Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zmuzle
22. čer 2009

Holky, mozna to tu uz bylo, teda urcite, ale jake mate zkusenosti s vlnaky o-wool? Diky moc
http://www.eplenka.cz/product/o-wool-vlnene-kal...

ijo
22. čer 2009

svija - zkus CuddleBuns Quick Dry - mám je tedy týden, jsou na trhu nově, ale schnou hodně rychle a super sajou

pikkumyy
22. čer 2009

ad CuddleBuns - porad na ne chodim koukat a jsem rada, ze na na slysim (vidim) nejaky pozitivni reakce, mam sto chuti nejaky z nich vyzkouset

ijo
22. čer 2009

ale bráni ti cena ☹ to chápu....já jich už mám dost a zatím jsem nelitovala

pikkumyy
22. čer 2009

cena je jedna vec a taky si rikam, ze Simonovi uz bude rok a pul a ze ma plenek dost a ze ted bychom se spis meli snazit, aby se jich zbavil🙂) Myslim, ze jakmile zjistim, ze jsem tehotna, tak hned koupim CuddleBuns AIO 😀

ijo
22. čer 2009

tak to je jasný. AIO mám žlutou a ještě by nám slušela ta se slony :--), je to děsný

kvikvicek
22. čer 2009

Ijo ja tede utratila za cuddly 3500 😅 ale jsou super plenky, mam Aio, tak jsem ted vzala vlnaky, svrchnaky, vkladacku, Qick dry,a jeste CuddleBuns original. Ijo nakolik ty cuddly peres?

kvikvicek
22. čer 2009

A jak nalanolinovat Cuddlywool? normalne klasicky jako treba disany? byla by to draha sranda, kdybych to znicila 🙄
ono ty plinky jsou drahy jako prase, ale zase si rikam, jsou jednovelikostni, Kacka mi z toho nevyroste 🙂

ijo
22. čer 2009

Já to dělala podle návodu co je na webu a funguje mi to. Kupuju Adeps lanae v lékárně. Peru je na 40 nebo 60, prý se mohou i na devadesát, ale to jsem nezkoušela. Jsou jediný který mi vůbec nezhrubly v naší ultra tvrdý vodě

osma
22. čer 2009

Vlnaky cuddlewool mam ted novy, zeleny a na 8kg diteti jsou obri, ty vydrzi i na velky deti. Skoda ze nedelaji vicevelikostni, snesnla bych tak o 2 cisla mensi. Jinak jsou prijemny, i kdyz teda nemuzu srovnavat, protoze zadne jine vlnaky nemam. 🙂

Me rikali ze nove cuddlewool uz jsou nalanolinovane, ja je pouzila zatim 3x a ani jednou neprovlhly, nedelala jsem s nima nic. Tudiz urcite nalanolinovane uz jsou.

Cuddle AIO mi provlha na te nasite cedulce vepredu, dela vam to taky a co s tim?

ijo
22. čer 2009

máš kluka? já ten problém nemám. ale máme pipku. Zkus tu jednu vkládačku v tom místě ještě jednou složit. Woolky máme taky, ale nám jsou OK a jsme hubený. Zkus je vpředu přehnout, abys je zmenšila.
Já je namáčela do lanolínu, takže nevím jak by to dopadlo bez toho 🙂

zdenkaradek
22. čer 2009

sakriš holky, neprovokujte tady s těmi Cuddly, já se držím, co můžu, abych odolala 😉 , ale stejně vím, že je to jen otázka času, kdy to nevydržím a budu tam za zase za ranec 😀

osma
22. čer 2009

ijo, mam holcicku. Tak jestli teda ta plena neni nejak spatne prosita. Woolky jsme prehla, ale stejne mi prijdou desne velky, hlavne sikorky, zapinam je uplne nadoraz. Ale slouzi dobre. 🙂

silente
22. čer 2009

Ijo - mohla bys mi hodit odkaz na to správné lanolinování ... já to asi v životě nedokážu 😠

ijo
22. čer 2009

někde by schnekonávod 🙂, ale já jedu tohle http://www.tuly-tuly.cz/pece-o-vlnacky/
neboj, nakonec tě to bude bavit, já se v tom patlám ráda

dubakm
22. čer 2009

Ijo- tak už my dorazili CB woolky. Jsou úžasné, už se suší po lanolizaci. Hodně připomínají lovíky, ale jsou takové ještě jemnější.Jinak mně ty CB Aio taky občas protečou, ale spíš u nožiček. Naše prďola totiž hoooooodně sosákuje a tok pak nepobere žádna plína.
Pikkumyy: taky mám BE stejné velikosti, na sucháč jsou širší, na druky zas vyšší 🙂)))

silente
22. čer 2009

Ijo - mooooc díííky! Tak nejsu debil, já na ně furt chodím koukat, kdy přestanou lepit a ono to zmizí po použití 😀 Nejsu ja kojicí blondýna? 😀 😀 😀

ijo
22. čer 2009

šla jsem teď na zahradu zklontrolovat zralost třešní a potkala jsem tam obrovského divočáka. Nevím nevím, která byste v sandálkách utíkala rychleji 😀
dubakm náš mrňous zase nechce vůbec pít, nevím proč.

smilena
22. čer 2009

osma: já mám s těma CB AIO stejný problém, všemožně tam skládám ten vnitřek nebo nejlepší je přidat nějakou vkládačku. Spoléhám na to, že když se opere, tak bude víc sát...

novako
autor
22. čer 2009

Nevíte, jak jsou na tom velikostně Poppoliny vlňáčky Popo wrap. Je Mko do 10 kil nebo se dá použít i třeba v 11 kg?

ijo
22. čer 2009

my asi tedy tolik nečůráme, ale vydrží nám dost dlouho a to ani neskládám. ale začaly mi mokrat Fuzzíky

ijo
22. čer 2009

novako - nemám páru ohledně Popo, měla jsem jedny a omylem je vyprala na šedesát, takže rázem byly o několikero čísel menší 🙂

marcelkad
22. čer 2009

Nelinkav - ohledně té IB SIO zelená barva - koupila jsem ji použitou a taky mi šustí. Mám tedy další jen jednu žlutou, ale ta to nedělá. Možná, že to ty zelené dělají. Ale protékat zatím neprotéká. Uvidíme.

ijo
22. čer 2009

holky já asi půjdu do té IB ať nemáme tu dupku v jedné značce. Musíme tu na návsi trochu reprezentovat

lenkicka
22. čer 2009

marcelkad: a jakou zelenou máš?...my máme limetkově zelenou...je fakt nádherná a trošku jiná než na obrázku...a nějak jsem si nevšimla, že by šustila 😀
ijo: ostatní maminy asi musí pěkně mrkat na drát 😀... už ať je tepleji a můžu ji dát jen s tričkem...zas budu mít něco extra 😀 😀 😀

somik
22. čer 2009

pikkumyy, mám 2 BE z druhé ruky na suchý zip, jsou velké, zdají se mi gumičky u nožiček asi spuchřelé, ale fungují dobře, jsou na suchý zip, uvnitř jsou hebké, pak mám 4 z druhé ruky na patentky a ty jsou malé, tedy spíš nízké, u bříška mu dost odstávají, nejdou zapnout víc jak ty na suchý zip a uvnitř jsou žmolky, všechny čtyři jsou dost hrubé a pak mám 2 nové, jedna je na patentky a druhá na suchý zip a obě sedí skvěle, uvnitř krásně heboučké... je fakt rozdíl tyto plenky kupovat z druhé ruky. Taky mi připadá, že se asi častým praním srazí, neboť ta vkládačka na knoflíky je taky pokoždé jinak velká, některá je širší, některá zas delší, některá nám kouká vrškem, zkrátka "ucho sem, ucho tam" 😀 ale ještě se nám nestalo, aby ji počůral celou, neboť se do ní vyčůrá jen jednou a to někdy nad ránem, někdy vůbec, že ji má ráno suchou.

ijo
22. čer 2009

lenkicka: no naše parádní jsou CB a ty fakt reprezentují v jakékoliv formě 😉
počasí je fakt svinský
somik - BE mám fakt ráda, jsou super, je mi trochu vadí taková ta jejich neforemnost

marcelkad
22. čer 2009

Lenkicka - já mám tu obyč zelenou (je limetkově zelená, pepermint a zelená - tak tu zelenou mám já (na bráně je to ten poslední obrázek))

ijo
22. čer 2009

jdu na ně mrknout, jsou hezčí než CB 😉 ?

ijo
22. čer 2009

jsou krásný, to teda vypadají úžasně, ale jsou vícevelikostní ☹. to mi trochu vadí, jsou moc hezké