Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezka312
14. led 2013

Takže, kdo se chce účastnit srazu, hlasujte pro termín!!! http://doodle.com/py3gt7ubs4gnnpcr @dandelion se hodí víkendy, takže v návrhu jsou soboty, pokud by to byl zásadní problém, předěláme. Kdo nezná doodle, prostě tam vepište své jméno /v tomhle případě nick/ a zaškrtněte všechna data, která se vám hodí, kde bude nejvíc lidí, to vyhraje 🙂)

janistr
14. led 2013

@madlisek Taky se pridavam s gratulaci.

katyxq
14. led 2013

@aemmi babako 😉

pampeliska1
14. led 2013

@elvis12 já jsem se k látce v noci ještě nedostala a zatím je to v nedohlednu, protože se mi Dori budí max po 2hod a také logicky dost čůrá, když tak často kojím, takže musím i v noci přebalovat, což ještě tak před cca měsícem a půl nebylo 😖

@madlisek velká gratulace i holčičce 😵

@mochenkaa to právě také moc netuším, proto chci ten nový kočár, který jde složit jednou rukou a jednou rukou nést třeba do vlaku. S Můrou fakt nejedu, na to nemám nervy 😀

@terezka312 jdu kouknout na ten doodle, zatím to neznám 🙂

terezka312
14. led 2013

@pampeliska1 no vidiš, jak se ti to hezky povedlo 😀

betysek
15. led 2013

@terezka312 Jejej, koukám, že je tam i březen, to bych jela taky, to už by se dalo.🙂

aemmi
15. led 2013

@svha
@elana
@katyxq
děkuju holky, nakonec jsem pak objednala z látkovek.cz a HD svrchnáky vezmu přímo z jejich eshopu

aemmi
15. led 2013

@madlisek taktéž gratuluju 🙂 dvě holky jsou fajn 🙂

helulela
15. led 2013

@elana nemáš zač, doufám, že budeš spokojená 🙂

mochenkaa
15. led 2013

@pampeliska1 když tak nad tím přemýšlím, mám pocit, že když jela petrajavor do Phy, tak měli kočár snad v úložném vagonu? Jestli jo, tak já beru jen manducu, protože svůj kočár bez dozoru ve vlaku nenechám 😒

Jo, a už mám na cestě ty plíny 😵

mahafi
15. led 2013

@madlisek gratulujuuu k princezně 😵

mahafi
15. led 2013

uáááá, capri jsou zdeee 😵 😵 😵 😵 😵

betysek
15. led 2013

@mochenkaa Jezdila jsem hodně vlakem se starší dcerou, když byla ještě v hlubokém kočáru. Problém byl, že jsme s ním neprošli dveřmi do úzké uličky ve vagónu s kupé. Jezdila jsem jen k doktorce do sousedního města jednu zastávku, tak že jsem se vždycky domluvila s průvodčí, že zůstanu stát hned za dveřmi v posledním vagoně, abych nebránila průchodu mezi vagony. Jednou mě naložili kočár do nákladního prostoru,a le to jsem řekla, že tam zůstanu s kočárem těch 8 min, že se mi nevyplatí malou vyndávat. Byl to zážitek na celý život.... Šílený randál a šílený smrad. Jedině kam jsme se vešli do vagonu byla ulička v EC, v nekupe vagonu, tam jsme projeli. Pak jsme jednou jeli v kupe pro vozickare, kupe navazovalo na nakladní prostor, kudy jsme naložili kočár a zaparkovali kočár přímo do kupe. Jel s námi i manžel a prohlásil, že s hlubokým kočárem už nikdy vlakem nejede....

janakkk
15. led 2013

@pampeliska1 a který nový kočár sis vyhlídla? 🙂

pampeliska1
15. led 2013

@janakkk vyhlídla jsem si Britax B-Agile - je to něco mezi golfkama a sporťákem 😉

@mochenkaa právě proto chci ten nový kočár, protože on jde krásně složit, vzít "pod pažu" a vlézt do kupé se složeným kočárkem.

jara
15. led 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, kdy jste přestaly dávat novorozenecký sklad? Malé budou 3 měsíce a zatím ještě novorozenecký sklad dávám, ale musela jsem ještě přidat vkládačky nebo vícevrstvé pleny, jinak by byla plena hned durch...Jak se potom plena skládá??

mochenkaa
15. led 2013

@pampeliska1 Já ten svůj tak nesložím, a jiný nechci 🙂 takže radši pojedu s manducou

mahafi
15. led 2013

@jara já novosklad zabalila do 9 měsíců, pak jsem přešla na kalhotovky 🙂, takže jiný sklady neporadím ☹.

abigail1
15. led 2013

@jara Kdy jsem přestala dávat novorozenecký sklad? Dávám ho pořád 😀 Synovi je 22 měsíců 😀 A přidávám vkládačku.
Jinak se dá plína skládat na draka nebo na obdélník třeba na dvanáctiny...

jara
15. led 2013

@mahafi
@abigail1 Paráda, takže máme ještě čas... 🙂 Holky, a to dáváte látkovky i na noc? Já najela na režim přes den látkovky a na noc jednorázovku, jelikož mi přijde, že by byla celou noc chudinka v mokru..Kdybych kojila co 3 hod i v noci, tak budu dávat látkovky, jenže ona spí třeba od 20 hod do 6 do rána (samozřejmě jsem moc ráda, krásně se s manželem vyspíme 🙂 )...Jak to máte vy?

mahafi
15. led 2013

@jara moře času.. já bych novosklad taky umotala ještě teď, ale musela bych ho hodně dovycpávat (učůraný dítě), takže od těch 9 měsíců máme převážně kalhotovky. A na noc dávám látkovku, Dokud kakala i v noci, tak jsem přebalovala, teď už dlouho nepřebaluju (pokud nemá horečky, to pak čůrá víc a stejně musím dávat čípek..), aby nebyla tak moc v mokru, tak dávám flísovou separačku. Dávám kalhotovku na snapku a do toho vv bambusovou M anavy. Kojím co 2-3 hodiny a vydrží to 🙂. Jo ale já popisuju až to moje starší dítě, v těch 2 měsících jsem dávala jen vycpaný novosklad na noc, protože jsem stejně přebalovala co každý kojení 🙂

janinek
15. led 2013

@madlisek Blahopreji.

Jinak na Blueberry uz ohlasili zdrazeni :( Od zitrka.

betysek
15. led 2013

@jara Novorozenecký sklad jsem nedávala, dávala jsem od narození čč narovno. Ze začátku i v noci, pak jsem dávala asi od 3 měsíců na noc kalhotovku Anavy. Teď v 7 měsících má noc noční plenku od Bamboolika. Kojím 1-2x za noc.

novi
15. led 2013

@mochenkaa ja myslím že v takovým tom vagonu pro vozičkaře bys mohla být i s kočárem....a prý ted ty dálkový vlaky jezdí všechny s takovým vagonem

madlisek
15. led 2013

Děkuju 🙂

@jara novosklad jsem motala do cca 3m, když přestala kadit tak často, najela jsem na čtvercovku složenou na dvanáctiny 🙂

novi
15. led 2013

TAk dopleněná vybava o dva ANAVY, tak ještě pořešit jedny svrchnáky a mužeme zase látkovat i na ven. 🙂

mochenkaa
15. led 2013

@novi musím pozjišťovat. Kočár mám úžasný, jen je to tank 😀

novi
15. led 2013

@mochenkaa co máš za kočárek? o tancich něco vím , máme roanka

mochenkaa
15. led 2013

@novi tak oproti vám mám malinký subtilní kočáreček 😀 Hartan Racer GT. Ale já mám 150cm, takže u mě je každý kočár tank 😀 Úžasně se s ním jezdí, jen je prostě těžší, což do vlaku není ideál

novi
15. led 2013

je ten je krásnej. no já právě sháním něco co pujde ovládat jednou rukou, jinak to bude zábava s roankem, třeba v metru 🙂