Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baarca
27. lis 2012

@betelgeuzz Ty moji taky nemocně nevypadali, teda neštovic měli celkem požehnaně, ale byli celkem v pohodě. Ale jak měla Karu málo neštovic po těle, tak na té dupce byla osypaná komplet. A dcera od kamarádky to měla ještě horší.

betelgeuzz
27. lis 2012

@baarca no jsem zvědavá, kdyžtak pak nahlásím 🙂

bamboolik
27. lis 2012

@betelgeuzz tak to je super, náš mladý byl obsypaný celý, měl to taky až v zadečku, chudák.. A to plenky nemá a byl to záhul. Ale i tak jsem doufala, že to malý chytne a bude to při jednom. Ale teda fakt mě to překvapilo, kluci se spolu koupou ve vaně, jí z jednoho talíře a běžně pijou z jednoho pítka, v jednom kuse se někde ohryzávají a válejí po sobě a prostě nic, ani tečka. A pak se v tom vyznejte 😀

kikimaruska
27. lis 2012

No vidíte...a nám stačilo aby přišel na návštěvu na chvilku kamarád a pouze si spolu hráli...(nikdo nevěděl, že mu propuknou druhý den neštovičky a nám za pár dní po...)....kamarád jich měl taky pár a syn se osypal komplet všude... 😅 @betelgeuzz

betysek
28. lis 2012

@zaneta2 S tou flísovou Irmou opatrně. Někdy děti nesnáší flís. Kámošky syn nezvládal ani flísové lemy na svrchňácích. Je fakt že mi připadá divné (jak už tu někdo psal), že preferujeme kvalitní pleny s atesty a pak někomu nevadí Irma z Ikea rovnou na zadeček......Já osobně bych to neriskla. Používám separačky Disana a Popolini a jsem spokojená. Ze začátku jsem dávala na každé přebalení, teď už jen dopoledne, kdy kadí. Spotřebovala jsem do 5 měsíců 1x Disany a 1x Popolini. Na noc jsem dávala polyesterové od IV. Teď už točíme na noc noční Bambooliky. A spokojenost maximální.

brambora20
28. lis 2012

@betysek já to dostala jako tip taky tady, to mně nenapadlo, že by mohlo být nějaké dítko alergické- no, chce to vyzkoušet...já jsem s tím spkojená a syn si taky zvykl, pže když jsem mu tam 1zapomněla dát, tak hned řval ze čtvercovky kvůli mokru

betelgeuzz
28. lis 2012

A ještě k těm neštovicím, mě doktorka nedoporučila vůbec mazat, jenom dávat fenistil proti svědění, a když to bylo nejhorší, tak jsme vykoupali v hypermanganu.

baarca
28. lis 2012

@betelgeuzz Já taky mazala po těle jen fenistilem první dva dny proti svědění a tím Imazolem jen na zadečku, aby se to nezanítilo. Každý radí mazat něčím jiným, ale ve finále je to úplně jedno, proběhne to, ať se maže nebo nemaže.

mochenkaa
28. lis 2012

Chci poděkovat za včerejší ukázání plínek @pampeliška1 🙂
Udělala jsem si představu, co ano a co ne.
Takže jak přijde mateřská, tak objednávám:
20čč
Anavy PUL (sloni nebo ufoni)
Anavy flís (citron nebo borůvka)
Thirsties Duowrap (sovy nebo mobré proužky)
a pokud se mi podaří tam propašovat tak Anavy kalhotkové 1x

Vím, že nemůžu dát kalhotkové a na to flísáky. Vzhledem k tomu, že má opožděnou motoriku a chodíme na rehabilitace, bych ho úplně zasekla v pohybu (měl zadek chudák úplně ve vzduchu 😀 ). Sedí mi nejvíc patentky

Další měsíc chci koupit malou sadu Bamboolik, ale error je, že "nutně budu potřebovat" dvoje svrchňáčky (kačenky a opičky 😀 ) takže musím na víckrát, nebo by mě M zabil. Mám dovoleno první nákup cca 1500,- a pak měsíčně 1000,-. Takže na víckrát 🙂

dandelion
28. lis 2012

@mochenkaa já dámám kalhotovku a flísáky na noc 🙂

mochenkaa
28. lis 2012

@dandelion Já chci zatím látkovat doma přes den, pak začít i venku a nakonec na noc. Toho v noci se furt ještě obávám 😅

lynks
28. lis 2012

holky, prosím o radu, 2leták na noc, Haipa pastelka už nestačí, pak je ráno celý mokrý a kolkrát i okolo prosákne, tak jsem začala dávat jednorázovky..ale kdyby jste měly nápad na látkovky co poberou víc a svrchňáky co neprotečou...díky

betysek
28. lis 2012

@lynks Zkus noční Bambooliky, sice nemám vlastní zkušenost na větší dítko, ale měly by být do 18kg.....Jinak pro starší jsem kolem druhého roku používala na noc svrchňáky Haipa Daipa XL. Větší jsem tehdy nesehnala. Měla ve dvou letech asi 17 kg.

janinek
28. lis 2012

Holky, chci rozsirit vybavicku o ceske plinecky vic, co mam poridti? Ma 7,34 kg ted ve 4 a pul mesicich.

Mam v planu:
Anavy kalhotkovky
Anavy VV - M a L
Bamboolik mala sada (mam uz tu nocni a dve vkladacky ty hubene dlouhe)
Zvazuji anavy flisaky teda jeste.

aemmi
28. lis 2012

@lynks dávám noční Anavu s origoš vv plenkou a ještě do toho jejich malou a dlouhou vkládačku, na to HD pulky, bamboolika máme nově, dnes to budu dávat poprvé, asi též dovycpané vv Anavy

aemmi
28. lis 2012

@janinek hezkej plán, jen mi přijdou zbytečný ty vv Anavy v Lku

janinek
28. lis 2012

Jo, jinak poprve dnes na vazeni si nekdo vsiml latkovek a holky, byl to chlap.

lynks
28. lis 2012

@betysek díky za tip, koukám na jejich stránky, a nevíš ty noční plenky s potiskem, je na ně potřeba ještě dokoupit svrchňáky? a opravdu ty jejich svrchňáky jsou jedna velikost? to se mi pak nezdá že by to mělo dobře sedět...

janinek
28. lis 2012

@aemmi Myslis, z ena rovno mi staci M? Ja to nejak brala podle kil, co tam psali, chci to teda na doma jako pod svrchnaky samotne.

I kdyz mam pocit, z ena brane meli jen L, tak mozna proto?

lynks
28. lis 2012

@aemmi kouknu i na tyhle, napiš prosim jak dopadly ty bamboolinky, a jak seděly jejich svrchňáky.

kikimaruska
28. lis 2012

Chci se zeptat na ty fleecové kalhotky...zaujaly mne tyhle flecce od tots bots.., hlavně tvarem že připomínají vybrané plenky.

aemmi
28. lis 2012

@janinek jo, Mko určitě stačí, je to opravdu dlouhý dost, taky ho dávám na doma narovno, určitě to vydrží až do konce plínování 🙂

aemmi
28. lis 2012

@lynks já na toho Bamboolika budu dávat Haipy, na kalhotovky je mám nějraději...

mahafi
28. lis 2012

@janinek já bych ty vv L nebrala, podle mě stačí Mko (dávám M narovno do plíny na noc a i tak je to dlouhá plína 🙂 ).

betysek
28. lis 2012

@lynks Ty noční pleny jsou jen kalhotovky a je potřeba na ně dát svrchňáky. Nemám zkušenost s jednovelikostními svrchňáky pro větší dítko, tak že neporadím. Pro první jsem měla vícevelikostní. Jednovelikostní mám teď pro 5 měsíční mimčo - Anavy na suchý zip a jsem spokojená. Bambooliky jednovelistní mám objednané a Julča je dostane k Vánocům...Ty jednovelikostní svrchňáky se upravují podle potřeby patentky na přední straně, podle toho jak mimčo roste...

lynks
28. lis 2012

@betysek a ty noční bambooliky co máš, tak máš na ně ty jejich svrchňáky? a sedí to? no můj dvouleták není obr - 10kg, tak jestli máš zkušenost na tuto velikost, dej vědět, díky. Já právě taky měla dosud S, M, L a proto nerozumím, že mají na stránkách Bamboolinky jenom jedny svrchňáky bez možnosti výběru velikosti.

janinek
28. lis 2012

@aemmi @mahafi Tak mzona proto maji jen Lko, ze ho nidko nechce. Diky.

betysek
28. lis 2012

@lynks Já právě ještě nemám Bamboolikovi svrchňáky, dávám na tu noční plínku buď jednovelikostní Anavy PUL na suchý zip, nebo IV soft, které mám ještě po první. Ale mám 6,5 kg mimčo. Jej, já myslela, že máš nějakého obříka, tak to bych se toho nebála....

aemmi
28. lis 2012

@lynks ty svrchnáky Bamboolik se mi zdají dost veliký, ono taky záleží, jak moc plenku vycpeš, my třeba vycpáváme hodně a malá má 12 kg a na vycpanou Anavu jí seděly, al ejak jsme už psala, nejraději dávám Haipy... a jestli doma funkční svrchnáky máš, tak mi to přijde jako zbytečnej kup

betysek
28. lis 2012

@lynks To jsou právě ty jednovelikostní svrchňáky, kde si velikost nastavíš patentky vpředu - zkrátíš, nebo prodloužíš sed podle potřeby. Já třeba u těch PUL Anavy používám jiné nastavení na čč na rovno a jiné pro kalhotovky. Je to super - když si vzpomenu kolik jednovelikostnich svrchňáků mám po první dceři. Ale je to o zvyku a co mimču líp dedí. Někomu třeba líp sedí ty vícevelikostní. Pokud máš doma nějaké vícevelikostní (asi L ve vašem případě), tak bych objednala jen ty noční kalhotovky a zkusila na ně ty svrchňáky, které máš doma.