Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
8. lis 2010

@xovicka co vím, Brána k dětem je mívala na webu 😉

nika
8. lis 2010

@xovicka u nás na malém městě je mají v obyč galanterce, zkus kouknout, bezpečnost nevím, ale asi jsem na nich vyrostly všechny 🙂 alespoň já jo, dle mé mamky.

veselazu
8. lis 2010

@schnek je to jak psala dugyna a já dávala odkaz výše - na jedné není žádná značka a na druhé Bumboo Indisposables ale co to znamená, ... každopádně zatím spokojenost 🙂

@dugyna Flipky má Kackaj tož ti možná poradí, já s nima zkušenosti nemám... btw co to znamená vyhadzala ?? 😅

veselazu
8. lis 2010

@nika tak naše babička je dodnes ze snapky vedle - vždycky ju zapne nějak naopak - ne kratším cípem dolů ale napravo nebo nalevo a říká, že za nich to nebylo a jen se ty cípky nahoře zastrčily mezi plínku a bříško, no je fakt, že to taky drží, ale není to moc upevněné

ivuska.h
8. lis 2010

@xovicka Je to dobrá věc, v USA to používají běžně, u nás to není moc zvykem. Mám už jich zásobičku nakoupenou, ale ještě jsem se nedostala k tomu dát to na eshop. Já jsem to teda sehnala jen ve velkoobchodě po x kusech, samostatné jsem nikde neviděla...

ivuska.h
8. lis 2010

@dugyna Já mám teď půjčenou Flipku od zmiňované Kackaj. Zkoušela jsem na obě děti, ani jednomu nesedí tak, jak bych si představovala, Klárka měla navíc hodně otlačené nožičky ze sedových patentků. Já za sebe bych je nedoporučila, ani ten materiál se mi moc nezdá, zajímalo by mě, jestli by vydržel dvě děti.

kackaj
8. lis 2010

Čauves holky, tak co se týče flipek, tak momentálně Ondrovi sedí bezva, předtím to bylo horší, když se zmenšovaly, ale spíš bych řekla, že to nebylo kalhotkama, ale tím, že je v nich i rostoucí plenka a ta je při založení moc naducaná v těch PULkách, takže to byl takovej podivnej balíček. Ale co se týče osypání se (vyhádzaní sa🙂), s tím nemám zkušenosti u žádných PULek ani jiných materiálů, my na žádné alergii nemáme asi, takže neporadím co s tím, každopádně teda nám materiál flipek nepůsobí nic takového a vcelku mi vyhovuje, že je tenký. Nikde nám nic neotláčí ani nožky ani pupík, ale nevím, jak by to bylo s malinkáčem.
Jinač jsem se právě vrátila z nemocnice a Ondra je nadále jedináčkem☹ Tak snad brzo zase bude naděje....

ivuska.h
8. lis 2010

@kackaj A jéje ☹

dugyna
8. lis 2010

@xovicka ja ich doma zopar aj navyse...ak by si chcela...kupila som na ebay. su dva druhy..ten jeden jetaky ze bezpecnost spociva v tom ze na spedliku casti ktora sa zavina je taky plastovy klobucik..ktory musis posunut smerom na hora az potom sa da spendlik odopnut..a druhy system je tiez plast ale tam je vnutri take usko..cize ak sa len zaplaci k rozpnutiu to usko ho vnutri zastavi..spendlik je tnutne nielen potlacit ale je musim byt este aj do dola....no snad som to zrozumitelne napisala

dugyna
8. lis 2010

@veselazu vyhadzala- je vysypala...no ako ze sa jej spravili vyrazky take bodky...
@ivuska.h myslis ako ze v oblasti gumiciek je otlacena? to je aj moja..ked mam vo flipke original vkladacku. a mas tie novsie ale starsie...vraj tie starsie su vacsie..ako tie nove. ja som ich kupila za ucelom ze keby sme cestovali...tak dam do nich stvorec a hotovo-akoze na dovolenku sa mu to zdalo skladnesjie a lepsie schnuce a pratelnejsie..

@kackaj mozno je fakt ze tie flipky su na vacsie babatko. u nas su iny plienkovy favoriti..
drzim palceky nech druhe miminkovide co najskor..mozno vianocny darcek

ladida.l
8. lis 2010

@kackaj to mě moc mrzí..

ivuska.h
8. lis 2010

@dugyna Neotlačují přímo gumičky, ale ty patentky na zkrácení sedu. Jak jsou hodně v krajích plenky, tak je starší chodící dítě má přimáčklé na stehýnka (a to je Klárka celkem hubená). Jak jsou staré nevím, nejsou moje. Na Klárku velikostně celkem jdou, ale na Ondru je to fakt hrůza.

katka82
8. lis 2010

@kackaj to je mi líto ☹ držíme palec ať se to brzy povede 😉

rebinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ladida.l
8. lis 2010

Já mám flipku asi od pěti měsíců malýho a jsem s ní hrozně spokojená...
Sedí výborně i teď na chodící dítě.. Seděla krásně i na 6 kilový. A materiál mi přijde v pohodě. Peru docela často na 90, protože Marek trpí na kvasinky a je pořád stejně hezká...

ivuska.h
8. lis 2010

@ladida.l Mě na děcka neseděla ani BG Organic, ten střih je skoro stejný, takže se nedivím. Ondra teď při 8.5 kg/72 cm má ten pas utažený na druhé nejtěsnější nastavení, takže si nedovedu představit, že by mu to sedělo od narození... Plus na chodící dítě mi vadí to vyjíždění okrajů předního dílu pod křidýlkama, nevím, jestli je pro to nějaký český název, na amerických diskuzích tomu říkají wing droop. Tady je to dobře vidět -- http://i152.photobucket.com/albums/s174/hudfamf...

maly_prcek
8. lis 2010

@katka82 Zatím půlka objednávky, měla jsem sloučené 2 a přišla pochopitelně jen jedna... (Ale super jednání, hned se omluvili a další den poslali...). Vypadá dobře, takový středně tlustý, žádný profi nežmolkovací to ale není. Prostě obyč, jak z obchodu.

joohana
8. lis 2010

@kackaj Kackaj, tak si odpočiň a držím palce, příště to určitě vyjde!

ladida.l
8. lis 2010

@ivuska.h tak BG organic sedí taky dobře. Mám je obě - jak flip, tak BG organik, ještě pořád zmenšené na šířku. Marek má teď skoro stejné míra jako Váš Ondra - 8,9 kg a 72 cm. Takhle blbě mi vylézají křidélka u IB...

maly_prcek
8. lis 2010

@margotg Na druhý půlrok a dál se mi osvědčilo na doma čč narovno (2 obyč vícegramážní/1 kikko bambus/vv), na ven kalhotkovky, na cesty/do šátku/... BG kapsovka. Na vrch na doma nějaké rychle zapínací PULky nebo vlňáky (u nás Anavy na patentky, Weehuggers), na ven natahovací vlňáky.

katka82
8. lis 2010

@maly_prcek díky moc za info 😉 🙂

maly_prcek
8. lis 2010

@kackaj To je mi líto... 😔 Držím palce na další snažení a těhulkování...

kackaj
8. lis 2010

Holky díky moc za podporu. To nejhorší je za mnou, hodila jsem to za hlavu a snažím se žít dál. Kdybychom neměli Ondru, byla by to tragédie, takhle se na to snažím jen zapomenout, říkám si, že jsem těhotná nebyla, je to už minulost. Nemá cenu se v tom hrabat a já jsem realista. Mimi mělo těžké vady, tak to nepřežilo, ale prý se to dvakrát po sobě neopakuje a v případě, že se nám před rokem narodil zdravej prďous, je nejlepší předpoklad, že toto byl jen přešlap přírody a další mimčo už by "mělo" být zase v pořádku. Nejblbější na tom je, že už to bylo skoro v půlce těhu a taky ta cesta jak dostat plod z těla, ale jinak se snažím hledat pozitiva v běžném životě a tak je u nás zase veselo🙂 No co už nadělám ... doufám jen, že nám to nebude trvat moc dlouho...uvidíme...🙂 Každopádně dík moc 😉

mehlo
8. lis 2010

@kackaj to je mi moc líto. snad se Vám to zase brzo povede

terezita
8. lis 2010

@kackaj jejda kackaj co to tu ctu.. 😔 drzime palce, at se brzy opet zadari!!

mehlo
8. lis 2010

@rebinka Malá je krásná!!! Máte hlas

izabelkak
8. lis 2010

@ivuska.h a zmenšuješ tú flipku v sede??? lebo moja malá má 9 kg kupovala som ich keď mala 8 kg a máme zmenšený sed na M-ko a zapínam na tretiu patentku od kraju, starší model, novší model má tesnejšie gumičky tak tam dávam v páse tretiu a v nožičkách druhú patentku.... takto to v poho oblečeme aj na tvoje nohavičkové, alebo tak dávam aj na rovné plienky, rovnako zapínam aj BG organic... a to už asi tak 4 mesiace minimálne 😀

reruna
8. lis 2010

@kackaj to mě moc mrzí a přeju ti, aby se vám brzo znovu zadařilo

izabelkak
8. lis 2010

@kackaj mrzí ma že ste prišli o bábätko, práve si hovorím že už si bola isto aspoň v polovicu tehu, to musí byť ťažké... ale Ondrík Ti isto vyplní celý deň tak máš máš aspoň iné myšlienky.... držím palce v snažení....

ivuska.h
8. lis 2010

@kackaj Další bude určitě v pohodě, to se neboj! Jedna dotyčná z naší blízké rodiny přišla o jedno dítě v 16. tt, pak měla další dvě zdravé, celkem má 4 děti, takže máš před sebou určitě ještě barvitou budoucnost 😎