Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
11. kvě 2012

@janistr to neva že jsou na dva cvočky, holt jeden zůstane bez, no. Horší je když jsou to ty malé patentky, pak to nejde. 😒

@dandelion já mám ten origoš, teda dva, se mi s tím nechtělo dělat, už jsou trochu odrbané ale v poho, bez nich ani ránu. Bodyčka kupuju už s ohledem na to že je budu prodlužovat, hodně kupuju Tesco/FF a tam pasují a myslím že i na HM. Na CA ne, ty mají malé cvočky. Bodyčka CA mám jako "parádní" které dávám na papírovku.
Jinak je to perfekt, nejen kvůli plínám, ale Dany teď nosí body s krátký rukávem 12-18měsíců 😅 jen s extendorem, jinak do nich furt vleze. 🙂

aemmi
11. kvě 2012

@katyxq Outlast zase neznám já
@janistr aha, tak to já v tomhle estet nejsem 😀

katyxq
11. kvě 2012

@aemmi Outlast vyrábí Dita Tábor (velikosti sedí, jen bodýčka jsou tak o číslo až dvě menší, než je na nich uvedeno), je to slušné oblečení na nošení, teplejší jak čistá bavlna, ale mimčo se pod tím nepotí.

Estét taky nejsem, ať se to klidně hrne 😉.

aemmi
11. kvě 2012

@andelka koukám, že se moc neshodneme, na který bodyčka sedí a na který ne 😀 CAčkový mají dva typy patentků a na ten jeden typ to jde 🙂 12-18 měsíců s krátkým rukávem nosí Kája 😀

andelka
11. kvě 2012

@aemmi no vidíš 😀 to jsem nezkoumala, v CA jsem zatím narazila jen na ty nesedící 😅
to je dobrý 😀 on Dany je hubenej a má štíhlé ruce, takže stačí jen prodloužit a nosí bodyčka z loňska 😅

arlette
11. kvě 2012

Ahoj 🙂 Chtěla jsem vám napsat, že díky vaší diskuzi tady a radám, které jste mi daly, úspěšně látkuju naši 14 dní starou holčinu 🙂 Ze začátku jsem z toho měla docela obavy, ale je to úplná pohodička 😎 Prozatím si vystačíme s klasickýma čč a svrchníma PULkama. Na noc teda dávám jednorázovku, ale to proto, že ona si malá dost dlouho pospí a v těch čč by mi tak dlouho nevydržela. Ale to časem taky vyladíme 😉

Ještě jsem se chtěla optat, na jak dlouho asi ty čč budou dostačující?

aemmi
11. kvě 2012

@andelka oni jsou to i dva typy velikostně, jedny jsou větší, druhý menší, to mě docela překvapilo, já tam šla kdysi na jistotu, k těm košům a koupila jsme blbě 😝 ale už tam kupovta nebudu žádný, Káje jsou všechny úzý 😅 oni to mají nějak málo vykrojený a navíc s látkovkou, prostě jí nesedí 😝

aemmi
11. kvě 2012

@arlette nám stačily čč bez vkládačky snad jen 14 dní 🙂

katyxq
11. kvě 2012

@arlette Nám stačí novosklad doteď, ale kombinujem to s bezplenkovkou a na noc Anavy kalhotkovku.

janistr
11. kvě 2012

@arlette Tak Helence je šest týdnů a novosklad bez vkládačky už by nestačil, ale s vkládačkou v pohodě (jedeme tak ve dne, v noci - Helča toho ale moc nenaspí 🙂.

andelka
12. kvě 2012

@aemmi jj, ten typ co (asi blbě) kupuju je takovej, naštěstí Dany je hubený, tak to jde, ale vykrojené jsou fakt málo, má to jen tak tak.
@arlette já teď dávám čtvercovku s vkládačkou a zatím stačí. U staršího jsem používala novosklad asi do 7-8měsíců, pak mu byly čtvercovky 70x70 malé. Mám i pár 80x80, tak má někdy novosklad i teďka. 🙂

nemue
12. kvě 2012

@arlette já používám novosklad doteď a myslím, že budu ještě než začne chodit na nočník 😀 Koupila jsem velké čč, takže to z toho v pohodě jde. A čč střídám s kalhotovkama od Anavy a maximální spokojenost. Jedem tak už od návratu z porodnice a bez nejmenších problémů 😉

arlette
12. kvě 2012

ženy děkuju 🙂 Já dávám na novosklad ještě jednu klasicky složenou čč nebo občas bambusovou vícevrstvou vkládačku. Mám i nějaké AIO, ale zatím jsem je použila jen jednou.

helulela
12. kvě 2012

@arlette holky, jste dobrý, že vám to takhle krásně jde 🙂 já dávala novosklad s vkládačkou tak do půl roka, pak už mě to moc nebavilo, velikostně by se to ještě chvíli dalo.

vendyca
12. kvě 2012

@helulela A co pak? Jenom kalhotovky? Abych věděla, na co se mám připravit.

marky27
12. kvě 2012

tak nám u naší mladší (skoro 5 měsíců a přes 8 kg) je už novosklad dávno dávinko malý. Nechtělo se mi kupovat větší plíny, tak vážu na draka a je to taky v pohodě. Jsem s ním spokojená jako s novoskladem. Stejně hezky se dá utěsnit kolem nožiček, prostě udělá stejnou službu jako novosklad 😵

helulela
12. kvě 2012

@vendyca teď střídám kalhotovky a Anavy vv bmb, v záloze na krátké přebalení mám čč narovno s vkládačkou nebo Ikea ručník

herminka
12. kvě 2012

@arlette @vendyca Je to hrozně individuální, já dávám novosklad dodnes (15 měsíců) a dovycpávat jsem ho začala až v 10 měsících, do té doby stačila samotná čč (přebalovala jsem po hodině). Na delší dobu dávám kalhotovky (nejčastěji Anavy).

aemmi
13. kvě 2012

@vendyca já nedám dopustit na čč narovno, ty sklady by mě už nebavily, přijde mi to zbytečný, když nekaká vaječinu, bud dám jen samotnou, nebo s vkládačkou, když potřebuju, aby to déle vydrželo 😉

maja.xx
13. kvě 2012

ahoj, nechci se sem vtírat a ani vás přiliš nečtu, ale připadáte mi jako zkušené látkařky, já se na to zatím pouze chystám, které by se chtělo poraďte mi na co jsem v mým přípravách zapoměla? https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... . Děkuji vám vřele 🙂

madlisek
13. kvě 2012

@arlette My dáváme čtvrcovky na doma stále. Zpočátku novosklad s vkládačkou z ikea žínky, později narovno s žínkou, teď posledních pár týdnů přidávám ještě bambusovou vkládačku. Pro nás jsou čtvercovky k nezaplacení, za málo peněz hodně muziky 🙂

vendyca
13. kvě 2012

@helulela
@herminka
@aemmi
Ty jo, malýmu jsou dva měsíce, na noc dávám Anavy, všechny vkládačky co jsou v ní a je totálně pročůraná a přes den novosklad s nějakou savou vkládačkou, přebaluju 2-3 hodny podle kojení a spaní, v noci je v té Anavy tak 6 hodin. tak se děsim, co bude, až bude větší. Jako dávat jenom novosklad je absolutně nemožné. Dokonce se mi zdá, že ta Anavy mu zachvíli nebude, dávám jí na největší, malej má 5 kg, (není to moc, ale taky není žádný obr).

aemmi
13. kvě 2012

@vendyca no víš co, mně se zdá, že třeba malá ted čůrá nějak mín než dřív, nebo už ne tak často, takže když ji přebalím čerstvě počůranou, tak pak opravdu s klidem můžu dát jen 1čč bez vkládačky a flísáčky a 2 hodiny to vydrží, když jí bylo kolem těch 3 měsíců, tak jsem si říkala, že čč asi nejspíš brzy schovám, že budou na nic a ted na ně podobně jako@madlisek nedám dopustit, hlavně kvůli rychlému schnutí, na vv plenky jsem si třeba vůbec nezvykla a to si pamatuju, že když jsem ještě dávala novosklad, tak po 2 hodinách byl celý totálně durch a z vrchu 😉

vendyca
13. kvě 2012

@aemmi uvidím, jak se to vyvine 🙂

zuzu_elen_richard
13. kvě 2012

@ptjj jo ve výledku dvě ale ta jedna se vlastně omotá až dopředu a přes ní pak plenku tak není plenka přímo na těle.. - na břichu

angetha
13. kvě 2012

@vendyca Mám stejně staré miminko, na váhu je o něco větší..a některé Anavy ještě zmenšuju..i s vkládačkama...no když to na noc nestačí na savost a velikost, tak zkusit přidat vkládačku zvenku - mezi plenku a kalhotky..

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
vendyca
14. kvě 2012

@angetha díky, to mě vůbec nenapadlo

lillyzelvicka
14. kvě 2012

Ahojky holky prosím co používáte na navlhčení látkových ubrousků?děkuju 🙂