jednovelikostní (používají se celé období). Na začátek doporučuji pořídit jen na velikost S (XS), nebo vícevelikostní, aby jsi zjistila, které typy ti vyhovují a co koupíš na větší dítko. Já třeba na mimčo měla ráda IV, ale na větší už jsem kupovala thirsties. čč můžeš dát 1 + vkládačku, nebo 2 čč, ale to pak potřebuješ víc čč. Já teď na doma používám 1 čč a často přebaluju.

betelgeuzz
9. bře 2012

Překvapilo mě, že v anketě jsou i sketch, by mě zajímalo, kolik lidí jim dá hlas 😝 Já u svrchňáků hlasovala pro vlňáky merinostar, myslím, že jsou opomíjené a jsou fajn. Mám je v M, už se těším, jak je na léto vytáhnu 🙂

aemmi
9. bře 2012

V té reportáži mi teda přišly trochu nízký ty pořizovací náklady na látkové plenky, já jsem to kolem 6500 kč raději přestala počítat 😀 ale manžela to uspokoji, jak má spořivou ženu 😎 a taky tam mohli ukázat nějakou kalhotkovku 🙂