Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
24. čer 2009

Duba už to albíčko nemá 😕
Já jestli budu objednávat tak jen Cuddle Wool a možná AIO 😀

ijo
24. čer 2009

osma - jak to že jste tak nemocní?
To album jsem u duby viděla včera, čekám na malou modelku silente....
ty wrapky jsem měla vlhké jen na osahání když v nich měla malá ellas house, tu tenkou. dávám te´d do nich CB nebo BE a jsem úplně v pohodě. ale možná že by někdy provlhly, ale mě je to víc sympatické, než hermeticky uzavřená prdelka.
wrapky jsou trošku menší než vlňáky,a stejně slabé.

ijo
24. čer 2009

angeth . cuddlewool je jasná hvězda....

lenkicka
24. čer 2009

kubinkov: mám je objednané a doufám, že do konce týdne je mám doma, tak pak písnu. Šimi má taky super tenké nožky, tak doufám, že budou super 😀 😀 😀

katwind
24. čer 2009

Holky, ahoj, mám dotaz, prosím vás, mám koupit BE spíš na patentky nebo na sucháč? Co je lepší?🙂 díky

angetha
24. čer 2009

Tak mi přišel balíček z Brány a vše je v pořádku 🙂 🙂

ijo
24. čer 2009

katwind - já jsem pro patentky, sucháč mi tvrdnul

katwind
24. čer 2009

ijo, díky moc🙂

dubakm
24. čer 2009

Holky, už jsou fotky spátky. Nějak jsem je omylem smazala 😉

dubakm
24. čer 2009

Katwind- taky jsem spíše pro patentky BE

osma
24. čer 2009

Jak vidim, budu muset priobjednat jeste cuddle wrapky, popis zni velice dobre, mozna si pockam na jine vzory. Ja uz mam cuddle 3x original, 2xAIO a woolky. Dneska jsem poprve na noc dala cuddle plus vlnaky a proteklo to po strane, tak jsem to asi nejak spatne zapla. S tema vlnakama zjevne neumim zachazet. 😕

ijo: mala bohuzel trpi na obstrukcni bronchitidy, neco jako astmaticky zachvat, spatne se ji dycha, tak chodime momentalne denne na poslechy, protoze to lecime doma. Kazdy den dam jinou plinu a nic. 🙂

ijo
24. čer 2009

katwind - já je tedy používám hlavně na noc protože moc hezky sajou ale mě prostě připadnou neforemný, jako že úplně hezky nesedí. Nebo je to mým hubeňourem?

osma
24. čer 2009

dubakm: ty lovey vlnaky jsou jasne mensi rozmerem, jak je to s tloustkou materialu? A co na diteti, ktere delaji mensi zadecek?

dubakm
24. čer 2009

osma- lovíky jsou M, jsou na pohled užší, ale delší. Zdají se mi na tlouštku stejné, CB jsou trošku jemnější. A zadeček dělají myslím stejný.

ijo
24. čer 2009

osma - a jak je stará ta tvoje malá? chudák teda, to máte od narození? To bude chtít někam na venkov, tedy jestli už tam nejste. Ve městě je moc prachu.
Ty dáváš Cb orig. i na noc, nebo to bylo dneska poprvé? To jsem ještě samotný nezkusila, já tam, když nemáme BE pro jistotu cpu cuddlefold, jinak myslím ,že za celou noc by mi taky protekla.

dubakm
24. čer 2009

Ijo- taky myslím, že CB original je na noc málo, nám tak přes den vydrží max 3 hod., ale jak jsem psala, máme učuránka 😀

marcelkad
24. čer 2009

osma, najdi příspěvek od Dubakm a vpravo, jak jsou ty 3 ikony tak první je fotáček - na to klikni a seš na jejím fotoalbu 😉

marcelkad
24. čer 2009

jeee, já zapomněla na další stránku a tam už jste fotoalbum vyřešily.

ijo
24. čer 2009

no a my ani moc učůránka nemáme, takže držíme déle, ale samotná na noc nevím nevím. Koupala jsem na tu Sherpa plenu, vypadá nočně🙂
osma- ty jsi včera psala že ti připadají woolky velký viď? jsem právě zavzpomínala na naše začátky a zkusila si je přehnout a přecvakat na newborna. Je z nich pěkný prcek, tak jestli ty vážně neděláš něco jinak? 🙂 🙂

silente
24. čer 2009

Ahojte!
Tak tady slíbená modelka, foceno poránu, bez make-upu 😀
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
+ následující fotka

Modelka má míry 4,6 kg a 55 cm, věk přesně 1 měsíc 😀

raady
24. čer 2009

Silente, vlňáčky i modelka vypadájí úžasně 😵

silente
24. čer 2009

Raady - a ty vlňáčky jsou tak heboučké, prostě k sežrání. (Modelka tedy také 😀 )

osma
24. čer 2009

ijo: je ji 7 mesicu a od necelych 3 mesicu je kazdy mesic nemocna, bohuzel, pravidelne jak hodinky, ted se zpozdila o 14 dni a to jsem si uz myslela, ze je leto a bude lip. :( Nechyta to jen tak ze vzduchu, vsechno taha syn ze skoly, jenze on to ma chvilku a ona lehne. Treba ted mel jen trochu rymu a ji to zas spadlo na prudusky. Venkov by mozna pomohl, jsme z Prahy.

Ty vlnaky zmensuju tak, ze je jenom vepredu zahnu nebo je na to nejaky jiny grif? Jak se to dela?

Silente: modelka krasna a vlnacky ji tak pekne sedi, tak to ja neco musim delat spatne, protoze na me 7mi mesicni vypaji mnohem neforemneji.

kubinkov
24. čer 2009

ijo: s vlňáčkama nemám moc zkušenosti a odrazuje mě to extra praní a dlouhé sušení a impregnace. Zatím zůstaneme u jedněch na noc.

evicka7
24. čer 2009

katwind za mě BE taky na patentky, ale u nás z toho důvodu, že Viky sucháče rozepíná, což je škoda, protože spousta hezkých věcí nemůže mít, neboť si to hned sundá, patentky zatím neovládla

ijo
24. čer 2009

osma - přehneš vepředu a teď levou stranu (myšleno z pohledu zepředu) připneš úplně doprava a pravou přes tu levou.....je to jasné...když se na ně podíváš, na levé straně jsou dva patentky rub a dva líc.... no to jsem to vysvětlila, ale takhle jsou dělaný všechny čudly
kubinkov- vlňáčky se perou 6x až 8x do roka, co je snadnějšího 🙂 a woolky schnou rychle...ale tím nemyslím, že něco děláš špatně

ijo
24. čer 2009

ještě si dovolím dotaz na osmu - píšeš že malá marodí od 3 měsíců- takže po aplikaci hexavakcíny???

ijo
24. čer 2009

a ještě jednou pro silente - modelka je tedy hezčí než ty kalhoty 🙂, ba ne, všem to spolu slušííííí

osma
24. čer 2009

ijo: po hexa ne, tu ani nestihla dostat, prvni hexu kvuli nemocem dostala az v 6,5 mesicich. Me se to moc nezdalo, protoze to bylo 14 dni po dobrani antibiotik, coz je minimum, ale dr. uz byla dost netrpeliva, tak ji udelala krevni testy, ty byly ok, tak naockovala. Druhou hexu dostane buhvi kdy. Po tech kortikoidech co ted zase bere nechci nechat hned ockovat. Musim si ale zjistit jak to s tim je. Taky s ni uz zajdu k homeopatce, protoze cpat do ni kortikoidy a leky na astma neni idealni reseni.