Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
17. zář 2009

Holky a dá se sehnat žlučové mýdlo v kostce a separačky někde jinde než na netu?

jmisa
17. zář 2009

Žlučák v kostce maj v drogerii DM.

angetha
17. zář 2009

Děkuju a ty separačky? Nevíte?

baca
17. zář 2009

žlučák dr. beckman mají ve většině drogérek, ale je pravda dost drahý, stojí tak 60 Kč,kdežto z DM za 12 Kč
separačky mají v lékárně, jmenují se Anička a jsou takové bléé umělé, ale někomu vyhovují, naší malé se lepí na prcku, jsou dost tenké, výhodou je, že stojí 30 Kč a je jich tam sto, mám je jako záložáky, když dojdou jiné

kahlan
17. zář 2009

Holky dekujuuuuu nastotisickrat 😀
Ten olejicek zkusim tedy levandulovy ,muzete mi prosim nekdo hodit odkaz jaky je to presne?
No a s tim mazanim zadecku a latkovkama- moje sestra maze malicke zadecek po kazdem umyti (po vykakani) asi 4x denne? Takze myslite ,ze mazani je zbytecne a kdyz uz tak rozhodne ne Rybilku?Bylo by lepsi vyresit to ubrousky vlhcenymi v domacim roztoku z caje a olejicku(jaky?) nebo treba Medvidkem ve spreji? A ty separacky by to teda mohly spasit ,ze?
Tak tu susicku asi fakt nema cenu resit ,pres zimu stejne budou hlavne cc a pozdeji snad uz bude venku hezky na suseni kapsovek 🙂

blka
17. zář 2009

Já používám i žlučák v kostce i tekutý - oboje z DM. Tekutý používám, když mám na plíně separačku, tak ten flek od hovňousů potom jenom přetřu a je to. Ale je ho fakt velká spotřeba. Tu kostku mám pořád první a tekutý snad už třetí. I když stojí do 30,-Kč tak to není taková hrůza, ale kdybych ho používala na všechna kakání, tak by to byla fakt velká spotřeba.

karkulina
17. zář 2009

Ahoj holky, potřebuju radu. Válčíme v noci s plínama, mám strašlivě učuraného chlapa. Máme P´titku, vkládám tam bambusky, ale on to pročurá durch ☹ Co mu mám koupit na noc, něco fakt hoodně savého.díky. KK

ijo
17. zář 2009

sušička-pořídila jsem jí s třetím dítětem a nedám na ni dopustit, v zimě mi s plenama hooodně pomohla. Suším v ní když je hnusně a přes zimu.
žlučák fakt stačí z DMka.
Karkul - na noc CB original plus jednu vkladačku navíc

sabuse1
17. zář 2009

kahlan: já třeba vlhčený ubrousky používám jen v terénu, jinak máme malý plínky 30x30 a namáčím je ve vodě - máme přebalovák v koupelně na sušičce (mimochodem malý se na ní moooc líbí když je puštěná, jak vibruje a ještě hřeje🙂)) nebo v tom řepíkovým čaji. Dost holek omývá rovnou pod vodou, podle mě prostě nad vodu není, žádná zbytečná chemie🙂 Separačky nejdřív doporučuju vyzkoušet, nám třeba vůbec nesedí, malá se mi po nich oprudila takže dáváme fleecový a v pohodě, u toho fleecu je právě pak lepší moc nemazat protože to stýká, jinak to mazání není na škodu, ale pokud je zadeček v pořádku je to asi i zbytečný.

karkulina: BBH - jak už tu někdo psal, jsou snad nepročuratelné🙂 A taky dost používáme na noc CB Sherpa, ale ta BBH bych řekla, že nasaje víc

ijo
17. zář 2009

zadeček nemažeme vůbec ničím, myjeme jen vodou a jsme v pohodě

musko
17. zář 2009

karkul, mešavice 😉

matilko
17. zář 2009

karkul, ja mám tiež brutal učúránka, takže my na noc už len Alany 😖 bohužiaľ inak to nešlo a to prosím ešte BKMkujeme čiastočne aj v noci.

vlhčené obrúsky používam výnimočne, lepšia je voda alebo Medvídek v spreji s Perličkami

mastičky nepoužívam, len keď je trošku červená prdelka, používam všeliaké značky

erinka83
17. zář 2009

Holky, toho Medvídka si ředíte do té flaštičky? V návodu je napsané, že když to naředím, mám to do 24 hodin spotřebovat...

A dorazily vlňáčky z eplenky....Chtěla jsem sice zelenou a poslali oranžovou, ale je taky pěkná, hlavně že to dorazilo😀 Poslali vám s těma plenkama taky jakejsi lanolín? Je to jen anglicky, tak budu muset počkat na muže, ať mi to přeloží 😅

joohana
17. zář 2009

Erinko, s lanolínem klasicky, udělej lázeň a šup tam s nima. Já zas chtěla modrý a mám zelený 🙄 .

Kahlan, meju zadeček pod vodou, v terénu Medvídkem a utírám separačkama.
Jo a Medvídka mám vždycky tak na týden, z převařené vody, nic tomu není.

baca
17. zář 2009

já tu lahvičku s medvídkem nedělám plnou,ale stejně to za den nespotřebuju, tak snad to není zkažené 😕

blka
17. zář 2009

Já mám Medvídka taky víc, než na 1 den. Když jsem ho dělala poprvé, tak jsem si ho stříkla na ruku, abych věděla, jakou má konzistenci a pak jsem to samé udělala druhý i třetí den a bylo to furt stejné.

pikitko
17. zář 2009

betelgeuzz: já si vlňáčky nalanolínovala ještě když jsem byla těhu a M. bude mít 2 měsíce a ještě jsem je nepopužila (i když už se chystám) a vypadají furt stejně a voní ovečkově 🙂

katka82
17. zář 2009

Holky co je to ten medvídek a kde ho kupujete??? 😕 😅

joohana
17. zář 2009

Katko, mycí olej na zadeček od Eoné, vygoogli si to. A mají ho v obchodech s plínama.

katka82
17. zář 2009

Děkúúúújííííííííííí 😉 🙂 že je to na zadeček mi došlo,ale nevěděla jsem od jaké je to firmy 😉

blka
17. zář 2009

Kači, je to mycí olejíček, který smícháš s vodou a pak stříkáš na ubrousky a nebo na prdelku a ubrouskama utřeš. http://www.branakdetem.cz/medvidek-myci-olej-na... tady je lahvička http://www.branakdetem.cz/redici-lahvicka-se-sp... a tady ubrousky http://www.branakdetem.cz/suche-ubrousky-perlic...

katka82
17. zář 2009

Blani děkujůůůů 😉 jsi zlato 🙂

blka
17. zář 2009

Není zač 😉

janina.kub
17. zář 2009

taky děkuju, tak já teda zůstanu u těch našich popolínek a vrchních vlňáčků 😉

taky miluju, jak ty ovečkovský plínky voní 🙂

ijo
17. zář 2009

holky, takže výsledek včerejší debaty od pulkách skončil tak, že si objednávám nový minky wraps
http://www.tuly-tuly.cz/obrazky.php?zbozi_id=10... a ne že mi je někdo budete kritizovat 🙂 😀
a i ty jedny woolky, aby mi je nevyfoukla baca

baca
17. zář 2009

ijo, neboj, já je zatím suším, ještě nemám ozkoušeno, takže ti je nevyfouknu 😀

ijo
17. zář 2009

no proto 😠

janina.kub
17. zář 2009

chjo, když on ten trh je tak nacpanej, že i když jsem chtěla i jiný než popolinky one size, tak asi opravdu nevyzkouším, páč si prostě nepořídím vybrat 😒

erinka83
17. zář 2009

A v čem ty vlňáky perete? Stačí jádrové mýdlo? Někdy jsem tu myslím četla něco o nějakém šamponu...

janina.kub
17. zář 2009

já je peru v mejdlíčku - obyč. a pak je naložím do lanolínové koupele
ten šampon si myslím je zbytečný, už teda obsahuje ten lanolín, ale pak je stejně musíš dát do lázně..