Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
16. srp 2012

@terezka312 ta TB Free Time, co mám já, se nedá prát samostatně a samostatně používat jako kalhotky, uši jsou tam přišitý, ale mají samostatnou kapsu, takže se dají trochu dovycpat, aspon tak si teda ten střih vykládám já (koukni do alba), u Flipek a BG 4.0 (nebo jak) to podle mně jde, to je klasická kapsa, ale nemám je, tak si to raději ověř jinde..

Barevný odlišení patentků je jasný, to se opravdu nedá splést 😀 Ale musíš to připnout až na dítěti, až když je to natáhlý, ne? Protože v klidu si to připravdit to fakt nejde a nebo u těch mých nacvakali blbě patenty 😀 Mně jdou ty vkládačky přes sebe a jsou shrnuté a vyboulené... A dáváš obě vkládačky? Já mám L, takže ještě nemáme zmeškáno, ale už je chci vyzkoušet..

terezka312
16. srp 2012

@lenka5731 Dávám obě a normálně si to připravím dopředu, zas si neumím moc představit ten tvůj systém 😨 dát to až potom

lenka5731
16. srp 2012

@terezka312 já je ještě nezkoušela 😉 malá má 4,5 kg a mám velikost L, takže je ted teprv budu prát. ale záhada vysvětlena, měla jsem je z výroby pokrčený, stačilo silou natáhnout a je to ok. No holt blondýna 😝

terezka312
16. srp 2012

@lenka5731 Album jsem prohlídla, jen bych ještě brala názvy u těch posledních, já to nepoznám, co to je 😕

lenka5731
16. srp 2012

@terezka312 ok nadatluju tam rychle aspon názvy, chtěla jsem to udělat večer v klidu

terezka312
16. srp 2012

@lenka5731 mně to večer stačí 🙂 děkuju

lenka5731
16. srp 2012

@terezka312 názvy posledních už jsou 🙂

terezka312
16. srp 2012

@lenka5731 Super. Takže jestli tomu dobře rozumím, tak: Tots Bots a Swaddlebees Simplex znovu použít nejdou, protože uši jsou všité, zatímco Blueberry a Swaddlebees Econappi a Bum Genius znovu lze, můžu měnit jen vkládačky?

madlisek
16. srp 2012

@terezka312 Máme jen kapsovky BG, s těmi TB nemám zkušenost. Ale pokud mohu podat reference alespoň na BG, tak ty jsou podle mě naprosto skvělé, mají výborný střih, takže hezky sedí a přitom jsou relativně štíhlé. IB SIO mám taky, ale raději dávám BG. Žádné další kapsovky ani AIO jsem už potom nezkoušela, BG mě nadchly, takže jsem zůstala u nich. Ty originální vkládačky z mikrovlákna dávám ale jen v nouzi nejvyšší, když je všechno v prádle, jinak je vycpávám vv bambusovou nebo bambusovými vkládačkami. Dáváme je cca od 1 měsíce doteď a nemám na ně žádnou stížnost.

lenka5731
16. srp 2012

TB EF - ne (= nedají se použít jako svrchní kalhotky)
BG FreeTime - ne
jiné typy BG kapsovky - myslím že ano, ale nemám je
SWB econappi - je to klasická kapsovka, pokud se vkládačka vloží do kapsy a ne na ní, tak podle mě znovu jako svrchní kalhotky použít nejde, možná po vyvětrání, pokud vkládačku dáš na kapsu, jít by to mělo (ale nevyzkoušeno)
SWB simplex - ne
BB DeLuxe bamboo - stejně jako SWB econappi
BB Minky - klasická kapsovka, kapsa je z flísu, takže se dá použít jako svrchní kalhotky (stejné jak Anavy easy 2012)

ale SWB Econappi a obě Blueberry jsem ještě nezkoušela, čekám, až náš prťous doroste aspoň na 5 kg.

terezka312
16. srp 2012

@madlisek Děkuju za informaci 🙂 A jdou teda ty kalhotky opakovaně vycpávat a vyměňovat jen vnitřky? Nemusím po každém použití prát i kalhotky?

madlisek
16. srp 2012

@terezka312 Nene, je potřeba je vyprat, přeci jen ta kontaktní mikroflísová vrstva je počůraná a i když schne rychle, tak to asi není úplně košer. To je nevýhoda kapsovek oproti plínám s nacvakávacími vkládačkami, kde jdou opravdu měnit jen ty vkládačky. Ale BG jdou taky perfektne používat jako svrchňáky, takže můžeš vnitřek položit nahoru na tu mikroflísovou vrstvu (nevycpávat kapsu) a potom stačí měnit jen vkládačky 🙂

lenka5731
16. srp 2012

@terezka312 já ty kapsovky chci taky někdy používat jako svrchní kalhotky, ale v tom případě budu vkládačku dávat na kapsu, ne do ní.

terezka312
16. srp 2012

@lenka5731
@madlisek Díky moc za informace, nějak jsem z toho všeho usoudila, že mi asi nejvíc budou vyhovovat systémy SIO místo kapsovek 🙂

terezka312
16. srp 2012

@lenka5731 u těch BG Free Time ale není všitá vkládačka ne? To jsou 2 kapsy, jestli to dobře chápu...

lenka5731
16. srp 2012

@terezka312 je, to je ta černá v mém albu. Ty "uši" jsou vkládačky z mikrovlákna, ale mají i takové otevřené kapsy, a myslela jsem, že by se tam dalo něco přidat, třeba malá vkládačka anavy.. Na jedné fotce je to trochu vidět.

terezka312
16. srp 2012

@lenka5731 Aha, to jsem si všimla, že jsou to jako kapsy, jen jsem to celé nějak blbě pochopila 🙂 . A ještě poslední věc, odkud třeba máš ty SWB nebo BB. Eshop s plínama, které využívám je vůbec nemaj v nabídce 😒

cervena_vila
16. srp 2012

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat ke skladování: máte některá plenky ve vodě? Smrdí to míň? 😅
Já je mám na sucho v kýbli s víkem, nevím jestli je to tím létem, ale když je sypu do pračky, je to jak u tchořů. A to je peru prakticky každý den, nejdýl obden.

bamboolik
16. srp 2012

@terezka312 a chceš vyloženě AIO nebo něco na způsob pop-in SIO systém? Náš Bamboolik jsou vkládací plenky, které se vecvákávají do kalhotek, tak se můžeš kouknout.

bamboolik
16. srp 2012

@cervena_vila já je sice mám bez víka a teda kapu vždycky 2-3 kapky Antisept od Atoku. Nesmrdí to a působí to antibakteriálně.

terezka312
16. srp 2012

@bamboolik No zjistila jsem, že vlastně asi SIO, koukala jsem na tvůj systém, je to to, co bych brala, jen nemáte nic na patentky a já se těch sucháčů trochu bojim 😒

bamboolik
16. srp 2012

@terezka312 Patentkové se bohužel teprve tvoří ☹ Chtěla bych je mít připravené na veletrh For Babies, tak doufám, že se to stihne. Koukám, že jsi z Prahy, tak se na nás můžeš přijít podívat 🙂

betysek
16. srp 2012

@cervena_vila Je to tím létem. Když jsem bydlela s prvním prckem rok u našich, tak mi taky v létě připadalo, že to strašně smrdí, tak jsem začala skladovat na mokro. Přišlo mi, že to pak bylo lepší. Přidávala jsem do kbelíku s vodou ještě ocet. A hlavně jsem to tak dělal, když už jsme neměli tolik plín. Pak jsem 2x týdně vyměnila vodu a prala třeba jen jednoz týdně. Teď bydlíme ve starším domě a máme chladnou koupelnu, tak že skladuju na sucho, peru obden a v pohodě. Tak že myslím, že to bude tím teplem, jestli nemáš kbelík v chladnu.

aideen
17. srp 2012

Zdravím holky 🙂
Tak se k vám s radostní přidávám. Dneska mi dorazí první várka objednaných plenek od Anavy. No moooc se těším, až je začnu používat. O plenkování látkovkama jsem přemýšlela už u první dcery, ale bohužel jsem se k tomu nedostala. Tak teď to odnese syn 😀 Až dobereme jednorázovky (samozřejmě jsem všem řekla, že chci příspěvky na látkovky a ne balíky jednorázovek a hádejte, co všichni udělali? - samozřejmě mi dovlekli pět balíků pampersek 🙄 ), tak chci plně látkovat a hnusných papírovek se už ani nedotknout 🙂 Snad nám to půjde, snad se mi má výbava osvědčí a bude to pro mě radost jako pro vás 🙂

ptjj
17. srp 2012

holky, potřebuju už začít pokukovat po větších PULkách, máme jen S a newborn........ráda bych asi nějaké jednovelikostní, takže Anavy vs. Thirsties duowrap, jaké máte zkušenosti?

dandelion
17. srp 2012

@ptjj za mě Anavy 🙂) předčily moje očekávání a parádně sedí 🙂

luciesofi
17. srp 2012

@ptjj Péťo, já mám Anavy a jsem z nich nadšená - jsou krásně měkké (měkčí než HD a hodně pružné) a sedí Magdičce už teď (4,5 kg).. Mám patentkovou verzi a patentků je fakt dost, takže se dá výborně nastavit velikost..🙂
S Thirsties nemám zkušenost...

luciesofi
17. srp 2012

@aideen Taky jsem měla zásobu pampersek (v práci jsme o látkování vyprávěla a pak jsem stejně dostala 4 balíky jednorázovek 😅 ), ale prodala jsem je 🙂 Strašně mi to smrdělo 🙂

dandelion
17. srp 2012

@luciesofi já chtěla kupovat ty HD a asi nebudu... Anavy mě prostě dostali a to mám verzi na SZ.. 🙂 příště koupím patentkový 🙂

luciesofi
17. srp 2012

@dandelion Já mám HD v Sku dvoje a jsem z nich pořád moc nadšená, malé sednou skvěle...ale ten materiál je prostě u Anavek lepší....asi půjdu ještě do jedněch 🙂
Jinak mi dneska došla objednávka z babaka 😀 A mimo jiné flísáčky Anavy...na sucháč - dokud je Magdička takhle malá, ty sucháče mu vyhovují víc..dají se lépe nastavit... jsem zvědavá, jak budu spokojená 🙂