Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mmmk
18. srp 2010

@terezita chci jeste neco krom manducy, protoze v satku je malymu i mne moc horko a manduca je temer soustavne jako cune, i navzdory tomu, ze je hneda 😀 A nerada bych to mela stylem 1 dite = 1 nova manduca 😅

@ivuska.h A kanafas by mohl byt teda? Par mamin mi ho doporucovalo.

ivuska.h
18. srp 2010

@mmmk To fakt netuším, nezkoušela jsem...

ivuska.h
18. srp 2010

@mmmk Raději bych ale asi volila něco s keprovou vazbou, raději než plátno.

jasekd
18. srp 2010

@hanulamarkova 😠 😠 😠 jo jo, ostuda. Jen latkuj, to je dobre 😉
@ivuska.h Nemyslela jsem , jako ze nechava spinave 😀 Myslela jsem pere nebo vyhazuje 😀 Ono kdyz se clovek nekdy podiva na ty toaletaky s obrazkama, navonene, nebo taky nejake vlhcene jakoby ubrousky, a to se vyhazuje, tak to mi prijde tak zbytecne a neeko. Taky jsem teda parkrat mrskla vlhcenej ubrousek do WC, kdyz byl M zadelanej az ke krku a ja nevedela, co driv, ale pak jsem si rikala, sakra, kde se to ucpe 😖 No asi zustanu u obyc recykl. toaletaku. Jeste jsem chtela bejt eko a mam latkove intimky a koupila si kalisek a ani ho nestihla vyzkouset 😅 Vcera u Dr tehot. potvrzeno, zatim jen bublinka, srdicko doufam za 14 dni...

mmmk
18. srp 2010

@jasekd Mas muj obdiv. Vidim, ze mame kluky stejne stare, ale ja bych si ted teda dalsi tehotenstvi nestrihla 😅 Gratuluju a preju zdravi a zadne nevolnosti 😉

mehlo
18. srp 2010

@jasekd gratulujem k těhu

jasekd
18. srp 2010

@mmmk
@mehlo holky diky, no co nam zbyva, nez to prijmout a zacit se tesit 😉

helulela
18. srp 2010

@jasekd gratuluju a fandím, ať to dobře zvládneš

@ivuska.h anavy na snapku z čehokoliv, co nebude moc hrubnout...mám jednu, teď čekám pošťáka s dvěma a kdybych ještě nějakou "strašně potřebovala", tak jakoukoliv, jen když bude

helulela
18. srp 2010

@ivuska.h a toaleťák bych já osobně neprala, to vyhazování papíru mě zatím nijak nedrásá
i když co já vím, jak se to bude se mnou vyvíjet dál - začla jsem tříděním odpadu, pak jsem otěhotněla, zjistila, že existujou nějaký látkový plíny. Nejdřív jsem chtěla co nejvíc štíhlý a nenápadný, teď už mám ten balík na prdelce ráda. Díky plínkám jsem objevila kupu dalších věcí, co nejsou na jedno použití, a teď zrovna testuju menstruační kalíšek. Když jsem o něm četla asi před 2 rokama, připadalo mi to jako dost divná věc pro divný holky...takže takhle to se mnou je 😝

ivuska.h
18. srp 2010

@jasekd Tak to moc gratuluju, určitě to zvládneš! Já už bych klidně taky těhotněla, leč MS nikde...

jasekd
18. srp 2010

@ivuska.h ja mela MS jednou, tak jsem koupila kalich, no a nic uz 😅 Je to asi i tim, ze ja sice kojila, ale dokrmovala (kvuli tehot, jsem ted o mliko prisla uplne) a navic malej v noci spi, takze zadne nocni kojeni, pauza dlouha... My to tak nejak nechali na prirode a ta si poradila...

ladida.l
18. srp 2010

Prosím Vás, u plenky econappi mi praskla gumička, co je okolo nožky - nestalo se Vám někomu něco podobného - nebo u podobného typu plínky (Blueberry one size) - já nevím, jak to opravit a bojím se, abych jí nezničila.... Díky..

betelgeuzz
18. srp 2010

@jasekd gratuluji k těhotenství, a´t se vyvíjí, jak má.

@ivuska.h z toho froté by to bylo v čem jiné. Byla by stejně savá a pružná? JAký je vlastně rozdíl, mezi snapkovou a drukovou kalhotovkou. To je dělaný z jinýho materiálu? Já mám jednu snapkovou a začala se mi líbit na noc s prefoldem. Ale tak dlouho se přemýšlela o tom, že bych jich pořídila víc, až nejsou 😒 Tak nevím, jestli by stejně fungovala i ta druková, nebo pak nová snapková.

ladida.l
18. srp 2010

@jasekd blahopřeju, mám o 13 měsíců mladší sestru a je to super - takže pro sourozence je to podle mě bezvadný, pro matku náročnější 🙂

@ivuska.h páni, ty bych fakt už chtěla třetí? Já myslela, že dvě takovéhle děti dají pořádně zabrat.... Občas čtu příspěvky od Johanky na slepičárně a pak mi přijdou dvě děti brzo za sebvou jako něco k nepřežití 🤐 😀

blka
18. srp 2010

@jasekd Gratuluju k těhotenství, ať je co nejvíc pohodové 😉

jasekd
18. srp 2010

Holky diky...

@ladida.l Ano chceme slyste slova jako super a bezvadny, ale zabrat a k nepreziti, to teda ne 😀 Protoze ja opravdu potrebuju presvedcovat o tom, jak to bude bezva, sama sobe si to furt opakuju. Moje mama ovsem tento nazor nesdili...

ivuska.h
18. srp 2010

@jasekd No je fakt, že já mám v noci pauzu max. těch 6 hodin a to ještě výjimečně...

ivuska.h
18. srp 2010

@ladida.l Já ti to opravím, pošli...

ivuska.h
18. srp 2010

@betelgeuzz Snapkové jsou ze 3 vrstev biobavlněného veluru, kdežto patentkové mají uvnitř bamb. velur, vprostřed bavlněný beránek a zvenku se to liší (buď oboulíc, teplákovina nebo froté, záleží na čem je zrovna ten potisk). Kdybych vyměnila u snapkové velur za froté, tak savostí by to změna nebyla žádná, co do hrubnutí snad taky ne, ale nemám to froté ještě dost prověřené, musím prvně zkusit. Jinak patentková má stejný střih, takže by podle mě měla fungovat stejně, krom trochu menší přizpůsobivosti kvůli patentkům místo snapky.

ivuska.h
18. srp 2010

@ladida.l Já se s Johankou dlouhodobě neshoduju v lecčems 😀 Já s dětmi blízko od sebe problém nemám (máme 19 měs.), kdybych měla, tak u toho nestíhám podnikat... Nevím, je taky fakt, že mám děti dost nenáročne, nejsou uřvaní, sami si hezky hrají.

ivuska.h
18. srp 2010

@jasekd Fakt se toho neboj... Naopak starší ti dokáže dost brzo zabavit mladší a třeba podávat dudlík a tak podobně. Na druhou stranu Klárka Ondru děsně terorizuje, snaží se ho organizovat, vyměňuje mu hračky za jiné, převrací ho na břicho... A jednou mu šlápla na hlavu 😀

ladida.l
18. srp 2010

@ivuska.h moc děkuji za ochotu. Já se bojím, že bych to zprasila. Jak říká moje babička, já se hněvám s jehlou. Díky

ivuska.h
18. srp 2010

@ladida.l A co když to zprasím já? 😀

reruna
18. srp 2010

@jasekd gratuluju, bude to náročné, ale zvládly to jiné, zvládneš to taky, důležité je zdraví, to je hlavní, tak jen ať to těhu jde tak jak má a na ničem jiném nezáleží, vždycky to nějak dopadne a když už se zadařilo, tak nemá smysl nad tím špekulovat... my máme děti přesně 24 m od sebe, chtěla jsem o něco později, ale je to prostě tak, jak to je...a musím říct, že toho stíhám taky víc, než s jedním dítětem...

mmmk
18. srp 2010

@ivuska.h Jo, ja nebyt po cisari a vedet, ze to bude hodny ditko jako Maugli, sla bych do toho taky hned. Jenze ted zacaly mladymu lezt zuby, takze sranda stranou 😅 Gedren licila kdesi ty dve deti jako Saigon, uplne jsem dostala strach 😀
Muzu vedet, jestli to teda neni tajny, co je tvoje puvodni povolani?

kvakulka
18. srp 2010

@jasekd Gratuluju!!!! Mimochodem, já taky zakoupila menstruační kalíšek a nějak nestihla vyzkoušet- že by působil jako podpora otěhotnění? 😅 Máma sice taky tvrdí, že bude hodně práce, ale ona mi hodně moc pomáhá, takže je vlastně dobře, že si to myslí- aspoň vytrvá 😀 😀.
Jinak ale- samozřejmě že to zvládneme- nejsme žádný béčka!!! 😉 😉

@ladida.l Jsem taky toho názoru, že pro děti musí být takhle malý věkový rozestup moc prima, pro matku a její pomahače už to taková pohodička není- ale to se zvládne 😵 😵
@ivuska.h 😀 😀 😀 Šlápla na hlavu 😀 No Jáchym s terorizováním už začíná- do sestřičky přes břicho velmi usilovně kope, zvlášT při přebalování bych potřebovala od něj být tak dva metry daleko- je to nebezpečný dítě..Ale po pravdě- on byl náročný jen jako novošek (ale to bylo i tím blbým porodem a lehce předčasným narozením)- teď je pohodář, hraje si sám, je kliďas- takže nabýt těhotná, a tím pádem pořád unavená, tak bych zvládla klidně péči o tři takováhle robátka 😉

kvakulka
18. srp 2010

@mmmk Jsem taky po císaři- klidně na to hupněte 😉 😉 😀

mmmk
18. srp 2010

@kvakulka Toz o ten fyzicky stav ani tak nejde, to mi i doktor rekl, ze by se v podstate tolik nestalo, ze srustly je to ok, jenze bydlime ve 4. patre bez vytahu a to bychom se museli prestehovat, to bych se dvema detma nedala. Maly mi i tak dava dost zabrat s tim nosenim + pes k tomu.

nika
18. srp 2010

@jasekd gratulace, hlavně a´t těhu probíhá v pohodě 🙂 aneboj zvládneš to 🙂
teda já nevím nevím, druhé chceme ale po zkušenosti z našimi prvními 3 měsíci kdy mladě prořvalo den i noc, tak tak brzo ne, teď je to zlatíčko i přes rostoucí zoubky 🙂 taky o ní kolikrát nevím, hraje si můžu být i v jiné místnosti 🙂 ale vzhledem k tomu že jsem pořád sama (manža je dlouhodobě pracovně pryč, nebo jezdí dom jednou za týden, tak na den, maxi dva ale to je pak svátek) tak počkám ještě pár měsíců 🙂 až bude Beri trochu samostatnější - jídlo, nočník, chození 🙂 navíc moji rodiče daleko a podnikaj - živnostníci takže čas není a druhá babi a děda nejeví zájem ☹

kvakulka
18. srp 2010

@mmmk Fíha, no tak to je jasný- mně teď dělá dosti problém desetikilového "prcka" s břichem tahat- je na těch svalech znát, že se po císaři za necelé 4 měsíce nedaly do kupy- no a 4 patro 😕 😕 😕