Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janakkk
27. zář 2012

@mahafi to jo, to je drahá voda 🙂 no, tyhle ceny tak nějak přibližně pamatuju ještě z dob, co jsem byla v práci...

mahafi
27. zář 2012

@janakkk jéé, tak ty jsi přímo od zdroje 🙂.

noone
27. zář 2012

@jasekd skoda, za dobry fungujici figl bych ti zaplatila zlatem 😀 . taky uz me to prebalovani obtezuje 😀. dokonce se priznam, ze jsem nedavno mela zkrat a oznamila jsem manzelovi, ze prechazim na jednorazovky, dokonce jsem 2 baliky koupila (kupuju babylove nature nebo jak se to jmenuje, prosim, nevyvadejte mne z omylu ze jsou rozlozitelne 😝). no, baliky lezi zabalene pod komodou, nejak nakonec vzdycky 100x radsi sahnu po latce, i kdyz uz me nase sbirka plen omrzela, porad jsou mnohem krasnejsi nez hnusky 😀
cvici vas teda mala ale opravdu pekne 😀, ale ono to jinak asi nejde... nekde jsem vycetla, ze tyhle male deti proste porad ucuravaji, nemaji jeste tak vytrenovany mechyr, aby udrzel nejak vic curani ci co... a nase ela to teda potvrzuje, dam suchou plinu,za chvili hlasi lulu a uz ma zas ucurnuto 😠
co se tyce starsiho, nas se naucil na nocnik asi tyden po 2.narozeninach, takze pres den bez plin od 24m a na noc jsem mu pak plinu proste jednoho dne vzala a bylo, tak to zkus 😉, to bylo kdyz mu bylo 2,5r. vzdycky rano hned jak jsem slysela ze se vzbudil, tak jsem kricela at necura, ze jdeme na zachod, on mi vzdycky hrde hlasil ze necural, ale plina mokra 😠. no a jak jsem mu ji sebrala, tak jsem zjistila, ze cural tak kolem 10 vecer, chvili po usnuti a pak uz celou noc ani rano opravdu ne! chvili jsme ho kolem te 10-11 vecer budili a davali na nocnik, ale to bylo tak mesic a od te doby je v noci sucho 🙂. samozrejme nejake nehody bylo, postel jsem prala za ten pulrok asi 15x... ale to v podstate na zacatku, nez jsme to vychytali.

@madlisek ty jsi ale psala, ze mas jen 3 plinky na den, tzn. spis jen jako jistotu? nebo ti je procura? jestli ne, ja ted uvazuju nad tema kalhotkama trenovacima, ty bys pak vyuzila i na druhe... 😉
a mimochodem mam tu hromadu kikko lux na probrani a prodani kdybys chtela... 🙂 😔

luciesofi
27. zář 2012

Ahoj holky, máte některá barvené bambusové čtvercovky od Kikka? Takové ty puntíky, spirálky atp. Barví?
Mám růžové balení a chci to hodit do pračky a bojím se, aby mi to něco neobarvilo...🙂

luckav
27. zář 2012

@silente Jo plenka je mokrá i zvenku, má přes ně pulky, takže se to až ven nedostane, ale jinak kalhotovka je úplně mokrá.

luckav
27. zář 2012

@mahafi Ahoj 🙂 ne svrchnáčky mokré nejsou, jen ta kalhotková plenka, takže to je normální a mohla by být teda mokrá i víc? .. jako že by v ní měl vydržet i víc hodin, dokud to neproteče i skrz svchňáky? Moc díky 🙂

janistr
27. zář 2012

@luciesofi Já ty růžovky normálně peru s Helčiným oblečením na 40 a nic se neobarvilo...

luciesofi
27. zář 2012

@janistr Super, díky 🙂

janistr
27. zář 2012

@luciesofi hele, ale kdyby se Ti náhodou něco obarvilo, tak mě pak nebij :D.

luciesofi
27. zář 2012

@janistr 😀 Už se to pere 😀

mahafi
27. zář 2012

@luckav přesně tak 🙂, ono je ta plínka mokrá, ale nesmí to protýct přes svrchňáky 🙂. A to je malej dobrej, že vydrží 6 hodin spát 🙂, to nedává M. ani teď 😀, takže závidím 😉.

aknapets
27. zář 2012

Nechce se mi to tu hledat (jestli to tu někde je), ale perete někdo v ořeších? Já mám gel do myčky z ořechů a na praní si chci udělat gel z mýdla.. teď jsem někde četla o ořeších, tak mě to láká!

jasekd
27. zář 2012

@noone zkouseli jsme sebrat, vzdy mokra postel... A po probuzeni taky rvu, ale on jen rekne "potulal" a je uplne mokrej. Pritom pres den funguje bez nehody urcite 9 mesicu. On ma taky vadu moc. cest, toho casu po operaci, snad uspesne, ale jiste to nevime, tak mozna i to mu dela problem, nevim... Vendy uz vydrzi udrzet velky mnozstvi, jen ji bavi to volani "curaaat!!!" asi se bavi tim, jak bezime. Jinak kolikrat nacura vic nez Martin. Budit se mi Martinka v noci nechce, kdyz zatim nevydrzi ani to odpo spani. Vendy se budi sama mezi 22 a pulnoci a kdyz se nevzbudi, nechame ji spat, to je pak vzdy pocurana, ale ma plinku, tak to neva. Kdyz se v noci vycura, tak pak do rana uz plinku nedavame a vydrzi.

jasekd
27. zář 2012

@aknapets Prej to moc nepere 😅 Mam doma od kamosky vzorek, ale zatim jsem nezkousela. Ja peru normalne v eko prascich typu Qualt a Batole, ty perou jakztakz. Na delani slizu jsme lina a nekdo rika, ze to zanasi pracku, tak nevim. Jsme ted v situaci, kdy bysme meli dost setrit, tak bych do slizu i sla, ale abych si zas neznicila pracku 😝

madlisek
27. zář 2012

@jasekd s těma svrchňákama máš asi pravdu, jeden nikdy neví, viď 🙂 Chystám se tak nějak prodat jedny Thirsties, které mi ne uplně vyhovují. Sedí hezky, problém s nimi nemám, ale jsou na patentky a to mě otravuje 🙂 Tak že bych místo nich pak eventuelně pořídila něco nového na sucháč.
A s tím oblečením to máme stejně, taky fasuju od kamarádky a to je paráda, moc pěkný věci a člověk nemusí nic řešit 🙂

@mahafi Nakonec je nás tu divných opravdu docela dost 🙂

jasekd
27. zář 2012

@madlisek no vidis, mne zas nevyhovuji suchace a mam ty HD na patentky a suchace bych davala leda kdybych je zdedila zadarmo 😀 kazdej je jinej, jeste je neprodavej, treba budou druhymu sedet...

madlisek
27. zář 2012

@noone Jo jo, má je jen jako jistotu, ale občas to počůrá 🙂 Říká si jen na kakání, na čůrání ji musím hlídat. Od června byla už přes den bez pleny, ale pak to šlo nějak do kytek, takže plíny zase dávám. Jen se jí teda daří to držet, dokud ji nedám na záchod no a pokud ji nedám, tak to časem pustí.

acornika
27. zář 2012

ahojky, mohly byste mi prosím poradit. Plánuji kombinovat BKM s látkovkama, jednorázovky chci jen na delší pobyt venku, na dovču. Ale nějak se pořád v těch informacích nevyznám. Stačí mi koupit klasické čtvercové pleny ( co měly naše mamky ) cca 30ks a k tomu tak 4 svrchní kalhotky na patentky? Pokud budu mít ty klasické, stačí mi když je vysuším v sušičce? Myslím kvůli hygieně pak by se už nemuseli žehlit? Moc děkuji za odpověď a rady.

terezka312
27. zář 2012

@aknapets Já peru v gelu z ořechů a v pohodě, přidávám prekarbonát na skvrny a ještě se mi nestalo, že by to něco nevypralo. Plíny, pokud je zaperu žlučákem, se vyperou v pohodě. Prý to nedokáže vyprat mastnotu, krev, trávu a tak, ale takhle špinavý věci jsem zatím neměla.

pampeliska1
27. zář 2012

@janakkk jé ty jsi magistra v lékárně, že se tak orientuješ? 🙂 tím jsem chtěla vždycky být 😀😀

janakkk
27. zář 2012

@pampeliska1 hmmm, buď ráda, že nejsi 😀

aknapets
27. zář 2012

@acornika Taky kombinuju bkm s plenama.. Čtvercovky by ti teoreticky stačily (kdybys jich pak dávala hodně), ale mít jenom z nich výbavičku nedoporučuju. Za prvý potřebuješ něco, co rychle sundáš a nandáš, nebo možná né rychle, ale hlavně jednoduše, na doma je taky občas používám, ale příjdou mi pak praktičtější vícevrstvý.. Na ven pak buď AIO a nebo kalhotovky, (ty i na noc)... a opět, když budeš chtít bezplenkovat venku, tak zase co nejrychlejší sundavání... Jeslti ti jde o cenu, tak můžeš mít základ z čč a vv, vyjde tě to levně a na ven pár kalhotovek, případně AIO... Tak to je tak za mě...uvidíš, co napíšou ostatní 🙂

pampeliska1
27. zář 2012

@janakkk mě by bavilo míchat ty masti a roztoky 🙂 ale ve zdravotnictví jsem zůstala, jsem zdrav.sestra.

madlisek
27. zář 2012

@acornika Nám se naopak čtvercovky na BKM osvědčily, tak si pak vyber 😀 V látkovkách prostě každému vyhovuje něco jiného 🙂 Vícevrstvé jsme dávali na doma jen první cca 2 měsíce, potom jsme přešli na čtvercové pleny na rovno, složené na dvanáctiny do svrchňáků. Myslím, že u BKM jde hlavně o ty svrchňáky, aby se daly rychle sundat, plína v nich drží bez problémů. Na ven máme samodomo kapsovky a la Bum Genius na sucháč, to jde taky rychle dolů, rychle nahoru a člověk může dát dítě na záchod kdekoliv.

janakkk
27. zář 2012

@pampeliska1 no, jenže ono se to právě už prakticky vůbec v lékárnách nedělá, a když už, tak to dělají laborantky ☹ lékárnící jsou dneska už fakt jen "prodavači", navíc s pověstí zbohatlíků a hyen, co odírají nebohý pacienty a jezdí 3x za rok na Kanáry.....ta práce jako taková není špatná, ale přístup české společnosti k lékárníkům není vůbec hezkej a to člověku práci znechutí... ☹ ☹ vidíš, já zase zvažuju doplnění vzdělání právě v oboru zdravotní sestra 😀

noone
27. zář 2012

@jasekd aha, chudacek. ted si vzpominam ze uz jsem tu jednou nekde neco zahlidla ☹ . tak snad to bude dobry... to je pak jasny a hlavne je jeste malej, jeste ma narok tu plinku mit... 🙂

@madlisek tak to je ale sikulka ze to takhle udrzi 😵 . jak jsem psala, ela ucurava zatim nonstop ☹
kazdopadne si myslim, ze moc plin navic nepotrebujes 😉

aknapets
27. zář 2012

@terezka312 super, děkuju, chci to právě zkusit..máme teď darovaný Persil Sensitive a je hodně cítit chemií...

helulela
27. zář 2012

@herminka @lenka5731 nevím, jestli už někdo neodpověděl... lanolínuju tou Babylove mastí a dobrý, dávám čajovou lžičku s pěkným vrchem
@numerenka k Aitu - mám kalhotovky Sweet Sleep, momentálně na reklamaci, protože se jim povolily gumičky. Funkčně splňují, co jsem od nich potřebovala, ale Anavy jsou podlě mě lepší - příjemnější materiál, sice na první pohled dražší, ale víc vybavené vkládačkami, takže ve finále cenově minimálně stejné. @bamboolik @ivuska.h jak jsme se tu nedávno bavily o gumičkách a reklamaci, tak se mi paní sama ozvala, že se na plenky podívá... sleduje diskuzi 😉
Pak mám ještě natahovací svrchňáky Stella s PUL klínem a ty jsou fajn, v létě je měl Adík jako kraťásky. Dávala jsem pod ně Anavy kalhotovku, která s rezervou pobrala všechno, takže s navlháním lemů u nás nebyl problém.

aknapets
27. zář 2012

@jasekd tak já to zkusím a pak uvidíme.. 🙂

helulela
27. zář 2012

@madlisek já půl roku plně látkovala dvě děti. Adík byl zezačátku v čč a několika novorozeneckých kalhotovkách po Víťovi, prala jsem obden místo ob dva dny. Výbavičku jsem musela rozšířit, když Ada vyrostl z novoskladu a malých kalhotovek. Dokoupila jsem asi tři Anavy kalhotovky a pak hlavně Anavy vv. Teď už má Víťa plíny jen na spaní, takže jsme asi v situaci, v jaké budeš ty.