Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
18. zář 2012

@aideen Jaká to byla barva? Nebyl to ten prokletý tyrkys?

aideen
19. zář 2012

@ivuska.h nene Ivi, byly to ty myšky oranžové. Ale tohle bude fakt moje chyba. Holt jsem to vyprání vícekrát pro zvýšení savosti podcenila. Jinak s nimi nemám fakt problém. 🙂 Ještě jich postupně několik dokoupím 😀

aideen
19. zář 2012

@martinka.pida má mám vv anavy 4 vel M a od aitu vv 3 taky velikost M a stačí. Jak říkám, hodně to střídám dle situace (jestli malý kadil, jestli ne, jestli hodně pil atd) a taky podle toho jak se mi chce 😀

janakkk
19. zář 2012

@aideen já měla anavy easy (ale ty starší) a protékaly skoro vždycky na bříšku i kolem stehen, možná čůrají moc rychle, nevím, ale nakonec jsem je prodala, nechala jsem si jednu, pro všechny případy, ale prakticky ji nepoužívám, přitom jsou moc krásné, hezky štíhlé, krásně sedí.... nevim, no

mmiirrkkaa
19. zář 2012

@baraz Přesně tyhle plenky jsem si kupvala a taky už použité. Za mě dobrá volba. I cena je dle mého dobrá, takže já bych do nich šla 🙂

aideen
19. zář 2012

@janakkk o tom jsem slyšela, že to ty starší typy dělali. Myslím ale, že to bylo tak nějak všechno dohromady - malý nakojený, nespal tudíž hodně čůral, navíc tlak v nosítku a dvě hodinky v plíně a bylo to. Ono než že by za to mohla plenka, tak spíš já jako začátečník 😀

eicul82
19. zář 2012

Chtěla jsem se zeptat...zatím pořád o látkování uvažuji a také tápu 😅 Např.když použiji Anavy kalhotky,tak do toho musím dát vkládačku,že? A mokrá pak bude jen ta vkládačka? Nebo i někdy ty kalhotky?

zlatelevizeedna
19. zář 2012

@eicul82 i kalhotky, jsou promokave, proto se pres ne davaji jeste svrchnaky - pul, fleece nebo vlnene.

pampeliska1
19. zář 2012

@eicul82 pokud myslíš tyto http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... tak přes ty se ještě musí dát nějaká nepromokavá vrstva - celé kalhotky fungují jako "plína" a celé můžou být mokré. Vkládačka do nich funguje jako sací vrstva navíc, aby toho víc pobraly.
Jestli ale myslíš tyto http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... tak ty jsou AIO (All in one) a už se přes ně nedává nic.

janinek
19. zář 2012

@eicul82 Nakazily jsme te?

numerenka
19. zář 2012

Milé maminky,všechny vás moc zdravím a prosím o radu. Čekáme třetí miminko a chtěla bych začít látkovat ( obě děti jsem měla na papírovnkách). Bohužel, začínám ve všech těch informacích tápat. Nejjednodušší pro nás by bylo nakoupit ty plenky,, All in one,, - nemám moc prostoru na sušení a také výhoda rychlé přebalení. Nejvíce se mi líbí od ANAVY, máte s nimi někdo zkušenost? Popřípadě můžete doporučit jinou značku? Kolik bych jich potřebovala pro mimi jako základní výbavičku, kdybych nakoupila jen tyto?
Moc děkuji, chystám se na kurz, tak snad budu chytřejší.

aideen
19. zář 2012

@numerenka moje výbava je z 80% Anavy a už ani žádné jiné plenky nekupuji. AIO mám dvě a jsem spokojená. Akorát teda celá výbava z nich ... no nevím ... byla by to docela pálka. Myslím, že ideální je mít tedy tak 25 - 30 kusů? Holky ti k tomu určitě napíší víc 🙂 A myslím, že taky napíší to, co teď já ... že by celou výbavu v AIO nekupovaly, ale vyzkoušely by, co bude tobě a miminku sedět 🙂

numerenka
19. zář 2012

@aideen : Moc děkuji za radu 🙂 právě jsem na jejich stránkách a asi to nějak zkombinuji. Ještě se chci zeptat, kolik tedy těch základních,, plenek,, a kolik těch svrchních kalhotek? stále se bojím, abych toho neměla moc nebo naopak málo.

aideen
19. zář 2012

@numerenka koukni ke mě do alba, tam mám celou moji výbavu a mám toho teda dost. I trochu víc, než by bylo nutné 😀 Ale je to jako droga 😀

terezka312
19. zář 2012

@numerenka Mně se Anavy AIO líbí, jsou hezky štíhlé a dobře sedí, není to takový balík jako kalhotovka a svrchňáky, mám 2 a za mě můžu doporučit. Ještě mám moc ráda kapsovky od Swaddlebees (téměř stejné jsou i Blueberry), ale ty jsou ještě o dost dražší než Anavy. U těch Anavy je výhoda, že je to systém SIO, takže můžeš koupit ty vkládací části a svrchní kalhotky používat opakovaně, pokud nebudou znečištěné. Tím se dá trochu ušetřit.

numerenka
19. zář 2012

@terezka312 : Moc děkuji, vypadá to, že nakonec uděláme výbavičku z těch kalhorkových plenek + ty svrchní a něco budeme mít i All in one - jsem často s dětmi venku nebo na kroužku apod., tak to bude asi jistější 🙂
Kolik je potřeba pořídit těch kalhotkových plen a kolik svrchních do začátku? A jak rychle schnou ty klahotkové plenky?
@aideen : To je tedy pořádná výbava 🙂

numerenka
19. zář 2012

Ještě se chci zeptat, zda se vyplatí koupit i ty novorozenecké nebo stačí jednovelikostní hned od začátku? Obě děti měly kolem 3,5kg

ivuska.h
19. zář 2012

@aideen To se mi ulevilo 😀 Myši by měly být v pořádku, i když kaz materiálu je samozřejmě možný vždycky.

ivuska.h
19. zář 2012

@numerenka Potřebuješ 24 kalhotkových plenek a 3-4 svrchňáčky. To počítá s praním obden a 1 dnem na schnutí, přebalování pak vychází po 3 hodinách. Pokud nežiješ ve vlhkém bytě, tak by 24 hodin na sušení mělo stačit, můžeš dát plenky klidně i na topení, ale jsou pak tvrdší. Novorozenecké bych doporučila spíš jako doplněk "na parádu", protože u průměrně velkého miminka vydrží jen krátce. Kdybys čkala vyloženě malé miminko, tak by se pak vyplatily, ale jinak ne.

janinek
19. zář 2012

@numerenka JA vedela, ze budu rodit kolem 38tt, tak jsem mela 3 novorozecke vse v jednom a bambusove kalhotkovky jednicky a minisvrchnaky. Zacli jsme latkovat na 2.75 kg v osmi dnech. Mela ty bambusove a mini BB. Ostatni svrchanky byly moc velke - uni veliksoti nebo size 1 Little Lamb ci TotsBots, pak jsem prikoupila jeste dve novorozenecke AIO a TB svrchnaky nulky. Ted je ji devet tydnu, ma 5.74 kg. Minisvrchnaky uz nenosi pres tyden, ted ma ty BB coverall. Novorozencke AIO uz nenosi pres dva tydny, ne-li tri. Little Lamb bambusove kalhotkovky jednicky ji jeste jsou, ale uz ji davam TB bamboozles dvojky i. A ty AIO jednovelikostni uz davam take, ale treba tots bots easyfit jeste nesedi nejlepe. Bumgenius freetime a miosolo asi ted sedi lepe. Mam to vse kdyztak v albech, vybavu i nejake fotky z praxe.

numerenka
19. zář 2012

@ivuska.h
@janinek : Holky moc děkuji za radu, ještě jsem objevila v obchodě Brána k dětem značku OneSize - mají tam sadu 10ks kalhotovek za 2950kč, používáte je někdo?

janinek
19. zář 2012

@numerenka Neni zac.

Jeste ti chci rict, ze ja se bala toho skladani take, ze jsem byla presvedcena, ze ty AIO jsou jednodussi a lepsi. A musim se priznat, ze ted mam radsi asi kalhotkovky a svrchnaky, hlavne jim nejvic verim, protoze mi fakt nikdy neprotekly. Jsou teda bachratejsi a dele schnou, ale fakt super drzi. A i kdyz treba je presne nemam tesne, tak neprotecou. Coz u AIO se mi stalo, kdyz je blbe utahnu. A muj manzel ma take radsi kalhotkovky a svrchnaky nez ty AIO, ze je neumi dobre zapnout totiz.

Jo, ted vidim preklep, male ma 5.34 kg, jsme ji omylem pridala nejak moc.

ivuska.h
19. zář 2012

@numerenka To asi nebude značka, ale jen označení, že je to jednovelikostní plenka, ne?

littlemousecz
19. zář 2012

@numerenka @ivuska.h já myslím, že to jsou duhy od popoliny ne?

ivuska.h
19. zář 2012

@littlemousecz Vidíš, to je možné, to by i odpovídalo +/- tou cenou. Tak ty bych nebrala 😀

hrhanka
19. zář 2012

Ahoj holky, jsem v těhulkování teprve na začátku, ale začínáme se pomalu s manželem rozhodovat jestli budeme látkovat nebo ne. Zatím vidím v látkování samá pozitiva hlavně vzhledem k miminku a myslím že to ani nezabere více práce pro mě než papírovky. Téměř vůbec se zatím neorientuju, tak teď hledám kde se dá. 🙂 Hlavně nevím kterou značku plenek bych měla vybrat...Může se třeba kombinovat více značek dohromady nebo se musí celá výbavička pořídit od jedné značky? A je lepší pořídit dvou velikostní plenky nebo jednovelikostní. Přijde mi, že v těch jednovelikostních bude mít mimčo akorát objemný zadeček a pak bude mít všechno oblečení veliké...A kolik a jakých plenek je nejlepší si na začátek pořídit?

cervena_vila
19. zář 2012

Ahoj holky, byly jsme s Mayou na tříměsíční prohlídce a doktorce se moc líbilo, že má látkovou plenku (Mommy´s Touch). Ptala se, jak to dneska funguje, kolik jich potřebuji, ona že prala šedesát plen denně 😀. A že jsou lepší než jednorázové, protože ty nejsou fyziologické, jsou moc úzké kolem nožek a nepodporují správné držení kyčlí. Též se jí líbila moje bezplenkovka, říkala, že za nich to bylo normální a dneska na ni maminy třeští oči, o čem to mluví.
Příště ji přinesu zas v něčem látkovém, abych se vytáhla 😀

numerenka
19. zář 2012

Chci se ještě zeptat, jak to máte potom s velikostmi u oblečení. Mám spoustu věcí vel.56, tak nevím zda se třeba do bodýček a polodupaček vlezeme 😒

aideen
19. zář 2012

@numerenka toho jsem se bála taky a zatím jsem extendor použila fakt jenom jednou a to na body, které už bylo stejně malé. Jinak se mi prcek (teda spíš můj obřík, skoro 6 kg 🙂 ) vlezl do všeho 🙂

numerenka
19. zář 2012

@aideen : trochu se toho bojím, že budu mít oblečky na nic. Mám hodně vel.56 a vel.62, tak snad to bude dobré. Ještě asi dokoupím nějaké body vel.68 😉
Jinak dnes jsem seděla u počítače a hledala ty látkovky, ale stejně mi nejvíce padly do oka ty Anavy 😉 a to ty kalhotkové plenky + svrchní + pár kusů těch All in one. Počítala jsem to a vychází mi výbava v rozmezí 13.000,- až 15.000,-kč = to už mě moc netěší ☹ Zároveň si říkám, že je to až po nočník a nemusím se tahat s plenkama z obchodu + tři děti a ještě udělám něco pro zdraví a pohodlí miminka a o přírodě nemluvě 🙂
V pátek jedu na kurz o látkovkách, tak třeba potom padne konečné rozhodnutí a nakoupíme výbavu 🙂