Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

margotg
6. lis 2010

Holky, já si taky vždycky myslela, že nejprotivnější baby z města pracují na poště za přepážkou 😀 Ale abych nebyla nespravedlivá, poslední dva roky se fakt snažej, jsou někdy i milí.
Stěžovat jsem si byla dvakrát osobně na poště, neb nám pošťačka dávala objemnější obálky do škvíry mezi vrata a náš debilní pes to okamžitě zlikvidoval - a od té doby to funguje.
Ale na téma pošta bysme mohli založit nové téma ne? (jestli už tu tedy někde není) To se snad neomrzí nikdy ikdyž je to porád dokola 😀 😀 😀

slunicko76
6. lis 2010

@margotg 😀 😀 😀

katarina82
6. lis 2010

Máte pravdu, příště to tak nenechám 😀 😎 Já z toho byla fakt v šoku 🤐 Ona se mi vlastně ani nepředstavila... No nic, příště 😝

margotg
6. lis 2010

@katarina82
@slunicko76 když jsem na přepážce předložila oslintanou výzvu v pěti částech, naprosto nečitelnou, a jen jsem čekala, kdy mě s tím vyhodí - a vedoucí jen ve dveřích nadzvedla obočí a dopis jsem měla vcukuletu bez keců 😀 😀 😀

suik
6. lis 2010

ahoj.... sice jsem tu prohlašovala, že vlňáčky ne-e, tak jsem stejně neodolala a jedny objednala. Barevný disany. Mám teda velikost M, tak nevím jestli nám hned budou. Chci se zeptat, jak je to s tou lanolinovou impregnací? Žádnou jsem nekupovala, páč si pamatuju jak tu někdo psal a o lanolinu a dětským šamponu. Mám tu lanolin na bradavky, můžu použít ten? Jakej je nejvhodnější postup na disany. A musím to udělat i při prvním použítí, nebo jsou už ošetřené? díky.

kubinkov
6. lis 2010

@suik Musíš to udělat před prvním použitím. Lžičku +- lanolínu rozpusť v hrnku horké vody, až se udělají mastná oka. Pak to nalij do kbelíčku horké vody. ( Já si tam naliji zbytek z varné konvice.) Přidej trochu dětského šampónu ( já mám Babylove z DM, +- lžičku až 2), zamíchej a roztok s mastnými oky se změní na "mléčný". Dořeď to studenou vodou, aby se ti tam vešly ještě vlňáčky a mohla jsi to bez vylití míchat. Nech zchladnout " na vlažno" a dej tam suché vlňáčky otočené naruby. Nechej to tam asi 12 hodim a občas promíchej. Tak v půlce vlňáčky otoč na líc. Po kůře to dám do pračky na máchací cyklus a nechám vyždímat i na 1400 otáček a nic jim to neudělá, jen rychleji uschnou. Někdo ten máchací cyklus nedává, ale já mám lepší pocit, že je ten šampón vymáchaný. Po tomto procesu vlňáčky pěkně lepí. Usuš je a použij. Dvě tři použití jsou ještě lepivé, ale to nevadí. 😉 Přeji ti úspěch!

suik
6. lis 2010

@kubinkov díky!

peko
6. lis 2010

Něco pro Ivušku 🙂
@ivuska.h - jsou skvělé, nevím jestli nám 4 budou stačit 😀

ivuska.h
6. lis 2010

@peko Hezky sladěná fotka! Jen pro představu, kolik malá váží? Překvapuje mě totiž, jak má plenku zapnutou, v jejím věku bych čekala překřížená křidýlka...

peko
6. lis 2010

@ivuska.h - díky 😵, Nelka má přes 6 kg, možná je to neutažení moje vina, protože mám strach, abych to neutáhla moc, ale i zmenšení nemáme na úplně nejmenší 😲

ivuska.h
6. lis 2010

@peko Sed už bych určitě na nejmenší nezkracovala, to je v pořádku. Určitě bych zkusila víc utáhnout v pase, aby se to křížilo o jeden patentek, aby zbytečně neprotékala vaječina 😀 Ale pokud to nedělá v tomto ohledu problémy, pak je všechno v pořádku. Ony ty velurové plínky jsou hodně pružné a poddajné a opravdu se dají dotáhnout pěkně natěsno a přitom pohodlně pro miminko.

peko
6. lis 2010

@ivuska.h - no já jen doufám, že nám ty plínečky vydrží co nejdýl, jsou fakt skvělé
a v pase trošku utáhnout zkusím, ale zatím nám nic neproteklo (ťuk ťuk), jsem fakt nadmíru spokojená

suik
6. lis 2010

@peko nebudou 😀 já mám zatím jen dvoje a mám pocit že si jich moc neužiju, ale na vánoce jsem objednala další.

já teda vždycky utahuju co to jde, anavy netlačí.

máte někdo baby lucy? ty flanelový? nebo vlastně jakýkoliv na sucháč....já mám xs/s a mám pocit, že jí jsou malý, nebo se mi špatně zapínají, nebo nevim.

suik
6. lis 2010

@peko jinak super fotka 😉

peko
6. lis 2010

@suik - taky se bojím, že stačit nebudou 😀, dokonce mám 100 chutí vykašlat se na novosklad a jet jen v kalhotovkách, ale kde na to vzít a nekrást 😀 😀
no mě v tom zapínání asi trochu ovlivnily Itti Bitti, ty když víc dotáhnu, tak mi přijde, že tlačí, z velikosti S mi malá vyrostla během 2 měsíců 😲, ale je fakt, že IB oproti Anavkám vlastně nepruží

helulela
6. lis 2010

@peko Nelinka je fešanda... k tomu křížení - já jeden čas už nekřížila, pak zas jo a teď těsně ne, ono se jim ty proporce nějak mění

@suik mám BL bambus M/L na sucháč i na patentky a jsou teda fakt obří, největší plenky z těch, co máme, dávám je na noc, protože tam je kupa místa na vycpání... XS/S jsem neměla, tak ten skok mezi nima nedokážu porovnat

helulela
6. lis 2010

@peko nadělte si nějaké kalhotovky k Vánocům, napořád ti novosklad stejně nevystačí 😉

peko
6. lis 2010

@helulela - díky za pochvalu
no já už kalhotovky mám - asi tak 6 AIO, 4 Anavy, 2x Pastelka, pak 1x Tots a 1x Baby Lucy
a to jsem 3 Anavy koupila nedávno, teď mám na cestě ještě dvoje IttiBitti ... ale možná na vánoce ještě nějaké budou, je mi jasné, že s novoskladem nevydržím věčně a taky mě moc nebaví, Nelča sebou už teď strašně mele, že zavázat ji do toho začíná být nadlidský výkon 😀

suik
6. lis 2010

@helulela já mám ještě BL M myslím bavlněný a používám je taky 😲

jj, taky mi přijde že se ty proporce měněj, teď nám moc nesedí ty BL, ale zase jsou docela dobrý ty co jsem chtěla už vyřadit bamboozle, nebo jak se to píše.....

@peko já jeden čas novosklad zatratila, teď jsem mu zas přišla na chuť. ...tak tak, kde na to brát. Já teda umím utrácet fest, třeba za oblečení, ale u plínek mám bůhvíproč špatný svědomí, pokud by to mělo přesáhnout sumu, kterou bych dala za nornální papíráky....už se blížím ročnímu limitu a to jí jsou jen dva měsíce a budu muset ještě určitě nějaký dokupovat 😀

suik
6. lis 2010

jo a pastelky na ní teď taky nějak hůř šteluju 😝

peko
6. lis 2010

já jsem pastelky teprve vytáhla, se mi doteď zdály strašně veliký a zjistila jsem, že jsou akorát 😀
jinak já útratu za plínky radši nepočítám, by mi nikdo nevěřil, že se to vyplatí 😀 😀

betelgeuzz
7. lis 2010

@suik já mám BL bambus XS/S a nedávno jsem je ještě malé dala. Má něco přes 8 kg.

suik
7. lis 2010

@betelgeuzz jednu bambusku mám taky, ale tu už na ní nenacpu dávno, nebo nacpu, ale zdá se mi to prostě divně malý ....má asi 4,5 kila 😅

@peko mě přišly obří asi prvních 14 dní, pak akorát. 😀

já si to teda spočítala a jsem na tom tak akorát stejně 😀 ....dle mého se to finančně moc neoplatí, hlavně když je někdo závislák 😀

margotg
7. lis 2010

@suik
@peko holky zajímalo by mě jakej máte roční limit, já už ho asi taky přeskočila.
A návykový je to sttráášně 😀 😀

meleri
7. lis 2010

holky jak to myslíte roční limit? já ani nevím jak to vypočítat jestli se ty plínky už "zaplatily" a hlavně ani nevím jestli to je nakonec výhodnější než papírovky...
já používám pořád na noc jednu papírovku takže máme vždycky to balení plínek na noc..

peko
7. lis 2010

@margotg - žádnej roční limit nemám 😀, většinu plínek jsem nakoupila v těhu, to bylo prachů dost 😀, teď nakoupím, když je možnost a rozhodně nemíním počítat, jestli se to "vyplatí", mě se prostě líbí, tak je mám pro radost 😵

a papírovky zatím na noc používáme taky, malá mi během tří hodin pročůrá vše, tak se mi nechce ji v tom nechávat 8 hodin .... ale je fakt, že látkovky nijak extra nevycpávám

nika
7. lis 2010

roční limit se myslí kolik by finančně přišly jednorázovky 🙂

meleri
7. lis 2010

to je na mě vysoká matematika.... 🤐 😅

margotg
7. lis 2010

@peko já myslela jestli máš nějakou částku, přes kterou by ses nerada dostala 🙂 Ale lepší je to fakt nepočítat. Já už si to taky užívám 🙂
Vyčetla jsem, že máš i nějaký itti - jak si s nimi spokojená?

meleri
7. lis 2010

sice nejsem peko ale itti bitti mám, ale spokojenost no nevím často mi tato plena protéká...ale je fakt když vím že třeba do hodiny budu přebalovat....