Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lemuritto
3. čer 2012

Ahoj holky, zaznamenala jsem, že je v ČB nějaký obchod s plínama..Řekly byste mi prosím kde? Jedu tam na utz, tak bych se zašla kouknout a osahat ( a něco koupit, zajisté 🙂 )..Díky moc!! Jo jinak, jaké jsou HP Pastelka? Je to dobré? Přemýšlím, že bych pár kousků na vyzkoušení vzala, teda asi až bude mimino větší..Díky moc!!

dandelion
3. čer 2012

@lemuritto nám je 8 týdnů a pastelky občas dávám.. hlavně do kočárku.. jinak jedem na novoskladu, to je ale srdeční záležitost.. prostě mám ráda čč 🙂) ale pastelky docela fajn.. teď chci zkusit popoliny a anavku.. 🙂 to bude asi zase jiná kategorie, ale pastelky jsem koupila za super cenu, takže jsem spokojená.. ale nový bych je asi nekoupila.. ale mám celkem ráda vkládačky HD a Pulky 🙂

dandelion
3. čer 2012

@katyxq jak je to s těma fleesákama? neprovlhnou? já se toho pořád nějak bojím.. :D 😅

katyxq
3. čer 2012

@dandelion Nám neprolhají - ale taky dodávám, že v nich má mokrou plínu nejvýš pár minut.

tymothy
3. čer 2012

@lemuritto Je kousek od Igy, naproti Gomelu. Je to rohový barák na křižovatce Fráni Šrámka a Pražské. Pošlu ti do IP odkaz na stránky, je tam i mapka.

lemuritto
3. čer 2012

@tymothy Děkuji moc! Já to nenajdu, šak su z Moravy 😀 Ale manžel v ČB chodil do školy, tak bude vědět a strategicky chci, aby tam šel se mnou a též si na ty krásné materiály šáhnul 😀

dandelion
3. čer 2012

@katyxq když nám to čůrání nějak moc nejde.. :/ vysadím na nočník, ona se krásně a hodně vyčůrá, zabalím, nakojím a když vysadím po kojení, tak už je počůraná, aniž bych to zaregistrovala.. leda jí do nich balit na spaní, to většinou nečůrá.. no uvidím..

janistr
3. čer 2012

@dandelion Nám teda fleesáčky trošku provlhají, ale nic tragického. Dávám je na doma, kde mi to nevadí, ven si netroufnu.

mahafi
3. čer 2012

@dandelion mám anavy fleesáky a dobrý, nám neprovlhají 🙂. jen malé seděly až někdy ve 4 měsících.., ale teď úplně v pohodě a jsem spokojená 🙂.

@lemuritto pastelka je geniální plína tvarem, ale savost nic moc.. pro malý mimi to je v pohodě, teď jí dávám, když vím, žee v plíně nebude dlouho (ne ven) nebo do toho dám vkládačku a taky dobrý 🙂

janakkk
3. čer 2012

@lemuritto já už bych taky asi Pastelky znova nekupovala....

dandelion
3. čer 2012

@mahafi @janakkk a které kalhotovky by ste koupili? 🙂 Máte někdo Popoliny? Má cenu je zkoušet, nebo radši rovnou do Anavy :D

betelgeuzz
3. čer 2012

@dandelion flisáky nám provlhnou vyjímečně, když delší dobu nepřebalím.
@lemuritto souhlasím s @mahafi, pastelka má super tvar, ale není nijak extra savá. Později jsem ji musela vycpávat, samotná by byla na chvíli. Mám pocit, že na fleru někdo šil plenku stejného střihu, ale z jiného materiálu, ta by mohla být super.
@dandelion mám popoliny ze sady duha, nevím, které jejich plence to přesně odpovídá. Řekla bych, že je z těch horších. savost asi jak pastelka, ale je strašně široká mezi nohama. Na pohybující se dítko jsem dávala na spaní, jinak by dost omezovala.

mahafi
3. čer 2012

@dandelion já bych asi snad už neexperimentovala a vzala rovnou anavky.. i když vlastně jo, ráda bych zkusila tu bamboolik od sussanah (doufám, že nekomolím přezdívku, kdyžtak se omlouvám 🙂 ).

dandelion
3. čer 2012

@mahafi @betelgeuzz díky.. tak půjdu rovnou do anavek 🙂)

ivuska.h
3. čer 2012

@tymothy Paní Kubaňová od nás párkrát brala, ale teď už dýl ne... Jinak v ČB opravdu nikam nedodáváme, leda Praha, tam na několika místech, ale to je trochu z ruky ☹

betelgeuzz
3. čer 2012

@dandelion kdybych pořizovala novou výbavu, tak bych uvažovala o anavy (ty mám vyzkoušené), dále o merinostar, bamboolik a tady na MK taky některé holky šijou, tak třeba něco od nich.

dandelion
3. čer 2012

@betelgeuzz já jsem teď max spokojená s novoskladem.. ale nestačí na noc.. tak chci na noc kalhotovku.. už jsem pochopila že pastelka nic moc savá.. 🙂 a k vycpání je moc velká sama o sobě.. tož budou anavky 🙂

betelgeuzz
3. čer 2012

@dandelion já jsem taky milovník čč 🙂 nejdřív novosklad, teĎ už dávám na rovno. Ale na noc a na procházku jsem dávala a dávám kalhotovky. U starší jsem měla asi 7 kalhotovek, 3 na noc a 4 na procházky. Píšu asi trochu zmateně, protože částečně vycházím ze zkušenosti se starší, s mladší ještě nemám stejný systém, na noc dávám kalhotovku a na procházky mi stačí ta čč.

mahafi
3. čer 2012

@dandelion jo, jak to teď napsala @betelgeuzz, merinostar mám taky a jsou taky super (mám ty na snapku).. jinak jsem taky dávala většinu času čč, kalhotovky jen na noc nebo na ven.. až do minulýho týdne, kdy jsem si odrovnala nohu ☹ (ne, nepřebaluju nohou 😀, ale ve stoje to v ortéze nedávám a v kleku to taky bolí, tak nepřebaluju tak často (fňuk) a musím jít cestou nejmenšího odporu a u odlézajícího dítka jsem se sníženou pohyblivostí novosklad už nenabalila 😀.. a tak dávám kalhotovky už i na doma).

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
silente
3. čer 2012

@sussanah - co to vidím ... jsem tu nějakou dobu nebyla a koukám, že další zdatná obchodnice. Prosím si odkázek na web 😉

My jinak jedeme novosklad, kalhotovky a navrch svrchňáčky všeho druhu. Baví mě to střídání.

Pop

silente
3. čer 2012

@sussanah - co to vidím ... jsem tu nějakou dobu nebyla a koukám, že další zdatná obchodnice. Prosím si odkázek na web 😉

My jinak jedeme novosklad, kalhotovky a navrch svrchňáčky všeho druhu. Baví mě to střídání.

A co jsem zkoušela naposledy:

Pop-in
- na novoška žádný šlágr. Jak svrchňáky víceméně naprd. Nepochopila jsem ten materiál, co kryje uvnitř ty patentky na připínání vkládaček 😕 Uvidíme, jak to s nimi půjde dál. Savost normoš.

PUL Nature Babies na SZ
http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie110815/detai... (kupovala jsem ale jinde)
- jsou vícevelikostní, na novoška nejprve dobré, ale pak se začne ohýbat SZ a škrábe na bříšku. Celkově spíš igelitový pocit. Po jedné vaječinové nehodě stále ještě žluté stopy na zadečkové části.
Ve srovnání s IV absolutní propadák 😝

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
silente
3. čer 2012

@sussanah - vypadají moc hezky! Máš nějakou fotku vnitřku a kolem nožiček?

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ivuska.h
3. čer 2012

-

ivuska.h
3. čer 2012

@ivuska.h hernajs, nějak mi to tu blbne...

silente
3. čer 2012

@sussanah - popis jsem četla. Chtěla jsem vidět způsob poskládání vnitřností + zachycování kolem nožiček 🙂
http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23122...
takový ten obrázek aspoň 🙂

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ladida.l
3. čer 2012

Milé kolegyně, po dlouhodobém testování jsem zjistila, že Tomášův atopický ekzém se nemá rád s látkovými plenami, tak se s nimi s těžkým srdcem loučím. Prodávám nasyslené zásoby. Ozvěte se, kdyby se Vám něco líbilo. Lenka
https://www.modrykonik.cz/bazar/prodejce/ladida...