Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

noone
23. zář 2012

@mahafi tak to mas skoro vic nez dost 😀. ale misto jeste tak na 5 plinek pro radost tam je 😝

@bamboolik nepletes, slovinsko 😉 ale tady latkuje tak strasne malo lidi, ze asi brzo zavru 🙄

janakkk
23. zář 2012

@noone to jsem ráda, že tě můj nápad tak inspiroval 😉

janakkk
23. zář 2012

@janinek a kdes to zjistila?? :O

zlatelevizeedna
23. zář 2012

@janinek hele, to nejde, abys to jen tak mimodek zminila a nenapsala detaily... Jake nove vzory? A kdy? Mam celkem malo plinek, tak ze bych doplnila 😀.

mahafi
23. zář 2012

Tak jsem se konečně dostala k tomu sama doma.. krásný povídání 🙂.

mahafi
23. zář 2012

Jo a ještě jsem se chtěla k tomu zeptat.. proč je z merinostar skapi? to mi nějak uniklo 😀

janinek
23. zář 2012

Bylo to na jejich FB strance. Ze byli v patek v tv a mely se tam ty vzory mihnout. Nevim, kdy budou k videni. Ale jsem nazhavena.

mahafi
23. zář 2012

Aha, dobrý, už jsem to četla (o merinostar a skapi).. rychlejc píšu než myslím.. 😅 jako bych nic neřekla 😀

bamboolik
23. zář 2012

@noone tyjo, to je až tak špatné? to koukám. Je to zvláštní, přitom je Slovinsko relatovně nedaleko, tak v čem je takový rozdíl? 😕

lenka5731
24. zář 2012

@janinek tak to jsem zvědavá 😝 až budeš vědět něco víc, tak dej vědět. Ale my taky v ČR můžeme být v klidu, sem se nějaká novinka dostane tak za půl roku 😝

S tou Econappi máš pravdu, ale před 2 týdny jsem ji ještě na jejich stránkách viděla..., tak se asi něco chystá 😝

zlatelevizeedna
24. zář 2012

@lenka5731 zrovna jsem chtela nejakou objednat, ale U Hanky nemaji zadny ze vzoru, po kterem touzim... Tak teda asi jeste pockam 🙂

noone
24. zář 2012

@bamboolik nevim, nemuzu prijit na to, kde je zakopanej pes... kdyz jsem zacinala, tak byly diskuze o latkovkach docela zive, dokonce jedna holka zalozila celou stranku jen diskuzi o latkovkach, neco jako baby-cafe (ale bez clanku)... ale ted je tam mrtvo, vsechny diskuze umrely... nechapu. ne-AIO plenky se tu vubec nechytaji, kdyz uz, tak to musi byt AIO a nejlepe ani kapsovka, to uz je moc prace... strasne moc lidi si plinky nakoupi a pak vidim cele sety na ruznych bazarech, kazda k tomu pise ze jim plinky nevyhovuji (coz samozrejme odrazuje dalsi potencionalni zajemce)... je tu strasne malo nadsencu, kteri by to propagovali 😒.
hodne se tu prodavaly plinky pop-in, tak jsem na ne zacala delat reklamu, nacez prisla jina firma, domluvila se s vyrobcem a "ukradli" mi zastoupeni... tak jsem z toho tak otravena ze bych nejradsi zavrela 🙄 ☹
no ale porad ve mne jeste trochu optimismu zije a proto jsem zase prisla sem, abyste mi poradily nejake nove super plinky 😅 🙂 jeste jsem to uplne nevzdala!
musi to byl ale jednoducha AIO, svetova znacka, nejlepe americka (aby to bylo dostatecne fancy) a v anglickych obchodech to nesmi prijit levneji (hodne lidi pise na diskuze, ze objednavaji z anglie 😠)

mimochodem, U Hanky je nekdo z vas tady? 🙂

ivuska.h
24. zář 2012

@noone A co třeba GroVia? Paní z U Hanky na diskuzi pokud vím nechodí, je tu registrovaná jen kvůli tomu reklamnímu profilu.

janinek
24. zář 2012

@lenka5731
@zlatelevizeedna Nebojte, budu vas informovat, jak neco zjistim.

noone
24. zář 2012

@ivuska.h gro via mam... uz jsem se rozhodla ze s pop-in skoncim, beztak delaji na zadku bouli 😝. nejvic se mi libi ty rumparozz, ale nechapu proc je vetsina obchodu, uvedenych na ofic. strankach, nema v prodeji... ? 😕
abych si nenabehla... 😅

janinek
24. zář 2012

@noone Bum Genius jsou americke. ty newborn nemuzou byt primitivnejsi na uziti.

noone
24. zář 2012

@janinek BG tu taky jsou ☹
jsou tu BG, tots bots, wonderooz, lotties, little lamb, grovia,pop-in... byly fuzzi bunz, ale vice jen velikostni a nejak zmizly z nabidky... plus teda ja mam jeste navic haipa daipa (vubec se neprodavaji a mam jich plny sklad, nechcete nekdo 😅 ), baby lucy bambusky, itti bitti, bum hugger... to je asi vsechno. jeste tu je teda mistni vyrobce, ktery absolutne valcuje trh a pak vloni se vynorila jedna firma/pani, ale ty maji na strankach uz dlouho ze zaviraji... takze nabidka zas tak pestra neni (o to vic nechapu, proc mi museli ukrast pop-in a nenasli si nejake svoje pliny, kdyz jich existuje miliarda... 😠 )

mahafi
24. zář 2012

@noone nemáš to jednoduchý.. a co tam dovážet anavy? ty jsou dle mě víc fancy než americký 😀. To je zvláštní, proč se tam látkování moc neujalo.., že by nebyli tak eko zaměření? i když já látkuju kvůli ekologii až v druhé řadě 🙂

noone
24. zář 2012

@mahafi na ty jsem mela spadeno, i jsem si s ivuskou dopisovala,a le bohuzel se ukazalo, ze by nesly ☹ to me mrzi hodne... podle reakci na diskuzich to chce neco fakt "americkyho", aby ty zensky videly, ze se to prodava po celym svete a je to hit... jsou to tady takovy kravky 😝 😀
ekologie tu je hrozne "in", ale proste co se ty plin tyce tak vitezi lenost 😠 . a hlavne jak uz jsem psala, nikdo to tu nepodporuje... par nadsencu chodilo na to mistni "baby-cafe", ale to zilo jen kdyz to bylo novy... ted se tam obcas nekdo objevi, ale fakt malo...

lenka5731
24. zář 2012

@noone tak to snad jedině Blueberry - Swaddlebees. Ale přijde mi podle coho co píšeš, že je problém jinde 😒

mina_
24. zář 2012

ahoj maminky, prosím poraďte naprostému začátečníkovi.. Obávám se, že jsem si krutě naběhla... v dobré víře ušetřit.. ☹ ☹ ☹ ☹ a ulevit rodinnému rozpočtu..

Jaké máte zkušenosti s plenkami Sketch? Prý je to česká výroba. Našla jsem v starších diskusích, že to jsou pěkní šmejdi, že protýkají a málo sají ☹ Byly to fora staršího data a tak se ptám, jsou to stále stejní šmejdi?

Co doporčujete?

díky za rady

ivuska.h
24. zář 2012

@noone Tak v tom případě bude potřeba nejprve uvěst naše pleny na americký trh 😀 😀

ivuska.h
24. zář 2012

@mina_ Bohužel jsou :(

mahafi
24. zář 2012

@mina_ osobně je neznám, ale nikdy jsem o nich nic dobrýho neslyšela.. :-/. Asi jsem tě moc nepotěšila ☹

mahafi
24. zář 2012

Víte, co mi na těch sketch vrtá hlavou.. to ten člověk, co to šije nemá žádnou sebereflexi? když od někoho uslyším, že vyrábím šmejd, tak se to snad snažím zlepšit (popřípadě přestanu dělat 😀)... co to, že tady to tak nefunguje? Mě by to teda štvalo, kdybych o něčem, co vyrábím slyšela jen negativní reference.. 🙄

aideen
24. zář 2012

@mina_ holka ☹ Proč ses neporadila? ☹ Tys je fakt koupila? ☹

ivuska.h
24. zář 2012

@mahafi Já to taky nechápu.

ivuska.h
24. zář 2012

@mina_ Před jak dlouhou dobou jsi je koupila? Nestihneš ještě 14denní lhůtu na vrácení bez udání důvodu?

mina_
24. zář 2012

@aideen jj, bohužel, zkusím je, uvidíme, za blbost se bohužel platí 😢 😢 😢 😠