Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

abigail1
25. led 2013

@kajalka takových "exotů" by to chtělo víc 😀 já si připadám taky jako exot. 😀
A s těmi Haipy daipy pastelkami jsem spokojená. Snad budou vyhovovat i vám.

@briuska Ahoj, no, kdybych měla 4 kilové novorozeně, asi bych je nepořizovala. Ale na malé miminko vydrží dýl, tak na parádu bych je asi koupila. Ale os. zkušenost nemám, holky snad odpoví fundovaněji 🙂

cajomilka
25. led 2013

@briuska S Anavy rozhodně neuděláš chybu. Jestli NB, to záleží na tom, jak rychle ti mimi poroste. Bamboolik vyzkoušenou nemám, ale jestli někdy budu mít druhé mimi, určitě si ji pořídím 😉 Jïnak používám taky PULky Imse a nedám na ně dopustit, ale u bazarových bych se bála, že už nebude držet suchej zip. Nám se opotřebovává dost rychle, a to jsem měla všechny nové ☹
Dotaz na ostatní: máte některá zkušenost s novou českou plenkou Skapi? Připadá mi taky hodně podobná Anavy:
http://www.branakdetem.cz/latkova-plena-bambuso...

kajalka
25. led 2013

@abigail1 To máš pravdu, mám jen jedinou kamarádku - maminku, která je stejnýho smýšlení, ale vídáme se strašně málo. No a pak ségru, ale ta žije v Německu, aspoň jsme ve spojení mailama. A ta zas nemá děti. Jsem i dost zatížená na jídlo, to taky moc okolí nechápe (a co si budem povídat, hlavně mužova rodina, vařej fakt šlichty). Bojím se, až se s nima dostanu do křížku ohledně stravování dítěte.
Holt chybí mezi lidma trocha respektu k počínání druhých.

katyxq
25. led 2013

@kajalka 😀 aspoň mě všichni znaj, jak vypadám 😀 taky praktikuju (kromě svatby, však mě na těch fotkách taky nikdo nemůže poznat).
A dítě je skvělý důvod ke změně 😉, taky leveluju stále dál.

cajomilka
25. led 2013

Dotaz na ostatní: máte některá zkušenost s novou českou plenkou Skapi? Připadá mi taky hodně podobná Anavy:
http://www.branakdetem.cz/latkova-plena-bambuso...

nnell
25. led 2013

@briuska já Anavy doporučuju, ale vzala bych asi ty jednovelikostní, já měla i dvě novorozenecké, Daník se narodil s váhou 3110 a neřibíral nijak závratně, ale i tak jsem je v jeho cca 2,5 měsících už vyřadila a na to malé mimčo jsem stejně víc dávala novosklad s vkládačkou.

Holky, dají se koupit někde separačky v kamenným obchodě? Já je zatím pokaždé kupovala přes internet, ale teď mi docházejí a nechci kvůli nim dělat objednávku, je mi jasný, jak by to dopadlo 😕

abigail1
25. led 2013

@nnell kamenný obchod V bavlnce a Brána k dětem

briuska
25. led 2013

@nnell díky 🙂, první syn měl 2,9 kg, žádný obr, ale vzhledem k tomu, že nemám moc peněz a tak si nebudu moct záhy koupit další Anavku, půjdu do jednovelikostní 🙂

@cajomilka @abigail1 díky holky. Ty IV suchají docela dobře, riskla jsem ten kup 🙂. Ještě se mi moc líbí TB zde si půjčiji link https://www.modrykonik.cz/fotoblogy/?q=anavy#_n....

Můžu momentálně utratit max 800 Kč, což je bohužel žalostně málo a tak to mám dost těžké, nevím co za to koupit 😖

aemmi
25. led 2013

@briuska Anavy novorozenecké máme už po první a Bamboolika jsem tu jednu mrnavou kalhotovku koupila ted na druhou, ty malý plenky ze začátku pěkně sedí, ale nutnost to určitě není, nevydrží zase tak dlouho, takže jestli chceš ušetřit, kup rovnou jednovelikostní 😉

nnell
25. led 2013

@abigail1 děkuji
@briuska s těmi penězy je to asi všude stejné 😅 a ty TB mě teď nedávno taky zaujaly, namlsalo mě na ně album tuším od @hehena tak se obávám, že časem aspoň jedny na zkoušku pořídím 😉

cajomilka
25. led 2013

@briuska AIO Tots Bots Easyfit jsou super, naše nejoblíbenější! Jedny z mála AIO, které Amálce neprotékají. Máme teda tu starší verzi. Ale ty máš asi na mysli PULky?

briuska
25. led 2013

@aemmi díky 🙂 @nnell jj, já se dnes taky moc pokochala u Heheny. Asi mám hlupý dotaz, ale raději se zeptám. Do těch Anavy se ještě dává čč, nebo jen ta Anavy a na to PUL? díky

briuska
25. led 2013

@cajomilka ano, mám PUL...pořád převracím těch 800 Kč a nevím co za to pořídit 😕 ...chjo, nemocenská = prd prachy ☹

aemmi
25. led 2013

@briuska na Anavy už jen PULky, mají své bambusové vkládačky 🙂

leeena_4
25. led 2013

@briuska ahoj. Pokud máš omezené finance, tak bych novorozenecké nekupovala. Anavy se dají hodně zmenšit, jen budou na novorozenci dělat větší zadeček, ale to bzry pomine. Jinak můžu doporučit obě značky 🙂

leeena_4
25. led 2013

@briuska TB AIO taky mám a veliká spokojenost. Protekly mi jen jednou, když jsem si nevšimla, že Tomíkovi míří hadice rovnou vpravo 😀

briuska
25. led 2013

@aemmi díky 😅
@leeena_4 dík a ty Bamboolik se dělají taky jednovelikostní?

Nemáte prosím tip na obchod v Praze, kde bych si mohla prohlédnout ty Anavy?

abigail1
25. led 2013

@briuska V ikea se dají koupit žínky Krama http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4005... je jich 10ks za 69,- pželoží se na třetiny a dají se použít jako vkládačky do čč (i jiných plen). Na NEučúrané dítě vydrží dlouho, my je používáne pořád.

leeena_4
25. led 2013

@briuska www.branakdetem.cz tam si to můžeš prohlédnout, ale nemají moc široký výběr, ten je pak na netu lepší. A Bamboolik je taky zmenšovací plenka 😉. Ta jejich základní je fajn. Funguje to jako svrchňáčky a do toho připínací vkládací plenky, takže nepereš celé, jen ty vkládačky a ty stojí míň, než kalhotovky, takže to je ekonomičtější 😉

aemmi
25. led 2013

@leeena_4 já jsem zase TB AIO po pár dnech používání prodala 😝 ale pořizovala jsem je, když měla malá asi 8 měsíců a to už nic nepobraly

leeena_4
25. led 2013

@aemmi každé dítě je jiné, chce to holt vyzkoušet no. Já jsem zase prodala Anavy AIO, protože mi protékaly snad při každém použití a někdo si je nemůže vynachválit.

nnell
25. led 2013

@briuska do Anavy se čč nedává, samotná kalhotovka je dost savá + obsahuje dvě vkládačky - krátkou a dlouhou, tak můžeš podle potřeby vycpat 😉 na ně dávám PULky, za sebe doporučuji Capri.
A obchod v Praze znám taky jenom Bránu k dětem.

briuska
25. led 2013

@abigail1 díky, tak do toho půjdu, to je za hezký peníz. Snad tedy budou sát. A ještě jiné vkládačky levné znáš? 🙂
@leeena_4 koukla jsem na tu Bránu, ale ani na Netu nic moc nemají v nabídce? 😒 Anavy jednovel. jen jeden druh a Bambolik taky jeden druh (ta základní plena). 😕

briuska
25. led 2013

holky díky za vaše rady.... a jaké ještě dáváte PUL na Anavy? Já mám jen ty IV + Popolini, tak snad by to na ně sedělo 😕

leeena_4
25. led 2013

@briuska říkám, že vzory mají malý výběr. Na okouknutí to je dobré a pak si objednat přes net 😉. Jinak bamboolik mají taky stránky, tak tam mají komplet nabídku a okouknout opět v bráně. Asi neexistuje obchod, kde by měli k dostání celý sortiment obou značek.

leeena_4
25. led 2013

@briuska jámám PUL Bamboolik 2x a pak 1x capri a 1x flísáče od Anavy.

briuska
25. led 2013

@leeena_4 ta Bamboolik základní se dá tedy použít jako AIO (má ty dvě vkládačky), nebo jako PUL - dám do nich čč+třeba vkládačku? zatím co v TB je všechno všité? pomalu se snažít těma látkovkama prokousat. Jeden čas už jsem to chtěla vzdát, ..ale nevzdám to ..😀

aemmi
25. led 2013

@leeena_4 Anavy easy u nás taky nic moc, jsou malý a protékaly, ale nechala jsem si je, třeba druhé budou sedět lépe, taky jsem je pořizovala už na větší, uvidíme 🙂

briuska
25. led 2013

@leeena_4 já myslela že flísky Anavy nejsou jako svrchní, že na ty se dávají PUL se zátěrem 😕 Jj, už jsem to pobrala, okouknout a pak si vybrat na Netu. Už jsme našla i ty stránky Bambooliku

leeena_4
25. led 2013

@briuska ano, dají se použít buď jako svrchňáčky (na ČC+ vkládačka nebo kalhotovka, nebo vv) a taky jako AIO, ale s jejich připínacími vkládačkami. V TB je jedna vkládačka všitá a jedna volná. Nevzdávej to, je to složitější, ale jak do toho pronikneš, bude ti to připadat jednoduché.