Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
12. srp 2013

@pajushka Ahoj. Také se zeptám odkudpak jsi (třeba najdeme někoho u koho by sis mohla osahat plenky)? U průměrného novorozence svrchňáky jsou v pohodě. Stejně tak s tou vkládačkou nám seděli od začátku. Jako vkládačky do čtvercovek doporučuji bambusové (pokud si pořídíš ty SIO tak můžeš vyzkoušet ty, jsou tenké ale sají krásně), jinak samotnou čtvercovku jsem přebalovala po každém vyčůrání. U hodně malých miminek si maminky pořizují naši minimimi řadu, někomu pak vydrží i do půl roku (pokud by bylo mimčo takto malé tak stačí hned objednat).
Co se týče patentků tak mám vyzkoušené svrchňáky s čč a netlačí ho to 😀

pajushka
12. srp 2013

@bamboolik Ahoj 🙂 díky, jsem z Moravského Krumlova...
Tak vzhledem k tomu, že syn měl 3,5 kg, tak žádné 2 kg miminko mít nebudu, dle odhadů to vypadá opět něco ke 3,5 kg... Já právě na tu minimimi řadu koukala, ale myslím, že by jsme z ní brzy vyrostli, proto spíš uvažuji hned ze začátku čtvercovky a jakmile budou sedět ráda bych používala mimojiné právě bambooliky ty SIO (to je ten systém s tou vkládačkou, že? Mám v tom pořád zmatek 😀) Takže tu krátkou vkládačku bych využila určitě i teď třeba do čč, že?

Mamky, musím ještě doobjednat pár čč plen - doporučíte nějaké? Koukala jsem na Kikko lux, libštátské... ? Nebo bambusky? využíváte je taky na novosklad?

bamboolik
12. srp 2013

@pajushka 😀 Občas se stane vyjímka, že druhé mimi je menší ale u nás to bylo skoro o kilo víc 😀 Na tu váhu nám seděly klasické zmenšené Bambooliky. Ano vkládačku ze SIO systému můžeš využít do čtvercovek. Eventuelně ten systém lze využít i na noc s tvarovanou vkládací plenou navíc (má jinak patentky než ta základní) - to využíváme teď když jsme zavedli příkrmy, je to takové menší balení a prcka nebolí bříško.
Tak v okolí jsem bohužel žádnou látkařku nenašla (respektive v nejbližším okolí), nejbližší prodejny, které by měly mít naše zboží jsou ve Znojmě a Drnholci.

mmiirrkkaa
13. srp 2013

@pajushka ja mela kiko lux a skladala jsem na novosklad a pozdeji na draka. Libstat extra neznam, ale neco vyhraly, takze urcite nebudou spatne 😉

darrez
15. srp 2013

Ahoj holky,je tu nekdo kdo používá kalhotkovky popolini rainbow?zajimalo by me,jaky svrchnaky na ne sedi,přijdou mi takové objemejsi a ja ted nevím jake mam koupit ,tak bych chtěla neco ověřeného 😉

flowerie
15. srp 2013

Ahoj holky, přemýšlely jste někdy o tom, že když dáváte vkládačky, tak mimčo leží na dost silné vrstvě a je tedy vlastně prohnuté? Já už vkládačky skládam napůl a dam je fakt jen mezi nožky, aby ležela jen na jedné vrstvě plínky.
Další věc- mimča podobně stará se už začínají přetáčet a naše malá se tak max. někdy otočí na bok.. Přece jen, nevadí jim v tom ta velká vrstva? Taky si jí nedovolim dát v plíně na bříško, je to taková bakulka, řikam si, že by jí to tlačilo. Samozřejmě může v papírovce i víc hýbat nožičkama a dát nožky uplně k sobě..Mam prostě pochybnosti, řešíte to taky?

betysek
15. srp 2013

@flowerie Dávala jsem čč s vkládačkou - většinou krátkou Anavy a dávala jsem ji co nejvíce dopředu....I když mám holčičku, tak čůrá dopředu...No, koukám , že vám je 2,5 měsíce. Starší dcera ve 3 měsících ani nepásla koně, natož, aby se přetáčela....Mladší pásla ukázkově ve 3 měsících, ale na bříško se přetočila v necelých 4 měsících a to byla celkem dost napřed. Málo které dítě se podle mě otočí samo na bříško před 3. měsícem.....Na bříško jsem dávala hlavně bez pleny, jinak do 3 měsíců jsem dávala jen č s vkládačkou a od 3 měsíců kalhtovku jen na spaní a na ven, na dobu aktivity měla zase jen čč, nebo čč s vkládačkou....Tak že co nejmenší balík....Stejně si myslím, že přetáčení a pod neovlivníš plenami, je to u každého dítěte jiné. Obě děti jsem měla v látkovkách, mladší byla o 2 měsíce napřed...Je prostě živější, je menší a štíhlejší, starší je lenoch i teď v 5 letech....🙂

luji
15. srp 2013

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, co se vám osvědčilo jako koš na špinavé pleny?Byl mi doporučený kýbl od primalexu,ale hrozně blbě se mi oddělává to víko, takže mi to moc praktické nepřijde...zase to ale suprově těsní - to je fakt 🙂

betysek
16. srp 2013

@luji Mám kýbl s víkem kupovaný v domácí potřebách a naprostá spokojenost. Smrad taky cítit není.🙂

bamboolik
16. srp 2013

@flowerie Ahoj, nám doktorka na návštěvě u nás (po příchodu z porodnice) řekla jen ať trochu zvedneme postýlku (měl velký balík kalhotkovku) a jinak, že je to super látkové pleny. První syn se i s tím balíkem přetáčel velice brzy, lezl skoro ve 4 měsících takže ano je to větší ale vývoj by byl asi stejný i v jednorázu (navíc my všichni jsme ten balík měli taky). Jinak přes den nechávám kluka bez plínky na podložce. Teď v těch teplech to bylo ideální. Přetáčet se začal ve 3 měsících.

bamboolik
16. srp 2013

@luji ahoj. Máme nerezový nášlapný koš (uvnitř plastový). Sice to bylo dražší ale vypadá to lépe, máme ho v ložnici a v pohodě. Hlavně nemusím to víko zvedat rukama, otevřu nohou.

lenka5731
16. srp 2013

@luji kos FILUR z Ikea 28 litru

luji
16. srp 2013

@bamboolik na něj jsem se včera dívala v Tescu....akorát jsem měla strach,že to nebude těsnit....
@lenka5731 ten vypadá super 🙂 Včera jsme byli v Ikea...no to je pech....holt budu muset na nnákupy znovu 🙂

Všem děkuji za tipy 🙂

Jinak látkujeme teprve dva dny,ale jsem nadšená - všechny opruzeniny,které měla malá z jednorázovek jsou rázem pryč 🙂

luji
16. srp 2013

@flowerie Terezka měla od narození jednorázovky a stejně nás neminula Vojtovka,protože nechce držet hlavičku a nožičky přitahuje bokem (jako na žabičku),takže bych to neviděla tak dramaticky....a souhlasím s @bamboolik my jsme na nich vyrostli taky a žádné problémy jsme neměli 😉

mooncaa
16. srp 2013

@flowerie Já měla dítě jen v látkovkách a přetáčelo se dříve než ostatní děti.
@luji Já měla na plínky takový velký kýbl. Víko neřeš, já ho vůbec nepoužívala, protože otevřené to nesmrdí, ale zavřené jo. To je jak s odpadkovým košem, zavřený smrdí a otevřený ne.

flowerie
16. srp 2013

@betysek
@bamboolik
@luji
@mooncaa holky díky za odpovědi a uklidnění. Nás taky dětská doktorka chválila, že máme látkovky, většina doktorů to ráda vidí. Akorát fyzioterapeutka teda řikala, že to nemám přehánět s šířkou mezi nožičkama, aby měla co nejvolnější pohyb. Ale je to stejně mazec, že je nás pořád relativně málo, že? Většina lidí, který nás vidí prvně, se hned ptají, jestli má něco s kyčlema...a když řeknu, že ne, tak se diví, proč to dělam. Ale už jsem inspirovala jednu kolegyni z práce a hrdě mi hlásila, že teda bude taky po porodu látkovat 🙂 A to se zezačátku taky hodně divila, když jsem jí říkala, že to plánuju 😎
Luji, my taky vojtujeme, zatím 4 dni, ale to u nás nemá s plínkama nic společného- malá kouká pořád doleva, takže je nakřivo. Ale prej se to uplně spraví, tak musim doufat. Jo a používam taky tmavej plastovej box z Ikei s víkem, kterej vypadá, že netěsní, ale těsní dobře. Já teda pokakaný plíny přeperu žlučovym mýdlem a pak teda mokré je skladuji v tom boxu, a to trochu zasmrádne i když je peru obden..ale fakt ten box těsní 🙂

luji
16. srp 2013

@flowerie To mi říkala taky resp. ptala se, jestli jsme měli široké balení - protože malá přitahuje nožky jako žabička a ne přímo k bříšku....naše malá zase čučela pořád doprava,takže kvůli tomu nám dětský dr. poslal na rehabky,tam nás ale proklepli celkově 🙂 Jak zvládáte cvičení?My máme dva cviky - u toho prvního malá řve jako tur,ale u toho druhého jen mrčí a když skončíme,tak už se směje jako sluníčko (pokud teda nemá hlad 😀 ),ale začátky byly krušné ☹ to brečela i pár minutek po cvičení....

luji
16. srp 2013

@flowerie mě pro látkování nadchla kamarádka 🙂 Omrkla jsem to u ní a bylo rozhodnuto....dřív jsem o tom jen uvažovala,ale nebýt jí,tak se do toho nejspíš nepustím 🙂 Moc lidí o tom zatím neví,ale moji rodiče jsou z toho unešení 🙂

flowerie
19. srp 2013

@luji Naše mamka mi nevěřila, že to vydržim, protože takhle co kde prej slyšela, tak každej přešel zpět k papírovkám. Já teda když někam jedem na víkend, tak beru papírovky, protože bývá problém s přepíráním a skladováním, a navíc mam plínek fakt tak na 2 dny, takže bych stejně neměla do čeho balit, až bych zas přijela domu a než bych to vyprala.. Ale jinam mam pocit, že i malá je v látce spokojenější a po víkendu v papírovkách je vidět, že tu kůži nemá tak zdravou jako v látce.
Jinak my máme zatim jeden cvik, zítra asi dostaneme druhej. Hlavně jsem zvědavá, jestli mi řekne, že to dělam dobře, protože malá u toho už zdaleka tolik neřve jako na začátku. Hlavně na tu stranu, co se jí to cvičí líp, tak nebrečí vůbec a taky se tolik nehejbe, jak by měla..Ale možná je to proto, že na tu stranu to prostě umí sama...Ale od začátku přestane plakat hned po cvičení, takže to docela jde. Uvidíme, co bude řikat na ten druhej cvik 🙂 A cvičíme 4-5x denně.

kajalka
19. srp 2013

@bamboolik Ahoj, chtěla bych s látkovkama postoupit do vyššího levelu, na noc zatím dávám papírovku a chtěla bych zkusit bambooličí noční plenku. Vydržela by časem celou noc?
A musím pochválit svrchňáčky, jsou perfektní! Měla jsem dilema, jestli anavky nebo bamboolik a bamb. byla super volba, jsou u mě na prvním místě.

betysek
19. srp 2013

@kajalka Nám noční Bamboolikova stačí ve 14 měsících vycpaná 2 dlohými Anavy vkládačkami celou noc. Mám verzi Bamboolika bez všité vkládačky....Teď jsem tedy nadšená z noční od Petit Lulu🙂

luji
19. srp 2013

@flowerie No my zatím pořád látkujeme,ale když jdeme někam do "společnosti" tak jí dám papírovku - je to jednoduší s přebalováním v kočárku,ale jinak látkovky.A mám stejný pocit jako ty - malá má zdravější zadeček než dřív 🙂 My jdeme na kontrolu ve středu a taky mám strach, jestli cvičíme dobře,ale Terezka konečně pase koníčky a nožičky přitahuje tak,jak má,tak doufám že ano 🙂 Pláče jak kdy...záleží na tom,jak zrovna vystihnu správný čas 😉

bamboolik
20. srp 2013

@kajalka ahoj, noční plenka vydrží ale je potřeba ji s rostoucím mimčem více vycpat. Super je flísová vrstva,která udržuje pokožku v suchu takže mimčo opravdu v klidu spinká. Děkujeme za pochvalu 😀

@luji do "společnosti" doporučuji SIO plenky (např. naše základní plena), u prvního dítěte jsem taky používala jednorázovky ale teďka jedeme jen v látkovkách, protože ty SIO nejsou tak objemné 😀

mmiirrkkaa
20. srp 2013

@kajalka Mám 21měsíčního, hodně čůrajícího syna. A noční bambolík vycpaný 1 dlouhou batolecí vkládačkou poskládanou na třetiny stačí 🙂

luji
20. srp 2013

@bamboolik mně se ty naše nezdají objemné - spíš mi přijde snadnější manipulace s plenkou a hlavně s dítětem - naše malá se totiž umí tak řádně posr...že to má všude 😀 Když se mi to stane na procházce, tak to zvládám v pohodě,ale při pochůzkách v Brně jsem z toho byla na mrtvici - nevěděla jsem co dřív 😀 Ale myslím si,že je to jen o cviku - zatím používáme látkovky týden 😉

bamboolik
20. srp 2013

@luji Je pravda, že náš první kakal v určitém období dost často tak to by mi asi ty látkový zabraly celou tašku. Jinak tedy ale když se mi dítko řádně pokadí tak mám raději látku, protože jednorázovkou to projde i na oblečení, pokud to nezaregistruju včas. A je to opravdu o cviku. U prvního jsem přebalovala jedině na přebalováku, pak po roce už kdekoliv, když stál a druhého přebaluji od začátku klidně na posteli....

marses
22. srp 2013

Ahoj maminky, dovolím se přidat do diskuze a požádat vás o rady 🙂 Sešlo se mi mi asi 50 klasických látkových plen a troje novorozenecké kalhotky Bambino Mio a přijde mi škoda, abych je nevyužila. Jakým způsobem plenky skládáte a kolik jich dáváte, aby mimčo vydrželo suché aspoň ty 2-3 hoďky? Jak skladujete použité plenky a jak často je potřeba prát? Taky bych se chtěla zeptat na vaše zkušenosti s vícevrstvými plenkami. Mě se hodně líbí ty od Anavy. Přemýšlím, že jich pár objednám. Díky za rady a tipy.
Původně jsem chtěla nakoupit výbavičku v těch nádherných moderních látkových plenkách, ale máme malý byt, takže jejich sušení v zimě je nepředstavitelné. Chci aspoň udělat kompromis v používání klasických čtverců, vícevrstvých plenek a na cesty používat asi pampersky, popřípadě časem dokoupit pár moderních látkovek...

bamboolik
22. srp 2013

Milé maminky,

příští čtvrtek se měl konat charitativní karneval v Praze v Kroužcích na Vltavě ve prospěch dětí z Dětského centra při Thomayerově nemocnici. Bohužel tato akce se nakonec nekoná, kvůli stále zavřenému areálu.

Bamboolik tam měl mít stánek, kde byste si mohly osahat a zakoupit plínky. Jelikož se akce nekoná tak nabízíme možnost pro zájemkyně si v ten čtvrtek domluvit osobní prezentaci u mně 😀

Napište mi tedy prosím do zpráv do konce tohoto týdne, pokud máte o prezentaci zájem.

Přeji pěkný den

Daniela

tynkat
23. srp 2013

Látkařky ahoj! Jdu si pro radu.. Na noc používáme od cca 3 měsíců noční Bambooliky na patentky. Kubíkovi je 7 měsíců a váží 9,5kg a začínáme mít problémy se zapínáním. Zapínám na poslední patentky na obou stranách a to dovycpávám jen krátkou Bamboolik vkládačkou. Pokud vycpu bambusovou vv, tak už plenku skoro nemůžu zapnout. U zapínání na SZ ještě rezervu máme. Řeším, jestli patentkové prodat /mám 5ks/ a nakoupit víc sucháčových nebo je možné, že se malému ještě změní proporce a sednou nám ty patentkové zase lépe.. Patentky mám raději, tak bych to uvítala.. Nemáte některá zkušenost? Moc děkuji!! 🙂 Látkování zdar..

michelle1
23. srp 2013

@marses mrkni na www.latkovky.cz tam máš spoustu rad a tipů. Já pro začátek používám taky klasické čtverce, do nich budu dávat vkládačky z Anavek a postupně přejdu na kalhotkové. To můžu vřele doporučit Anavy, budu zas dokupovat jedině je.
Skladování nejlépe v nějakém velikém kýblu, aby ti to tak vyšlo na 1 pračku 🙂 Já měla kýbl od cementu, poklop jsem jen na to položila a nesmrděly. Takže vzduchotěsné to být určitě nemusí. Zezačátku jsem prala co 2 dny, v mýdlovém slizu + ocet. Sušení čvercovek je v pohodě, za chvíli suché, horší pak byla práce v zimě s kalhotkovýma. V nouzi jsem musela dávat i pampersky 🙂 Jinak na ven jsem dávala jednorázovky, nechtěla jsem nechat dítě v zimě v mokré plínce. No zima je celkově na látkovky nanic 🙂