Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
2. říj 2012

@neu.sona mala je vubec uplakany mimco.. A ten rozdil, kdyz nema plinu je neuveritelnej.. Na noc mela fleesaky s cc na rovno a rano byla sucha..

neu.sona
2. říj 2012

@dandelion u nás je to podobné. Taky jsme hodně ubrečení. Cokoliv se nám trochu nelíbí, nebo když ho něco bolí okamžitě projevuje hlasitým nešťastným pláčem. Bez plenky je usměvavé miminko, zajímavé 🙂.
Tak a teď se mi pokadil na stehno při kojení a to jsem ho předtím dávala a čůral. Ach jo 😀

katyxq
2. říj 2012

@dandelion , @neu.sona Tak já si malou nechat bez plínky moc netroufnu, jakžtakž hlásí čůrání - ale jen když má plínky, jak je bez ní, tak čůrá bez varování 😀, když chce kakat, tak se prostě zarazí a začne tlačit a jde jen o to, jestli si toho dostatčně rychle všimnu.
A uřvánek je hroznej, ona prostě neumí brblat, hned jede na plnej výkon 😅, ted začíná trochu znakovat, ale jen když má dobrou náladu a to si toho ještě musím všimnout, jinak zase řev (a bez znakování, čili odlišit, co chce je někdy docela problém, prostě jsem nevypozorovala, že by řvala jinak na hlad, jinak na mokrou plínu, jinak na jiný problém).

dandelion
2. říj 2012

@katyxq takže si to zkusila? 🙂 já jsem sama v šoku jak to funguje.. ale hele.. otázka jak to bude až začne lízt.. teď je to v pohodě.. dám pod ní něco (momentálně jednorázovou podložku a na ní fleesovou deku...) a pak to neřeším.. hraje si, jdu za ní, zkusím jí dát vyčůrat (co 15 minut)...

ivuska.h
2. říj 2012

@dandelion Kamarádce to fungovalo i s lezoucím miminem... Ale oni bydlí v jurtě, takže je to maličký prostor a dítě má pořád před očima, to já si třeba u nás nedovedu představit, protože Jůla má volný výběh po bytě a když slyším z pokojíčku, že si všochni hrají, tak tam ani nechodím, abych je nevyplašila 😀 😀 Taky si to teda nedovedu představit, co 15 min dítě dávat na nočník, to bych pomalu nic jiného nedělala. Ale chápu, že pokud je cílem léčení opruzeniny atd., tak člověk zvládne ledacos, ale dlouhodobě a "jen tak" si to nedovedu představit, zvlášť pokud má člověk více dětí.

dandelion
2. říj 2012

@ivuska.h to sem zapoměla dodat.. co 15 minut je jen dopoledne.. odpoledne tak často nečůrá ;) to je někdy i co hodinu.. 🙂 ale je něco jinýho, když máš děti tři a když já mám jen Štěpánku.. a jinak se nudím :D 🙂 ;) Co to je za kamarádku že bydlí v jurtě? Někde v cizině? 🙂)

ivuska.h
2. říj 2012

@dandelion Nene, tady u nás, měli pozemek a nemohli hned stavět, tak místo placení pronájmu postavili jurtu, takže mohli víc šetřit. Ale měli to za domem rodičů, takže sprchovat se chodili tam a bylo tam zázemí v případě nemoci atd. Nakonec za rodičema stavět nebudou, koupili si jiný pozemek a přesunuli se tam, na jaře už se asi bude stavět. Tak jsem zvědavá,jak zvládnou tu zimu bez zázemí baráku.

noone
2. říj 2012

ahoj, jdu s dotazem... mam sanci nejak z plinek dostat zaprane skvrny? zatim jsem narychlo zkousela na 2 pliny ariel na skvrny ve spreji, ktery mi jinak vypere vsechno a tentokrat se nechytl 😖

noone
2. říj 2012

@ivuska.h tyjo, maji muj obdiv 😵 😵 😵 . bydleni krasny, ale jen kdyz je hezky a travis vetsinu casu venku 😅

dandelion
2. říj 2012

@ivuska.h To musí být dobrodružství 🙂)

dandelion
2. říj 2012

@neu.sona :D to se nám ještě nepovedlo :D 🙂) ;)

ivuska.h
2. říj 2012

@noone Byli jsme u nich několikrát ve velmi silných mrazech a je to v pohodě, jsou tam uprostřed kamna... jen to nemá žádnou akumulaci tepla, takže se nedá třeba na noc přestat topit. A když stojíš, tak u hlavy je mnohem větší teplo, než u noh 😀 Já jsem už ale asi na život bez koupelny a splachovacího WC příliš zpohodlnělá. Hlavně teda s těma děckama, když onemocní, zeblijou ti postel atd., tak pak člověk ocení ty vymoženosti moderní doby 😀

helulela
2. říj 2012

@dandelion Štěpánka bez plínky, to je úžasný. I když vám už předtím BKM šla, stejně jsi odvaha 🙂
@ivuska.h koukám, že jsem ještě málo alternativní. My máme taky zatím jen pozemek, ale řešit to jurtou by mě nenapadlo ve snu. Tu mám tak na úrovni stanování o prázdninách.

ivuska.h
2. říj 2012

@helulela Jj, já jsem taky málo alternativní 😀 😀

helulela
2. říj 2012

@ivuska.h ale na návštěvu do jurty bych šla ráda, to zas jo 🙂

janinek
2. říj 2012

Jdu se poradit. Ono teda stejne s ni zitra ais zajdu k doktorce, ale ...

Zhorsuje se ji ta vyrazka nebo co to ma. Ma to na zadecku a na nozickach, kde je plinka. Takova cervena krupicka nebo jak to rict, je to suche teda, ale nic na to nezabira. A ma zarudle i takove ty faldiky - na kotnikach, v podpazi a pod krkem. A ty zarezy u nozicek mi prijde, ze uz ma take opupinkovane. Myslite, ze to muze mit z plinek? Minuly tyden jsem byla u doktorky s pusinkou, ze ma na jazyku pora dbile, ona rekla ale, ze to je mirne, kdyz porad dobre ji (no dobre je nadneseny pojem, ale ji a pribira a vetsinou basti ok).

ivuska.h
2. říj 2012

@helulela Je tam moc příjemná atmosféra a děckám se tam vždycky hrozně líbilo.

ivuska.h
2. říj 2012

@janinek Nemůže to být jen opocené? Když je to v těch záhybech a ne jen pod plenkou?

janinek
2. říj 2012

@ivuska.h Asi muze, ale nemelo by to nejak zmizet? Ma to tyden zhruba. Vetram a zkousim ruzne mazani, i jsem nemazala vubec, ono se to chvilku vzdy zlepsi a pak zase zhorsi. Tak nevim, co s ni. Zase aby mi doktorka nedala ATB a treba to neni tak vazne.

bamboolik
2. říj 2012

@janinek no kdyby to mela z plin,tak to nema pod krke
Ne? Jak slysim zarudnuti v zahybech,tak
Prvni co me napada je atopicky ekzem. Navic deti s AE na latkovky taky reaguji vselijak,teda spis na to vlhko v nich.

janinek
2. říj 2012

A jinak manzel dnes sel konecne do prace, tak moje druha plina z rulety je ta vysnena - BB bamboo SLONI! Timto diky za upozorneni na ten vzor 🙂

janinek
2. říj 2012

@bamboolik to mi ani nerikej :(

ivuska.h
2. říj 2012

@janinek No může to přetrvat dlouho, pokud je dítě citlivé a má třeba sklon k ekzému... Co třeba alergeny ve tvé stravě, pokud kojíš? Citrusy, mlíko, čokoláda...?

ivuska.h
2. říj 2012

@janinek On se dá ekzém celkem dobře držet pod kontrolou, když vypozoruješ, co dítě dráždí atd. Ještě mě napadá taková klasika -- nezměnila jsi prášek, nějakou kosmetiku nebo tak něco?

janinek
2. říj 2012

@ivuska.h prasek stejny porad. Ale posledni tyden jsem k plinam zapominala na prani kapat tea tree oil, ale to snad nemuze byt tim.

Od soboty citron a med v caji, ale zaclo ji to ve stredu uz tak. Coko jim tak nejak prubezne porad. Koupu ji obden ve vode jen, mazu sebamed mlikem.

noone
2. říj 2012

@janinek taky me napadl jako prvni ekzem ☹ . muze se projevit az nekolik dni po te, co snis alergen, kor pokud to jde pres mliko. konkretne med se nedoporucuje az do 3 let, citrusy se muzou po roce... tak zkus vynechat a snad to bude dobry, drzim pesti 😉
a ta ruleta u vas, to je fakt dobry, furt nad tim premyslim 😀

bamboolik
2. říj 2012

@janinek jako první bych zkusila vynechat čokoládu a kravské mléko. U nás třebapomohlo jen to, že jsem mléko nepila, sýr jsem jíst mohla. Navíc 3m to je tak akorát doba, kdy se to začíná projevovat.
A neboj, AE pokud se drží pod kontrolou, tak to vcelku jde. Teď už se mi taky kluci začínají osypávat, jak už je podzim. A u plínek, tak je potřeba často přebalovat, ono ta kůže je citlivá na vlhko, navíc spolu s tou močí, no co ti budu povídat.
A pak hlavně promazávat a promazávat a promazávat. Maže se různě podle stádia ekzému. Tady na MK je o tom diskuze, tak tam nakoukni a nech si poradit 🙂

janinek
2. říj 2012

@bamboolik Mleko prave uz nepiju dlouho. Akroat ted nevim, jestli jsem ho v tydn prave omylem nemela, davam si do Cara mandlove, ale jak delam kafata tchynakum, tak jeden den jsem to vypila a najednou znejistela, co jsem si tam nalila. No je ted v papirovkach, chci vsechny pliny vyprat a vydezinfikovat nejdriv radsi.

@noone Ten med se mi nezda, protoze ji to zaclo uz pred nim. A ja mela za to, ze do tri elt nema jist med dite, ne ja.

Ja teda hlavne doufam, ze to neni projev alergie na psa.

bamboolik
2. říj 2012

@janinek ono s tím jídlem je to docela sranda, protže každé dítě na to reaguje jinak. Náš mladý třeba nemůže citrusy, ale med valí naplno a v pohodě. Lučinu taky může, ale vypije hrnek kravského mlíka a už se drbe. Je to prostě potřeba vychytat, takové ty citrusy, med (i přes matku), čokoláda, kravské mléko je prostě to nejčastější. Malá je malá, takže žádné testy se stejně dělat nebudou, prostě zkoušet, promazávat a čekat a doufat 😅

janinek
2. říj 2012

@bamboolik To jsem se chtela zeptat, jestli se to da nejak zjistit z krve. Aby to nebylo jako s BKM,ze kdyz doktorum reknu, ze mam podezreni, tak mi ji hned diagnostikuji. Tak aby tohle nebylo to same. Treba je proste jen nejak vic opruzena.