Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
22. únor 2010

Jo a přikrmuje tu někdo obyč. ovocnýma výživama typu otma, hamánek atd.? Dnes jsem se dívala a ve všech je cukr, tak to si radši budem dělat pořád pyré doma. Ale zas občas by se hodilo něco nového... borůvky, meruňka, broskev... Nevím, kam jít na ty neslazené a jestli vůbec existují 😨

ladida.l
22. únor 2010

teda kackaj, já ti tak závidím s tím spaním. My teď máme děsný období - malej usne v devět a od jedenácti se budí po půl hodině a od pěti ho už prostě neudržím v posteli. Přes den si dá tři dvacetiminutovky a vypadá spokojeně. Já jsem na pokraji sil, hlavně duševních - tenhle režim má po první hexe - docela jí podezírám...

terezita
22. únor 2010

jeee, koukam, ze rozebirate prikrmy 🙂
no my zacali na domaci strave, ale to mi bojkotovala.. takze jsme presli na sklenicky, te snedla vzdycky polovinu a konecne po 3 mesicich se rozjedla zase domaci zeleniny. ty sklenicky uz me stvaly, leze to do penez a kdo pro ne ma furt chodit do obchodu 😀 😀 😀 kupovali jsme ty babylove, bio. parkrat jsem vzala i alnaturu bio, akorat jsem tam pak vycetla, ze je tam ten tomatovy protlak.. :-P

fenykl ma zrovna dnes na obed 😉 zamrazovali jsme minuly tyden. pak je u nas oblibena repa smichana se spenatem no a mrkev, tak zkratka jede! no a narez je kvetak, to pak mame v noci v loznici jako v zoo.. ten smrad.. :-P 😀 😀 😀

terezita
22. únor 2010

kackaj, teda to uz ma ondra pekny repertoar! 😀 my teda zavadeli (o dost) pomaleji 🙂
ovoce davam jen domaci - jablka, banany a hrusky. na borufky jsem ted koukala v obchode, se mi docela i libily. puvodne jsem je chtela i em. vzit, ale mame jeste ovoce doma dost, tak asi az pristi tyden.

na neslazene ovoce se podivej do dm drogerie - maji tam v te bio rade od alnatury (ted ale nemyslim v oddeleni pro deti) jablecne pyre s merunkama, s boruvkama a myslim jeste s necim. ja si to kupovala driv pro sebe, mnam mnam a to rozhodne slazene neni.

angetha
22. únor 2010

Jo a někdo se tu ptal na Baby Lucy velur..
mám je 5 měsíců, samozřejmě ten samet zvenku trochu zhrubl ale uvnitř je stále super měkká..suché zipy taky ještě drží..

kackaj
22. únor 2010

No, my jsme měli docela krušné začátky se spaním, ale spíš že pozdě usínal (o půlnoci) a pak zas spal myslím do rána. Pak se to prodlužovalo a spával úplně celou noc 12-13h a teď jak už je větší, tak se jednou probudí.
Nechci, aby to vyznělo nějak hnusně, ale nedal by se malej třeba trošku občas ignorovat a že by si odvykl na to vstávání? Víš jak to myslím, dát dudel, nebo si pohrát, ale nenakrmit nebo něco? Děti někdy vstávají jen ze zvyku a že potřebují kontakt, tak zkusit ho naučit spát dýl. Já teda nevím, jestli tady neplácám z hladu, ale jsem vcelku radikál a na malýho to platí. Od třetího měsíce spí sám v pokojíku a máme chůvičku, tak jsem u něj do pěti vteřin, když se vzbudí 🤐

terezita
22. únor 2010

kackaj, o toto se uz pokousim posledni 4 mesice.. 😅 dnes v noci byla em. vzhuru co 1-1,5 hodiny.. 😀 😀 😀

kackaj
22. únor 2010

No ono je asi lepší začít dřív, když to dítě z toho nemá takovej rozum, pak už je to všechno složitější, protože už se mu to nemusí líbit, že🙂 Tak já se toho snažila vyvarovat hned ze startu, ale to že je hodný teď neznamená, že to pravé ořechové vyvádění teprve nezačne třeba se zoubkama nebo jinýma problémama (snad neeee proboha🙂) 😉

Prcku, my byli plavat poprvé ve čtvrtek, taky jediní s IV plavkama, ale taky byly nejhezčí🙂 Kam chodíte v Brně? My byli v Modřicích v Hastrmáncích. Paráda!

kackaj
22. únor 2010

Terez, díky za tipy na ovocíčko, zkusím na to mrknout, až bude čas a nouze o domácí stravu🙂

erinka83
22. únor 2010

Kackaj, to teda přikrmujete velkým tempem 🙂 Kdyby byl malej náhodou na něco alergickej, těžko by se ti to hledalo... Ale snad bude v pohodě 😉

terezita
22. únor 2010

ted jsem na to koukala jeste na netu, abych nekecala blbosti - je to 75%jablko a 25% merunka/borufka/banan.. jinak nic vic. to s merunkou mi chutnalo nejvic, je to takove sladsi. borufkove naopak kyselejsi..

em. nam spala uplne ukazkove prave do toho 4.mesice - po hexe najednou rezim nerezim hrk a spat prestala. a bojujeme s tim furt. nejhorsi na tom je, ze ona se budi hlady. saje jako diva. a to uz ji i na noc davam kasi a furt nic.. 😅

kackaj
22. únor 2010

Erin, tak já sázím na to, že jsme nikdy v žádné z našich rodin žádného alergika neměli, takže tuto alternativu si vůbec nepřipouštím a jedem jak to leží a běží🙂 (doufám, že jsem se nepřepočítala) 😉

noone
22. únor 2010

kackaj, ubrousky mam slozeny v kominku na policce nad prebalovakem, kdyz prebaluju tak nastrikam medvidka, otru ubrouskem a ten pak hodim k plinam. nekdy otiram separackama, ktery uz jsou hodne oprany...
jak uz jsem psala - driv jsem ty ubrousky namacela do caje (namocila jsem je vsechny najednou tak aby byly vlhky, ale aby z nich neteklo a mela jsem je v takovy plastovy krabicce na prebalovaku), ale ted uz jsem na to lina, jen je trochu poskladam kdyz uschnou aby se nereklo 😎

prikrmy teda jedete fakt jak dabel, ja radsi nekombinuju. zkusila jsem dat bramboru s kukurici a pak bramboru s cuketou a po obojem mel puntiky, takze jsme zpatky u jednodruhovych kasicek... 😒

ad spani - dostala jsem tip na knizku "kazde dite se muze naucit dobre spat" nebo tak nejak, nevim ten nazev ted presne. a bylo to docela zajimavy cteni. do 6 mesicu nema cenu dite nic ucit, ale od 6m pry uz ma dost vyzraly mozek aby spalo cca 11h v kuse bez jidla, takze se muze zacit trenovat. radej tam davat pomalu min a min mlika... nebo ho redit az je z nej nakonec jen voda a kvuli vode se mu prestane chtit vstavat...
my zacnem s drezurou uz brzo, pac uz me to taky neba. on sice vydrzi 5h bez jidla, ale stejne musim 1000x vstat... podat dudacek, zkusit caj,...

noone
22. únor 2010

jo a jeste k tem kupovanym sklenickam, taky jsem koukala ze je v nich hodne casto mliko... 😖

ladida.l
22. únor 2010

k tomu spaní, mě manžel říká, že ho zkusíme nechat spát samotného, ale mě se do toho moc nechce, připadá mi na to dost malý a navíc je zvyklý spát nejméně půl noci u mě v posteli...
V noci taky pije jak blázen. S příkrmy zatím začínat nechci - až tak v dubnu v květnu - mluvila jsem o tom s doktorkou - mám docela velké potravinové alergie a navíc astma a bojím se , aby to synek nezdědil...

erinka83
22. únor 2010

Kackaj, já už teď budu sakra opatrná, alergie sice taky nemáme, ale po té, co se mi Baru ze zatím neznámých důvodů opupínkovala, pojedem radši saaakra pomalu 😀

terezita
22. únor 2010

eri, my jeli taky pomalu.. tak co 7-10 dni novy druh. ale tak nebylo kam spechat.. jeste se toho v zivote naji.. 😀 😀 😀

angetha
22. únor 2010

Já teda začínám s příkrmy opatrně, jeden druh tak ty tři dny..zatím dobrý..
Dnes mi přišly nové plínky P´tit velur, BL bambusky fuchsie a růžová a Popo One size červená, asi vyprat zvlášť že? aby nepustily..

ladida.l
22. únor 2010

jsem teď zjistila, že mají na tuly-tuly zase slevy na SWB plínky 🤐
Mají hodně zlevněnou velurku - docela mě láká? jaké máte zkušenosti? Viděla jsem ji u erinky v albu a moooc se mi líbí. Byla by na noc třeba? Není velká? Nehrubne? Jak se zmenšuje?

erinka83
22. únor 2010

ladida, ta velurka je dobrá, akorát mně taková paráda pod svrchňáky přišla drahá, tak jsem ji poslala dál a koupila něco jinýho 😀 Ale za 400,- si myslím že super, přišla mi docela dost savá....

blka
22. únor 2010

Kackaj, ještě myslím Hami prodává kelímky se 100% ovocem a ty taky nejsou přislazované. Ty klasika přesnídávky nejen že obsahují cukr, ale i různé škroby a aromata a tak...

Noone, kombinovat můžeš, ale už osvědčené potraviny. Např. když víš, že nereaguje na kukuřici, hrášek, brokolici, tak je můžeš zamíchat do osvědčené např. brambory nebo mrkve a nebo to různě kombinovat 😉

blka
22. únor 2010

Ladidlo, zase slevy, já si dělám zálusk na exonappi 🤐 . Velurku mám, je štíhlá, ale savost teda nic moc bych řekla.

blka
22. únor 2010

Erinka píše, že je savá 😅 . Já do ní ještě nedávám tu druhou vkládačku, jen tu 1, tak možná proto mi nepřijde nic extra.

angetha
22. únor 2010

Já SWB velurku dávala zezačátku na noc, nic jiného jsem neměla, ale teď jen na den..ty vkládačky dost tvrdnou, ale jinak Vendulce sedí parádně

betelgeuzz
22. únor 2010

Kackaj, já si ubrousek namočím před přebalováním pod kohoutkem. Vnukly jste mi nápad, že bych si dala vodu do té ředící lahvičky. Medvídka sice mám, ale zkusím ho poslat dál.

Noone, jak se ředí mléko z prsu? 😀

o našem spaní se ani zmiňovat nebudu. Malá usíná v noci akorát u prsu 😒 a budí se co 2 hodiny, někdy i míň. Ale do půl roku to taky nemíním řešit.

betelgeuzz
22. únor 2010

Se dívám na to tulytuly, neznáte tu SWB snap AIO? Za 299 co není špatné.

kackaj
22. únor 2010

Holky, jak odložím malýho, tak vám sem schválně lupnu jídelníček, který byl praktikován na dvou zcela zdravých jedincích (mě a bráchovi🙂). Když jsem si to přečetla, tak jsem šla málem do vývrtky a zároveň ztratila všechny zábrany, co se dokrmování Ondry týče a pěkně jsem se rozšoupla🙂 Ale tak taky jsem mu nepráskala hned mixy, taky jsme zkoušeli den po dni jeden druh, pak jsme přidali dva až tři druhy a tak jedem furt. Ale připadne mi, že toho Ondra sní moc (dnes-2 mrkve, 1brambora, 4růžičky brokolice, byla toho plná miska). V té misce se toho zdá moooc. Ale zas možná to není tak strašný. Já totiž nevím, když on pořád otvírá pusu, tak snad by ju neotvíral, kdyby už byl sytej, co myslíte? Nebo mu to utnout jen tak?... 😕

blka
22. únor 2010

Kackaj, tolik 😕 ? Já jsem v neděli vařila 2 mrkve, 1 bramboru, několik růžiček květáku (ale ty byly malé) a měl toho 2 do 3/4 plné skleničky od jogurtů + 1/2 malé od příkrmu. Mareček by určitě taky pokračoval, ale já mu řeknu, že to všechno spapal, že je šikulka a je to 😀 .

ladida.l
22. únor 2010

betelgeuzz:
podle popisu tam bude stejný velurový vnitřek jako v econappi - ten se mi na ní líbí nejvíc. Taky bych jí docela zkusila... 😅
Ale teda nevím, zda ta velurka za to stojí...

kackaj
22. únor 2010

Su tady, takze: brácha - sunar, od 3 týdnů pomerančová a mrkvová šťáva, od 6ti týdnů banán, jahody, rajče, třešně, od 11ti týdnů zel.polévky, od 3 měsíců maso, tvaroh, piškoty, omáčky, kakao, termix, vajíčko 😀
Já - od 1 a půl měsíce šťávy, lakrumáčky, zelenina, ovoce, od 3 měsíců vajíčko, maso od 6 měsíce začínám jíst tuhou stravu (chleba...) 😀
Krása ne🙂 Tak jsem to přestala tak hrozně řešit a malej může být rád, že mu ještě mixuju zeleninu a neservíruju rovnou svíčkovou s knedlíkem🙂