Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pampeliska1
18. črc 2012

A ještě mám jeden dotaz, jestli mi někdo neporadíte, kde koupit takové ty gumičky, co drží dlouhé dupačky na patě..víte, co myslím 🙂 Viděla jsem to tu kdysi někde v albu u někoho, ale vůbec nevím, jak to mám na netu hledat..

littlemousecz
18. črc 2012

@pampeliska1 nevím, jestli jsem to správně pochopila, ale asi myslíš sock ons, koukni třeba tady: http://www.pleny.cz/sock-ons/classic/-/sock-ons...

jasekd
18. črc 2012

@zlilly v tomhle je naprosto dokonala. Od narozeni doted vycpana na spani, je fakt, ze syn je drobnej, ale verim, ze by sedla i vetsimu diteti 🙂
@pampeliska1 Mne se libi, ze jsou natahovaci, prijde mi to jednodussi, ale zkusenost nemam, a uz kupovat nebudu. Tusim @helulela od nich nejake svrchnaky ma?

betelgeuzz
18. črc 2012

Ahojte, vidím, že se tu hromadně nabízí plenky, tak se taky přidám. Udělala jsem úklid a dala jsem něco do bazaru.

Dneska jsem byla s mladší na rehabce, rehabka si prohlížela plenky, prý taky uvažovala o látkování, ale pak z toho nějak sešlo. A že je vidět dětí s látkovkama čím dál víc.

pampeliska1
18. črc 2012

@littlemousecz joo, to je ono, díky moc!! 😵

micali777
18. črc 2012

Ahoj, můžu se přidat? V září čekám svoje první mimčo a pořád řeším plínky. Uvažuji o plenkách značky B´Bies, jsou bambusové. Můžete mi, prosím, něco k nim prozradit, kdo má zkušenost? A kolik si jich mám koupit? Nabízejí zvýhodněné balení po 15 nebo 25 ks. Pořád ještě váhám, kterou značku a jaké vlastně zvolit. Je toho tolik, že mi z toho jde hlava kolem. Poradíte? 🙂

micali777
18. črc 2012

A ještě jeden dotaz. Četla jsem, že děti v látkových plenkách se nevejdou do oblečení, že se má pořizovat spíš větší. Je to pravda?

betysek
18. črc 2012

@micali777 Moje zkušenost je, že dokud dáváš novosklad, nebo novosklad s vkládačkou, tak oblečení sedí stejné jako s jednorázovkami. Když jsem později dávala kalhotkové pleny, tak jsem dávala volnější dupačky, někdy jsem musela dát i o číslo větší. Když jsem pak kupovala kalhoty, tak jsem musela vzít s volnějším střihem přes zadeček a musela jsem je vždy malé vyzkoušet.

permonik7
18. črc 2012

@micali777 ahoj, osobně bych nekupovala takhle rovnou celou sadu ničeho. Radši víc čtvercovek, z nich se dá umotat ledaco nezávisle na proporcích dítěte. My jeli v novoskladu do roka asi. Mezitím mu seděly snad každé 2 měsíce jiné plínky. Zezačátku vícevrtsvé popolini, pak pastelky, anavy, bum genius, BBH... Na druhé si teď nic moc nepřikupuju a uvidíme. Malej měl strašně hubený nožičky někdy do roka a většina kalhotkovek a AIO mu protíkala. Chce to fakt zkusit a pak až třeba koupit celou sadu. Neznám snad nikoho, kdo by takhle koupil sadu a měl ji fakt od narození po nočník. Nehledě na to, že většina maminek dostane látkové šílenství ( jako já například) a pořád má málo a přikupuje a furt jsou novější a krásnější plínečky, které prostě musí mít 😀 😀 😀
Látkování zdar a přeji dobrý výběr 😉
Oblečení jsme řešili, ale nebyla to nijaká tragédie. Nejsme riflový typ, takže do kapsáčů a lacláčů se v pohodě vešel 🙂

ivuska.h
18. črc 2012

@micali777 Sadu bych určitě nekupovala, spíš tak 1-2 kusy od několika značek a až vyzkoušíš, tak se rozhodneš, co sedí nejlíp a podle toho dokoupíš.

ivuska.h
18. črc 2012

@micali777 Naše děcka nosily a nosí normální oblečení, záleží, do čeho dítě oblékáš (= úzké džínečky na mimino fakt ne) a na proporcích dítěte a pak samozřejmě taky každá značka plínek je jinak objemná.

micali777
18. črc 2012

Díky za názory, pořád nad tím bádám. Asi koupím testovací sadu a pak se uvidí. 🙂

jasekd
18. črc 2012

@permonik7
@micali777 ja koupila 24x Haipu a PULky a slus 😀 Od prichodu z porodnice do konce plenkovaciho obdobi, obe deti, zadny jiny, manzel aspon neni zmatenej, ostatni obcasni hlidaci stejne davaji papirovku. Koupila jsem to bez usilovneho patrani, bez zkouseni, na radu dobre kamaradky, u ktere jsem si plinku prohlidla. K tomu nejake vkladacky a rucnicky, z nouze novosklad. Jo a latkovani me vubec nechytlo (jako ze me to nejak nebavi a neni to muj konicek), proste prace kolem ditete jako kazda jina, jen jsem se tesila, kdyz mely plinky prijit, a pak na dve AIO, ktery mi ale nevyhovuji. Takze i takove jsou mezi nami 😀 Ani me nelaka nic prikupovat, ani ty barevny 😅

helulela
18. črc 2012

@pampeliska1mám ty Stella+PUL, lemy jsou hodně pružné a měkké, spíš mám strach, jestli se časem nevytahají. Adámek je v nich vyfocený v albu.
@micali777 ahoj 🙂 tu značku vůbec neznám, taky doporučuju koupit třeba jen dva kusy a ozkoušet. U oblečení jsme měli problém hlavně s krátkým sedem, ale to vychytáš, určitě to není nic zásadního.

micali777
18. črc 2012

@jasekd 🙂 Já to beru tak, že látkovka je pro mimčo lepší. Pracuju ve firmě, která má s jednorázovkami dost společného a tak vím, že jsou to plíny z ropy, určitě se spoustou atestů, ale pořád z ropy. Můj koníček to asi taky nebude, ale látkovky jsou mi prostě bližší. Jen bych si to chtěla co nejvíc usnadnit, proto se mi zalíbily ty B´Bies. Jen mám málo názorů, asi se ještě moc nekupují.

jasekd
18. črc 2012

@micali777 Ja mam hroznou radost, ze latkujem, muj manzel taky, a to na 99%, navstevy, vylety, kratsi dovolene (na delsi jsem, co jsou deti na svete, nebyla 😀 ), navstevy doktoru, proste vsude, jen pri hospitalizaci v nemocnici (porodnice nebo pozdeji jina oddeleni) mame jednorazovky. Muj muz latkoval i v nemocnici, ale to byla jen kratka hospitalizace (kvuli vysetreni), ja pri delsi hospit. (operace) mela papiry, jela jsem zpatky hromadnou po trech dnech a tahat jeste jednorazovky nee 😝 Nicmene muj konicek to neni, neprohlizim net, nehledam dalsi veci, nezajimaji me novinky, jsem asi jedna z mala, ale zas to neleze do penez. Sem pisu spis, kdyz nekdo vznese nejaky dotaz, ke kteremu neco mam, nebo se sama ptam.

micali777
18. črc 2012

@jasekd Tak hlavně, že jsi spokojená. Taky bych si to takhle nějak představovala. Mě moc nebaví zkoušet a zkoušet, nejlíp udělat jeden nákup a pak už si jen lebedit. Měla jsi štěstí, že Ti kamarádka dobře poradila a plínky sedly.

micali777
18. črc 2012

@jasekd Manžel fakt přebaluje? Tak to ten můj mě hned zkraje upozornil, že ani náhodou. Počůranou ještě ano, ale s větším nákladem ani náhodou! Takže mě od látkovek odrazuje, ale já se nedám!! 🙂

helulela
18. črc 2012

@jasekd Vendy je expertka, už bez plín 😎 Nedávno jsi látkovala dvě děti a teď téměř žádné 🙂

reruna
18. črc 2012

@micali777 a co bude tm dělat, když budeš muset třeba k dr. a on bude muset přebalit? to se prostě musí naučit, na to ho připrav, u mě by s takovým přístupem teda nepochodil a je pravda, že nic takového by mm ani nenapadlo, aby mi dopředu říkal, že on teda v žádném případě přebalovat nebude 😲

aemmi
18. črc 2012

@micali777 tak oblečení je snad jediná věc, která mě u látkovek štve 😒 body teda jdou pořešit extendorem, nebo větší velikostí, ale kalhoty mě štvou, sehnat širší pohodlný lepší kalhoty je alespon pro mě problém, i s teplákama je to blbý...ale my máme asi nějaký extra divný dítě, protože většina holek tu píše, že s tím problémy nemá, já dost nakupuju po netu přes bazar a podle fotky to kolikrát vypadá, že to bude a pak je to úzký, má to krátkej sed... 😒

betysek
18. črc 2012

@aemmi Jo, nejhorší je ten krátký sed. Já to pak začala řešit i tak, že jsem si tepláky na malou začala šít. 😉 Na kalhoty jsem si netroufla, říkala jsem si, že na teplákách na doma je to jedno hlavně, když jsou pro malou pohodlné. Nakonec jsem kalhoty pro malou taky vždy sehnala, ale dalo to dost lítání a zkoušení. A dítě mezi 1 a 3. rokem opravdu není ze zkoušení věcí moc nadšené. Teď ve 4 letech by zkoušela pořád něco. 😉

micali777
18. črc 2012

@reruna Asi to budu řešit přes babičku. K přebalování ho nedonutím, je to paličák. Ale uvidíme, až bude malá na světe, třeba ještě změní názor sám. 😉

micali777
18. črc 2012

@aemmi Taky jsem to už slyšela, že je s oblečením trochu problém. Ale je to jak u koho. Třeba bude mít malou prdelku a vejde se. 😀

jasekd
18. črc 2012

@micali777 ad obleceni -bodycka - extendor, jeden koupeny, dva doma usite. Uz bych nekupovala, rovnou usila. Sikovna vec. Bodycek jsme tim padem kupovali daleko min, ja jsem skrt, takze po narozeni zahrnout a bylo volne, pozdeji holt kratsi rukavy a akorat padnouci (deti spis stihlejsi). Teplacky volne nebo vetsi velikost, zahrnout nohavice. Martin nosi kalhoty druhou sezonu, loni naknop kvuli plince, letos padaji, je bez pliny a hrozne hubenej.
Ad manzel, nesmis spechat, ale postupne, nema cenu se ted hadat, zda bude/nebude prebalovat, ono to prijde. Muj se prvniho miminka bal, nechtel ani oblikat, postupem jsme se dohodli, ze prebalovat pocurany, pak i pokakany, s tim, ze plinu likviduju ja. No a u druheho decka uz delal hned a vsechno, sam od sebe 😉 Ono to snad prijde, a kdyz bude krize, bude muset. Byl s malym i v nemocnici, kdyz ja nemohla kvuli tehotenstvi, a tam se staral plne.

ivuska.h
18. črc 2012

@micali777 To si zvykne... Manžel přebaluje bez problémů cokoliv, umývá poblité děti i podlahu atd 😀 Ono to holt s děckama někdy jinak nejde.

cervena_vila
18. črc 2012

@aemmi Taky jsem vždycky naštvaná, když koupím něco od oka, třeba tepláčky z tesca neoblíkla malá ani v papírovce, natož s pěkně vycpaným zadečkem. Nevím, na jaké děti to šijou.

aemmi
18. črc 2012

@betysek a nemáš nějakej univerzální tip, kde volnější kalhoty sehnat? já tak maximálně přišiju knoflík, takže šití u nás padá 😒
@cervena_vila no na moje dítě asi ne 😀

janakkk
18. črc 2012

@aemmi já koupila dobrý gatě v Lindexu a celkem široký mívá i Next (ten kupuju z bazaru) 🙂

mahafi
18. črc 2012

@janakkk vám fakt sedí kalhoty z nextu? naší žížale jsou těsný.. přes látkovku tto na ní rvu.. 🙂.