Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petkula
29. srp 2012

@janinala my máme na noc taky jednorázovku a zkoušela jsem různé typy plen, všechny byly kolem půlnoci - takže po 4 hodinách spánku pročůrané. Jinak, přes den dávám vv bambusové Anavy a měním po 2 hodinách.
Na odpolední spánek dávám taky jednorázovku. Nedávám ani ekopleny, prostě obyčejné Babylove. Už to neřeším. Dávala jsem totiž ekologické Babylove Nature ale ty pročůral taky 😀

bamboolik
29. srp 2012

@janakkk jj v Brně bude až na jaře. Uvidíme, jak se to na jaře vyvine, ale rádi bychom byli i tam. Přecejen je to naše město že ano 😉
@janinala pokud má jednorázovka 1kg, tak to je fakt už objem. Asi by se dala vymyslet nějaká "nukleární" plínka, ale aby byla takhle savá a zároveň štíhlá, to teda opravdu nevím. Jedině snad v půlce noci přebalit nebo dávat jednorázovky, pokud ti ty nepročůrá.

bamboolik
29. srp 2012

@rebelie Rebe, těším se 🙂

bamboolik
29. srp 2012

@petkula ad pročůrané jednorázovky jednorázovky, kamarádka taky dává na noc papírovku a jediná, co ji to ustojí je nějaká super premium pampers, ten její pročůrá i babylove. Ale holt když to nejde, tak to nejde a nemá cenu to řešit.

petkula
30. srp 2012

@bamboolik já dávám o něco větší velikost Babylove, takže zatím to stačí ale dík za tip, když tak později možná využiji jiné 🙂

pajinka85
30. srp 2012

Holky,máte zkušenost s těmito plenkami?
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=56304634&tab=1
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=57784357&tab=1
jsou nějaké levné.... 😕
Nedávno jsem sem psala, že se nám látkování nedaří, ale už je to lepší-už tolik nekaká-teda kaká-vždycky obr nálož, že to má všude, ale jen jednou denně. 😉
Občas ještě někde něco proteče, ale snad i to vychytáme. ale měla jsem koupené nejmenší velikosti a ty AIO malinké už nám nejsou. A tak potřebuju nové.....vybírám.Poraďte mi jakou značku.... hledám pár levnějších a pak i nějaké ty dražší-jsou krásný. 🙂

helulela
30. srp 2012

@pajinka85 to je super, že se s látkovkama sžíváte 🙂 S těmi plenkami osobní zkušenost nemám, ale vypadají jako další z mnoha z čínské produkce, které se od sebe liší jen názvy. Ne že by byly úplně špatné, píšou i, že mají atest (?)... ta sovičková má jednu vkládačku z mikrovlákna a jednu bavlněnou, to nebude savostí žádné terno. Teď to bude malému ještě stačit, ale později budeš určitě muset něco přidat, případně dávat dovnitř rovnou něco jiného, třeba bmb prefold. U opičkové píšou vkládačka z mikroflísu - to snad chtěli napsat mikrovlákno a přepsali se, protože z flísu se vkládačky nedělají, nesaje, používá se jen na vnitřky nebo separačky jako suchá vrstva. Nebo jestli mikroflís je něco jiného... švadlenky budou vědět.

lenka5731
30. srp 2012

@helulela děkuju, žes to napsala za mě 🙂 u vkládačky z mikroflísu jsem se taky pozastavila 🙂
@pajinka85 za podobnou cenu jsem ted koupila kapsovku Blueberry po jednom dítěti, s vkládačkami z bambusu a biobavlny, takže pokud nemáš na ty AIO víc peněz na nové, tak bych šla spíš cestou kvalitních značek - z bazaru.

ivuska.h
30. srp 2012

@helulela PES flís může být taky z mikrovlákna, ale ta úprava materiálu (flís) se na sání nehodí, z mikrovlákna se pro tento účel dělá buď froté (třeba u Bum Geniusek), nebo "wellsoft" čili "lama" čili minky (liší se délkou "chlupu") (nové Tots Bots AIO například).

helulela
30. srp 2012

@lenka5731 díky, ráda jsem ti ušetřila práci a jsem ráda, že se shodneme 😉

Včera jsem byla v Tescu a koukala jsem, že mají 50% slevu na ručníky. Měli tam malé ručníčky 30*50 cm (?) za 9,90 Kč. Tak mě napadlo, že by to mohla být dobrá alternativa k Ikea ručníčkům, i když ty byly asi ještě levnější.

helulela
30. srp 2012

@ivuska.h díky za info. Tak myslíš, že tam opravdu mají vkládačku z mikroflísu?

helulela
30. srp 2012

díky @klarajir a jejímu albu jsem možná objevila náhradníky separaček Canpol http://www.mamitati.cz/produkty-192/&men1=194/p...

janinek
30. srp 2012

Ja uz vic pouzivam ted TB EF V3 a normalne mi ta jedna plinka protekla u nozicek NITI. Vim, ze jsem o tom uz nekde cetla, ale ted to nemuzu najit. Mela mokry flicek na bodynu a pod sebou, spala na boku. Plinka zvenku uplne sucha, nozicka take, ale nit hneda. Je to spatny kus nebo to nejak blbe peru?

neu.sona
30. srp 2012

Testovani s @bamboolik na cca 4700 g mimcu.

janinala
30. srp 2012

Ahoj, moc děkuju za info - dítko holt hodně pije a jak pije, tak i hodně čůrá. Asi nakonec zůstaneme u těch jednorázovek na noc a na odpolední spánek to nějak zvládneme se současnou výbavou. To tříhodinové odpolední spaní mu už stejně asi dlouho nevydrží, tak pak bude po problému (je mu skoro 20 měsíců 🙂.
Snažíme se o druhého potomka, tak u toho to snad vychytám líp a výbavičku plínek trochu rozšířím a vylepším 🙂

andelka
30. srp 2012

@janinala můj taky hodně pil a pije, přes den látkovky nestíhaly, na noc jakž takž. Teď má plíny jen na spaní a taky kolikrát v noci přebaluju a převlíkám. Na polední spaní stačí. Jo a můj má 28měsíců a spává 2-2,5h po obědě furt 🙂 Na noc má vel 5 a na denní spaní 4 (to mají kluci stejné číslo 😀 )
Druhého potomka mám a zatím jsem mu koupila akorát jedny svrchňáčky 😅

bamboolik
30. srp 2012

@pajinka85 jj jak psaly holky, v podstatě pořád to samé eBay Čína plenky, jen jiné názvy.. Ad atesty, už jsme to tu s Ivou jednou řešily, vzhledem k tomu, jak jsou atesty drahé, tak něčemu takovému uvěřím, až to uvidím 😅
Ad vkládačka, ono to mikrovlákno (PES obecně) ve své podstatě nesaje, jen jakoby zadržuje tu vlhkost uvnitř smyček. Takže to má taky tu vlastnost, že při relativně malou tlaku to tu vlhkost taky pěkně pustí ven.. Takže proto tak přikládají tu bavlněnou vkládačku 🙂 Jakmile se dá bavlna nahoru na tu mikrovláknovou, tak to vcelku slušně funguje a bavlna zadrží tu zpátky uvolněnou vlhkost.
Ale pořád je to savost pro mimčo, ne pro roční nebo starší dítě.

bamboolik
30. srp 2012

@helulela super, to vypadá nadějně 🙂 Už máš vyzkoušeno?

helulela
30. srp 2012

@bamboolik na tebe jsem s tím zrovna myslela 😀 Nemám, ještě mi zbývá 4 a kousek balení nasyslených Canpol... ale tohle si zapamatuju, kdyby bylo potřeba.

bamboolik
30. srp 2012

@helulela já odzkouším a dám vědět 🙂 Je to polsko, takže dám ruku do ohně za to, že to bude to samé, jen jiná firma 😉

helulela
30. srp 2012

@bamboolik taky myslím 🙂

ivuska.h
30. srp 2012

@helulela Možné je všechno, nedokážu posoudit, jestli je to překlep nebo je to tak doopravdy... Třeba Sketchky geniální AIO či jak se to jmenuje, skutečně měly savé jádro z klasického PES flísu, takže stát se to může 😀

dandelion
31. srp 2012

asi nejde nijak zabránit počůrávání koberce, když se mi to dítě začíná pohybovat :D 🙂 sotva jí dám na podložku, tak se vypíďalkuje z ní.. :D jak teda rozvíjet pohyblivost? (ještě se neotáčí) a zároveň omezit počůrání koberce? :D 🙂

boudova
31. srp 2012

@dandelion já jí mám na velké hrací dece a ty prostě vyperu 🙂
http://deky.heureka.cz/taf-toys-zvidalek-deka-s...

katyxq
31. srp 2012

@dandelion Já to řeším jen jednou čtvercovkou a flíśakama, malá je dračice 😀 (a to se už začíná stavět, mě jednou zničí).

ivuska.h
31. srp 2012

@katyxq Naše lasička se staví už as týden a je to teda hrůza, věčně padá a boucjá se do hlavy... Zlatý opožděný Ondra, který začal stoupat až v roce a měl už víc rozumu, atkže skoro nepadal...

dandelion
31. srp 2012

@boudova @katyxq ona když má jakoukoliv plínu tak se nehne.. když je nahulatá, tak se točí na bok a "kolem osy" :D 🙂 jinak jsem to vyřešila následnovně :D jelikož tu suším ještě z jara jednorázový podložky co mi donesli tchánovic, tak jsem dala jednu pod fleesovou deku z ikei 🙂)

mahafi
31. srp 2012

@dandelion Tohle jsem taky řešila a nevyřešila.. 😒 Dělala mi to samý.., ze všech dek i podložek se okamžitě vykulila a já utírala loužičky.. občas jsem si přišla, že máme doma štěně 😕 🙂 .

katyxq
31. srp 2012

@ivuska.h Malá taky furt padá, při stoji se jí klepou kolínka 😀, ale je odvážná až moc a zkouší se jednou rokou pustit, což dlouho neustojí ... a pak po dopadu obvykle pustí i trochu čůrání.
Jednou ji manžel chytil v letu z postele, teď už přileze ke kraji a jen nakukuje dolů, to se poučila rychle, ale stoj a chůze jsou evidentně mnohem lákavější a za natlučení si stojí 😅.

ivuska.h
31. srp 2012

@katyxq To Jůla se nepouští záměrně, ji prostě něco zaujme, otočí se za tím a zapomene, že se má držet...