Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
16. čer 2010

Jo jo, holky, já si to užívám. Jak píše Katarina, kdy nás budou tak moc potřebovat. Musím si to užít, než mě pošle do p.dele 😅 🤐

@darjanka Mně na novorozeňátko přijdou nejlepší čč a až trošku později kalhotkový. Ale každému vyhovuje něco jiného 😉

sussanah
16. čer 2010

@kvakulka nam vv taky vydrzi jen tak jedno kvalitni vycurani, kdybychom nebyli bkm, tak uz bychom museli mit kalhotovky 😉

katarina82
16. čer 2010

@blka jo jo, za chvíli nás pošlou do háje, budou se stydět nám dát na veřejnosti pusu a tak, takže si to fakt snažím užít 😵

blka
16. čer 2010

Katarino 😉

blka
16. čer 2010

Holky, kdyby jste měla některá zájem, mám tu 1 červené PUL Thirsties vel. M. Jsou nepoužité (ani jsem je ještě neprala), ale cedulku jsem ustřihla. Koupila jsem je asi před 2 měsícema, protože jsem měla pocit, že Marečkovi jsou ty S už malá, ale nejsou. Nevím, kde jsem měla oči, když se mi to zdálo 😀 . Je škoda, aby mi tu ležely jen tak v šuplíku. Navíc pak začali prodávat ty 2-velikostní, tak si dělám zálusk na ně.
Cenu bych si já osobně představovala tak 280,-Kč včetně pošty, ale jsem ochotná se i nějak domluvit (třeba na výměně nebo jiné ceně). Jestli máte někdo zájem, tak do IP 😉

joohana
16. čer 2010

@darjanka Ne že by se nehodily, ale vv můžeš buď složit a zapnout na snapku-podívej se do těch skladů co jsem dávala odkaz, určitě to tam taky budou mít, nebo složit jen na třetiny ("na nudli") a tím pádem když se dítko pokaká- a novošci kakají pokaždé když jedí a tekuté, tak to proteče na kalhotky. Takže s tímhle systémem musíš mít větší množství svrchních gatěk abys stíhala dávat čisté a je lepší mít flísáčky nebo PULky, ne vlňáky-ty by se neměly často prát a musí se lanolínovat, dlouho to trvá.

joohana
16. čer 2010

@kvakulka No já když čekám bobek tak dávám separačku, ale občas se taky zadaří, to se nedá nic dělat. Annie má teda bobky spíš tuhé, měkoše nevyrábí. A vv mám vel. M ale už by se nám taky hodily Lka, bohužel Popolinky už v Lku nedělají ☹ . Takže dávám dovnitř do vv BH nudli a když jedeme ven a je šance že nebude možnost přebalit tak dám radši BBH magic.

sussanah
16. čer 2010

@joohana @darjanka no my jsme teda ani neskladali na snapku (nejak nam to neslo 😅 Vepredu jsme slozili na kluka a vzadu rozdelali prave na kakani a docela to drzelo. Par nehod teda bylo, ale na obleceni snadjen jednou, kdyz jsme jeste nevedeli jak na to. Ale fakt je, ze do vlnacek to je fakt neprakticke 🙂

katarina82
16. čer 2010

My motáme novosklad, vlňáky dávám od začátku a prala jsem je za ty tři měsíce zatím jen jednou 😵 😅 Nějak nám to ten novosklad udrží 😎

marketakra
16. čer 2010

Ahoj holky, omlouvam se, ze se vam vtiram do rozjete diskuse, ale poradame na latkovkach na Rodine.cz hromadnou objednavku bambuckeho masla (pro neznale skvele mazani na ekzemy, bezna cena v lekarne je 99 kc za 50 ml, nam se ho podarilo sehnat v kilovkach za cca 327 korun, ale musi nas byt minimalne 15), kdyby jste se nektera chtela pridat, tak se ozvete 😉
Bylo by fajn, pokud by jste byla nektera tak mila a hodila to sem na dalsi diskuse, kterych by se to mohlo tykat, ja se na MK moc neorientuji. Diky.

mmmk
16. čer 2010

Mela bych jeste dotaz na "čvercačky" ohledne cestovani - pouzivate je s sebou na cesty? Do ceho je davate? Mate nejakou vychytavku nebo jen pytlik se zipem? Dik.

chaarleene
16. čer 2010

@mmmk já mám sáček od Haipa Daipa - http://www.branakdetem.cz/mala-tasticka-haipa-d..., ten mám a v pohodě 🙂 zatím jsem tam nedávala víc jak 1 novosklad (tj. 1 čč + půlka ikea ručníčku), ale myslím, že 2 by se vešly...
a nebo ještě je od Popolini http://www.branakdetem.cz/pytlik-na-pouzite-ple...
a ještě jsem našla tenhle http://www.branakdetem.cz/pytel-na-pleny-the-po...
a tenhle http://www.branakdetem.cz/lotties-pytel-na-plen...
a tenhle http://www.branakdetem.cz/taska-na-pouzite-plen...
a tenhle http://www.branakdetem.cz/pytel-na-pleny-imse-v... a tenhle http://www.branakdetem.cz/bummis-pytel-xxl-zlut...

😉

mmmk
16. čer 2010

@chaarleene Dekuju, ty pytliky me ani nenapadlo hledat 🙂 Zitra to prolitnu a objednam a do te doby budem muset vydrzet se zavazanou igelitkou 😅 😎

duzame
17. čer 2010

Chci se zeptat, jak udržovat flísáčky. Perou se i když jsou provhlé, nebo taky stačí jen vyvětrat, jako vlňáky. Dííky 🙂

nika
17. čer 2010

já mám dva malé od HD a apak větší na druk od popolini. teď jsem objevila na slune.eu i od BL za dobý peníz, potřebuji velký na víkendové pobyty na chatě.

zuzcacig
17. čer 2010

@markusko teď jsem mrkla na ten ecoobchůdek a zatím vychází levněji jak branakdetem.cz 😵

markusko
17. čer 2010

@zuzcacig No výjimečně mají něco dražšího (o pár korun), ale jinak je skutečně levnější, navíc příznivé je, že poštovné je zdarma nad 1500,- (což já vždycky dám 😅), a že objednávku mi paní vždycky vyřídí co nejrychleji to jde (v tomto já mám s bránou špatné zkušenosti - i na věci, které jsem objednávala výhradně "skladem" - jsem čekala přes tři týdny 😖), informuje o objednávce atd... našla jsem tento obchůdek přes mimibazar a zatím jsem tam maximálně spokojená 🙂

zuzcacig
17. čer 2010

tak porovnání mého nákupního seznamu na branakdetem.cz a ecoobchudek.cz vychazí rozdíl 30 Kč ve prospěch ecoobchudku s tím, že bych nemusela platit poštovné, na bráně ano, ale zase mají Medvídka. Třeba se to bude někomu hodit

markusko
17. čer 2010

@zuzcacig Ten medvídek mi tam také chybí, možná by nebylo od věci paní napsat, jestli by ho nemohla zařadit do nabídky, určitě by to šlo 😉 Až budu mít čas, zkusím jí písnout.

zuzcacig
17. čer 2010

@markusko nakonec jsem zjistila, že jsem ho už kdysi navštívila (při psaní URL mi vyskočil link). Škoda jen toho medvídka, bo tak by se prodražil jen o to poštovné. Ale zase mají IV Organic na výběr přímo farma vs. ZOO a já chci farmu, protože se víc líbí starší dceři 🙂

Sepisuju seznam do lékárny pro mimčo a pro sebe, pamatuju si jen líh na pupík, což určitě není všechno, co ještě?

mmmk
17. čer 2010

@zuzcacig Na pupik je daleko lepsi a jemnejsi mesickovy lih (tinktura) od weledy. Poptej se na to. Na me s tim prisla dula, ale fakt to skvele zabira na hojeni a nestipe to 😉

silente
17. čer 2010

@mmmk - dík za tip na ten měsíčkový líh, u dalšího prcka se hodí 😉

Jinak na pleny mám toto:
http://www.branakdetem.cz/pytel-na-skladovani-p... a pohoda na cestách.

A kdepak je odkázek na ten ecoobchůdek? 😀

zuzcacig
17. čer 2010

@mmmk díky za tip

@silente www.ecoobchudek.cz nebo na MMB jsou některé ceny ještě lepší http://www.mimibazar.cz/bazar.php?strana=2&albu..., zrovna to porovnávám

markusko
17. čer 2010

@silente ecoobchudek.cz 😉

markusko
17. čer 2010

@mmmk Také si píšu, snad jednou u druhého se bude hodit 😉 Jestli máš víc takovýchto rad od duly, tak sem s nimi 🙂

silente
17. čer 2010

@zuzcacig - díky díky díky 😉 a jéééé ... to mě zas přijde draho 😀

mmmk
17. čer 2010

@markusko Ted me konkretne nic nenapada. Ale ona tyhle rady sypala z rukavu 😀 Napriklad me hodne poradila s latkovkama (zavazovacky) a ukazala mi, ze tovarny engelu a disany jsou tady ve meste a maji podnikove prodejny 😀
Jo, treba na bradavky mi doporucila cisty lekarensky lanolin 🙂
@silente diky, pridam do srovnavaci studie 😀

silente
17. čer 2010

@mmmk - já na bradavky používala od Medely Purelan, vlastně taky 100% lanolin

mehlo
17. čer 2010

@duzame ahojky já je jen větrala a prala asi jednou za týden možná týden a půl. Ted je ale používám jako kapsovou plenku a na to dávám PULky a to už je musím prát pořád, když je to úplně na tělíčku

chaarleene
17. čer 2010

holky, můžu se zeptat, jak používáte tu nastříhanou Irmu? kolik kousků cca z ní nastříháte? a všechno perete nebo pokakané vyhazujete? a je to dobré i na vajíčka nebo jen na pevnější stoličku?