Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
31. říj 2012

@betysek na plenky narovno jsem je zatím nezkoušela ani jedny, jsou oboje dost velké.. na plínku narovno/samotnou vkládačku dávám jiný svrchňáky. Ale na kalhotkovky všechny značky a kalhotkový sklad z vv Anavy vel. M sedí oboje nejlíp ze všech svrchňáků, co mám.. (třeba kalhotkovku Anavy nejsem zaboha schopná nacpat pod svrchňáky Anavy, aby mi kousek plíny u nohy nekoukal 😕 ) Capri mám z těch dvou variant co píšeš raději, přijde mi, že sedí o trochu líp, ale to bude individuální.. Do Capri mám i tu originální vícevrstvou plínu narovno, ale tu jsem taky ještě nezkoušela, přijde mi dost široká, takže na o něco větší dítě, naše má 6,3 kg

betysek
31. říj 2012

@lenka5731 My máme 6,1 kg. Bude to asi individuální, protože na Julču dám na kalhotovky Anavy úplně v pohodě jejich svrchňáky. Uvidím, zkusím ty Blueberry na SZ....

katyxq
31. říj 2012

@dandelion Ven mažeme bambucké máslo (teda šípkový balzám Original ATOK - bambucké máslo + šípkový olej), loni se to osvědčilo 🙂.

ivuska.h
31. říj 2012

@ptjj Jojo, bohužel vím, snad to dobře dopadne 😢

ptjj
31. říj 2012

@ivuska.h já sice nevím, co se stalo, ale taky doufám, že to zvládnou 😒

ivuska.h
31. říj 2012

@ptjj Já vím, ale Zuzka to nechce probírat veřejně, takže nemůžu poskytnout detaily.

nnell
1. lis 2012

@hanule04 @neu.sona @luciesofi @svanhild @lenka5731 moc děkuji za tipy, tak už vím, co budu pořizovat na Vánoce 😉 a asi zkusím i ty Blueberry na SZ, stejně jsem ty svrchňáky chtěla kupovat dvoje. Děkuji za inspiraci @betysek 😉

maly_prcek
1. lis 2012

@dandelion My máme taky na tvářičky Nivea Baby zimní krém... Měli jsme i Bubchen, ale Nivea vyhrála, je taková krásně mastná... 🙂 Mažu si s ní celoročně i suché ruce, když mi nic nepomáhá...

talina
1. lis 2012

Ahoj, mám takový dotaz, co sem patří jen maličko, Kdy se vám začaly přetáčet na bříška mimča? Malá bude mít za 2 týdny 6 měsíců a pořád se nechce přetáčet. Začínám to přičítat látkovkám, myslíte že je to možné? Jediné do zvládne tak se maličko stočit na bok, ale pak se zase skulí na záda...

jasekd
1. lis 2012

@talina Dcera dva dny pred 4 mesicem, hned na obe strany, brzy i zpet na zada. Kluk cca na 4,5 mesicich poprve, pak pauza, pravidelneji od 5 mesicu, ovsem na druhou stranu az skoro v 7 mesicich,stejne tak i z bricha na zada. Dcera vypadala ze zacatku OK, nicmene nakones se zbrzdila i ona. Motoricky opozdeni byli oba, s dcerou jsem cvicila Vojtovku, zacla chodit na 16,5 mesicich, kluk dokonce na 20 mesicich, poradne az po 2.roce. Lezt zacli kluk na roce, holka na 13 mesicich. Oba sledovani na neurologii, oba plne latkovani, ptala jsem se i na to, a pry samotna latka nevadi, mozna trochu zbrzdi, o 2,3 tydny, ale decka byly oba lehce hypotonicky, nebylo to kvuli latce. S klidnym svedomim bych latkovala i treti dite, ta pricina u mych deti byla fakt jinde. V soukr. diskusi mame same latkovane deti a takhle "opozdene" nebylo ani jedno, ani deti mych kamaradek, ostatne ani my samotne v detstvi, kdy nic jinyho ani nebylo... Taky koukam do profilu, ze mate perinku na kycle, takze i to omezuje v pohybu, nevim, jak casto to muzete sundavat a nechavat vetrat a prokopat holcicku nahatou,a le urcita brzda to bude. A zas na ty kyclicky je latka dobra 🙂 Do pul roka je to jeste norma, nemusi se kazdy dite tocit na 3 mesicich, jak tu nekdy cteme ty profily... Bud se tocit zacne, nebo ma jiny problem a ten budete resit, ja bych urcite s latkou neprestavala, spis hledat stihlejsi baleni a casteji vetrat a prebalovat. A drzim palce, at se zbavite te perinky 🙂

talina
1. lis 2012

@jasekd díky, peřinku jí dávám jen na noc, tou to nebude. Zkusím jí víc rozbalovat, ale co chodíme a i cvičíme doma tak jí honění hraček moc nebaví, vždycky si najde jiný bod zájmu.... :(

filipatereza
1. lis 2012

Nám se dcera pořádně přetáčela až v 8 měsících. Měla látkovky, hodně jsme jí nechávali volně nebo jen s AIO malou plínkou, zkoušela jsem dát i jednorázovku, ale rozdíl to nebyl. Když pak přišla na ten princip, otáčela se i s látkovkama a naopak tím víc cvičila...

mahafi
1. lis 2012

@talina U nás začala dcera s přetáčením v šesti měsících.. byly jsme na 6 měsíční prohlídce v pěti a půl a to vím, že ještě nedělala, dr. říkala, že to nevadí a kontrolovala, jak se otáčí na bok. a pak za týden se přetáčela.. napřed nahá, po dalším týdnu i s plenkou.

madlisek
1. lis 2012

@talina Dcerka se začala přetáčet v pěti měsících a bylo to zrovna v den, kdy měla nějakou střevní breberku a z toho opruzenou prdelku, tudíž celý den ležela bez plíny a větrala. Ale potom další dny už se přetáčela i s plínou.

madlisek
1. lis 2012

Holky, které jste používaly vv Anavy S, do kolika měsíců jste je využily? Mají smysl nebo vzít raději M a novoškovi je ohýbat?

neu.sona
1. lis 2012

@talina Mně se začal prcek otáčet jeden den po 3. měsíci. Ale jen když má holou prdku. V látkovce to zatm nezkouší. Když je naostro, tak je strašně aktivní, zvedá nožičky až pomalu k hlavně a lehá si na jednu a druhou stranu. Když je v látce, tak jenom leží a nedělá nic 😀. Takže ho nechávám minimálně 1,5 hodiny dohromady doma bez látky na dece a na tvrdém. Moc se mu to líbí 🙂

mahafi
1. lis 2012

@madlisek já už si to přesně nepamatuju, ale myslím, že tak do 5 měsíců na kalhotkový sklad, ale m. byla muší váha. teď je má půjčený kamarádka a taky je ještě dává, holčičce jsou 4 měsíce. Já jsem za ně byla ráda, M mi přišlo velký. I teď by se mi občas hodily jako vkládačky 🙂. Na příští mimi určitě nějaký bambusový přikoupím (měla jsem bavlněnou variantu)

talina
1. lis 2012

@madlisek, @mahafi , @neu.sona děkuju za reakce, zkusím jí nechávat víc rozbalenou, uvidím jak se podaří 🙂

madlisek
1. lis 2012

@mahafi Děkuju 🙂 Takže určitě raději ty S. Předpokládám, že s kalhotkovým skladem stejně skončím ve chvíli, kdy skončí kakání stokrát za den, takže menší velikost bude určitě pohodlnější. Navíc druhátko bude, zdá se, drobeček 🙂

aemmi
1. lis 2012

@talina U nás otočka v 6ti měsících po cvičení vojtovky, někdy po 4. měsíci se Dr. nezdálo, že se neotáčí a poslala nás na rehabilitaci 😅 ted zpětně pochybuju, jeslti to bylo nutný...malá je prostě pomalejší, plazit se začala v 8 měsících, stoupla si v 11 a lézt začala okolo roku. Jinak doma bývala hodně rozbalená a nebo jen nějakou vkládačku do svrchnáků, jako pojistku.

janistr
1. lis 2012

@talina Malá se začala přetáčet na bříško ve 3,5 měsících. Nejdřív nahatá a za týden už s jakoukoliv plenkou. Je pravda, že ta nahota tomu asi hodně pomůže, ale teď na zimu nemá každý tu možnost. Myslím, že látkovky trochu ten vývoj zpomalit můžou, ale fakt minimálně (max. nějaký ten týden).

betysek
1. lis 2012

Holky, které nosíte, máte zkušenosti s touto ochrannou kapsou? http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/2-1-NOSEN...
Budu pořizovat Manducu a zajímalo by mě, jestli by na zimu stačila. Díky.

sven
1. lis 2012

též by mě zajímala ta kapsa, případně jakou jinou byste doporučily 🙂

briuska
1. lis 2012

ahoj holky, pletete některá vlňáčky? přemýšlela jsem, že bych to moc ráda zkusila, ale pletla jsem jen 1x v životě šálu před asi 10 lety 😀 ...když jsem koukla na návod, trochu mě to vyděsilo, nevím, zda bych to zvládla. Povedlo se některé z vás je uplést a přesto nejste v pletení zdatná?a můžete mi prosím poradit jakou vlnu? tady jsou doporučované, ale je tam tak velký výběr, nevím, kterou vybrat....děkuji za rady a názory
http://www.zlaticko.cz/index.php?page=obchod&id...

luciesofi
2. lis 2012

@betysek budu ji kupovat, zkušenost nemám, ale viděla jsem velmi názorné fotky - má ji @mochenkaa (chodí např. na BKM diskuzi), ale taky jen krátce, takže s tím, jestli stačí na zimu, asi neporadí..
Ale já věřím, že stačí, když pod ni dítko funkčně oblečeš 😉
@sven

Jinak tu holky mají MaM kapsu Deluxe @dandelion a ještě někdo...nechce se mi to hledat 😅

mochenkaa
2. lis 2012

@betysek ja si myslim, ze kapsa na zimu stacit bude. Je fakt hodne tepla. Treba na ted naprosto nevhodna, by jsme se s malym uvarili oba dva. Akorat ji musis zapinat krizem ne jako batoh. Jde utahnout jen jedna bocni strana a jinak by tam foukalo. Ale maleho mam porad v novorozenecke vlozce 😀 (4,5mes), tak pri normalnim noseni to asi nebude potreba tolik utahovat. Kazdopadne myslim, ze ja sama nemam tak teplou zimni bundu jak je ta kapsa. Ja sama na jaro budu porizovat jeste nevyteplenou variantu 😉
@luciesofi

betysek
2. lis 2012

@mochenkaa,luciesofi diky moc. Nakonec jsem zjistila, že kámoška má podobnou, ale kupovanou před 3 roky a je s ní moc spokojená. Nosila hlavně v zimě. A prý v pohodě. Tak že ji koupím...

mustikka
2. lis 2012

@talina Dcera se poprvé přetočila na bříško v 5 měsících. Nejdříve na jednu stranu. Po půl roce o začala zvládat na obě strany a i s plenkou. Myslím, že nemáte nic zmeškáno, každé dítě má jiné tempo...

maja.xx
2. lis 2012

@briuska já jsem kopyto,takže poradím jen vlnu, mě pletla teta z této vlny - levnější než ze zlatíčka http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=53141004&tab=1. S pletením by ti možná poradily tady https://www.modrykonik.cz/diskuse/plienocky/sij... nebo tu https://www.modrykonik.cz/diskuse/volne-diskuze...

janinek
2. lis 2012

@aemmi @luciesofi @dandelion Tak co u vas? Ja rano po noci pri prebalovani byla nadsena, jak vypada dobre. A chtela jsem vam psat, jak jsme vcera smuzem rikali, ze dnes uz zkusime pres dne latku. Po rannim krmeni se mi pokakala do pampersky, ne plnou davku, ale vic jak takove to ukaknuti. Zbytek hezky BKM, ale jak jsem ji drzela, tak jsem videla, ze uz ji zase naskakaly pupinky kolem nozicek a na zadecku. Pritom pokakana mohla byt tak dve minuty max. A to mela ty kortik z uterka na stredu naposled a ted chci tydne pauzu. Chjo.

I kdyz manzel zase rikal, ze aspon 'super, ze to ma i v papirovce, no slaba utecha ted ale 😠