Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivca_doubek
25. čer 2012

@kristyn.g Ahojky, my používáme AIO s kapsou - celkem rychle schnou, Kubíček je v nich od 7mi týdnů a jsme s nimi moc spokojení. Neprotékají nám (pokud samozřejmě nezapomenu přebalit po nějakých cca. 2 - 3 hodinách 😀), jsou celkem tenké. Na klasické čtvrercovky bych taky neměla, přijde mi to strašně složité na skládání - i když asi není, ale nějak jsem z toho měla strach a tak jsem je ani nepořizovala. Jinak mám podobné jako jsou Sweet Monkey, ale podstatně levnější 😀

elaaa
25. čer 2012

@madlisek Tak plína se sice nehla (nasála, co měla), ale celé se to kroutilo. No za mě prostě na čč ne. Na kalhotovky ano.

rebelie
25. čer 2012

@madlisek NA čtvercovky na rovno jsou bezkonkurenční ImseVimse - B. má 8,7kg a na čč na rovno mu je ještě Sko, ale Mko už taky používáme...

betysek
25. čer 2012

Ahoj holky, tak už jsme s Julčou týden doma z porodnice a zvládáme látkovat na plno celý týden. 20 hnusek - jako zbytek z porodnice se nám válí v koutě. 😉 Dětská doktorka valila oči, prý dítě ve čč už dlouho neviděla. Občas prý vidí nějaké kalhotovky, ale maminy prý u toho dlouho nevydrží. Což teprve až Julče dám obrázkové Anavy. 😉 Je fakt, že za exota už jsem byla v porodnici, když jsem se po vyšetření kyčlí (prý má IIa), chtěla zeptat, kolik jako mám dávat čč na široko, když tam nebude hnuska. Na ortopedii mě ani nepustili ke slovu, sestra z novorozeneckého všechny zahlušila, že se nemají na nic ptát, že spěcháme ještě na vyšetření ledvin a že ona nám pak všechno řekne. Když jsem se jí pak ptala, kolik jako že mám dát čč na třetiny, když budu jen látkovat, tak vypadala hodně zaskočeně. A že prý 4, tak jsem na ni vyvalila oči, jestli si jako myslí, že jedna hnuska je za 2 čč, pak slevila na 3. No, ve finále jsem dávala 2čč. Což mě po 3 dnech přestalo bavit, protožejsem viděla, že chudák nemůže pohnout nožkama. Pak jsem si uvědomila, že vlastně Eli taky neměla kyčle úplně v pořádku a ortoped nám řekl, že nejdůležitější je, aby mohla volně kopat nožkama, že se to srovná samo. Hlavně prý žádná úzká bodyčka. A 5 měsících měla kyčle ukázkové. Tak u nás po 3 dnech skončilo široké balení a Julča vypadá mnohem spokojeněji. Je fakt, že jak se tu před pár dny řešil novosklad a kyčle, že mi taky připadá, že v tom novoskladu má omezenější pohyblivost nožek v kyčlích, tak že dáváme čč na rovno. Což znamená vaječinu na PULkách, ale začínáme zkoušet BKM, tak uvidíme. 😉

mmiirrkkaa
25. čer 2012

Holky máte některá zkušenost s TB Bamboozle Onesize ohledně savosti a tak?

janinek
25. čer 2012

@mmiirrkkaa Ja zkusenost nemam jeste zadnou, jen mam pocit, ze to neni one size, ale size 1 a size 2, takze ne jako ta univerzalni. Minimalne ty nove, nevim, jestli treba predchozi generace byly jinak. Jinak na netu si je chvalily docela dost. V UK ale jako bambusky nejvic leti Little Lamb.

mmiirrkkaa
25. čer 2012

@janinek Já vím, ale ta vel.2 bývá uváděna jako OneSize 🙂 Jinak díky za postřehy, Já mám od TB FlexiTot a spokojenost 🙂 Jenže teď dělají Bamboozle v různých barvách a znáš to - svrbí mě prsty. Jen nevím, jestli je "nutné" další utrácení 🙂

janinek
25. čer 2012

@mmiirrkkaa No koho nesvrbi, ze 🙂

Ja mam ty zakladni, prirodni nebo co to je za barvu. LL mam take stejne barvy, barevnejsi mam EasyFit atd. A rikam si, jak nesmim ted nic uz kupovat do porodu, tak snad vydrzim. jedine vymenit ci prodat easyfit, tech mam dost. Tak v tom pripad ebych jako mohla novy kousek, ale jinak ne-e.

rebelie
25. čer 2012

@maja.xx @mahafi Já teda vlňáky peru v prostředku na vlnu (mám něco z mýdlových ořechů, značka Yellow and Blue - je levnější než ostatní), a pak dávám lanolin na impregnaci (normálně z lékárny, rozdělávám si sama). Vlněná body peru tím samým prostředkem a nic víc (možná by časem chtěly tu lanolinovou kůru, ale zatím to asi takhle stačí).
@kristyn.g S pokaděnýma plínama je to prostě někdy veselé a člověk improvizuje a snaží se na místě zachránit co se dá, ale s jednorázovkama to není o moc lepší (tam zase mnohem častěji řešíš, jak z dítěte svléct pokaděný body, když se musí převlíct přes hlavu apod.).
@madlisek Nebo toto - ale to vychází super draze - http://ekozahrada.blog.cz/1205/treningove-kalho... Ale myslím, že ty ImseVimse splňujou, to co chceš.
@betysek Gratuluji k miminku i k úspěšnému látkování. Moc mě Tvůj příspěvek potěšil - vypadá to, že si s látkou rozumíte a že vás to baví, což je fajn. A zaráží mě, jak je to možné, že stále tolik doktorů nemá s látkou zkušenosti... Add široké balení - u nás vývoj dost podobný (s tím, že jednu chvíli jsme teda dávali takové ty Morávkovy ortopedické kalhotky, což mi přišlo nejpohodlnější, nejmíň objemné široké balení - ale my měli nález krapet horší).

janinek
25. čer 2012

@betysek Take rada ctu, jak ti to jde, naplnuje me to optimismem.

helulela
25. čer 2012

@betysek moc hezké čtení 🙂
@rebelie mě to s doktory a látkovkami ani nepřekvapuje, prostě to není v centru jejich zájmu. Ti zvědavější si o látkovkách možná najdou něco na internetu, ale až potom, co je uvidí na svých malých pacientech. I když aspoň ortopedi by se nad nimi trochu zastavit mohli.

ivuska.h
25. čer 2012

@betysek Naše Jůla měla taky IIa, široké balení jsem dávala asi týden a jen na noc, byla vždycky dost pohyblivá a stejně si to hned sežvýkala mezi nohy, jedině v tu noc jí to jakš takš drželo tvar... Na poslední kontrole už kyčle měla v pořádku a byli jsme propuštěni z péče ortopeda. Taky jsem se dočetla, že u těchto hraničních stavů je hlavní ta pohyblivost.

rebelie
25. čer 2012

@helulela Já to na jednu stranu chápu, plínky nejsou to ne, ale pak nechápu 2 věci - jednak proč nad tím vynášej rychlé soudy, když o tom většinou nic nevědí a druhak by mě zajímalo co teda v centru jejich zájmu je, čemu fakt rozumí, v čem se na ně mohu spolehnout - fakt je nechci házet do jednoho pytle, ale když občas člověk slyší doporučení ohledně příkrmů, tak to taky není valný atd.

kristyn.g
25. čer 2012

@ivca_doubek to je super a jakou značku používáte?

zuzu_elen_richard
25. čer 2012

@ivca_doubek Ahojky, a jaké podobné sweetmonkey máte?

janakkk
25. čer 2012

@rebelie já teda v 9kg M ImseVimse pomalu vyřazuju 😀 😀

janistr
25. čer 2012

@rebelie Taky občas z názorů některých pediatrů kvetu. A nejsou to jen plíny a příkrmy, dost často mě zaráží třeba i přístup k psychomotorickému vývoji.

ivca_doubek
25. čer 2012

@kristyn.g @zuzu_elen_richard Máme ALVA BABY, myslím že u nás se asi ani neprodávají, mám je od paní z e-bay, nechávala mi je ještě trošku levněji než je na ofic. stránkách: http://www.alvababy.com/Supply-baby-cloth-diape.... Vyrábějí se někde v Číně myslím, a mají stejné vzory a v podstatě stejný střih jako Sweet Monkey, takže podobnost asi není čistě náhodná...😀. Jasně že to asi nebudou tak kvalitní materiály jako u "značkových" plen, ale my s nimi za cca. 8 měsíců používání neměli jediný problém. Jsou krásně měkoučké a moc příjemné i po cca. 120 vypráních, které už u nás mají na kontě 😀. Říkám si že pořád lepší než jednorázovky...

kristyn.g
25. čer 2012

@ivca_doubek páni, koukám na tu cenu 😀 jen bych se bála aby to nebylo zdraví škodlivé, ale když s tím máš zkušenost dobrou 😀 ale nevím jak by to bylo s poštovným a tak... když se přičte daň a clo, tak to vyjde o dost dráž ☹

rebelie
25. čer 2012

@janakkk Tak my je taky budeme pomalu vyřazovat, já psala, že mám i Mkový... ale Ska na tu 1čč stačí... Je to právě s 8kg blbý, že Ska pomalu dosluhují a Mka na tu čč jsou ještě větší... mluvím tedy o vlňáčcích, PULky IV už v Mku pořizovat nebudu.

madlisek
25. čer 2012

@elaaa Moc ti děkuju za nafocení a reference! Asi to pro nás tedy opravdu nebude ono.

@rebelie Děkuju, koukala jsem na ně a jsou mezi horkými favority 🙂 Ale asi teda už ty M, viď? Nevím teda, jak moc jsou si velikostně podobné s pulkama, ale tam máme S a už z nich téměř vyrostla.

rebelie
25. čer 2012

@madlisek Je to docela podobné, já teda už PULky IV moc nedávám, ale můžu poměřit, B. má zrovna na sobě ty Ska, na tu 1čč dobrý, ale je otázka, jak rychle bude dál tloustnout a jak se mu budou měnit proporce, což nedhadnu. A mám je ráda taky proto, že nejsou tahací (že to není vlněný úplet, ale sukno), což mi na tu čč přijde fajn (mám ještě vlňáky Anavy, ale to je fakt spíš na kalhotovku, i když čtvercovku taky zvládnou).

janakkk
25. čer 2012

@rebelie mě ale přijde, že M jsou malý a dávám už L 😉 😉 ale PUL teda(promin,nepostřehla jsem, že mluvíš o vlňáčcích) 😀

helulela
25. čer 2012

@rebelie to mě taky štve, když doktor řekne něco proti látkovkám, co není pravda a lidi se toho pak chytnou, "protože to říkal doktor". A to "v čem se na ně může člověk spolehnout" bych trochu otočila na "jak najít takového, na kterého se člověk může spolehnout" 😉

zuzu_elen_richard
25. čer 2012

@ivca_doubek já jsem do dneška nepochopila co je to ten e-bay... a jdou tedy nějak koupit?

zuzu_elen_richard
25. čer 2012

Mám trošku jiný problém Ríša ta mrskající se žížala již nelze při vší snaze zamotat do novoskladu a to už si vůbec nedoedu představit jak to s tím přebalováním půjde dál 😀 Předpokládám že ideální bude kapsovka, těch mám ale málo, strkat na něj vrsty a pak zapínat když to edrží pohromadě je takřka nadlidský úkol. Druhý problémek s kterým se odjakživa potýkáme že máme útlé tělíčko i nožky, jiné miminka průměrné a baculatější nemají kolem nožiček porblém, ale jka plenku trošku vycpu u nožek se to vypruží a je tam díra jako vrata, takže leda méně vycpat, více v pase utáhnout zase nelze jelikož je pak příliš všude poutahovaný a otlačený...uááá

rebelie
25. čer 2012

@helulela Hm, nebo tak... asi jako hledat jehlu v kupce sena... Popravdě třeba s těmi látkovkami od doktora moc rad a doporučení nečekám, stačil by mi osobní názor, kdyby byl prezentovaný jako osobní - jenže ono je to možná taky o lidech a o tom, jak lékaře vnímají, takové to "řekl to pan doktor", to si děláme do velké míry sami

ivca_doubek
26. čer 2012

@zuzu_elen_richard e-bay je americké Aukro 😀. Nakupuješ jako u nás na Aukru, jen musíš většinou předem kontaktovat prodejce zda je ochoten poslat zboží k nám.

perca
26. čer 2012

ahoj holky, chtěla bych vás poprosit o radu. chtěla bych zkusit látkovat, syn má 10 měsíců a cca 9,5 kg. poradíte mi prosím čeho a kolik nakoupit? mám to opravdu jen na zkoušku, chtěla jsme začít už dřív, ale nedostala jsem se k tomu 🙂 za každou radu budu vděčná!

betelgeuzz
26. čer 2012

@perca Jestli to chceš na zkoušku, tak bych vzala kalhotkové plenky anavy tak 3 - 5 ks a na to PUL kalhotky, třeba thirsties nebo BL fix. Ty anavy klidně z bazárku, u PULek jsem na to opatrná, často se opotřebují sucháče a v těchto velikostech jsou už používané delší dobu.