Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

romcovaklarka
14. led 2012

@ani84 Tak na den dávám taky ty od té paní z šijem dětem, ale čč narovno jsem do nich nezkoušela, jsou spíš volnější mám je přes anavy. Jestli někdo poradí vlňáčky na čč narovno, tak bych o nich asi taky zauvažovala.

angetha
14. led 2012

@ani84 Ani na čč narovno jsem dávala vlňáky Swaddlebees nebo Loveybums...ty SWB stejnak šly špatně na kalhotkové plíny a na čč fakt dobrý..
@romcovaklarka

drahuskat
14. led 2012

Ahojky, mohla bych poprosit o názory zkušených maminek, co už s látkovkama mají nějaké zkušenosti, já čekám druhé miminko a ráda bych u něj látkovky vyzkoušela. Dávám si dohromady plenkovou výbavičku, tak bych chtěla poprosit o nějaké názory - máte někdo zkušenost s plenečkami GroVia AIO newborn? A co říkáte na svrchňáčky kalhotky Bambinex, FIX svrchní kalhotky - Baby Lucy a Imse Organic? Moc děkuji za všechny odpovědi 🙂

romcovaklarka
14. led 2012

@drahuskat Já můžu přidat zkušenost jen s Imse organic a moc dobrá není, Samík měl imrvére odřené bříško od suchého zipu 😖

rozarka65
14. led 2012

@romcovaklarka na čč narovno používám lovíky a BI na patentky....

ani84
14. led 2012

@ofelieee @angetha @romcovaklarka děkuju za tipy, kouknu na ně 🙂

helulela
14. led 2012

@drahuskat z toho, co píšeš, jsem měla jen svrchňáčky Imse Vimse Organic a super. Po delším používání sice odchází suché zipy, ale střihově i funkčně výborné.

betelgeuzz
15. led 2012

@romcovaklarka na čč narovno jsem používala zapínací vlňáčky merinostar.
@drahuskat na miminko jsem používala Imse Vimse, za mě taky dobrý, bříško začaly odírat až v pozdějším věku, někdy po půl roce. A BL fix jsou taky fajn, te´d jsou moje nejoblíbenější.

betysek
15. led 2012

Ahoj holky, čekám druhého prcka. S prvním jsem už taky látkovala, ale ne hned od začátku, ale asi až od 2 měsíců. Byla docela cvalík, tak že už měla přes 6 kg. Začínali jsme s libštátskými čtvercovkami a svrchními od Imse Vimse (tak mám po prvním nejmenší na 7-10kg), pak jsem časem dokoupila pár kalhotkových plen od Imse Vimse a od Ella´s house a byla jsem moc spokojená. Teď bych chtěla látkovat už od příchodu z porodnice. Jen přemýšlím, jaké koupit svrchní kalhotky. Asi bych začala se čtvercovkami a kalhotkové až později. Celkem se mi líbí Haipa Daipa. Máte některá zkušenosti s PUL Haipa Daipa na čtvercovky u novorozeněte? My měli pro první PUL Haipa Daipa až kolem 2.roku na noc, prtože do jiných se nevešla a byly fajn. Z Imse Vimse byla právě taky poškrábaná od suchých zipů, tak se mi do nich moc nechce. Ale je možné, že to bylo až později - začaly se časem ohýbat rohy suchých zipů, už si to moc nepamatuju. Díky

mahafi
15. led 2012

@drahuskat Imse Organic máme taky, používali jsme je ve velikosti nb a teď v sku a bříško nám neodíraly, aleenvím, jestli s tím není pak problém až u větších dětí, my zatím v pohodě. Teď máme i thirsties v sku a taky fajn 🙂.

justinna
15. led 2012

Čau holky, myslíte si, že pokud si koupím třeba 20 ks AIO a k tomu nějaké Pastelky a vkládačky, že si to zjednoduším a vystačím? Chci si to, co nejvíc zjednodušit, tak spekuluju🙂 Díky za rady a připomínky...

elvis12
15. led 2012

jupiiiiiii!!! Mam desnou radost, chytla jsem na Anavy novou varku plen a 10 mi jich leti domu... Konecne jsem vychytala krasny vzory. Sice nektery jsou teda super holcici, ale to se nedalo odolat 😎 V nejhorsim bude chodit Jonatanek v kytickach. 😀 Nebo to necham na druhou holcicku...

justinna
15. led 2012

Možná to tady už bylo, ale jaký máte názor na:
http://haipa-daipa.com/product/velka-sada-haipa...

Předem děkuji za všechny postřehy🙂

romcovaklarka
15. led 2012

@justinna Ahoj, já bych se bála jet tak hodně v AIO, podle mě tím, jak budeš pořád dokola prát ten PUL, tak se dřív oběhá... a ani nebývají tak savé a spíše protečou i vrchem nebo nožičkama, než kalhotkové se svrchňáčky... Já mám teda z AIO dobrou zkušenost jen s BBH Magic kapsovkou, to je držák, mívali jsme na noc (než jsme přešli na noční anavy s vlňáčkama). Jinak Tots bots, Itti bitti, Merinostar SIO a nevím, jestli jsem ještě nějaké měla - se nikdy nevyrovnaly kalhotkovce. Měla jsem pár AIO k doktorce apod., ale dneska už tam chodím taky se svrchňáčkama. Podle mě, když si koupíš kalhotkovky Anavy, do začátku troje pulky nebo flísky (rychle se přeperou a rychle uschnou na rozdíl od vlňáčků, ale jsou prodyšné - já vím, PUL taky, ale můj vnitřní pocit je, že jsou prostě "igelitové" 😅) a až se přestane mimi prokakávat skrz, tak třeba dvoje vlňáčky, tak to bude jednoduchý taky. Jeko je fakt, že v AIO bude mít menší zadeček. To vše je jen můj názor 🙂

neu.sona
15. led 2012

Ahoj holky, čekám druhé prcka a chci látkovat. Už se v tom několik týdnů hrabu a pořád nějak nevím, jak mám dosáhnout vlastně toho, abych si pořídila výbavu dobrou, kvalitní a spolehlivou a přesto za to nedát 10 tisíc a více.
Mám takový seznam a prosila bych zkušené komentáře k tomu.
Hlavně asi vím, že i když cc využívat budu semtam na doma, tak chci jet hlavně v kalhotovkách. A v tom si právě nevím moc rady.
Takže:
12x baby lucy bambusové xs/s
6x anavy jednovelikostní
2x novorozenecké anavy
2x IV bioflanel
2x IV biofroté

20x kikko lux neběleně
asi 20 libštátských mám doma po prvním prckovy, ale nejsou nic moc
4x IV mušelínové

5x kikko vícevrstvé vel. S
5x popoliny vícevrstvé vel.S

3x kikko bambusové plenky 70x70
5x baby lucy bambusové plenky 30x30

Svrchňáky:
IV fox vel. S
IV organic vel. S
Anavy flísáčky na patentky
Vlňáčky Disana

Separační plenky celulózové popoliny
2xsnappi sponka
1 léčivá vložka z buretového hedvábí
lanolínová kůra
pytel na plenky
kbelík na pleny z ikey

Asi nebudu kupovat vše úplně nové. Myslím, že se dají sehnat i některé z druhé ruky ve velice slušném stavu. Ale určitě i nové věci pořídím.

Děkuji všem za názory. Stejně to je asi blbě sestavená výbavička 😀, ale ještě mám čas, tak aspoň něco.

andelka
15. led 2012

@justinna já mám pastelky ráda, teoreticky když si tak uvědomuju moje doteď 1,5leté látkování tak cca do roka by nám ta sada asi stačila, ale teď už ne, musely by se pořídit ještě savější vkládačky. Pastelku s jednou nebo dvěma froté vkládačkama dávám malému teď nadoma. Teď mi schnou u topení určitě 24h, někdy i dýl, tak nevím jestli by mi těch 25ks stačilo. Ale možná že jo, zpočátku se pere častějc, teď peru 2x týdně a spotřebu plínek máme tak 6denně. Na počty nejsem moc dobrá 😅
Tak manžel to spočítal a dělá to minimálně 24plínek, takže těch 25 je jen tak tak. Ale zas se dá koupit i ještě něco navíc a tím tu výbavu pojistit - nějaké plíny narovno.
Jo a na 25plínek je 12vložek nějak málo, já musím mít do každé jednu.

aemmi
15. led 2012

@betysek já na novorozence HD pulky na čč používala, nemám k nim žádné výhrady, ikdyž naše nej vyloženě nebyly. Jen bych řekla, že hodně malýmu miminku by asi i ty nejmenší byly velký...

justinna
15. led 2012

Holky, děkuju Vám za Vaše podněty!
Je fakt, že si pořád říkám, jestli nemám koupit jen Pastelky, vkládačky, svrchňáčky a klasické čtvercovky s třema snapkama a zbytek pak dle potřeby....dát do toho pro začátek do sedmi tisíc a pak se uvidí....
Taky hodně spoléhám na to, že bude brzy chodit na nočník, prý jsme od roka plenky všechny tři děti prakticky nepotřebovaly, tak uvidíme, jestli budu šikovná učitelka nočníku🙂)Ale nemůžu se na to spoléhat....takže, když Vás tak čtu, tak nejrozumnější bude nakoupit základní výbavu a zbytek pořídit až dál...a napíšete mi někdo prosím ideální základní set pro miminko?

betysek
15. led 2012

@aemmi No právě, to si myslím. Měla jsem Haipa Daipa později a na kalhotovky super, ale na čč mi připadaly moc velké. Jaké jsi měla teda svrchňáčky na novorozence? Kalhotovky pro novorozence nemám a v těch jednovelikostních asi bude plavat. Tak bych chtěla začít jen se čč, abych nekupovala novorozenecké kalhotovky.

andelka
15. led 2012

@betysek já jsem půl roku skoro výhradně čtvercovkovala 🙂 a měla jsem Thirsties, IV organic a IV soft a se všema jsem byla spokojená, kryly pěkně. Na druhé chci místo jedněch zkusit Baby Lucy fix.

@justinna no já začínala jen s čtvercovkama, asi 40ks, vkládačkama (mám obyčejné našité), 2x snapka, 3x pulky a separačky. První kalhotovku jsem koupila když měl malý víc jak 4měsíce. Napřed jsem musela zjistit jestli mě to bude bavit a malému sedět a tak. Teď druhému kupuju jen nové malé pulky (ty po prvním synovi jsem prodala) a asi koupím ještě nějaké pastelky, protože je používám i na staršího a mám je ráda a vím že je asi ještě oba unosí. Na nočník to u nás ještě dlouho nevypadá. 😒

aemmi
15. led 2012

@betysek já je používala, malá měla kolem 3400 gramů, když jsme přišly z porodnice a ona teda docela rychle přibývala, dávala jsem je na novosklad a seděly 😉 jsem myslela na nějaký fakt malý mimi, třeba kolem 3 kg. Jinak jsem měla klasiku, Imse vimse a Thirsties, ty Thirstiesky mám asi nejradši, k HD jsme měla jen tu výhradu, že trochu trvalo, než se pozapínají ty patentky.

jasekd
15. led 2012

@justinna Ne, 20 ks AIO je moc drahe, ty co jsem mela ja, horsi savost, obeha se PUL, dlouho schne... Ja jedu jen v pastelkach, od novorozence doted, starsi dost nocnikuje a na spani vycpavame, mam jich 30 (na dve deti), na jedno jsem mela 24 a stacilo, kdyz je k tomu rezerva treba novosklad... Kazde dite nepotrebuje mit vycpanou plinu, urcite ne od zacatku, ja mam treba vlozek min nez plinek. HD i slusne schne, kdyz se topi, je sucha hned, davam je na topeni.

aemmi
15. led 2012

Ted mě taky napadá dotaz, dost dávám čč a nebo vv na rovno, jenže mi vadí, jak má malá odřenou ze sucháčů od svrchnáčků kůži, tam jak není plínka, nemáte někdo tip na pulky, které by tohle nedělaly?

justinna
15. led 2012

Holky, díky moc! Začínám si to díky Vám ujasňovat. Myslíte si, že pro začátek mi bude stačit například?
- 40 ks klasických čtvercových bambusových plen
- 20 ks Pastelek
- 3 ks svrchňáků
- 2 ks snapky

Jinak díky za názory k AIO, asi máte pravdu, koupím třeba jen troje a uvidím....

a máte fakt pravdu, že bych se možná s celou sadou unáhlila a pak bych se divila.....

justinna
15. led 2012

ale přiznám se, že mě pořád nejvíc láká ta velká sada Haipa Daipa, nějak mám třeba naivní pocit, že už nic moc jiného nebudu potřebovat🙂

andelka
15. led 2012

@justinna podle mě na začátek ideální. až s ezaběháte a zacvičíš se, tak můžeš dokoupit cokoliv - vícevrstvé, kalhotkové, kapsovky...já se víc rozjela až po půl roce, když už nebyla vaječina, nebo když přestal kakat tak často. Ale v tom je každé dítě jiné a dopředu to nemůžeš vědět.
Já mám radši kapsovky než AIO, používají se stejně, ale rychleji schnou a často ani vršek neperu v pračce, ale v ruce, takže se pul tolik neničí. A dá se regulovat vnitřek podle potřeby.

andelka
15. led 2012

@justinna no, potřebovat - ale myslím že tě stejně bude lákat vyzkoušet i něco jiného, jiný materiál, druh, barva, střih...aby to nebylo tak jednotvárné 😀

betysek
15. led 2012

@aemmi Aha, tak to jo. To asi budou HD fajn. Malá měla skoro 4kg, když se narodila a očekávaný prcek prý taky nebude žádný mrňous. Díky moc.

justinna
15. led 2012

@andelka Díky moc za Tvoje názory, jsem ráda, že se můžu já zmatenec poradit se zkušenýma látkařkama 😀 Určitě máš pravdu, teď koukám na názory na AIO na netu a tak nějak nejsou úplně nadšený....takže to prostě tak nějak nakombinuju....

justinna
15. led 2012

@andelka jo, to jsi mě rozesmála....svatá pravda🙂))Asi mi hrabe z hormonů 😝 No, ale alespoň jsi mě v dobrém slova smyslu uzemnila a budu zezačátku skromnější, alespoň to bude veselejší na počáteční investice🙂