Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lennikka
25. kvě 2011

@reruna jeee, tak toho jsem se oprvadu bala, videla jsem tam v bazarku prave podobnou jiz pouzitou plenku a to byla teda hruza... 😠 🙄 tak to si me nepotesila, protoze tvrdou vodu sice nemame az tak moc, ale susicku nemame... 😒 Exisuje neco obdobneho, co by tak neztvrdlo? 🙂

reruna
25. kvě 2011

@lennikka anavy na snapku, akorát nejsou tak vcelku jak HD, ale ty vkládačky se tam vkládají

lennikka
25. kvě 2011

@reruna ok, dekuji, mrknu na to.. 😉

reruna
25. kvě 2011

Tak a já gratuluju Ivušce k výhře ve třech kategoriích v plence roku!!!! 🙂 🙂 🙂 to je super!!!
http://www.plenaroku.cz/

jasekd
25. kvě 2011

@lennikka Ja bych jednu na tvem miste riskla, pro me je to super plina strihove, mam 5 tydenni holcicku a od jejich 3,5 kg ji do HD balim, a k tomu 13 mes. syna (9,5 kg) a nosi je taky, maji je dohromady 🙂 Mam celou vybavu HD, a vodu tvrdou mame a jsou dost tvrde, tak je musim promnout poradne a pridavam ocet. Takze bych jednu koupila a uvidis, jak bude reagovat na vasi vodu, to tvrdnuti je jeji velike minus.

ofelieee
25. kvě 2011

@lennikka já je mám taky, jsou to jedny z mých nejmilejších, a netvrdnou mi - a to už je mám koupené z druhé ruky... dávám ocet "místo aviváže" a žehlím s napařováním a jsou fajn... (nevím, co máme za vodu...) takže za mě - jdi do nich 🙂

ofelieee
25. kvě 2011

@reruna jak to? co z toho je Ivuška? 🙂

Taky gratuluju... 😅

jasekd
25. kvě 2011

@lennikka
@ofelieee To zehleni tomu hodne pomuze, ale to se mi nechce, i tak na ty dva denne zehlim 😝 Proti Pastelce je Pastelka bio uz jemnejsi, ale jeste by neco meli s tim materialem udelat, je to skoda, protoze strihove nema chybu, je jednoducha a hezky schne. A krasne se prizpusobi na holku/kluka, mam prave vyzkouseno oboji. Pouzivam u starsiho i na noc s vkladackama, mala je zatim nepotrebuje.

reruna
25. kvě 2011

@ofelieee anavy je Ivuška

lennikka
25. kvě 2011

@jasekd @ofelieee jj, mne se prave taky libi ten tvar a jednoduchost...no tak ja jednu risknu, koupim... 😉 🙂 a uvidime!!! dekuji!! 🙂

reruna
25. kvě 2011

@jasekd já bych brala, kdyby ta pastelka byla z toho jemnějšího bavlněného froté - jako je např baby lucy organic, nebo popolini organic, ty nejsou tolik hrubé, tvrdé ano, ale ne tak hrubé a struhadlovité jako HD, nebo kdyby je dělali z babusového froté nebo úplně nejlépe z bambusového veluru jako má anavy, jinak ten střih HD je super

reruna
25. kvě 2011

@ofelieee teda spárvně je to @ivuska.h takže gratuluju, je to anavy.cz

jasekd
25. kvě 2011

@reruna Ja jine plenky nemam, jen HD, cc a pak 3 AIO, tak ty materialy neznam. Uz ta bio je lepsi, ale zmenu by to jeste chtelo, je to skoda, kdyz i takhle je to oblibena plenka, pak by byla uplne super. Reseni, koupit stolecek Ikea a brousit (doufam, ze jsme si to psaly spolu?!) nohy 😀 Stolecek stal asi 400 Kc, to je jak 1 a pul pliny 😀

reruna
25. kvě 2011

@jasekd jo jo... pamatuju se, naštěstí mám jen jednu a stoleček z ikey máme asi nějaký podobný, zatím jsem to nezkoušela, ale mít z nich celou výbavu, tak asi zkusím... no když nic jiného neznáš, tak tě to aspoň nemusí mrzet, protže nemáš to srovnání, ale já když to srovnání mám, protože mám většinu plín po 1 - 2 kusech, tak mám prostě oblíbené a neoblíbené materiály, no... HD je super střih, ale materiál hrůza, anavy je super materiál a pro nás i super střih, tak se nedivím, že vyhrála. Ještě loni to vyhrála právě pastelka

ivuska.h
25. kvě 2011

@reruna Díky díky 😉 V kategorii svrchňáků jsme zkončili těsně čtvrtí, takže na tom musíme do příště zamakat 😀 😀

mooncaa
25. kvě 2011

@ivuska.h Taky gratuluji, tak to chce do příště nějaké PUL svrchňáky a máte to na celé čáře. 😀 Jsme rádi, že budeš mít plínečky zase na kom testovat.

Koukám, že jsem to vyhrála tím, že jiné plínky než Anavy jsem nekoupila, tak sice nemám porovnání, ale ani potřebu zkoušet a kupovat jiné.

ivuska.h
25. kvě 2011

@mooncaa Jojo, PULky už plánujeme děsně dlouho, tak snad se konečně zadaří...

sussanah
25. kvě 2011

@ivuska.h ted koukam na vysledky pleny roku a super, gratulace, to se obchody jen pohrnou 🙂 Taky jsme doma hlasovali pro Anavy 🙂

joohana
25. kvě 2011

@ivuska.h Taky blahopřeju!!! 😉

slunicko76
25. kvě 2011

@ivuska.h od nas take velka gratulace k PLENE ROKU!

slunicko76
25. kvě 2011

Holky, prosim jak se presne dela ta dekalcifikacni kura skys.citronovou?mam par cc,ktere trosku ztvrdly a tak je chci pred ulozenim pro dalsi mimi trosku zmekcit.

maly_prcek
25. kvě 2011

@ivuska.h Tak honem dotuň ten střih - IV, HD... To je teda celkem malá výzva 😀 😀 Příští rok bude Anavy excelovat ve všech kategoriích 🙂 🙂

zuzanecka81
26. kvě 2011

@lennikka já měla jednu HD nebělenou. nijak moc tvrdou vodu nemáme a plína byla stejně po asi 3 měsících tvrdá jako prkno. pokud nejsi úplný šicí negramota, doporučuju ti si je našít z lepšího materiálu. já si takhle ušila několik "pastelek" z oboustranného bambusového froté z sijemdetem. vyjde tě to levněji a tohle froté moc netvrdne 🙂

rubika
26. kvě 2011

Potřebuju poradit, začla sem látkovat a pochyběly mi plenky, nevím co koupit. Jestli 2 balíky kikko lux, nebo jen jeden a zbytek vícevrstvé, nebo vkládačky. Malý má dva týdny a zatím se mi čč zdají jako fakt nejlepší varianta, fofr rychle schnou... O jak moc vyjde levněji našít si vkládačky z bambus. froté. Dík za odpovědi.

andelka
26. kvě 2011

@jasekd já už brousím 😀 teda brousila jsem, už má HD na sobě, mnohem lepší než to šmrdlat v ruce. 🙂
8.června bude bazar plínek u nás V Bavlnce, koncem června mám narozky, tak "si" asi koupím nějakou plínu 😀 HD mám ráda, i když mám jen jednu a už koupená byla hrubá. Ale šoupla jsem ji do lázně a pokaždé ji žehlím a teď budu i brousit o stůl a je OK, super sedí. Tak kdyby tam nějaké byly, abych si je mohla ohmatat, tak bych vzala, třeba i na dalšího prcka.Kdyby ji dělali z něčeho jiného, tak je úplně geniální.Na šití jsem gramlavá, navíc furt nebyl čas. A objednávat jen kus látky se mi extra nechtělo. Ale u dalšího bych chtěla používat kalhotovky a tvarované víc, tak možná se i skamarádím s šitím 🙂

zuzanecka81
26. kvě 2011

holky, jaký používáte ocet místo aviváže? takový ten obyč co se dává na tlačenku? 😀

ofelieee
26. kvě 2011

@zuzanecka81 jo, obyč ocet, pár kapek do trošku vody...

holky a kdybych si tu pastelku chtěla ušít, tak jak tam udělám ty gumičky?

zuzanecka81
26. kvě 2011

@ofelieee nejlíp asi ze dvou vrstev toho froté. gumičku našít tříkrokým cikcakem na jendu tu vrstvu a pak sešít dohromady, otočit naruby. nebo našít gumičku, nechat jí jakoby uvnitř a obcikcakovat dohromady

jasekd
26. kvě 2011

@ivuska.h Gratulace 😉
A nahodou PUL HD jsou super, i kdyz vypadaj desne jednoduchy, tak mne ty vymakanejsi strihy (mela jsem pujceny od kamosky uz ani nevim co) nesedly.
@andelka Tak co Fleishmane, uz jsi brousil? 😀 😀 😀 (Grandhotel, pokud nekdo nevidel, super film).
@ofelieee Par kapek? Ja tam naliju octa po rysku na mnozstvi avivaze 😅 A zas tak to nesmrdi...
@zuzanecka81 Ten uplne obyc., v Kaufu snad za 10 Kc 😅

andelka
26. kvě 2011

@jasekd 😀 ještěže mě neviděl manžel 😀
Já místo octa dávám Jitro - mělo by to být na změkčení vody, ve složení je tuším nějaká octová kyselina bo co. Dávám tak dvě lžíce.