Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kkomtesa
14. pro 2011

@kacinenka Ahoj, novorozenecký sklad klasický - vnější 80x80, vnitřní plínku 70x70 dávám na dvakrát složenou a pak přepůlím, na pindíka už překlady nedělám kvůli tomu, aby neměl tak silnou vrstvu pod sebou, když je na bříšku, a je to možná trochu mokřejší, ale nepřijde mi, že by to vadilo. Svrchňáčky máme jedny vlňáčky Babyidea kraťásky, jsou výborné, ale teď po zavedení příkrmů jsem je přestala dávat, teď zase občas dám, když zkoušíme nočník na kakání, a pak mám Imse Vimse, víc mamin tady psalo, že jim dělají na bříšku trochu otlak nebo něco takového, ale my jsme s nimi spokojení.

silente
14. pro 2011

@kacinenka - já na malou měla svrchní PUL od IV a pohoda, akorát jsem točila jen dvoje, takže na druhoče už jsem kupovala teď další (ty IV mi začly provlhat už ke konci látkování malé) - chci zkusit tyhle:
http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23066...

kkomtesa
14. pro 2011

@marketuska Ahoj, to je moc šikovný, takhle brzo, jak Ti to dá vědět? I čůrání?

sussanah
14. pro 2011

@marketuska jeslti muzu poradit, tak jeste moc nerozprodavej. Ono tem mimcum jde bezplenkovka bezvadne, ale to se jeste klidne muze seknout az zacne objevovat svet nekdy v tech 7-8m. Takze byt tebou, tak si vybavu jeste v klidu necham 😉

dlabinecka
15. pro 2011

holky dotaz - jak ošetřit prosakující pulky? někdo prý používá lanolin. jak na to?

andelka
15. pro 2011

@dlabinecka a kde ti prosakují? Mně u nohaviček, už jsou dost jeté. Tak je natírám voskem přímo na to.
http://www.vbavlnce.cz/latkove-plenky/doplnky-k...

dlabinecka
15. pro 2011

@andelka To jo, vosk je dobrej, jenže mi přijde ulet to patlat pořád, vůbec mi to nevydrží ☹

ofelieee
15. pro 2011

holky když zapíráte žlučovym mýdlem, jak přesně to děláte? Mě se ty plíny prostě nekontrolovatelně flekatěj a ztácej ☹ A to jsem teď udělala mega kůru, posbírala jsem postupně všechny čč a vyprala je na 90 s nějakym obyč práškem (jinak peru ve slizu). Já když je pokakanej flek (nebo od jídla, používám je i místo bryndáku, je v tom zabalenej krásně celej) tak to namočím, pomatlám žlučákem a drhnu kartáčkem. Nikdy to ale není do čista, od tý doby, co to není vaječina. NU a pak tam to mýdlo nechám působit a dám to sušit. A pak s ostatníma plínama do pračky, na 60, sliz a ocet. Co vylepšit?

andelka
15. pro 2011

@dlabinecka no jo, mně taky ne, ale jiného asi nic není 😒

@ofelieee já pokakanou plínku osprchuju (pokud tam náhodou není separačka), pomatlám žlučákem, nechám působit, přejedu kartáčkem, přeperu ve vodě a dám do kýble a pak peru, na 60 a někdy na 40. V Lovele. Fleky nevedu, nebo málokdy a napodruhé už nejsou. A to teda kadí v podstatě vaječinu, žádné tuhé bobky, většinou.

zlatouch
15. pro 2011

@ofelieee počkat na léto, sluníčko to vybělí 🙂 Musím říct, že takové drhnutí plíny, než se hodí do pračky by mě dost nebavilo a asi bych brzo přešla na papír...žlučák používam jen když je pokaděná plína (jedu se separačkama, tak ne vždy) a musím to sundat kartáčem, plíny na jídlo mám oddělené ty nejjetější a tam fleky neřešim. Jinde fleky skoro nemám, to spíš na oblečkách, ty peru ne méně. Peru v Persilu, tím to ale být nemusí. To sluníčko ale opravdu zabírá 😉

silente
15. pro 2011

@dlabinecka - na prosakující PUL leda ten vosk, co Ti dávala odkaz @andelka. Jinak leda zahodit a koupit nové ...

ivuska.h
15. pro 2011

@ofelieee Já radím se na fleky vykašlat, je to jen estetická záležitost.

marketuska
15. pro 2011

plinky mi taky flekately - patlat se se žlučákem se mi nechtělo, navíc to moc nepomáhalo :( někdo tu doporučoval perkarbonát a TAED a od té doby, bez předepírek, žlučáku - plenky zářivě bílé 🙂
Malej než kaká tak začne tlačit a předtím jaksi ztuhne, to dělá i před čuráním - přestane blbnout, občas malinko jakoby fňuká. Třeba včera se pokakal do plínky asi po 14dnech, takže ani ten perkarbonát bychom asi nemuseli 🙂

ivuska.h
15. pro 2011

Mě teda nepomáhá ani žlučák... Na vaječinu ano, ale na fleky od starších dětí už ne. Tak na to prostě kašlu, do plíny se kadí, tak proč by měla být bílá jak z reklamu na Persil? 😀

betelgeuzz
15. pro 2011

@ivuska.h co tu ještě děláš? 🙂 Jak to bude s doplňováním zboží po tvým porodu? Chtěla bych vv bambusové S, ale nejsou v nabídce a na webu je, že do Vánoc už se doplňovat nebude.

ivuska.h
15. pro 2011

@betelgeuzz Mám ještě pár dní čas 😀 Po porodu nevím, dílna zas pojede zas po novém roce a to, co se šije tento týden, budu mít do rezervy. Takže snad třeba druhý týden v lednu bych mohla něco vložit, ale fakt to teď nedokážu odhadnout, všechno záleží na tom, jak se vzpamatuju po porodu a jak budou probíhat následující dny.

boudova
15. pro 2011

@ivuska.h Taky mám vyhlídnuté vv bambus S 🙂 ale rodím až v únoru - tak času dost

ofelieee
15. pro 2011

čekání na léto se mi líbí 🙂 koukám, že ten perkarbonát a TAED jsou docela sajrajty... jo tožto já se na to klidně vybodnu, budu teda ráda, když mi aspoň některý vydržej, třeba maminka ty flekatiny na Kubův zadek nerada vidí... ale mate mě, že na to, že jsem v podstatě všechny plíny nakoupila z druhý ruky, a fleky na nich nebyly (je teda fakt, že mě na kalhotovkách většinou taky nezůstanou...) nu a navíc nejde vlastně jen o plíny, třeba teď jsem od Kuby na bílý tričko schytala pěknou šavli s dýní 😅

romcovaklarka
15. pro 2011

@ofelieee Já s pokakané plenky smeju, co smýt jde, pak to popatlám žlučákem a normálně to vrznu do kýblu s plenkama, pak je všechny vyperu na 60 ve slizu a ocet jako aviváž, a fleky slezou... Tak nevím 😅 Resp. napřed jsem to dělala se vším, teď už jsem zlenivěla a u čč se už neobtěžuju, fleky mi nevaděj, ale u anavy je mi to líto, tak žlučákuju 😀

baronek
15. pro 2011

@ofelieee taky jsem nakoupila z druhý ruky a plenky flekatý nebyly a u mně jsou .... a už mám flekatý i jedny svrchní kalhotky, nevím, jak se mi to povedlo 😝

ofelieee
15. pro 2011

🙂 no jo tak je to fakt asi hlavně o tom materiálu čč... protože i co mám čč LUX tak jsou na tom myslim trochu líp. Tak dobře kašlu na to. Jen jsem chtěla pro to udělat něco, co můžu... vlastně mě to ani moc neva... díky holky!

herminka
15. pro 2011

@ofelieee Já namatlám žlučákem, chvíli podrhnu a pak chvilku vymývám pod tekoucí vodou, dokud neteče skoro čistá. Vím, že spotřebuju dost vody, ale jsem trochu ujetá na fleky 😅 Nevím teda, jestli to neděláš stejně.

helulela
15. pro 2011

@ofelieee z vaječiny fleky nemám, od Víti jo. Kalhotovky ok, ale čč a prefoldy nejsou zrovna na výstavu. Ze začátku mi to vadilo, teď už to neřeším, musela bych se zbláznit. Jak píše Iva, je to přece plína 🙂

maly_prcek
16. pro 2011

Ad fleky, fakt nejlíp nerěšit... Mně třeba druhé dítě vyléčilo opravdu velmi rychle... 😀

baronek
18. pro 2011

@maly_prcek a mně vyléčilo už to první 😝 😀 žlučové mýdlo nepomáhá, tak to vzdávám a zkusím namočit do vanishe, ale to bude poslední pokus 🙂

silente
18. pro 2011

Fleky na čč jsem neřešila nikdy 😀

noone
19. pro 2011

Ahoj! Strasne dlouho jsem tu nebyla, nevim jestli sem jeste chodi nekdo kdo si na me vzpomene 😅 . Ale to je nepodstatne. Rada bych dokoupila nejake plinky a chtela bych neco noveho, takze prosim, jestli mi muzete dat recenze na:
svrchnaky blueberry/weehuggers
plinky la petite prairie, vsechny - i ta nocni, mate nekdo? opravdu se da pouzit jako nocni?
tots bots easyfit

a dale jestli jsou nejake novinky v oblasti nocnich plen - u jakoba jsme jeli bamboo extra a BL bambusy, ale chtela bych neco noveho... 🙂

helulela
19. pro 2011

@noone Jasně, že pamatujeme, podle profilovky určitě. A pak mám dojem, že máš pod palcem slovinský látkovkový trh, nepletu se? 😉 Poreferuju ráda, ale všechno jen teoreticky, plínkovou výbavu máme momentálně kompletní 😢
Svrchní blueberry si holky moc chválí, na plínky narovno i na kalhotovky. O ostatních nic moc nevím.
Noční plíny - já dávám ráda BBH z bmb flauše, ale to není žádná novinka. BL má teď taky nějaké z bambusového flauše, ale někde jsem četla, že s BBH se to nedá srovnat. A pak Anavy jsou teď nové noční, prý super výdržné.

noone
19. pro 2011

@helulela dobra pamet! 😀
co se obchodu tyce, snazim se, ale uz ani nepridavam zadne novinky, zensky tu jsou liny jak vsi, stav latkarek se porad drzi tak kolem toho 1% ☹. nejvic se prodavaji pop-in a gro-via, ostatni zriiiidka 😒.
diky za nazor na plinky. moc nechapu rozdil mezi kalhotkama blueberry a weehugger, teda az na to ze jedny jsou jednovelikostni a jedny dvouvelikostni... a ze je mezi nima dost rozdil v cene... jinak je to stejny vyrobce, stejny design, stejne potisky... tak nevim...
BBH jsem chtela poridit uz na jakoba, ale nesehnala jsem... i ted jsem koukala a nikde nic... ☹
jdu si najit info o tech anavy 🙂

helulela
19. pro 2011

@noone mně tyhle dvě značky dost splývají dohromady, nikdy jsem to moc nezkoumala, třeba to tu někdo osvětlí. Po BBH se země slehla, už jsme je tu sháněli asi před měsícem a nikde nenašli, jen na bazaru se občas objeví. Asi chystají něco nového... Anavy určitě prohlídni, třeba by ve Slovinsku zabodovaly. Docela by mě zajímalo, jaké je procento látkařek u nás. Co se týká značek, pop-in a gro-via jedničky určitě nebudou. Čím to je, že se to tak liší?