Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
7. bře 2010

Kukuca, IV organaic v pohodě, však to vidíš jestli ti leze plínka ven z gatěk, ne ? Nesmí vykukovat jinak ti navlhne oblečení. A na kalhotovky klidně můžeš dávat vlňáčky už teď, jen z novoskladu nebo plíny narovno vaječinka utíká a uprala by ses 😉

Holky, uvažuju o pořízení BBH magic na zkoušku-kdo máte vel. L, od kolika kilo vám sedí? Jak jsem řekla, naše pusina má mega tlustá stehýnka a je celkem baculka, ale už přibírá pomalu. Ráda bych konečně koupila plíny které nebudu zas za půl roku prodávat 😨

kubinkov
7. bře 2010

BBH Magic jsem koupila, kdyř bylo V. 15 měsíců a měl cca 10 kg. Seděly pěkně, jsou až k pupíku a tenkrát je měl tak, že uprostřed zbývaly 2 patentky. Teď má cca 11,5 kg a uprostřed nechávám 4 patentky, ale když dám neorigoš vkladku, tak i 2. Jsou to naše neoblíbenější. 😅

raady
8. bře 2010

Ahoj,
holky, chtěla jsem se zeptat znalkyní Swaddlebees... jaký rozdíl je mezi kapsovou a AIO plenou. Ta kapsovka nemá vevnitř všité to savé jádro? Jen velurová kapsa a dovycpat? Díky.

Joohano, my máme vel. L, 9 kg a je docela velká. Tedy přes stehýnka dobrý, ale na kolem má ještě zbytečně moc volné té vrchní chlupatiny. Ale použitelná je. Myslím, že by Barče stačilo M.

izabelkak
8. bře 2010

raady presne tak kapsa je bez toho vsiteho jadra robia inak aj fleesovu aj tú prirodnu velurovu...

michelle1
8. bře 2010

až vyroste malá z čč 70x70, mám pak kupovat kalhotovky rovnou vel. M? A máte tip na nějaké dobré a levnější? Co Babylucy? A do jakých jít materiálů a do kterých nee?

reruna
8. bře 2010

BBH magic máme L a jsou ještě velké kolem stehýnek, L. má přes 8 kg, kupovala jsem je pro staršího syna, ten má 12, 5 kg a tomu sedí, pro mladšího by s klidem stačily M.
na BL sedí IV Organic krásně, taky Blueberry coveralls sedí, BL máme bambus M/L tak od 6 kg, dobré ale dlouho schnou, gumičky kolem nožiček otláčejí, ale zatím to L. snáší v pohodě, pak máme BL Organic 3 v 1, velikostně jsou stejné jako ty bambusové, ale jdou víc zmenšit. Dobrá je i HD pasteklka bio, ale ta nám dost zhrubla. Ještě máme z kalhotovek popoliny panda tencel, ale ty jsou dost hrubé a malé, L. už ted leze zadek a přes boky jsem musela odpárat suché zipy, aby ho nedřely, protože jsem je už nemohla zapnout...
jo ty doma pletený vlnáky drží docela dobře zatím 🙂 a lovíky taky 🙂
máme ted nové čč kikko bambusové barevné 70X 70, ty jsou super

maly_prcek
8. bře 2010

Ad plenky - my teda máme všechny jednovelikostní a pohoda, dáváme od cca 3,5-4kg a sedí krásně, teď máme 8kg a taky paráda... Já je mám ráda a nám se teda fakt vyplatily, páč malý přibírá furt 1kg za měsíc, takže bysme S a Mka měly na měsíc 😀
Gumičky kolem nožiček zápeží hodně na střihu, s barokními proporcemi to chce vybíarat nějaké měkší a volnější gumičky nebo gumičky, co jsou všité jakoby z té vnější vrstvy plenky... Ale prostě baculaté stehniska otáčí snad úplně všechno vč. jednorázovek (ono to musí těsnit, že... 😒 Nesmí to dřít...
Jinak my máme v současné době většinu plenek Anavy (bambusové a biobavlnobambusové snapkové), pak HHS, nějaké vv z domácí výroby a čč, a AIO (Cuddle a GB).

Ad pulky - my taky jedem v Thisties, IV mě nadchly, nedají se křížit, ale jsou to teda dobré pulky... A ještě tu chválí Bummies... Jinak teď jdem vlňáčky, máme Lovíky a Anavy, oboje spokojenost, teď chci na léto nějaké nohavičkové, místo kraťásků... Na novosška jsem měla Pulky a flísáčky.

raady
8. bře 2010

izabel, díky 😉

michelle1
8. bře 2010

Materiál Tencel je lepší jak bambus? Používáte spíš plenky jednovelikostní nebo vícevelikostní?

angetha
8. bře 2010

Prcku a ty plínky Anavy vám ještě vydrží? Já mám pocit že by Vendulka vyrostla i z té novější delší jednovelikostní verze.. 😒

blka
8. bře 2010

Angetho, já mám ještě tu starou verzi Anavy a malej je prcek a mám ji zvětšenou na maximum. Nedovedu si představit, že ji má do konce plenkování.

Holky, někdo tu několikrát nabízel Medvídka. Myslím Betelgezz, ale už si nejsu jistá. Je ještě k dispozici? Já bych ho brala 🙂

noone
8. bře 2010

Ahoj, nedocitam, to se neda jak vy tu drbete 😀
Podavam hlaseni, ze plavky Kushies odzkouseny a jsem nadsena. Mam velikost L, pisou od 11kg, ale maly ma asi 8,5 a sedely dobre. Je teda pravda, ze ac v bazenu usilovne tlacil, tak nic nevyslo, ale myslim ze by to ty plavecky udrzely 🙂

noone
8. bře 2010

Nechcete nekdo AIO Swaddlebees vel. S, modra kolecka, prana asi 5x? A Bum Hugger vel. S barevna kolecka a maskac, ty jsou vic pouzivany, prany tak 20x?

maly_prcek
8. bře 2010

Anavy - já mám taky tu starouu verzi a teď v 8kg jsme tak na pomezí mezi střední a největší veikostí... Do konce plenkování asi nebudou, ale třeba větší než BBH 🙂
Žádná plína není (bohužel) ideální... Ale za ty peníze je to teda mimořádně dobrá plína... 😉

Medvídka psala Erinka, tuším...

erinka83
8. bře 2010

Blka, já už Medvídka nemám, ale zkus Betel....

Prcku, to jako že máte starší verzi Anavy bambusek zmenšenou těma patentkama?? 😕 Baru mám 5,5, kg a už dlouho nezmenšuju 😅

angetha
8. bře 2010

No já teda Anavy nikdy nezmenšovala 😀 a obávám se, že se až se dostaneme na hranici 7 kg tak už jí budu muset uklidit a ty 4 cm co jsou u těch novějších to asi nepomůže..

maly_prcek
8. bře 2010

Vám je tak malá??? Nezmenšuju, ale kdybych zmenšila, tak by byla sice dost boková, ale dali bysme to... Nám teda ještě vydrží (pokud nebudem furt přibírat 1kg měsíčně... 🙂 )

angetha
8. bře 2010

Hmm Vendulce brzy bude koukat prdelka 😀

beruskanula
8. bře 2010

🙂 holky, tak jsem se asi rozhodla, jaký pleny objednáme 😀 ...

popolini duha - původnš jsem se bála, aby se nezapraly, nepouštěly barvu, ale jedna z vás mne přesvědčila, že ne a pak vícevelikostní itti bitti snap in one 🙂 ...

s jakýma separačkama máte dobrý zkušenosti? 🙂

izabelkak
8. bře 2010

kočky tak ja mám anavy ružovú a zelené autíčka, a tá ružová nám je skoro malá len s tou dlhou vkladačkou, ak by som dala tú prídavnú alebo poskladala dlhú viac uprostred proste nám je malá do sedu, tie zelené autíčka sú nám teraz na výšku sedu akurát s oboma vkladačkami.....

malý prcku a kolko meriate na dĺžku? ono možno ani na tomto nezáleží, možno majú baby dlhší ten sed alebo ja neviem..... každopádne ma to dosť mrzí, lebo ich nosíme všeho všudy tak max. 1,5 mesiaca....

maly_prcek
8. bře 2010

Tak sem zkoušela tu Anavy - tak jo, zapnem to sice na prostřední, ale má to těžce pod bříškem 🙂 Ale na největší velikost to má cca 1cm pod pupíkem, takže zadek zatím je tam, kde má být 😀 Jinak měříme 68cm, vážíme necelých 8kg...

izabelkak
8. bře 2010

tak sme to poslali naraz🙂)) my máme 6,6 g a 70 cm, takto bude potom asi tým.... a používaš aj tú dodatočnú vkladačku?

angetha
8. bře 2010

My máme taky 68 cm ale asi dlouhou prdelku, dávám jí jen s tou silnější, kratší vkládačkou..jinak by byla supr

angetha
8. bře 2010

Tady je Vendulce necelých 5 měsíců
?body=http://www.facebook.com/photo.php?pid=168526&l=...

maly_prcek
8. bře 2010

Tak zhruba tak nějak ji máme teď taky... Dávám většinou jen dlouhou vkládačku seskládanou dopředu.

izabelkak
8. bře 2010

tak to ja by som tú ružovú už vobec nezapla keby som to naskladala všetko dopredu ☹ stačí ak dám o vrstvu viac doprostred a už má malá ten predok brutálne nízko že to ani neviem poriadne zapnúť, pritom zapíname na prvú patentku ....

maly_prcek
8. bře 2010

Ale co jsem si proklikala ty foto na FB, tak to skoro všechny jednovelikostní jsou už má Vendulka tak ten 1-2cm pod pupík - takže asi máme nějaké nadstandartní děti 🙂

blka
8. bře 2010

Erin, děkuju 😉

erinbrock
8. bře 2010

ahojky potrebuju poradit - dobre vlnacky na noc - mame disany vel. 74 a uz nam jsou male, spime jinak dole jen v ponozkach, uz neoblikam zadne kalhotky...ale stve me na nich trochu ten lem kolem stehynek - tak jestli zkusit koupit nejake jine?? nebo jit znovu do disan... 😲 😉

erinbrock
8. bře 2010

a jeste nekdo tu kdysi kupoval ty Bundle vlnaky s delsima nohavickama - myslim ze z druhe ruky - jak jste spokojeni?? 🙂