Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elvis12
15. pro 2012

@mochenkaa porad se tam zahriva? To je divny, ne? A nema ted normalni teplotu a pred tim studeno? 😀 To ma totiz Doty, kdyz je v jednorazu, tak ma studenej zadek 😀

terezka312
15. pro 2012

Problém je s dopravou do Brna no, že do Prahy se třeba sjížděj vlaky odevšad, ale do Brna nee, takže třeba ty Vary nebo jiná města by to měla komplikované. Ale jinak to vidím v živých barvách: jeden den téma plíny, šátky, nosítka, někdo si nachystá kurz vázání pro všechny 😀 A druhý den bude mít @katyxq přednášku na téma zdravé přikrmování 😀 (nebo dopoledne a odpoledne) Haha, ale ani nechci počítat, kolik lidí se musí dohromady dohodnout na jednom termínu, čím víc lidí, tím víc je to zpravidla smrtelný 🙂

mochenkaa
15. pro 2012

@elvis12 ne 😀 v jednorazu ma teplotu akorat. Dnes jsem to teda nezkousela, byli jsme od rana u mamky plnit vanocni cukrovi a ja jela mhd. Vzhledem k tomu, ze mam doma zatim JEN ty capri, byl cely den v jednorazovce. Zitra zas budeme zkouset. Ja doufam, ze se to zlomi, ja je chci pouzivat

novi
15. pro 2012

tdeda holky ja vas obdivuju, takovych krasnych plenek mate. my mame 2 +2 anavy a popoliny na noc k nim na noc popoliny svrchni, pres den bambinex bambo a anavy pul, a kdyz se snazime na nocnik tak pop-in. Verunka ted krasne ukazuje ze chce čurat, když si hraje s taťinkem tak to pusti

sraz by byl super,moc lidi kteri bý latkovali neznam, bohuzel Brno je pro me stejne jako pro @dandelion nerealny, z Mostu je to štreka

elvis12
15. pro 2012

@terezka312 krasne jsi to vymyslela! Ale teda obe prednasky jsou pro me aktualni, takze to potrebuju co nejdriv 😀

filipatereza
15. pro 2012

Tak můžeme začít v Praze a pak přesun příště do Brna🙂

terezka312
15. pro 2012

@elvis12 no tak nějak, ale na ty příkrmy bych brala katku a ta je zrovna z Brna, leda by si chtěla udělat výlet do Prahy 😀

novi
15. pro 2012

je praha by byla boží

elvis12
15. pro 2012

@terezka312 taky na prikrmy "nutne potrebujeme" Katku 😀 zrovna dneska tady studuju jeji clanky, protze se pomalu pustim do zavadeni lepku - zatim nedavam nic. Takze ji nejak musime nalakat do Prahy 😀

terezka312
15. pro 2012

@elvis12 taky zatim nic nedávám, ale její články už mám vytištěný a chystám se do nich pustit 😀 "nutně potřebujeme" haha, škoda, že se nedá koupit na eshopu co? 😀

dandelion
15. pro 2012

@katyxq :D mluví se tu o tobě :D 🙂 ;) prý na co tě nalákat do Prahy? 🙂 to by mě taky zajímalo :D 🙂

katyxq
15. pro 2012

Jéžkovy voči, tady se drbe 😀 a já uspávám (ukojuju) dítě, jenže dneska hodně pila, tak ji furt budí čůrání 😅. Asi bysme vlakem zvládly i Prahu, když bych si předem nachystala jídlo (protože s naší dietou se blbě jí v restauraci), plus plínky na jeden den, to by se dalo nacpat do jednoho batohu, případně plus na něj pověsit tašku. Akorát bych musela doufat, aby malou nechytly třeba zuby, protože to bych z ní asi zešílela.

leeena_4
15. pro 2012

@mochenkaa s poznámkou, že "za nás to stálo 50,- Kč" jsem se potkala i u mojí maminky. A odvětila jsem jí na to: Jo, a brali jste 1500,- a Eskymo stálo 50 halířů 😀

katyxq
15. pro 2012

A nebo bych to vzala přes Pardubice, tam by nás k mojí mamce hodil manžel autem a pak by nás zase vyzvedl, já bych v Pardubicích se Šárkou pobyla pár dní a jeden den z toho bysme zajely vlakem do Prahy ... geniální 😀 😵.

mochenkaa
15. pro 2012

@leeena_4 Jo, toto mě napadlo až dodatečně 😀
@katyxq Jsem ochotná si kvůli přednášce udělat výlet do Brna, nechceš mě? 😀

dandelion
15. pro 2012

@mochenkaa prosím tě.. tolik keců o tom že máme v plínách majlant.. tchýně to nezkousne prostě.. ale to, když bych chtěla kupovat nejdražší jednorázovky, protože bych chtěla pro malou to nejlepší, tak by neřekla ani B.. Ale to, že to nejméně za polovinu zase prodám nevidí..

dandelion
15. pro 2012

Takže pražskej sraz prosím! 🙂) Už se těším 🙂

mochenkaa
15. pro 2012

@dandelion Mamka mu tu plínku klidně koupí. Zastává totiž názor, že na chyby si musím dojít sama. A vyloženě čeká, že to vzdám 😀 To, že jdou prodat ví, je tu na MK, takže s bazárkem se setkala 🙂

dandelion
15. pro 2012

@mochenkaa máš mamku na mk? 🙂 to je bezva :D 🙂 já tý mojí taky říkala že by se mohla zapojit :D 🙂 přeci jen má ještě malé děti.. (dvojčatům je 8) 🙂

terezka312
15. pro 2012

@dandelion No a měsíc?

dandelion
15. pro 2012

@terezka312 myslím že po novém roce kdykoliv.. jen duben mám jaksi nabitý maturitou :D 🙂

mochenkaa
15. pro 2012

@dandelion jo, hlavně proto, aby mohla sledovat Davčovy fotky a kvůli nákupům ať nekupuje to, co už má 😀
Malé děti už nemá, ségře je 18, ale ona tu projíždí alba a tak 🙂

dandelion
15. pro 2012

@mochenkaa to je fajn 🙂

mochenkaa
15. pro 2012

@dandelion a nezdržuj, jdu balit dárky 😀 Vždy se zvedám, že dopíšu příspěvek a jdu. Jenže mi tam pokaždé vyskočí nějaké upozornění 😀 😀

dandelion
15. pro 2012

@terezka312 spíš by mě zajímalo místo 🙂

dandelion
15. pro 2012

@mochenkaa huš babo :D 🙂 já se už hodinu chystám do sprchy :D

terezka312
15. pro 2012

@dandelion hm, to mě taky 😀 má někdo nějaký nápad?

bamboolik
15. pro 2012

ježiš, vy jste teda ukecané 😀 člověk tu pár dní není a už je totálně mimo 😕
jéé, do srazu bych taky šla, ale v Brně 🙂 Tak si uděláme zvlᚍ Brněnský a zvlášť Pražský, ne?

leeena_4
15. pro 2012

@bamboolik mám takový dotaz. Koupila jsem v bráně k dětem další vaší plenku, základní a jsou v ní dvě v kládačky, klasicky malá a velká. Ale ta malá má na jedné straně dva druky vedle sebe (tak jako ta z malé testovací sady), ale velká vkládačka má na obou stranách jen jeden druk, takže na jedné straně nejde malá vkládačka zapnout do velké. Nevíte, kde se mohla stát chyba?

bamboolik
15. pro 2012

@leeena_4 tak trochu ti nerozumím 😅 Jakože ta tvarovaná vkládačka má nějak špatné druky, že to nepasuje? Není náhodou ta tvarovaná tahle http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...
Podívej se na detail na hlavní fotku, patentky jsou ve středové ose.
Nebo mi to vyfoť a hoď do emailu. Každopádně, pokud máš Bránu v docházkové vzdálenosti, tak se domluv s nima, oni ti to vymění na místě (jsme s nima na tomto domluvení, ať se zbytečně neprodlužují reklamace)