Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
29. čer 2012

@maly_prcek Mně právě taky přijdou geniální v tom, že zhrubnou jenom tak decentně.. je rozdíl mezi novou a opranou, to joo, ale ne nijak příšerný.. 🙂.

rebelie
29. čer 2012

@dandelion Tobě Štěpi nevstává? Uááá, to se nám ještě asi nestalo, že bych v noci několikrát nekojila... ale i tak čůrá B. v noci minimálně, všechny dávky (2-3 fakt vydatné) pustí až nad ránem (mezi 5:30-7:30), a to je pak plína fakt durch (pokud to nejde do nočníku).
@kikulka1 Já dávám Anavy kalhotovky na noc, ev. na delší cesty, kdy nemůžu přebalit. Přes den se snažím přabalovat po každém čůrání (nebo nejlépe chytat do nočníku), a na je zbytečné používat kalhotovky, 1čč na dvanáctiny to jistí.
@madlisek Snad vám ty IV vlňáky budou vyhovovat.
A přidávám se s gratulacemi k narozeným miminkům!

dandelion
29. čer 2012

@rebelie no nevstava.. Dneska spinkala od 22:15 do 5:45 pak si cucla, a vycurala a vykakala na nocnicek a Anavka sucha. Pak je teda hodinku vzhuru a spi do ted.. Zacala si ale dost vymyslet. Chce prso pred i po spani a ja "rozumna" matka ji vyhovuju 🙂 zavislacek muj 🙂

rebelie
29. čer 2012

@dandelion Tak jestli spí takhle dlouho, tak se skoro nedivím, že chce prso před i po 😀 😀 😀 Je pravda, že si matně pamatuju, že jsme měli jednu krátkou dobu, kdy plínka byla celou noc suchá, i když se kojil...
@madlisek Ještě mě napadlo asi nejlevnější a nejvzdušnější řešení - čč nebo vkládačka + vlněný obdelník do nějakejch spodních kalhotek http://www.branakdetem.cz/vlneny-obdelnik.htm - nestačilo by vám to?

luci81
29. čer 2012

Ahoj,sice pozdě až při druhém dítěti,ale uvažuji o látkových plenkách.Prosím zkušené o radu,nejspíš jich časem bude i víc 😅 Jednovelikostní svrchňáčky,nebo AIO plenky-jak dlohu asi vydrží?Myslím tím než začnou časem propouštět-nebo nezačnou?Nebo je lepší kupovat postupně velikosti jak mimčo roste?Zatím moc děkuju 🙂

medakote
29. čer 2012

Tak zas po nějaké době... Děkuju za povzbuzení k BKM. Už se mi dvakrát povedlo chytit do umyvadla, jednou "omylem" při mytí prdelky po obřím kakoši a jednou cíleně. Ale je to vyjímka, nevysazuju moc, protože jinak většina pokusů marná, signály nepoznám a přebaluju většinou když začne mrmlat- tj právě se vyčůral...
Asi před čtrnácti dny jsem už zkusila jednovelikostní AIo, co mám a usoudila jsem, že nutně potřebuju další 🙂
Mám Anavy easy a Totsbots, obě jsou parádní, tak od obou pořizuju ještě jednu 🙂 Přihodila jsem jedny krásný kalhotovky, nějaké svrchňáky a separačky... No prostě jsem provětrala peněženku . Začínám mít pocit, že jestli to takhle půjde dál, tak asi moc neušetřím 😀
Ale AIO jsou moc pohodlné. Kdybych neměla zásobu starých čtvercovek a chtěla se finančně víc "rozšoupnout", tak asi jdu kompletně do nich 🙂

betysek
29. čer 2012

Ahojky, tak jsme po 10 dnech látkování museli přejít dočasně na hnusky. PULky nám strhly strup na pupíčku a začalo nám to krvácet. Tak jsme už třetí den na hnuskách a je to fakt příšerné. Každý den máme minimálně dvakrát vaječinu na oblečení, tak že ve finále peru stejně často, jako jsem prala při látkování. Děs běs. Naštěstí to vypadá, že pupík se lepší a zítra snad už zase začneme látkovat. Občas zkoušíme i BKM, ale moc se nám nedaří, hlavně kvůli tomu, že nestihnu dorazit k Julče hned po probuzení. Ono je to se 4 letým prďolou za zády moc nejde. ..

dandelion
29. čer 2012

@rebelie no to jsem řekla asi blbě..ona chce prso i přes den.. prostě se ududat před spaním a po spaní se asi potřebuje najíst.. někdy má pauzu mezi kojením jenom půl hoďky! jindy hodinu (myslím od konce k začátku) prostě si začala pěkně vymýšlet.. teď mi vřištěla v kočárku, vyhazujíc po dvou vteřinách dudel viditelně chtěla spát a chtěla prso.. ukřičela se chuděrka, než jsem doběhla domu, tak usnula :/ teď spinká v postýlce.. páč v kočárku by se uvařila.. máme nádherný chládek v ložnici ;)
@medakote nevzdávej se 🙂 bude líp 🙂 a bude i hůř.. 🙂 nám se teď tři dny zase daří (resp. jen jedna pokaděná hnuska - resp. hnuska skoro čistá a komplet pokaděný záda :D) a to jsme zrovna byly na návštěvě :D :D :D BKM není žádná věda.. zkus vysazovat ráno po probuzení/kojení ;) ;) určo se sehrajete.. já taky zatím signály nepoznám, jen někdy.. někdy mi přijde že štěpi ani nevysílá.. tak časuju.. 🙂 a úspěšně 🙂

dandelion
29. čer 2012

@betysek nic vám neuteče ;) ;) ;) a obdivuju vás kdo BKM s dvěma dětma.. já mám co dělat sama se sebou a stíhat Štěpánku :D :D :D

zlilly
29. čer 2012

@dandelion máte tříměsíční růstovej spurt. to se srovná.

dandelion
29. čer 2012

@zlilly nemyslím si že je to spurt.. páč před spaním u prsa jen podudává.. ale nemám to srdce jí to prso vzít :/

helulela
29. čer 2012

@luci81 ahoj, nikdy není pozdě 😉 Těžká otázka - já používám PULky i AIO už na druhé dítě a neprotékají zatím žádné. AIO dávám jen nárazově, nevím, jak by vydržely při každodenním používání. PULky určitě vydrží dýl, protože je nepereš po každém použití. Na některých mi už ale dosloužily suché zipy. Abych je šetřila, peru na 40 st., na 60 st. jen pokakané.
AIO mám radši jednovelikostní, vícevelikostní se při našem používání nevyplatí. Svrchňáčky radši jednotlivé velikosti, líp sedí.

dandelion
29. čer 2012

Holky co máte Anavy Pulky... Spokojenost? 🙂)

boudova
29. čer 2012

@dandelion maximální!!!! jo a balík dneska odešel 😉

dandelion
29. čer 2012

@boudova super 🙂) a super :P 🙂 těším se těším 🙂)

maly_prcek
29. čer 2012

@madlisek My na léto rádi zavazovačku + vlněný obdelník (dá se použít i flísový obdelník, pokud už dítko furt nesedí) + plína narovno... A na chodící dítko jsem dávala i anavy kalhotkovku jen tak bez ničeho, když bylo léto... Šáhneš a když je počůraná, tak vyměníš, než si na to sedne...

maly_prcek
29. čer 2012

@luci81 AIO plenky klidně jednovelikostní (u nás oblíbené Bum Genius kapsovka a Anavy easy), svrchňáčky radši vícevelikostní nebo aspoň dvojvelikostní (má je např. Thirsties - Douwrap) a nekupovat do zásoby, ale radši podle toho, co se vám osvědčí... Svrchňáčky musí hezky sednout, takže jiné budou vyhovovat buclatému dítku, jiné vytáhlému hubenému, jiné jsou potřeba na plínky narovno, jiné na vycpanou kalhotkovou plínu...
U nás jsme jeli na malé miminko PULky (Thirsties Duowrap, u Davídka IV soft) a flísáčky (Anavy a doma šité), od cca 5m přecházíme na vlnu a flísáčky.
Jediné jednovelikostní, které podle mého za to stojí jsou Blueberry - http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/kalhotky... Mimochodem jedny dvakrát prané Dinoušové na sucháč bych tu měla na prodej, máme toho děsně moc a PULky moc nejedem, cena 290kč + pošta (kdybyste někdo chtěl..., furt se nemůžu dokopat a naházet to na mmb 🙂 )
Mně se osvědčilo mít dvoje kalhotky které točíš a pak jedny až dvoje jednovelikostní, které jsou do zásoby pro jistotu.

Jinak i já jedu AIO u druhého dítka v pohodě, používám teda taky docela příležitostně (doktorky, návštěvy, pro hlídače...) a taky peru spíš na 40st.

leeena_4
29. čer 2012

Ahoj holky, tak se taky chystám látkovat a pomalu vymýšlím složení konkrétní výbavy.
Budu ráda za radu: Máte někdo zkušenosti s PUL svrchňáčky Baby Lucy Fix? Děkuju moc.

katyxq
29. čer 2012

@dandelion Anavy PULky budu teprv zkoušet 😉.

dandelion
29. čer 2012

@leeena_4 ahoj leničko 🙂 Baby Lucy Fix mám dvoje v Sku (zrovna prodávám) moc ráda je nemám.. dávám je malý jako nouzovku, když mám Imse Vimse i Haipa Daipa pokakaný 🙂) za mě mám nejraději Haipa Daipa.. jsou měkkoučký a prostě super 🙂) nemám z nich igelitovej pocit.. a teď chci kupovat právě Anavy Pulky 🙂)

mmiirrkkaa
29. čer 2012

@leeena_4 Já je měla v XS, S a M a za mě spokojenost. Pak jsem měla na mimoše Thirsties a Haipu. Je pravda, že BabyLucy jsou ve srovnání s tamtěma více igelitovaé. Ale dobře seděly a službu udělaly.

betelgeuzz
29. čer 2012

@leeena_4 já je mám taky ráda. Na první jsem měla ještě starou verzi, ty byly hodně tuhé a sucháče nešly přes sebe. Ale zase byly za výbornou cenu, spíš jsem je měla jako náhradní. Teď jsem na druhou koupila verzi 2012, sucháče jdou přes sebe, materiál je měkčí, příjdou mi téměř stejné jako thirsties, ale levnější. Určitě bych na tvém místě jedny na vyzkoušení vzala a uvidíš. Haipa Daipa jsem naopak neměla ráda, dala jsem je párkrát a prodala.

madlisek
29. čer 2012

@rebelie @maly_prcek Děkuju 🙂 Vypadá to, že budu mít ty IV buď půjčené nebo z druhé ruky koupené, to by pro nás asi bylo nejlepší, prodyšné, ale pořád dostatečně bezpečné a hlavně snadno svlečené a oblečené 🙂 Manipulace se zavazovačkou mě od počátku děsila i na ležícím a spolupracujícím mimču, teď přebaluju za pochodu, tak si ani neumím představit, jak bych to vázala 😅 Ale ty kalhotkové Anavy jsou rozumné 🙂 Kalhotkových plín mám jen pár a bez svrchňáků je na doma občas dávám. A až zase budou naskladněné nějaké nové anavky na sucháč, tak se na ně nejspíš vrhnu 🙂

bamboolik
29. čer 2012

@leeena_4 BL jsou trochu igelitové, ale za tu cenu to není špatné. Měla jsem je jako záložní, vždy udržely vše na místě, jen asi nebudou patřit k nejvzdušnějším. Měla jsem vel S

@rebelie ahoooooooj 🙂

ameliejulliette
29. čer 2012

@leeena_4 Na novorozence jsem je měla ráda, ale jak začal čůrat víc, tak už nebyly moc spolehlivé. Už bych je nekoupila a ani nekoupím.

rozarka65
29. čer 2012

@leeena_4 jéé,ty budeš látkovat... 🙂

terezka312
30. čer 2012

Ahoj holky, chci se zeptat, mám 9 denní miminko, od včera jsme začli látkovat, novosklad a PUL IV Soft. Ale vždycky když mu plínu sundám, tak na bříšku všude tam, kde ta plína byla + na stehýnkách je uplně červený a jakoby asi navlhlý a zapařený. Je to normální? Ani přes to nemá oblečení, jen bodyčko. Do teď jsem používala jednorázovky Kikko Eco a to červený nebyl. Sice po vyvětrání hned ta červená vybledne, ale bojím se, aby se z toho nezačal opruzovat. Děkuju za radu!!!

bamboolik
30. čer 2012

@terezka312 jaké používáš separační plenky? A taky jaký používáš prací prášek? Může to být třeba reakce na prací prášek, dáváš 2x máchání? Moji kluci jsou citlivější, ale že by to měli pod celou plenkou to ne. Spíš jim nesedly lemy u kalhotek, některé materiály u přebalovacích podložek apod, ale na bavlnu, bambus mi nikdy takto nereagovali.

janistr
30. čer 2012

@terezka312 Bude to nejspíš jen omačkané od gumiček těch svrchňáků. Helča to ze začátku měla taky, i když mi to nikdy nepřišlo zapařené. Vždycky to po pár minutách větrání zmizelo. Opruzeniny jsme z toho neměli. Teď v tom horku ale těžko říct, 9 denní miminko má přece jen ještě dost citlivou pokožku. Zkus dát třeba jen tu plenku bez svrchních kalhotek, aby to bylo prodyšnější.

janistr
30. čer 2012

@terezka312 Aha, tak pokud to má pod celou plenkou, tak by to mohla být nějaká reakce. Já to pochopila tak, že jen na bříšku a stehýnkách (tam, kde na to tlačí ty gumky od svrchňáků).