Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
10. lis 2012

@pampeliska1 nene nejsou hrubší.. jsou jiný.. jako i tvrdší.. každá strana jiná.. jedna asi bmb a druhá jen látka.. vyfotím ;)

mahafi
10. lis 2012

@dandelion hele a není to vkládačka z AE? ta tak vypadala, jedna strana bambus, druhá látka a taky jsou takový tužší (mám teda ty 2011).

dandelion
10. lis 2012

@mahafi to já netuším.. je to možný.. zeptám se paní 🙂 třeba se jich chtěla zbavit :D 🙂

bamboolik
10. lis 2012

@tynkat já myslím, že náš systém ocení spíš maminky už trošku větších miminek (2m) než úplně pidimimi, ale to uvidíš sama 🙂
@pampeliska1 určitě, nejsi jediná, kdo je vyhlíží 🙂

mahafi
10. lis 2012

@dandelion podle popisu mi to tak přijde. ale uvidíš, co ti řekne.. 🙂.

janinek
10. lis 2012

@bamboolik Uz se mi susi mysky, jsou sladke a jemnounke pekne 🙂 A mamka k tomu koupila dve dlouhe vkladacky, na kterych jsou patentky, na to ma prijit nejaka kratka? Na pline patentky nejsou, ze ne?

pampeliska1
10. lis 2012

@dandelion ještě mě napadlo, jestli to nemůžou být vkládačky z Fleru 😉 Z jedné strany ten hebký aksamit, z druhé strany bmb flauš (mě to připomíná hrubý flanel). Také se prodávají se dvěma patentkama, vypadají skoro stejně, jen jsou o něco širší.

tynkat
10. lis 2012

@bamboolik To vůbec nevadí, dorosteme.. 🙂 Pro mini-mimi mám S-kové bambusové kalhotovky, pastelky a budu používat i čč a vv.. Tak si na ty vaše počkáme.. Chtěla jsem koupit i nějaké novorozenecké AIO, ale pohlaví miminka bude překvápko a chtěla bych pak něco vyloženě pro holčičku nebo pro kluka..

bamboolik
10. lis 2012

@janinek nee, to jsou orig vkládačky našeho plenkového systému, připínají se na tu naši tvarovanou plenku. Ale normálně se dají dát jako vycpávka právě do té noční. Jen je přehni na půl, ať cvočky směřují dolů (směr bavlna) a je to. Na tvoji mamku si pamatuju, přišla mi tako tak, že by se s plínkama hnedka pomazlila 😀
@tynkat Jééé, závidím, já jsem to 2x nevydržela a nechaa si to říct. Ale možná potřetí (až to přijde) to už vydržím a taky to budeme mít jako překvápko 🙂

helulela
10. lis 2012

@aideen za mě BL velur klidně 🙂 Cena super, rychle schnou, savostí na doma stačí a když do nich přidáš dobrou bmb vkládačku, tak i vycházku zvládnou.

janistr
10. lis 2012

@dandelion Takovéhle jsou fakt ve starší verzi AE. Nejsou tak příjemné, jsou tvrdší, ale sajou dobře 🙂.
@tynkat
@bamboolik Já chtěla jako překvápko už první, ale manžel nevydržel, tak snad u druhého 🙂.

lenka5731
10. lis 2012

Holky, prodávám dvě kalhotkové Anavy, kdyby někdo chtěl..

mahafi
10. lis 2012

@janistr @bamboolik My jsme to překvápko měli 🙂, a taky nám to teda dost usnadnila malá, jelikož na žádném ultrazvuku nebyla dobře natočená 😀. Sehnat ale výbavičku v neutrálních barvách byl trochu boj.. máma se nám smála, že nečekáme miminko, ale vodníka 😀.

bamboolik
10. lis 2012

@mahafi tak to já mám mimi výbavu v neutrálních barvách, protože jsem ji plánovala i pro další děti, takže je to samá smetanová, žlutá, zelená a sem tam modré ovečky, ale to se snese i na eventuelně holce 🙂 I když jsem přesvědčená, že i eventuální třetě bude kluk 😀

pampeliska1
10. lis 2012

@lenka5731 ahoj, jen tak pro informaci, SZ či patentky a jaký vzor? 🙂 A za kolik (bych zapomněla 😀 ) - kdyžtak IP. Díky

betysek
10. lis 2012

@bamboolik Taky jsme měli překvápko. Poprvé úplně, podruhé jsem to taky nechtěla vědět, ale doktor se podřekl... Máme 2 holky a mám všechno taky v neutrálních barvách. Nebo spíš všechny kromě růžové.... Modrou na holku navlíku úplně v pohodě, ale růžová na kluka by asi na mě byla moc... Od té doby co chodí starší do školky, je problém ji převědčit, že se mi růžová nelíbí, ale když teď máme druhou holku, tak si říkám,že je to jedno. Jestli bude třetí a bude to náhodou kluk, tak myslím, že to oblečení stejně asi pro něj už nevydrží....

mahafi
10. lis 2012

@bamboolik jojo, taky jsem to tak plánovala, ale asi jsem byla v nějakým hluchým období na neutrální oblečky nebo chodila do blbých krámů 😀.. samá modrá a růžová a neutrálních malinko 😀, ale poradili jsme si, to neee že neee 🙂. Navíc já si na růžovou zvykla až co se malá narodila, jinak jsem jí fakt nemohla 😀. A modrý ovečky.. pro holku jasně jdou 😉, bledě modrá náhodou holčičkám moooc sluší (jen jsem pak musela čelit poznámkám o hezkém chlapečkovi 😀). U nás mám zase dojem, že budou samý holky 😀.

mahafi
10. lis 2012

@lenka5731 koukala jsem na ty plenky v bazárku, takhle hezky zhebknou po sušičce? Vypadají jako nový 😵

janinek
10. lis 2012

@bamboolik No mamce sesmoc libila a rikala, ze jsi takova 'moderni' zena, to je jeji obdivny vyraz. Ja si jen rikala, jestli jsme neco neprehledla, ale prislo mi, ze do te me se to nepripina.

@lenka5731 Prodavas, abys neco koupila?

bamboolik
11. lis 2012

@mahafi jj taky mi říkají u mladšího, že mám hezkou holčičku, protože má dost takových červených a fialových tričekA navic je fakt po mě (aspoň jedno dítě..), takže má spíš takové jemnější rysy. Je to stejně sranda, některé maminky prostě jinou barvu než růžovou na holku nebo modré na kluka prostě nedají. Měla jsem onehdá diskuzi s paní, co si objednala fialové svrchňáky a pak mi psala že to chtěla na kluka a že to je fialová na holku 😀 A to my se právě snažíme o neutrální barvy 😅
@janinek já jak já, ale kolegyně tam nadšeně pobíhala v šestiměsíčním těhu břichem 😀 Ale dík 🙂

madlisek
11. lis 2012

@ivuska.h Tak to vyzkoušíme 😀

@mahafi U nás bude překvápko podruhé. Poprvé jsme to nechtěli předem vědět ani jeden, teď to mě trochu láká, ale když jsem se na posledním utz zeptala, tak to nebylo pro jistotu vidět 😀 Těch pár týdnů to už asi vydržím 🙂

mahafi
11. lis 2012

@madlisek taky mě to na jednu stranu trochu lákalo.. ale madla teda byla mega překvápko, protože mi každý říkal, že to bude jasnej kluk 😀.., včetně PA na monitoru.. že takhle línou křivku může mít jenom chlap 😀..

bamboolik
11. lis 2012

@mahafi línou křivku 😀

bamboolik
11. lis 2012

Moje staré přebytky na prodej
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=304100
Jsem ochotna k diskuzi o cenách 😀

mustikka
11. lis 2012

@bamboolik @aemmi @novi Děkuji za reakce, uklidnily jste mě 🙂.

pampeliska1
11. lis 2012

Holky, mám zvláštní dotaz 😀 - chystám se nakupovat nové plenky Anavy a zajímalo by mě, jestli vám nepřipadá, že některé vzory vydrží dýl než jiné 😅 Já mám totiž pocit, že plenka se vzorem Tozka (mám tu tyrkysovou) je pořád taková pružná a prostě hezčí než ostatní. Nemáte s některými vzory taky takovou zkušenost? Aspoň by mi to umožnilo vybírání 😀

mmiirrkkaa
11. lis 2012

@pampeliska1 Tak anavek mám hodně, ale že by mezi nimi byl nějaký rozdíl, to nepozoruji...

ladida.l
11. lis 2012

@pampeliska1 já jsem měla anav taky arsenál a nejvíce hezké mi vydržely velurové. Ty jsem nakonec měla ve všech možných barvách. Ráda jsme si za ně připlatila asi 20 korun,nebo o kolik jsou dražší. Vzorovaných jsem měla asi 6 a všechny po čase měly dost žmolků a bledly.

pampeliska1
11. lis 2012

@ladida.l
@mmiirrkkaa díky za odpovědi 😉