Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
24. zář 2012

@noone asi tomu nějak nerozumím. Vždyť říkáš, že ta místní značka docela jde dobře, ale přitom mají taky hlavně plenky zvlášť, ne? Teda mají tam i AIO, ale vcelku jen pár. Nepřijde mi to až tak zajímavé.
Ale docela mě dostalo s tím na jednu stranu zarytým patriotismem a na stranu druhou "co je americké, je dobré" 😀
Je to fakt zvláštní, u nás mi přijde, že je to ještě stále na vzestupu

mahafi
24. zář 2012

@noone a co se ti nelíbí na těch slovinskejch plenkách? jsou blbý jako savostí, potiskama (ty jsou trochu.. no.. nejsou to anavy, no 😀; ale ta beruška nebo ručičky ujdou 🙂 ), tvarem? teď jsem na ně koukala znovu a a úplně mě oslovil název sucháče.. ježki 😀 ( no nic.. infantilní radost 😀). Tak zkus vyplnit díru na trhu a měj těch značek víc 🙂 (já vím, taky nesnáším, když mi každej říká co a jak mám dělat líp, když já vím, že to prostě nejde, tak mě neber moc vážně 🙂 ).

mahafi
24. zář 2012

@bamboolik Těším se, až se na vás přijdu mrknout na for babies.. 🙂 (a nejspíš tam zjistím, že mi plenky nestíhaj dosychat a potřebuju další 😀)

hanule04
24. zář 2012

Tak svrchnky capri už jsou objednaný a zbytku jsem odolala. Holky kdyby jste někdo chtěl prodat vícevrstvý bambusový anavy S a M tak bych něco klidně vzala.

betysek
24. zář 2012

@ivuska.h Tak teď už mi je jasné, proč mám takovou výbavu po první dceři jakou mám. Dceři jsou 4 roky a mám po ní IV frote a flanelky, Ela´s House a Popolini. Pořád jsem si říkala, proč jsem koupila zrovna je,když dnes už o tyto pleny nikdo pomalu ani nezavadí. A teď mi to je konečně jasné, není to tím, že bych špatně vybírala, ale asi tenkrát nic jiného ani nebylo. 😀 A teď jen slintám nad těmi krásnými plínkami, které teď jsou. Nakonec jsem neodolala a mám nějaké Anavy a Little Lamb. 🙂

janinek
24. zář 2012

Dneska KONECNE reakce na plinky! Byla jsem u laktacni a nejdriv tam vazi, pak se bavi s vami health visitor a pak kojeni. A vazici pani se me ptala, jestli vse v latce, ze se ji libi, jak mam i ubrousky a tak a resily jsme pliny. A ona, jak si mam napsat na council, a tan proplati kus vybavy, tak ji rikam, ze u nas to bohuzel uz neni, ze jen davaji nejaky zlevneny balicek a zrusili kupony. To jsme vam ani nerekla, ale puvodne daval council nas kupon na tricet liber, co se da pouzit v ruznych eshopech, ale nez jsem se k tomu dostala, tak to u nas zrusili, jeste v breznu to fungovalo apak v kvetnu uz ne :( A spolu s pani jsme se rozcilovaly, jak muj council toho malo dela pro latkovani. Tady to stredisko totiz je jiny obvod.

luciesofi
24. zář 2012

@janinek Jani, jak jsi spokojená s BB Minky? Vyhovuje ti to mikrovlákno????

janinek
24. zář 2012

@luciesofi Zatim ji mela parkrat, davam dovnitr bambusove vkladacky a fleecovou separacku od totsbots k zadecku, at se mi moc neznici. Nejradeji totiz vycpavam bambusem, takze tu jejich vkladacku jsem tam jeste nedala. Spokojena zatim jsem, dneska ji zrovna mela. A byla v ni asi 40 minut v sedacce a ok, neprotlacilo se nic.

bamboolik
24. zář 2012

@mahafi a už jsi se zapojila do soutěže o lístek? Dneska to uzavírám 🙂

lenka5731
24. zář 2012

@luciesofi ´mně BB minky přijde strašně široká, přijde mi největší ze všech plín (takže zatím sedí nejhůř). Na to mikrovlákno zatím nemůžu říct nic negativního. Už jsi ji zkoušela?

mahafi
24. zář 2012

@bamboolik já mám nakonec lístek od farmers 🙂 (a navíc i od veselé nohavice, jsem se zapojila do dvou soutěží a v obou vyhráli všichni 😀, tak jeden už putuje ke kamarádce 🙂 ). Ještě se musím snažit vykurýrovat Madlu 🙂.

bamboolik
24. zář 2012

@mahafi tak to u nás bohužel nehrozí, máme více zájemnců než lístku 😀
Tak se potom na stánku u nás přihlas 🙂

janinek
24. zář 2012

@lenka5731
@janinek Siroka je, to ma take zarazilo, ale jak je mekka a davam tam ty me vkladacky, tak mi neprijde o tolik bachratejsi nez jine.

janinek
24. zář 2012

@luciesofi To nade mnou je pro tebe, ne pro me 🙂

mahafi
24. zář 2012

@bamboolik no já jsem to právě vůbec nečekala.., tak mám radost 🙂. Přihlásím.. budu tam halekat, že jsem mahafi 😀. Ne, ale já se fakt na ty vaše plínky hrozně těším 🙂.

luciesofi
24. zář 2012

@lenka5731 Ještě ne, dneska přišla a visí na sušáku 🙂 Vyzkouším hned, až uschne 🙂
@janinek Mně se zdá taková větší (ale já mám jiné AIO Itti Bitti, Anavy a Tots Bots EF a ty užší jsou), ale je krásně měkká 🙂

petkula
24. zář 2012

@ivuska.h
@mina_ poštovné se nevrací, jen platba za zboží 😉

luciesofi
24. zář 2012

@bamboolik
@mahafi For babies už je tenhle víkend?? Jej, já jsem na to úplně zapomněla... 😕 😅

argo1
24. zář 2012

můžu mít dotaz? používáte místo aviváže někdo tea tree oil, aby plínky trochu "voněly"? a jakou značku? já mám doma Australian bodycare, ale je mi ho docela líto dávat do pračky, spíš ho používáme na odřeniny atp.

janinek
24. zář 2012

@luciesofi Schne rychle, dalsi plus.

@argo1 Ja kapu na ubrousek k plinkam, nekde psali, ze to nemam kapat primo. Davam asi pet kapek, nerekla bych, ze to pak je tim TTO citit, ale nesmrdi mi. A jeste ho kapu na slipovku, co mam zevnitr na viku kyble. Tam to poznat je.

herminka
24. zář 2012

@argo1 Zkus si koupit TTO v DM, celkem velká lahvička tuším za stovku, jejich značka Das gesunde Plus.

terezka312
24. zář 2012

@hanule04 Zrovna přemýšlím, že asi prodám 3x vv Anavy, vel. S, jestli máš zájem. Jsou už ale používaný, takže už hrubší.

argo1
24. zář 2012

@janinek a ten ubrousek dát do pračky přímo s plínama? já to zkoušela přímo do přihrádky na aviváž (taky cca 5kapek) a cítit byl.
@herminka Díky za tip, podívám se na něj. A kolik ho dáváš?

herminka
24. zář 2012

@argo1 Já ho nedávám 😀

hanule04
24. zář 2012

@terezka312 a za kolik by byli? jak dlouho jsou používaný? chtěla bych je na vycpání kapsovek.

argo1
24. zář 2012

@herminka OK, přesto dík! 😎

terezka312
24. zář 2012

@hanule04 No tak cca 3 měsíce. Prodala bych je všechny dohromady za 180 Kč + poštovný. Kdyžtak Ti můžu zítra poslat fotky, jestli máš zájem.

luciesofi
24. zář 2012

@janinek @lenka5371holky, tak teď přšel muž domů, já celá žhavá sundala plínky ze sušáku, abych mu je ukázala a Econappi nemá na jedné straně gumičku (má ji vytaženou či co) 😒 😒 😒 . Při vešení jsem si toho vůbec nevšimla ☹ Hned jsem psala, jaký mám problém, tak jsem zvědavá, co s tím - kupovala jsem je "U Hanky" Ach jo...já mám takovou smůlu ☹

luciesofi
24. zář 2012

Tak už vím, co s tím je....gumička se na jedné straně odpárala a je teď navolno v tom tunýlku... 😒

aknapets
24. zář 2012

Tak jsem naštvaná. Byla jsem skromná látkařka, která si vystačila s vícevrtvejma, čtvercovkama a pár použitejma Popolinama Ona Size (mám jednu Pop In a ta je super - bmb). A teď si budu muset dokoupit nějaký libůstky! 😀

Ale k věci! Naše dítě je děsně učůraný! 😀 Přes den bezplenkujem, ale v noci to nejde, protože se vždycky moc probudil a špatně se mu usínalo..to samý s přebalováním, takže na noc má ekologický jednorázovky... Nemáte někdo zaručený recept, jakou kombinaci bych mu mohla na noc dát? On mi všechny možný kombinace pročůral a nebo prostě mu to nestačilo a brečel...