Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aideen
19. srp 2012

@ivuska.h nic jiného tam nebylo, jenom kikko bílé čč a vv anavy. Takže to musely být jedině ty plenky. Docela mě to překvapilo, protože jsem měla za to, že by to pouštět nemělo ...

ivuska.h
19. srp 2012

@aideen No já jsem též měla za to, že to nepouští, navíc je materiál předepraný před šitím... Jedna se mi tu ještě válí nepoužitá, tak to vyzkouším.

dandelion
19. srp 2012

@luciesofi Luci, Stepule je mela jeste v 5,5 kg ohromny a dost volny kolem nozicek.. Ale od 6kg super 🙂

aideen
19. srp 2012

@ivuska.h Tak pak dej vědět, jestli to taky pustilo. Přemýšlím, že ji ještě zvlášť promáchnu, abych věděla, jestli z toho ještě půjde modrá voda. Nerada bych, aby mi to příště zabarvilo třeba kalhotovky 🙄

ptjj
19. srp 2012

@ivuska.h aha, tak díky za osvětlení, nicméně mi připadá zvláštní, že ta poslední plenka se nesrazila a nikdo jiný je sražené nemá.........paní prý pošle nové, tak snad mi to neudělají taky

ptjj
19. srp 2012

@luciesofi Luci, my flísáčky Anavy používáme na noc už dlouho, ony sice úplně netěsní kolem nožiček, ale nikdy mu nic neproteklo

terezka312
19. srp 2012

@luciesofi My flísáčky Anavy používáme, malý má cca 5 kg a kolem nožiček vážně zatím nesedí. Blbý je to při novoskladu, když se po..., to to pak může utíkat ven, ale když jenom čůrá, tak je to v pohodě, jen jednou mi to trochu prosáklo na oblečení, ale to jsem měla tu čč blbě kolem nožiček pod flísáky zastrčenou.

luciesofi
19. srp 2012

@dandelion @ptjj @terezka312 Díky, holky 🙂
No, já je chci dávat hlavně na noc a jak malá pořád blindí, tak ji dávám spát na bok a bojím se, že pokud nebudou těsnit, že protečou... No tak holt počkáme 🙂

dandelion
19. srp 2012

@luciesofi já je dávám na noc přes kalhotovku a občas i přes plínku na rovno.. a jen jednou mi provlhly.. ale to malá nějak extra čůrala.. plínka byla pěkně nacucaná.. já budu po výplatě kupovat ještě jedny.. 🙂 mám je ráda, že neškrtí a jsou měkoučký 🙂 ale ještě mi taky neprotekli myslím stranou 🙂

neu.sona
19. srp 2012

@luciesofi My máme něco málo přes 4 kg, dávám je na jedno zmenšené a na noc přes kalhotovky a nemůžu si stěžovat. Neprotekly, neprovlhly. Ale nedávám je teda přes čč, jen přes tu kalhotovku.

Holky, otázka na Vás, co už delší dobu látkujete. Kolik máte asi opravdu doma plínek kalhotových? Chci dokoupit do výbavičky, ale nějak nevím, kolik jich teda pořídit.
Teď mám asi 7 anavek, 1 flexitotku a 1 tb bamboo strech plus samozřejmě používám čtvercovky, ale ty mi moc nevyhovují. Dávám je pouze na doma a pak točím tyhle na ven, na noc a když někam jedeme. Takže mě čeká příští měsíc velký nákup a furt přemýšlím, jestli třeba těch 22 jednovelikostních kalhotovek bude stačit. Co myslíte?

luciesofi
19. srp 2012

@dandelion
@neu.sona Já se právě spíš bojím, že to proteče kolem nožiček.. na noc dávám kalhotovky Anavy a když přes ně oblíknu flísáky, má kolem nožek asi kilometr místa...což v kombinaci s polohou na boku asi nebude úplně nejlepší... A v noci sotva vidím na přebalování a na kojení..nerada bych převlíkala dítě a postel 😀

dandelion
19. srp 2012

@luciesofi a majda ti v noci i kaká? mě malá někdy ani nečůrá, takže to neřeším..
@neu.sona já mám v plánu asi 15 Anavek kalhotovek.. ale ještě uvidíme.. jedem v BKM a doma má jenom čč na rovno 🙂

helulela
19. srp 2012

@neu.sona přesně počty ti nepovím, ale rozložené to mám takhle - kalhotovky mám na ven a na noc, tj. 3 denně. Jinak u nás nejvíc jedou vv Anavy, jestli je nemáš, určitě vyzkoušej. Čč narovno doma taky celkem dávám a pak mám ještě asi 10 kapsovek.

neu.sona
19. srp 2012

@luciesofi my tam teda moc místa nemáme, takže proto nám asi neprotečou a je to ok. Dala jsem párkrát pampersku a ty mi protekly pokaždý. Asi 3x, takže na to prdím a dávat je už nemíním ☹.

@dandelion Já si právě říkala tak asi 20 anavek a k tomu ještě nějaké ostatní spolehlivé a fajn. My se snažíme o bkm, ale moc nám to nejde. Čůrání vůbec a kakání jak kdy. Hezky nad umyvadlem třeba tlačí, ale ráno máme stejně obrovitou nálož třeba 4x po sobě, takže tak 2x to vychytáme a pak už ne. No, nemá cenu to asi lámat přes koleno, ale trochu se snažíme.

dandelion
19. srp 2012

@neu.sona určitě nemá cenu to lámat 🙂 taky jsem ale k tomu musela dospět :D hroutila jsem se z každýho neúspěchu 🙂 teď se nám poměrně daří 🙂 tak jsem ráda že nemusím prát, ale období s průjmem bylo šílený.. :/

neu.sona
19. srp 2012

@helulela vv anavy mám a vůbec mi nevyhovují. Nějak mi nešly spolehlivě dát a tak nějak asi nic pro mě. Koupím ale určitě s jako do vycpávku na noc na později.
My máme na noc zatím 3x plenku plus když někam jdeme, tak většinou to samé. Snažím se přebalovat hodně často. Dnes odpoledne jsem dávala i čč narovno, ale musím se naučit, jak to dobře poskládat 🙂

neu.sona
19. srp 2012

@dandelion Já si říkám, že aspoň občasné vykakání jinam je fajn, když to není do plínky 🙂

luciesofi
19. srp 2012

@dandelion Magdí kaká hlavně v noci 😀 a čůrá prakticky pořád 😀
@neu.sona o pamperskách mi ani nemluv...to měla i na zádech ☹ fujtajbl

lenka5731
19. srp 2012

@helulela vv anavy narovno se mi taky moc zamlouvají. používáme vel. S a teď jsem už dala i vel. M (na 4,5 kg, příčně složené) a taky to jde. 🙂

dandelion
19. srp 2012

@neu.sona to rozhodně 🙂)
@luciesofi tak to jo.. malá má fakt často suchou plínku v noci.. 🙂 někdy jsem si říkala, že si troufnu jí nedat plínku žádnou :D :D :D
Jinak moje zkušenost s poslední pemprskou byla moc fajn :D byly jsme se Štěpulínou na návštěvě u kamarádek z porodnice.. kojím a najednou dělobuchy :D 🙂 asi 4x.. a najednou teplo na noze.. :D jak střílela tak to fakt podtlakem projelo na záda.. plenka skoro čistá.. a já měla krásně žlutej flek 10x10cm na bílých kalhotách :D 🙂 po městě jsem se nenápadně schovávala za kočárek :D :D :D a od tý doby pro mě papírovky neexistujou :D

luciesofi
19. srp 2012

@dandelion Suchou plínku měla od návratu z porodnice všehovšudy dvakrát...🙂
Moje poslední zkušenost s pamperskou byla podobná 🙂 Magdí to měla proteklé kolem nožičky..naštěstí to odneslo jen bodyčko a plínka, kterou měla pod sebou (nejradši kaká u kojení 🙂)

janistr
19. srp 2012

@dandelion
@luciesofi Teď, jak nám nefungovala ta pračka, tak jsem dávala pár dní papírovky a skóre jednou pročůraná až na prostěradlo, jednou to schytalo jen pyžamko. A vrcholem bylo, když pokajdila přes plínku (kolem nožičky) svoje oblečení a manželovi tričko i kraťasy - choval jí, dělal při tom něco na počítači a hlásí mi, že Helu kaká, pak se divně zatvářil, vstal a měl to všude 🙂.

ptjj
20. srp 2012

@luciesofi aha, tak na bok je to asi fakt blbý, mně se jednou Vojta pokadil při kojení, když ležel na boku a to to z toho novoskladu teda vyteklo až na flísáčky

ptjj
20. srp 2012

@luciesofi Vojta taky pořád kaká i v noci, pořád čekám, kdy to bude jen přes den, ale nenvypadá to zatím 😒

helulela
20. srp 2012

@neu.sona tak to jo... ale nezatracuj je, třeba jim časem ještě přijdeš na chuť 😉

dandelion
20. srp 2012

@janinek u větších dětí možná.. ale u malý jsem si to musela vydedukovat.. zítra budu zkoušet sýr, tak jsem zvědavá.. jím.. k snídani mussli zalité trochou vroucí vody, aby naboptnaly.. s ovocem.. Caro v ovesném, nebo rýžovém mléce, k svačině přesnídávku, nebo rýžový chlebík s marmeládou, ovoce, oběd krůtí prsní, králík s přílohou a nějakou zeleninku.., svačina třeba puding v rostliném mléce, rýžový chleba s pomazánkou, nebo zase ovoce, přesnídávka.. 🙂 a večeře buď zase maso s něčím, nebo polévky, nebo chleba s krůtí šunkou 🙂 ;) není to tak strašný 🙂

lenka5731
20. srp 2012

@helulela jakou velikost vv pro pro Adámka používáš na plínu narovno?

pampeliska1
20. srp 2012

Holky, co byste doporučily jako nějakou vonnou přísadu do koše na špinavé pleny? Levandulový olej? Nebo něco jiného? Děkuji 🙂

skobrt
20. srp 2012

Ahoj holky, jaké se vám prosím osvědčily separačky? já látkuju asi týden, mám Little lamb viskózové a asi se malé lepí na kůži, už má dva malé boláčky, jakoby strhlou kůži..:(((?