Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
4. říj 2012

@rebelie @boudova @bamboolik jo ale při praní na 60 se o něco srazí, takže je dobré nastříhat trochu větší

boudova
4. říj 2012

teď na to koukám a perlan je 100% viskoza a IV baby co používám je 98% papír a 2% viskoza.....ale co to znamená nejsem schopná vydedukovat ( a já si myslela, že chemii nebudu nikdy potřebovat a je to tady )

ptjj
4. říj 2012

@boudova no právě, s chemií jsem na tom podobně 😀

boudova
4. říj 2012

a kdyby se našel nějakej dobrovolník, co by mi vysvětlil rozdíl mezi celulozou a viskozou (wiki jsem četla a nepomohla 😎 ) ... je mi jasná jen souvislost strom -) dřevo -) celuloza -) viskoza

rebelie
4. říj 2012

@madlisek Já Perlan mám, doma, zásobu... ale používali jsme ho jen jako náhradu vlhčených ubrousků... coby separačka mě to sice napadlo, ale myslela jsem, že bude blbě propouštět moč... tak to je paráda, v tom případě je problém se separačkami vyřešen...
@boudova Já ani pokaděný separačky nesplachuju, vše jde do koše.
@bamboolik Nejde mi o udržení sucha, to mi je vcelku putna, jde mi fakt jen a jen o to, jak nemuset prát plíny od h....
@bamboolik Aha, Canpol je supertenký? Takže se mi bude chytat na ekzém jako ty pavučinky od BambinoMio? A po vyprání se to celé zmačká a nechce se to narovnat?

bamboolik
4. říj 2012

@rebelie jj je tenký, taky se mi občas zadrhne, když nemám promazané ruce. A ano, po vyndání z pračky je to jako krávě z huby 😀 Ale normálně to rozděláš, jen to teda fakt nedrží tak tvar jak popolini.
@ptjj mě právě zas vyhovuje tenký. Ten hrubý mi přišel takový škrábavý. Je to holt asi o mém pocitu a dítě si nestěžuje 🙂 I když on je vlastně většinu času bez separačky a mokro je mu úplně putna.. A pak že prý BKM 🙄
No nic, už vím další věc, co vyzkouším 🙂

rebelie
5. říj 2012

@bamboolik Hm, tak to není nic pro mě, to bych se nad tím strašně navztekala... já mám ty ruce fakt hrubý a chytalo by se to na ně pořád...

bamboolik
5. říj 2012

@rebelie nojo, každému holt vyhovuje něco jiného

mmiirrkkaa
5. říj 2012

@boudova Teoreticky nevím, ale prakticky se mi na vaječinu líp osvědčila celulóza ("pevnější papír), ta viskóza je spíš jako záclona nebo pavučinka. Jinak na trvdé bobky používáme Irmu

dandelion
5. říj 2012

@rebelie já teď používám jako separačky vypraný bílý vlhčený ubrousky babylove.. ;)

rebelie
5. říj 2012

@dandelion Jo, já taky, už jsem to psala, jenže já skoro nepoužívám ty vlhčený ubrousky, takže pak je málo separaček...

terezka312
5. říj 2012

Já myslim, že ten Perlan určitě nebude držet zadek v suchu, já ho taky používám na utírání, nastříkám na něj Medvídka a utírám a vždycky je uplně mokrej. Takže na zachycení kadění to fungovat bude, ale na udržení sucha asi ne. Jinak já ho kupuju v lékárně a splachuju 😅 . Jako separačky máme Kikko, jsou taky teda supertenké, takže pro hrubé ruce asi ne, ale fakt výborně drží zadek v suchu, líp než popoliny. A cenově nejsou tak špatné. Akorát teda na to, že mají být pratelné, tak dělají asi to stejné, co Canpol, a to že se při praní z nich udělá taková zdrclá žížala, tak na to kašlu a prostě je i jen počůraný splachuju (jsou 100% biodegradabilní).

ivuska.h
5. říj 2012

@boudova Viskóza se vyrábí tak, že se celulóza chemickou cestou rozpustí na tekutinu, prožene tentkýma dírkama a vzniklé nudle se zase ztuží chemickou cestou, představ si pavouka, jak dělá vlákno 🙂) Co se týká separaček, tak visk. jsou tenčí a síťkovité, kdežto celulózové vypadají spíš jak tlustý papírový kapesník nebo toaleťák. Já teda používám výhradně celulózové, viskózové (nemluvě o těch úplně umělých) mi přišly hrozně tuhé a divné. Pak jsou teď ještě ty nové od Kikka (a to samé má i pár dalších značek), ty jsou z proteinu z kukuřice či z čeho a to už je úplná pavučinka, v přačce se z toho udělá tenoučká harmonika a prakticky to nejde použít znova, aspoň teda mě to nešlo. Celulózové snesou cca 4 praní v pohodě, pak se začnou dělat díry.

ivuska.h
5. říj 2012

@boudova Jo a s tím splachováním to máš těžké, musíš příhlédnout k tomu, jak tlusté máte kanalizační trubky a jak se pak odpad zpracovává. V čističkách prý tady ty věci dělají dost binec, tak nevím... Pokud by to člověk měl v nějakém bioaktivním septiku, tak by se to asi zvládlo dost rychle rozložit... Prostě ty problémy jsou dvou typů -- riziko ucpání trubek a problém se zpracováním v čističce nebo jiném zařízení.

ptjj
5. říj 2012

@dandelion ty jsou ale hrozně malý, ne? já používám separačky ta 2x větší 🙂

martinka.pida
5. říj 2012

Holky, kdo nosíte v šátku nebo nosítku...jak mimi (5 týdnů) oblíknout třeba na dnešek? Nemá představu, co je moc a co málo. A plínky? Dáváte vlňáčky ?

terezka312
5. říj 2012

@ivuska.h No přesně to jsem psala, to se neděje jen tobě s těma kukuřičnýma separačkama, opravdu je z toho po praní harmonika, co se nedá znova použít, ale jinak mi přijdou, že dobře drží zadek v suchu.

zlilly
5. říj 2012

@martinka.pida záleží na to.... jeslti je mimi v kolíbce, tak normálně bodýčko, dupačky. šátek je přes něj a ty si obleč mikinu která vás zakryje oba. jestli je vertikálně, tak vlněný ponožky na nožičky. to by mělo bohatě stačit.
radši poraďte mě, jak mám oblíct dítě do kočáru???? on jak tam leží tak nemám nejmenší tuchu jak mu je? je ještě brzo na fusak? dneska ráno byla vysloveně zima.
jinak teda mimino konečně dorostlo do vlňáčku, takže sem PULky schovala. hurá. hned je vidět, že se míň potí, i zadček má hezčí. jedny vlňáčky sem strčila na jemný praní do pračky. pevně doufám, že to přežijou.

martinka.pida
5. říj 2012

@zlilly Nosim vertikálně a žádnou mikinu bohužel ještě nemám. Tak nějakou slabší mikču malýmu?
Já nevim, jak bylo teda u vás, ale u nás ráno moc velká zima nebyla. Kuba byl v kočárku v mikině, zavinovačce emitex a přes to slabší deku. A zima mu nebyla. Ale když je chladněji a fouká, tak už dávám do kočárku fusak, mám Lodgera, teď nedávám tu vnitřní vložku.

rebelie
5. říj 2012

@zlilly Teď je to počasí úplně na prd - ráno bylo 6°C a přes den se to vyhoupne až ke 20°C... takže ráno fusak, a pak už zas ne?
@martinka.pida Já jsem nosila většinu času pouze v body a návlecích, max. jsem ve velké zimě přioblíkala ty nožky, nebo použila vlněné či outlastové body... A mikinu ukradneš manželovi... nebo nějaký zapínací svetr? Případně pořídit (či ušít) nosící kapsu... V čem je výhoda, když oblékáš mimčo i sebe - jednak cítíš, jak mu je a navíc ho snadno svlečeš, nebo oblečeš (když mu dáš mikinu a zjistíš, že je moc horko, tak musíš komplet šátek rozvázat, abys mu tu mikinu sundala).
@terezka312 @ivuska.h Souhlas s tím, že kuku-separačky drží zadek v suchu, ale prát se to fakt nedá, a to se mi nelíbí (v mých očích to pak snižuje ekologičnost látkování, jakkoliv je ten škrob rozložitelný).

janistr
5. říj 2012

@zlilly Já teď na ty rána dávám do kočárku takový lehký fusak, odpoledne max. slabou deku, nebo nic.
@martinka.pida Taky zatím nemám nosící oblečení, tak dávám většinou outlast body a na to merino/slabší svetřík, návleky, teplé ponožky na ty rána a během dne vysvlékám 🙂. Nosím ale v nosítku, takže není takový problém jí cokoliv rychle sundat.

janinek
5. říj 2012

Take nevim, jak oblikat do kocarku :(

ivuska.h
5. říj 2012

@rebelie Když já si na ten "zadek v suchu" moc nepotrpím, on v suchu stejně není (vysoká vzdušná vlhkost) a lepší je včas přebalit... Zadeček v suchu mi přijde spíš jako zaklínadlo výrobců hnusek 😀 😀 Ale pokud to nějakému dítěti subjektivně v něčem pomůže, tak je to určitě dobře. Našim děckám mokrá plína nevadí, takže to neřeším a používám separačky jen za účelem snadného odstranění bobků.

ivuska.h
5. říj 2012

@janinek Prostě nějak obleč, dejme tomu bodýčko, punčochy nebo tepláčky a ponožky, nahoru mikinku. No a s sebou vezmi jedno tričko s dlouhým navíc, jedny punčochy-tepláčky-dupačky navíc, bundičku navíc. Průběžně dítě kontroluj a v případě potřeby dooblékni či vyslékni. Teploty se teď dost mění, dokud je slunko, je teplo a jak zaleze, tak je hned zima, takže nelze mít dítě pořád stejně oblečené. Mám teď pro Jůlu fusak od Lodgera a tam by mohla být pomalu nahá, jak je to teplé 😀 Jinak teď bývá venku v tepláčkách, body s dlouhým a flísové mikině, víc zatím potřeba nebylo. Leze takto po trávníku na zahradě, v kočáře ji víc zabalím jen když usne, jinak by byla spocená.

ivuska.h
5. říj 2012

@martinka.pida Stačí libovolná volnější mikina, svetr nebo bunda a jde to zapnout přes dítě celkem v pohodě. Rozhodně to preferuju před vázáním navlečeného dítěte na bundu. Jediné, co je potřeba nepodcenit, je zateplení noh, ty mají tendenci prochládat, tělo se kontaktem s nosičem spíš přehřívá.

rebelie
5. říj 2012

@ivuska.h Mám to úplně stejně, zadek v suchu neřeším (respektive přebaluji), ale chci se snadno zbavit bobků...

janinek
5. říj 2012

@ivuska.h No naha nechodi, ale nikdy nevim, jestli jako to je malo nebo moc 🙂 Porad ji osahavam a zkoumam.

Ja ji ted dava mbody s dlouhym a teplacky a celou dam do takoveho fusaku, vevnitr bavlna, zvneku fleece nebo co to je. Cepicku, nekdy prikryt dekou a zakryt korbu.

A ty menici teploty jsou prave na ranu. Nebo kdyz jedeme metrem, tam je zase vedro, ale dojit na nej musime v zime. Musim ji poridit neco sikvoneho do kcoaru, co se dobre rozbali a zabali. A hlavne i neco do sedacky.

janinek
5. říj 2012

Jo, nejak to tu zapadlo. Pokud ma mala fakt tu plisen, muze se to dostat do plinek? Nebo se to z nich po uziti vzdy vypere? Normalne peru na 40, ted teda dezinfikuji pliny, takze na 60 s napisanem, ale ty pak schovam a chci davat, az nebude plisen. A do te doby tocit cast bambusek s PULem.

bamboolik
5. říj 2012

@janinek obyč 40 tě plísně (resp. spor) z látky nezbaví, to chce alespoň 60, ale spíš tu desinfekci.

Já teda zadek v suchu řeším dost, ale jen v noci. Přes den přebalím, to zas není problém, ale v noci to už teď problém je, začne úplně vyvádět a pak abych ho zase uspávala, no na to fakt nemám. A teda vlhkost je tam sice vždycky, ale je dost markantní rozdíl, jeslti má malý na noc flísovou separačku nebo nic. Nejen v tom mokrém zadku ale hlavně v tom, že se mi potom budí a je nespokojený.

betysek
5. říj 2012

@janinek Já myslím, že se to tu řešilo pár dní zpátky. Co jde, vyprat na 90. A použít Sanytol. Já teda peru plíny pořád na 60, i když není žádný problém. U první jsem prala na 40, až když nekadila do plíny.